آیا میدانستید؟سلامتویتامین ها

فواید ریشه ، برگ و گل قاصدک برای سلامتی

فواید ریشه ، برگ و گل قاصدک برای سلامتی . قاصدک یکی از گیاهان به شمار می اید که استعمارگران اولیه قاصدک را از اروپا آوردند. این یکی از معروف ترین و مفیدترین علف های هرز این سیاره است.

فواید ریشه ، برگ و گل قاصدک برای سلامتی

قاصدک (Taraxacum officinale) عضوی از خانواده Asteraceae یعنی از اقوام آفتابگردان ، دیزی و بابونه است. بیش از یکصد و پنجاه گونه مفید وجود دارد. نظرات در مورد ریشه نام این گیاهی متفاوت است. برخی نامش را “Taraxacum” از ریشه عربی یا فارسی میدانند و به معنی “گیاه تلخ” است. یا “Taraxos” از یونانی است ، به معنی “بی نظمی” ، و akos به معنی “درمان” است. یا می تواند از کلمه یونانی “تاراکسیا” ، به معنی “اختلال چشم” و آکئومای ، “برای درمان” گرفته شود ، زیرا به طور سنتی به عنوان داروی چشم استفاده می شد.

ظاهر فیزیکی

قاصدک ، بومی اوراسیا است و روی ساقه ای بدون شاخه توخالی با گل رز برگهای سبز براق ، بدون مو و دندانه درشت به طول دو تا هجده اینچ رشد می کند که نسبت به پایه آن وسیع تر نسبت به قسمت بالای آن است.

در زیر گل قاصدک یک گلدان سبز قرار دارد و دارای پوسته های بیرونی منحنی به سمت پایین است. دانه های متولد شده روی یک توپ دایره ای ، معروف به “آکنیم” ، دارای یک کاسه پر هستند و بر روی باد حمل می شوند ، که اغلب تا پنج مایل از منشا آنها فاصله دارد.

ویتامین ها و مواد معدنی

قاصدک به عنوان یکی از پنج سبزیجات مغذی روی زمین در نظر گرفته شده است. برگ و ریشه آن سرد ، تلخ و شیرین با ویژگی کمی شور است.

 • برگها حاوی بتاکاروتن ، ویتامین B1 ، B2 ، کولین ، اینوزیتول ، اسید فولیک ، C ، کلسیم ، آهن ، منگنز ، فسفر ، پتاسیم ، تاراکساسین ، گلیکوزیدهای تلخ و ترپنوئیدها هستند.
 • ریشه قاصدک حاوی کلسیم ، آهن ، فسفر ، روی ، کولین ، فلاونوئیدها (لوتئین ، لوتئول فلاوکسانتین ، ویولاگزانتین) ، پکتین ، اینولین ، تاراکساسین ، تاراکساسرین ، تری ترپن ها (تاراکسول ، تاراکسرول ، تاراکساسترول ، آمیریلین ، تانینژ ، تانیلژ ، کومین) ، کومین اسانس ، آسپاراژین ، لاکتوپیکرین ، اسیدهای فنولیک (اسید کوینیک ، اسید کلروژنیک) ، اسید کافئیک ، اسید گالیک و اسیدهای چرب (میریستیک ، پالمتیک ، استئاریک ، لوریک).
اسموتی مقوی برای سوخت بدن شما
بخوانید

فواید دارویی قاصدک

تمام قسمت های قاصدک به صورت دارویی استفاده می شود.

 • ریشه های قاصدک ضد التهاب ، ضد باکتری ، ضد قارچ ، کولاگوگ ، کلریتیک ، ضد انسداد ، سلب رضایت ، کبد ، خواب آور ، پاک کننده و آرام بخش است.
 • برگهای قاصدک ضد اسید ، آنتی اکسیدان ، تب بر ، فشار خون پایین ، ترمیم کننده و آسیب پذیر است.
 • برگ و ریشه قاصدک تغییر دهنده ، آنودین ، ریشه ضد روماتیسمی ، نابارور ، قابض ، تلخ ، ضد احتقان ، تخریب کننده گوارش ، هضم کننده ادرار ، کهکشانی ، محرک سیستم ایمنی ، ملین ، لیتوتپتیک ، مغذی ، معده است و می تواند به عنوان مقوی مورد استفاده قرار گیرد.
 • گلهای قاصدک آنودین ، قلب ، نرم کننده ، کبد و آسیب پذیر است.

فواید ریشه ، برگ و گل قاصدک برای سلامتی

 • از ریشه قاصدک برای درمان آبسه ، آکنه ، لکه های پیری ، اعتیاد به الکل ، آلرژی ، آرتروز ، جوش ، آبله مرغان ، سیروز ، یبوست ، افسردگی ، سرگیجه ، سوpe هاضمه ، اگزما ، سردرد ، سوزش معده ، سنگ کیسه صفرا ، نقرس ، بواسیر ، تب یونجه ، هپاتیت استفاده می شود. ، تبخال ، افت قند خون ، زردی ، سرخک ، تهوع صبحگاهی ، اوریون ، آرتروز ، کیست تخمدان ، سندرم قبل از قاعدگی ، پسوریازیس ، سل ، تومورها ، رگ های واریسی و زگیل های وریدی.
 • از برگهای قاصدک برای بهبود آمنوره ، کم خونی ، از دست دادن اشتها ، خواباندن در رختخواب ، ناتوانی ، ریزش ، ورم ، بی خوابی ، روماتیسم عضلانی ، عصبی بودن ، کتف ران ، اسکوربوت ، معده و عفونت های دستگاه ادراری استفاده می شود.
 • از برگ و ریشه برای درمان بی اشتهایی ، کاهش اشتها ، آرتروز ، سرطان سینه ، حساسیت پستان ، کیست ، برونشیت ، التهاب لوزه ، پیشگیری از سرطان ، کاندیدا ، سلولیت ، کلسترول بالا ، کولیت ، نارسایی احتقانی قلب ، استرس رایانه ، دیابت ، سو، هاضمه استفاده می شود. ، آندومتریوز ، خستگی ، نفخ شکم ، سنگ صفرا ، خماری ، فشار خون بالا ، هیپوکندری ، سنگ کلیه ، مونونوکلئوز ماستیت ، چاقی ، بلوط سمور و پیچک ، پروستاتیت ، بثورات ، روماتیسم ، سینوزیت ، بزرگ شدن طحال ، زخم ها و فیبروم رحم.
 • از این گلها برای درمان کمردرد ، افسردگی ، سردرد ، گرفتگی قاعدگی و شب کوری استفاده می شود.
 • قاصدک یک تصفیه کننده خون است که به فرآیند فیلتر کردن و صاف کردن زباله ها از جریان خون کمک می کند. در معالجه انسداد کیسه صفرا ، کبد ، لوزالمعده و طحال مفید است.برگها در از بین بردن اسید اوریک کمک می کنند. از ریشه در درجه اول برای مشکلات مربوط به کبد ، طحال ، معده و کلیه و از برگ برای نگرانی های کبد ، کلیه و مثانه استفاده کنید.
 • قاصدک برای کمک به پاکسازی بدن از احساسات قدیمی مانند عصبانیت و ترس قابل ذخیره در کبد و کلیه های بدن استفاده می شود. این یک گیاه عالی برای کاهش وزن است زیرا برگ ها ادرار آور هستند و ریشه متابولیسم چربی را بهبود می بخشد.
 • مصرف قاصدک در بهار به مقابله با اثرات سو زمستان فقط خوردن غذاهای پخته و سنگین کمک می کند. هر زمان که پاک کننده یا ناشتا می روید چای برگ قاصدک و ریشه آن را بنوشید.
 • در فصل پاییز هنگام درمان بیماری های آرتروز ، از مقداری آب ارس نیز استفاده می شود.
 • از آنجا که برگ قاصدک یک کهکشانی است ، شیر شیر مادر پرستار را افزایش می دهد و کیفیت غذایی آن را تقویت می کند – همچنین یک مزیت برای نوزاد است!
 • برگ و ریشه قاصدک می تواند یک غذای عالی یا چای ، غنی از مواد معدنی برای کودکان در حال رشد ایجاد کند.
 • از آنجا که برگ و ریشه قاصدک به پاکسازی کبد کمک می کند ، بنابراین کلیه ها خون هستند. آنها برای نوجوانان نگران آکنه بسیار عالی هستند.
9 داروی تسکین درد کمر حاملگی
بخوانید

نحوه استفاده از ریشه ، برگ و گل قاصدک

 • از گل های قاصدک می توان به عنوان ضماد زخم استفاده کرد. شیره ساقه تازه را می توان روی زگیل ها زد تا از شر آنها خلاص شود. از برگ می توان به عنوان شستشو برای عفونت های قارچی استفاده کرد.
 • برگهای جوان ، قبل از رسیدن ساقه گل در حالی که گلها هنوز تشکیل نشده اند ، جمع شده اند ، ممکن است به سالادها اضافه شوند و یا به عنوان گلدان استفاده شوند. برگ های تازه را می توان آب گیری کرد. گل های جوان ، با حذف کاسبرگ های سبز ، در جوانی طعم شیرین عسل مانند دارند و می توانند به صورت خام خورده شوند.
 • ریشه را می توان مانند هویج تمیز و آماده کرد و ترشی تهیه کرد. ریشه های بو داده به عنوان جایگزین قهوه ساخته می شوند. شراب و آبجو قاصدک بسیار لذت بخش هستند.

در اروپا ، بسیاری از مردم معمولاً مصرف قاصدت را که شامل نوشیدن روزانه سه فنجان چای ریشه قاصدک به مدت شش تا هشت هفته است. آنها ممکن است این کار را دو بار در سال ، بهار و پاییز انجام دهند.

درمان بهاری دیگر مصرف یک یا دو قاشق غذاخوری آب برگ قاصدک به مدت چند هفته در کمی آب ، صبح و شب است.

آیا تخم های چیا به کاهش وزن کمک می کنند؟
بخوانید

احتیاط کنید!

به جای سمپاشی قاصدک ها ، یاد بگیرید که از این گیاه ارزشمند سلامتی استفاده کنید. مانند همه گیاهان؛ از مناطقی که در دو یا سه سال گذشته سم پاشی شده اند جمع آوری نکنید. قاصدک به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود ، اگرچه همیشه این احتمال وجود دارد که فرد به هر چیزی حساسیت داشته باشد. با این حال ، قاصدک حتی در مقادیر زیاد نیز ایمن در نظر گرفته می شود. زنان باردار نیز از برگ قاصدک برای جلوگیری از ورم و فشار خون بالا استفاده می کنند.

قاصدک ها یکی از اولین غذاهای Nature برای جمعیت زنبورهای عسل هستند. داشتن قاصدک در حیاط خانه به هوادهی خاک کمک کرده و مواد مغذی را برای سایر گیاهان بیشتر در دسترس قرار می دهد.

به صفحه اینستاگرام و آپارت ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا