سلامتورزش و سلامت

نقش اسید لاکتیک در ورزش

نقش اسید لاکتیک در ورزش . شنیدن اسید لاکتیک در دنیای پزشکی و ورزش معمول است. در این مقاله ، همه چیز را در مورد آن خواهید آموخت.

نقش اسید لاکتیک در ورزش

اسید لاکتیک یک ترکیب شیمیایی است که در بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی مانند تخمیر اسید لاکتیک نقش مهمی ایفا می کند.

یکی از بافت های بدن که اسید لاکتیک زیادی تولید می کند ، عضلانی است که هنگام استفاده از کربوهیدرات ها برای انرژی استفاده می کند. این فرایند به عنوان تخمیر لاکتیک شناخته می شود.

در این مقاله ، ما می خواهیم همه این مولکول ها را برای شما بازگو کنیم.

تولید اسید لاکتیک

نقش اسید لاکتیک در ورزش

اسید لاکتیک هنگام انجام تمرینات شدید در عضلات شما تولید می شود.

این ماده عمدتا در سلولهای ماهیچه ای و گلبولهای قرمز تولید می شود وقتی بدن کربوهیدرات ها را به دلیل کمبود میزان اکسیژن بدن تجزیه می کند. این سطوح در هنگام ورزش شدید یا هنگامی که فرد مبتلا به عفونت یا بیماری است کاهش می یابد.

به طور کلی ، منبع اصلی لاکتیک تجزیه یک کربوهیدرات بنام گلیکوژن است. این ماده یک ذخیره انرژی طبیعی است که توسط زنجیره های متعدد قند (گلوکز) تشکیل شده است. تجزیه آنها انرژی زیادی تولید می کند ، بنابراین یکی از منابع اصلی ماهیچه ها است.

14 مزایای استفاده از آلوئه ورا که باید بدانید
بخوانید

با این حال ،برای استفاده از گلوکز به اکسیژن نیاز دارد. بنابراین ، این یک روند طولانی تر است. در این شرایط ، سلول مسیر را کوتاه می کند و با تخمیر انرژی تولید می کند. این تاثیر کمتری دارد با این حال ، سریعتر است

اسید لاکتیک و ماهیچه ها

این اسید در واقع یک سوخت است و یک محصول بدرد نخور نیست. بنابراین ، ماهیچه ها به طور عمدی آن را از گلوکز تولید می کنند و از آن برای انرژی استفاده می کنند.

سلولهای عضلانی قادر به تبدیل گلوکز به اسید لاکتیک هستند. سپس ، اندامک های سلولی به نام میتوکندری آن را جذب و استفاده می کنند. این اندامک ها مسئول تولید انرژی سلول ها هستند.

میتوکندری ها پروتئین مشخصی برای انتقال اسید لاکتیک در داخل آنها دارند. بنابراین ، تمرینات شدید باعث می شود میتوکندری ها اسید لاکتیک بیشتری را دو برابر کرده و بسوزانند. در نتیجه ، عضلات بهتر کار می کنند.

اسید لاکتیک هنگام ورزش

نقش اسید لاکتیک در ورزش

ورزش به سلولها اجازه می دهد تا سازگار شوند. بنابراین ، آنها همچنین لاکتات کمتری تولید می کنند. وقتی فرد ورزش می کند ، فیبرهای عضلانی به دست می آورد.

بدن در زمان استراحت یا انجام فعالیتهای سبک ، به ندرت از این الیاف استفاده می کند. از این گذشته ، بسیاری نیاز به فعال سازی سریع دارند و توانایی کمی برای تبدیل پیروات به انرژی دارند. بنابراین بدن مقدار زیادی پیرووات را به لاکتات تبدیل می کند.

تشخیص و درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان(روماتیسم ستون فقرات)
بخوانید

لاکتات: یک ماده بسیار پویا است

هنگامی که بدن لاکتات تولید می کند ، به دنبال ورود ،به عضلات مجاور دیگر است. این شامل جریان خون و فضای بین سلول های ماهیچه ای است ، جایی که غلظت لاکتات پایین تر است.

هنگامی که اسید لاکتیک بتواند عضله دیگری وارد کند ، ممکن است دوباره به پیروات تبدیل شود تا از آن برای انرژی هوازی استفاده شود.

قلب همچنین از لاکتات به عنوان سوخت استفاده می کند. علاوه بر این ، می تواند به کبد برود تا دوباره به گلوکز و گلیکوژن تبدیل شود تا چرخه دوباره شروع شود.

سرانجام ، این نیز می تواند به سرعت از یک قسمت بدن به قسمت دیگر سفر کند. حتی شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه بعضی از لاکتات ها به گلیکوژن در عضلات تبدیل شده اند بدون اینکه لزوماً به کبد بروند.

به طور کلی ، این یک روند بسیار شگفت انگیز است!

منبع: steptohealth

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا