بارداریسلامتمادر و فرزند

کلستاز بارداری: 6 مورد که باید در مورد این مشکل کبدی بدانید

کلستاز بارداری: 6 مورد که باید در مورد این مشکل کبدی بدانید . انسداد داخل رحمی بارداری (ICP) باعث کند شدن جریان صفرا و اسیدهای صفراوی به جریان خون شما می شود.

از آنجا که اسیدهای صفراوی ممکن است از جفت عبور کرده و به کودک شما برسد ، در صورت عدم درمان ، می تواند منجر به عوارضی مانند پریشانی جنین ، عبور مکنونی ، زایمان ، زایمان زودرس و خونریزی مادر شود.

علائم آن شامل خارش ، ادرار تیره ، مدفوع کم رنگ و درد شکم است.

کلستاز بارداری: 6 مورد که باید در مورد این مشکل کبدی بدانید

حاملگی ، مهره های زیادی را برای مادران پرتاب می کند. و پوست حساس ، خارش دار فقط یکی از آنهاست. معمولاً این به دلیل افزایش هورمون ها یا کشش پوست شکم با رشد کودک است.

اما اگر خارش شدید ، غیرقابل کنترل و مداوم باشد ، پرچم قرمز است – ممکن است به وضعیتی بنام کلستاز داخل حاملگی بارداری (ICP) یا کلستازیس زایمان اشاره کند. در مورد این مشکل که بر روی زنان باردار تأثیر دارد باید بدانید.

ICP یک اختلال کبد است

کبد شما صفرا را تولید می کند ، آب گوارشی که به هضم چربی کمک می کند. پس از تولید کبد ، صفرا به کیسه صفرا حرکت می کند و در آنجا ذخیره می شود.

هنگامی که به ICP مبتلا هستید ، هورمونهای حاملگی ممکن است این عملکرد کبد را مختل کنند ، و باعث می شود جریان صفرا کند شود.

در نتیجه اسیدهای صفراوی تمایل به تشکیل در کبد و حرکت به جریان خون دارند. این ممکن است هیچ آسیبی جدی به مادر وارد نکند اما صفرا می تواند از جفت عبور کرده و به کودک برسد.

ICP معمولاً در سه ماهه سوم هنگامی شروع می شود که سطح هورمون شما در اوج خود قرار دارد اما مشخص شده است که در اوایل 8 هفته در بعضی از خانم ها رخ می دهد.

اگر قبلاً آن را تجربه کرده باشید ، احتمال بازگشت مجدد در بارداری های بعدی نیز وجود دارد – تخمین ها حاکی از احتمال 60 تا 90٪ احتمال وقوع مجدد آن است.

یوگا در بارداری: چرا باید آن را امتحان کنید و چگونه شروع کنید
بخوانید

علائم آن شامل خارش ، ادرار تیره ، مدفوع کم رنگ و درد شکم است

علائم واضحی وجود دارد که به ICP اشاره دارد که باید از آن مراقبت کنید.

 • خارش شدید یا خارش معمولی اغلب اولین و اغلب تنها علامت ICP است. در هر قسمت از بدن ممکن است رخ دهد اما معمولاً در کف پا و کف دست شما قابل توجه و شدیدتر است. همچنین ممکن است با این نواحی شروع شده و سپس به قسمت دیگر بدن منتقل شود.خارش همچنین در شب بدتر می شود و ممکن است خواب شما را مختل کند.
 • می توانید مدفوع ادرار تیره و مدفوع کمرنگ یا خاکستری داشته باشید.
 • شما می توانید در سمت راست یا زیر درد قفسه سینه درد را احساس کنید.
 • همچنین ممکن است علائمی مانند خستگی و از بین رفتن اشتها را تجربه کنید و به طور کلی احساس ناخوشایندی می کنید

هورمون ها ، ژنتیک ها و محیط زیست می توانند در ICP نقش داشته باشند

هنوز مشخص نیست که در بعضی از بارداری ها دقیقاً چه چیزی در ICP ایجاد می شود اما ترکیبی از عوامل ژنتیکی ، هورمونی و عوامل محیطی ممکن است مسئول باشد.

 • هورمون ها: تمام هورمون ها توسط کبد شما تجزیه می شوند. پیشنهاد شده است که افزایش سطح هورمون هایی مانند بارداری مشاهده می شود که می تواند بیش از حد کبد را تحت تأثیر قرار دهد و بر ظرفیت آن برای از بین بردن نمک های صفراوی تأثیر بگذارد. این تئوری با این واقعیت پشتیبانی می شود که ICP در هنگام حمل سه قلو یا دوقلو در جایی که شما تمایل به دیدن سطح هورمون های بالاتر دارید ، ICP شایع تر است. همچنین ، این وضعیت در زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند و حاوی هورمون ها و همچنین در زنان تحت درمان با پروژسترون مشاهده شده است.
 • ژن ها: عوامل ژنتیکی ممکن است نقش مهمی در پیشرفت ICP داشته باشند زیرا به نظر می رسد در خانواده ها وجود داشته باشد. این همچنین ممکن است توضیح دهد که چرا در گروه های قومی خاصی بیشتر اتفاق می افتد. ICP در 0.4 تا 1٪ از بارداری ها در آمریکای شمالی و مرکزی و اروپای غربی رخ می دهد در حالی که کشورهای آمریکای جنوبی مانند شیلی و بولیوی 5 تا 15٪ موارد را مشاهده می کنند. این بیماری به طور کلی 0.7٪ از بارداری ها در انگلستان را تحت تأثیر قرار می دهد اما بیشتر در زنان تبار هند یا پاکستان در انگلیس مشاهده می شود (1/1 تا 5/1٪). با این وجود توجه داشته باشید كه می توانید ICP را حتی اگر فامیل یا سابقه ژنتیكی در این بیماری ندارید می توانید از آن استفاده كنید
 • محیط زیست: برخی از عوامل محیطی نیز ممکن است در توسعه ICP نقش داشته باشند. به عنوان مثال ، ممکن است در زمستان شایع تر باشد. همچنین در برخی از کشورها شیوع ICP با تغذیه بهتر کاهش می یابد.
7 مزایای بهداشتی شگفت انگیز از کره بادام زمینی
بخوانید

ICP می تواند منجر به عوارض در دوران بارداری شود

اگر شما اقدامات لازم را برای كنترل آن انجام ندهید ، ICP می تواند خطرات زیادی برای بارداری شما ایجاد كند.

 • پریشانی جنین: پریشانی جنین اصطلاحی است که نشان می دهد کودک متولد نشده شما خوب عمل نمی کند. به عنوان مثال ، ممکن است او اکسیژن کافی دریافت نکرده باشد. کاهش حرکت و ضربان قلب پایین یا زیاد می تواند برخی از نشانه های پریشانی جنین باشد.
 • زایمان زودرس: ICP می تواند خطر ابتلا به نوزاد را خیلی زود تحویل دهد.
 • عبور مكونيوم: مكونيوم ماده مدفوعي است كه معمولاً تا زمان تولد در روده هاي نوزاد شما نگهداري مي شود. اما گاهی اوقات می تواند قبل از به دنیا آمدن مایع آمنیوتیک آزاد شود. اگر کودک مایع لکه دار شده را استنشاق کند ، می تواند باعث مشکلات جدی تنفسی شود.
 • خونریزی مادرانه: کلستاز می تواند توانایی شما در جذب ویتامین K که محلول در چربی است را مختل کند. ویتامین K در لخته شدن خون نقش اساسی دارد و کمبود این ویتامین می تواند باعث خونریزی بیش از حد شما شود.
 • مرده زایی: کاملاً درک نشده است که چرا ICP خطر ابتلا به شما در هنگام زایمان را افزایش می دهد ، اما اسیدهای صفراوی می توانند از جهات مختلفی به کودک متولد نشده شما آسیب وارد کنند ، از جمله ایجاد ریتم غیر طبیعی قلب یا انقباض غیر طبیعی رگها که به کودک شما مواد مغذی تأمین می کنند. مدیریت فعال این شرایط می تواند خطر مرگ برای زایمان را به حد عادی کاهش دهد.
 • مشکلات تنفس: ICP می تواند باعث شود کودک تازه متولد شده شما دچار مشکلات تنفسی شود.
کمبود آب بدن در دوران بارداری: علائم ، دلایل و راه های جلوگیری از آن
بخوانید

داروها ، مکمل ها و زایمان زودرس برای مدیریت ICP ممکن است مورد استفاده قرار گیرد

هیچ درمانی برای ICP وجود ندارد. پزشک شما بر عملکرد کبد شما نظارت خواهد کرد و ممکن است برای مدیریت این بیماری به شما توصیه کند.

 • لوسیون کالامین یا کرم های آبی حاوی منتول می تواند برای کاهش موقت خارش استفاده شود. گرفتن حمام خنک یا حتی سرد ممکن است به کاهش علائم کمک کند.
 • پزشک شما همچنین ممکن است به داروهایی که میزان اسید صفرا و خارش را کاهش می دهد ، مشاوره دهد.
 • در بعضی موارد ، پزشک شما ممکن است القای زایمان را در 37 یا 38 هفته توصیه کند.
 • اگر در مورد لخته شدن خون مشکلی دارید ، پزشک ممکن است مصرف مکمل ویتامین K را توصیه کند .

ICP پس از زایمان در خود حل می شود

ICP بعد از تولد نوزاد معمولاً به تنهایی برطرف می شود. اما برای تأیید این که علائم شما برطرف شده است ، باید حدود 6 تا 12 هفته پس از زایمان ، بررسی کنید.

ICP معمولاً باعث بروز مشکلات رشدی در نوزاد نمی شود و یا به کبد مادر آسیب نمی رساند ، اگرچه ممکن است خانم هایی که به بیماری ICP مبتلا هستند ، کمی در معرض خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا یا بیماری خود ایمنی کبد باشند.

بعضي از خانمها با سابقه ICP نيز شناخته شده اند كه بعد از مصرف قرص هاي ضدبارداري يا آنتي بيوتيك هاي خاص ، دچار كلستاز مي شوند.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا