خواص میوه ها و گیاهاندانه هاسلامت

10 مزیت مهم سلامتی دانه ریحان (تخم شربتی)

10 مزیت مهم سلامتی دانه ریحان (تخم شربتی). دانه های ریحان ، مانند بسیاری از گیاهان ، یک ماده طبیعی حاوی مواد مغذی برای طیف وسیعی از شرایط سلامتی است. با داشتن خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی ، یک راه حل مفید برای همه چیز از بیماری عروق گرفته تا موارد بهداشت دهان و دندان است. مملو از آنتی اکسیدان ها و امگا 3 ، حتی می تواند در کاهش مرگ و میر کلی کار کند.

10 مزیت مهم سلامتی دانه ریحان (تخم شربتی)

تخم ریحان یا دانه گیاه ریحان ماده ای رایج در دسرها و نوشیدنی ها در برخی از نقاط جهان است و در طب سنتی و در داروهای جدید برای نسل ها مورد استفاده قرار گرفته است.

این دانه های کمی پر از مواد مغذی سرشار از پروتئین ، آهن و فیبر هستند و به شما کالری زیاد نمی دهند ، و آنها را برای سلامتی شما بسیار عالی می کند.

1. دستگاه گوارش خود را صاف کنید

مانند دانه های چیا ، دانه های ریحان را متورم می کنند تا یک لایه بیرونی ژلاتینی تشکیل دهند. این مخاط به دستگاه گوارش شما ، تسکین میدهند و به دلیل داشتن فیبر موجود در آن کمک می کند.

از آنها برای معالجه مشکلات حرکات روده مانند یبوست ، اسهال یا دیسترس استفاده شده است. روغن دانه ریحان همچنین دارای خاصیت ضد التهابی است که آن را به عنوان یک درمان ضد زخم مناسب برای هر کسی که دارای زخم معده باشد ، می کند.

2. در کاهش وزن کمک کنید

تخم ریحان غذاهای کم کالری است که مواد غذایی زیادی از جمله پروتئین ، فیبر ، ویتامین ها و حتی اسیدهای چرب امگا 3 را در خود جای می دهد. آنها حتی یک سرکوب کننده اشتها در نظر گرفته شده اند و ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.

دانه های ریحان با داشتن مقادیر بالای فیبر غذایی محلول ، قادر به تاخیر در تخلیه معده و افزایش احساس پر بودن یا احساس سیری هستند. این بدان معناست که شما نسبت به گرفتگی گرسنگی که منجر به دستیابی به یک میان وعده چربی به میزان زیاد در قند ، نمک ، چربی ها یا هر سه می شود ، حساسیت کمتری دارید. با گذشت زمان ، چنین خوردن غذا می تواند به افزایش وزن بدل شود.

کدام غذاها بیشترین خطر خفگی را دارند
بخوانید

خوردن دانه ریحان به عنوان بخشی از یک میان وعده سالم یا به عنوان بخشی از وعده های غذایی شما می تواند شما را کامل و پایین تر از احتمال سرکش در برنامه غذایی سالم نگه دارد.

با این حال ، باید بدانید که این دانه ها مقداری کالری دارند. همچنین ، ساختن بخشی از رژیم غذایی شما به این معنی نیست که می توانید به آنچه احساس می کنید غذا بخورید ، افراط کنید. برای کمک به تناسب اندام شما ، همراه با ورزش و یک رژیم غذایی سالم ، باید از آنها به عنوان کمک کننده استفاده کنید.

3. سرفه یا سرماخوردگی را درمان کنید

متخصصان طب گیاهی فارسی قرن ها از دانه های ریحان برای درمان همه چیز استفاده می کنند ، از سرماخوردگی و سرفه گرفته تا آسم.گفته می شود که این دانه ها خاصیت ضد اسپاسمی دارند که برای درمان این بیماری ها مفید است. همچنین ضد تب است و در صورت داشتن تب می تواند به کاهش تب کمک کند.

4- دارای ویژگی های ضد سرطان است

دانه‌های ریحان حاوی مقادیر زیادی اسید لینولئیک ، اسید لینولنیک و سایر اسیدهای چرب مفید هستند. اعتقاد بر این است که فعالیت آنتی اکسیدانی تا حدی در فعالیت شیمیایی پیشگیری از بذرها نقش دارد.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که وقتی روغن بذر ریحان به موشهایی که تومور داشتند ، داده شد ، این میزان بقای آنها را بهبود می بخشد. همچنین به تاخیر در بروز تومور در موشهایی که برای مطالعه به تومور تزریق شده اند ، کمک کرد.

5- از بین بردن التهاب

دانه ریحان خاصیت ضد التهابی دارد که می تواند به تورم و ورم و التهاب همراه باشد. در طب سنتی از دانه های ریحان برای کاهش تورم ورم مفاصل استفاده شده است.مطالعات حیوانی تأیید کرده اند که این دانه ها دارای اثر ضد التهابی هستند که می توانند به ورم پنجه در موش های آزمایش و همچنین در درمان اسهال ناشی از روغن کرچک به دلیل اثر مهاری آن در مسیرهای التهابی بدن کمک کنند.

چگونه گیاهان تازه را در آشپزخانه خود پرورش دهیم
بخوانید

6. بهبود سلامت قلب و عروق و درمان فشار خون بالا

فعالیت ضد فشار خون دانه های ریحان می تواند به افراد با مشکلات کلسترول کمک کند. آنها همچنین توسط طب سنتی برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند.

یک مطالعه این عمل روغن بذر را با تجویز آن بر روی موش هایی که رژیم غذایی پرچرب به آنها داده شده بود ، آزمایش کرد.روغن به میزان قابل توجهی سطح لیپیدهای بدن را کاهش داده و بر روی حیوانات در مقابل هایپرلیپیدمی اثر قلبی محافظت می کند. محققان توضیح می دهند که این امر در درجه اول به دلیل عمل روغن در سرکوب سنتز لیپیدهای کبدی است.

7. تقویت سیستم بدن

دانه های ریحان از نظر فلاونوئید و فنولیک زیاد هستند.ترکیبات سرشار از آنتی اکسیدان می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و در مقابل صدمات رادیکال آزاد که مسئولیت پیری و سایر آسیبهای سلولی را بر عهده دارد ، محافظت کنند.

8. تقویت سلامت دهان و دندان

علاوه بر ضد التهاب ، که می تواند به شما در درمان زخم های دهان کمک کند ، بذرها به طور کلی برای سلامت دهان مفید هستند.

خاصیت ضد میکروبی ، ضد باکتریایی ، ضد باکتریایی ، ضد ویروسی و ضد قارچ آنها باعث می شود آنها یک انتخاب عالی از خوشبو کننده دهان باشند که همچنین می تواند در برابر بسیاری از موارد دندانپزشکی مانند حفره ها ، پلاک و بوی بد دهان محافظت کند.

9. مبارزه با استرس و افسردگی

یکی دیگر از کاربردهای دانه ریحان برای کاهش استرس بوده است. گفته می شود که این دانه ها اثر آرام بخش در ذهن دارند و استرس و تنش را کاهش می دهند.

آنها به خستگی روانی و افسردگی کمک می کنند و روحیه شما را بهبود می بخشند. با این حال ، همانطور که یک مطالعه بالینی مشخص می کند ، در حالی که دانه های ریحان فعالیت ضد فشار خون قابل توجهی دارند ، میزان و اثربخشی آن با یک ماده ضد اضطراب استاندارد قابل مقایسه نیست.

همه چیز در مورد زایمان درآب باید بدانیم
بخوانید

10. نسبت اسیدهای چرب خود را متعادل کنید

دانه ریحان سرشار از فیتوشیمیایی مانند اسید لینولئیک ، اسید اولئیک و اسید لینولنیک است و از جمله مشخصات اسید آلفا لینولنیک (ALA) که با روغن دانه کتان مقایسه شده است ، یک مکمل غذایی محبوب است.روغنهای دانه ریحان بین 57.4 تا 62.5٪ ALA و نسبت اسیدهای چرب امگا 6 به اسیدهای چرب امگا 3 بین 1: 1.6 و 1: 3.6 دارند.

این مقادیر بسیار خوبی هستند و روغن را به منبع خوبی از اسیدهای چرب تبدیل می کنند. نسبت کلی رژیم غذایی که به سمت امگا 3 بیشتر متمایل است ، بهتر به حساب می آید و می تواند خطر مرگ و میر در کل و همچنین بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های خود ایمنی ، بیماری های التهابی و حتی سرطان را کاهش دهد.

مراقب باشید چگونه از آن ها استفاده میکنید

به دلیل خاصیت خاصیت تورم فوق العاده در هنگام تماس با آب ، این دانه ها باید با دقت مصرف شوند.

  • همیشه آنها را در آب خیس کنید تا در هنگام مصرف آنها از قبل به حداکثر اندازه خود متورم شوند. اگر این کار را نکنید ، می توانید به دلیل تورم در لوله غذایی خود که یک بار مصرف شده است ، به شما آسیب برساند.
  • به کودکان نباید این کار را بدون نظارت مناسب انجام داد ، زیرا آنها به راحتی می توانند توسط دانه ها خفه شوند.
  • زنان باردار قبل از مصرف هرگونه غذای جدید به عنوان مکمل باید همیشه با پزشک خود مشورت کنند.
  • برای هر کسی ، استفاده چند گرم در روز فواید درمانی دارد. مصرف یک قاشق مربا خوری در یک نوشیدنی یا دسر باید خوب باشد.

به صفحه اینستگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا