سلامتویتامین ها

5 مزیت ویتامین B12 برای مردان: ویتامین باروری

5 مزیت ویتامین B12 برای مردان: ویتامین باروری. جدا از سالم نگه داشتن سلولهای خونی و اعصاب ، ویتامین B12 در تولید و تکوین اسپرم نقش دارد. کمبود می تواند به معنی مشکلاتی مانند از دست دادن میل جنسی و انزال زودرس باشد. مکمل B12 ممکن است به بهبود تعداد اسپرم ، غلظت و تحرک در مردان مبتلا به مشکلات باروری کمک کند. یک بزرگسال هر روز حدود 2.4 میلی گرم B12 برای عملکرد سالم بدن نیاز دارد.

5 مزیت ویتامین B12 برای مردان: ویتامین باروری

همه ما می دانیم که ویتامین B12 برای تولید DNA ، اعصاب و گلبول های قرمز چقدر حیاتی است. اما این فقط ابتدای داستان است!درست مثل مغز و سیستم ایمنی بدن شما ، اندام های تولید مثل شما نیز به یک دوز سالم B12 نیاز دارند تا در فرم خوب باقی بماند. و در حالی که کانون توجه اغلب نقش آن در سلامت باروری زنان است ، مردان نیز می توانند از این ویتامین سود (یا از دست دادن!) کسب کنند. در اینجا نگاهی دقیق تر به چگونگی تماس ویتامین B12 در باروری و سلامت جنسی مردان وجود دارد.

1. تعداد اسپرم و غلظت اسپرم را افزایش می دهد

ویتامین B12 در تولید و توسعه اسپرم نقش مهمی دارد. بعلاوه ، در صورت کمبود B12 ، می تواند سلامتی اسپرم شما را متضرر کند. مطالعات نشان می دهد که ارتباطی بین غلظت کمتر ویتامین B12 پلاسما و ناباروری در مردان وجود دارد. مکمل B12 نویدبخش است و در حقیقت ، هنگامی که تعداد اسپرم تحت تأثیر قرار می گیرد ، توصیه می شود. یک مطالعه نشان داد وقتی روزانه 1500 میکروگرم متیل کوبالامین ، نوعی ویتامین B12 برای مردان نابارور برای دوره ای از 4 تا 24 هفته تجویز می شود ، تعداد کل اسپرم در 53.8٪ موارد و غلظت اسپرم در 38.4٪ موارد افزایش می یابد. تحقیقات بیشتر به شما کمک می کند تا دقیقاً B12 چطور می تواند کمک کند و چگونه میزان موفقیت را افزایش می دهد.

5 راهی که هل می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند
بخوانید

2. تحرک اسپرم را تقویت می کند

اگر تحرک اسپرم ضعیفی دارید ، اسپرم شما به درستی کار نمی کند. این می تواند بر توانایی آن برای تخمک و بارور شدن آن تأثیر بگذارد و در نتیجه مشکلات باروری ایجاد کند. اما ویتامین B12 در برخی موارد ممکن است قادر به بهبود تحرک باشد. در همان مطالعه ای که اثر مکمل ویتامین B12 روی تعداد اسپرم را آزمایش کرد ، مشخص شد که تحرک اسپرم و تعداد اسپرم متحرک در 50٪ افراد مورد آزمایش افزایش می یابد.

3. از آسیب DNA در سلولهای اسپرم جلوگیری می کند

اگر از واریکوسل رنج می برید ، وضعیتی که رگهای بیضه شما بزرگ می شود ، می توانید تولید اسپرم کم و کیفیت اسپرم پایین داشته باشید. در حقیقت ، مشخص شده است که مردان نابارور مبتلا به واریکوسل بیشترین درصد سلولهای اسپرم با DNA آسیب دیده را در مقایسه با سایر گروه های نابارور دارند.

یک مطالعه به بررسی تأثیر درمان مردان نابارور مبتلا به واریکوسل با تعداد زیادی آنتی اکسیدان از جمله B12 برای مدت 3 ماه پرداخت. به طور متوسط ، مشخص شد که بیماران 31.3٪ سلولهای اسپرم تخریب شده کمتر و 22.1٪ کاهش در قطعه قطعه شدن DNA اسپرم پس از این درمان دارند. تعداد کل سلولهای اسپرم نیز افزایش یافته است.

4- ممکن است از انزال زودرس جلوگیری کند

آمارها نشان می دهد از هر 5 مرد 1 نفر در برخی از دوره های زندگی خود انزال زودرس را تجربه می کند. و این می تواند زندگی سالم جنسی را مختل کند. اکنون تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین ویتامین B12 می تواند عاملی برای انزال زودرس باشد. اطمینان از داشتن مقادیر کافی ویتامین B12 ، به نوبه خود می تواند به شما در رفع این مشکل کمک کند.

5- ممکن است از دست دادن لیبیدو جلوگیری کند

اگرچه ممکن است B12 دلیل اصلی از دست دادن میل جنسی نباشد ، اما در صورت وجود مشکل باید کمبود را بررسی کنید. این به این دلیل است که کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی مخرب شود ، وضعیتی که بدن شما قادر به تولید گلبول های قرمز خون عملکردی نیست.

تشخیص و درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان(روماتیسم ستون فقرات)
بخوانید

یکی از علائم کم خونی مخرب ، از دست دادن میل جنسی است. اگر این واقعاً همان چیزی است که روی میل جنسی شما تأثیر می گذارد ، به جای تلاش برای تهیه آن از غذا ، مکمل B12 را در نظر بگیرید زیرا کم خونی مخرب مانع جذب ویتامین B12 از غذا می شود. از دست دادن میل جنسی نیز از عواقب شایع خستگی و افسردگی است و مشخص شده است که هر دو با کمبود B12 ارتباط دارند. محققان همچنین مکمل B12 را همراه با اسید فولیک برای تسکین علائم افسردگی پیشنهاد می کنند.

بزرگسالان روزانه به 2.4 میکروگرم B12 نیاز دارند

به طور متوسط ، یک بزرگسال به 2.4 میکروگرم از این ویتامین حیاتی در روز نیاز دارد. و مانند اکثر ویتامین ها ، B12 نیز باید از طریق غذا یا مکمل ها تهیه شود زیرا بدن ما قادر به تولید آن نیست. ویتامین B12 را می توانید از صدف ، جگر گاو ، شیر ، تخم مرغ ، گوشت ، ماهی و طیور دریافت کنید. اگر از قبل کمبود دارید و با مشکلات بهداشتی روبرو هستید ، پزشک ممکن است مکمل هایی را برای بازگشت به مسیر طبیعی پیشنهاد کند.

تخمین زده می شود 1.5-15٪ از مردم از کمبود ویتامین B12 رنج می برند. این شامل افراد مبتلا به بیماری کرون ، کم خونی مخرب یا بیماری سلیاک است ، زیرا آنها اغلب در جذب این ویتامین از مواد غذایی مشکل دارند. افراد مسن که اسید کلریدریک (معده) کافی ندارند نیز می توانند در پردازش ویتامین با مشکل روبرو شوند. گیاهخواران نیز در معرض کمبود هستند زیرا غذاهای گیاهی حاوی مقادیر کافی ویتامین B12 نیستند. افرادی که از داروهای ضد اسید یا مهارکننده پمپ پروتون استفاده می کنند نیز به دلیل سرکوب اسید معده از کمبود B12 رنج می برند.

13 منبع غذایی برتر ویتامین B12 که باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد
بخوانید

کمبود ویتامین B12 می تواند بر سلامت جنسی و روانی تأثیر بگذارد

کمبود ویتامین B12 می تواند عواقب گسترده ای داشته باشد. همراه با مشکلات باروری و جنسی ، ممکن است دچار ضعف ، خستگی ، یبوست ، کم خونی مگالوبلاستیک ، مشکلات در تعادل ، زوال عقل ، گیجی ، افسردگی ، ضعف حافظه ، زخم دهان یا زبان ، از دست دادن اشتها یا کاهش وزن شوید. حتی می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند.

مصرف بیش از حد ویتامین B12 ممکن است خطر سرطان روده بزرگ و ریه را افزایش دهد

اما در حالی که برای سالم ماندن به ویتامین B12 نیاز دارید ، مصرف بیش از حد آن در واقع می تواند مضر باشد. برخی مطالعات نشان داده است که افزایش مصرف ویتامین B12 خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مردان را افزایش می دهد.

مطالعه اخیر دیگری نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامین B6 و B12 به مدت طولانی خطر سرطان ریه در مردان ، به ویژه افراد سیگاری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. محققان حدس می زنند که این ویتامین های محافظ در غیر این صورت ممکن است تومورها را تغذیه کنند و باعث رشد سریع آنها شوند. با این حال ، مشخص نیست که آیا B12 ناشی از غذاهای کامل به جای مکمل ها ، تأثیر مشابهی ایجاد می کند.

برای بهبود باروری ، مصرف B12 خود را افزایش دهید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که قبل از انتخاب مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید زیرا مصرف بیش از حد آن ضرر بیش از فایده دارد.

به صفحه اینستگرام و آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا