آیا میدانستید؟ادویه جاتخواص میوه ها و گیاهانسلامتنکته های زیبایی

6 دلیل زردچوبه برای کاهش وزن

6 دلیل زردچوبه برای کاهش وزن .کورکومین موجود در زردچوبه تشکیل چربی و همچنین رگ های خونی را که به رشد بافت های چربی کمک می کنند ، بررسی می کند.

و این چربی را به چربی قهوه ای تبدیل می کند که باعث افزایش چربی سوزی ، سطح آنتی اکسیدان می شود و التهاب را در بدن کاهش می دهد. همچنین با سایر علل چاقی مانند کم کاری تیروئید ، افزایش فشار خون ، سطح کلسترول ، قند خون ، مقاومت به انسولین و استرس مقابله می شود.

6 دلیل زردچوبه برای کاهش وزن

کسانی که از عادت های کاهش وزن خودداری می کنند ، ممکن است بدانند که زردچوبه یک ماده رایج در محصولات کاهش وزن است.

این ادویه طلایی شرقی دارای خواص ضد التهابی است و به لطف کورکومین می تواند از پیشگیری و مدیریت تعدادی از شرایط مانند دیابت ، آرتریت ، آلزایمر و سرطان جلوگیری کند.اما آیا زردچوبه برای کاهش وزن واقعا مفید است؟ بیایید

دلیل اصلی افزایش وزن ، مصرف کالری بیشتری نسبت به سوخت و ساز است. کالری اضافی در بدن به عنوان چربی ، چه به عنوان چربی احشایی در اطراف اندامهای حیاتی و چه به عنوان چربی زیر جلدی زیر پوست ذخیره می شود.

افزایش وزن ممکن است به دلیل عدم تحرک جسمی یا به دلیل سایر شرایط سلامتی مانند کم کاری تیروئید ، استرس ، افسردگی ، التهاب مزمن و PCOS باشد .

علاوه بر مبارزه با چاقی به طور مستقیم از طریق مکانیسم های متعدد ، زردچوبه نیز می تواند با همه این عوامل خطر مبارزه کند.

1. تنظیم متابولیسم چربی

هنگام مصرف سایر گیاهان و ادویه های ضد التهابی ، زردچوبه به کاهش وزن کمک می کند زیرا کورکومین سوخت و ساز چربی را تنظیم می کند ، که در رشد چاقی نقش اصلی دارد.

کورکومین مانع از تمایز پرادیوپوسیت ها به سلولهای چربی می شود. به عبارت ساده تر ، با تعدیل سیگنال های خاص سلول از تشکیل سلول های چربی بالغ ، در مراحل اولیه چرخه سلولی ، جلوگیری می کند.

در سلولهای بالغ چربی ، از طرف دیگر ، کورکومین ترشح مواد شیمیایی التهابی به نام آدیپوکین ها را مهار می کند و بیان آدیپونکتین ، یک ماده شیمیایی ضد التهابی را افزایش می دهد.

همچنین باعث افزایش دفاع آنتی اکسیدانی در سلول ها شده و آنزیمی به نام AMPK را فعال می کند که باعث افزایش چربی سوزی می شود . کورکومین همچنین آنژیوژنز یا تشکیل رگ های خونی جدید را که برای رشد بافت های چربی ضروری هستند مهار می کند.

یکی دیگر از روش های جدید که کورکومین باعث افزایش چربی سوزی می شود ، تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای با بالا بردن سطح نوراپی نفرین عصبی انتقال دهنده عصبی است.

چربی سفید نوعی است که در زیر پوست شما ، گاهی حتی در اطراف اندام های حیاتی شما ذخیره می شود و منجر به چاقی می شود ، در حالی که چربی قهوه ای در سوزاندن چربی و گلوکز به انرژی کمک می کند.

بنابراین هرچه چربی قهوه ای بیشتر باشد ، احتمال افزایش وزن نیز کمتر می شود.

2. با التهاب مزمن مبارزه می کند

کورکومین به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی به خوبی شناخته شده است و این باعث می شود یک داروی مناسب برای کاهش وزن باشد. التهاب و چاقی از یکدیگر تغذیه می کنند.

التهاب مزمن در بدن ، چه به دلیل عفونت دیرپا ، آسیب دیدگی ، ایمنی ضعیف یا رژیم غذایی معیوب ، می تواند با هورمونهای شما اشتباه گرفته و منجر به اختلالات متابولیکی از جمله چاقی شود.

از طرف دیگر چاقی نیز می تواند التهاب مزمن درجه پایین را در بدن ایجاد کند. سلولهای چربی احشایی ملتهب می شوند زیرا رادیکال های آزاد بیشتری (گونه های اکسیژن فعال) ایجاد می کنند و این به نوبه خود منجر به آزاد شدن واسطه های التهابی بیشتر می شود.

زردچوبه با افزایش سطح آنتی اکسیدان ها که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند می تواند مشکل را در ریشه خود حل کند. کورکومین مسیرهای التهابی در بدن را نیز مهار می کند.همچنین از آسیب های ناشی از چاقی سایر ارگان ها مانند قلب ، کبد و کلیه جلوگیری می کند و ترمیم می شود.

3. ممکن است از افزایش وزن ناشی از کم کاری تیروئید جلوگیری کند

زردچوبه اغلب در رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید به عنوان یک ماده ضد التهاب توصیه می شود و ممکن است به کاهش وزن کمک کند. کم کاری تیروئید فقدان مزمن هورمونهای تیروئید است که سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند.

این شرایط باعث کاهش سرعت سوخت و ساز بدن و کاهش سرعت چربی سوزی می شود و باعث می شود به سرعت وزن خود را افزایش دهید.

یک مطالعه نشان داده است که وقتی به موش هایپوتیروئید عصاره زردچوبه ، ویتامین C یا ویتامین E داده می شد ، وزن تیروئید و کلسترول کل آنها کاهش یافته و گردش هورمونهای تیروئید افزایش می یابد.

در حالی که این مطالعه به طور مستقیم کاهش وزن بدن را اندازه گیری نکرد ، نتایج حاکی از عملکرد بهتر غده تیروئید و متابولیسم بهبود یافته است که پتانسیل تحریک کاهش وزن را دارد.

4- با سندرم متابولیک مبارزه می کند

در بیشتر موارد ، فرد چاق نیز دارای سندرم متابولیک است که با مقادیر زیادی چربی احشایی ، تری گلیسیرید ، افزایش فشار خون و گلوکز پلاسما ، مقاومت به انسولین و کاهش کلسترول HDL مشخص می شود.

اغلب ، بیماران مبتلا به سندرم متابولیک با وجود کنترل رژیم غذایی یا ورزش کردن ، از دست نمی دهند.در یک مطالعه روی چنین افراد چاق مبتلا به سندرم متابولیک ، کورکومین باعث کاهش وزن و کاهش چربی بدن ، دور کمر و لگن و BMI به طور مؤثرتر از مداخلات رژیم غذایی و شیوه زندگی شد.

این می تواند دوباره به خاصیت ضد التهابی زردچوبه و توانایی آن برای تنظیم طیف متنوعی از عملکردها در بدن نسبت داده شود.

چاقی یک عارضه جانبی متداول از مقاومت به انسولین است ، شرایطی که سلول ها نسبت به انسولین بی پاسخ می شوند و درنهایت منجر به انسولین بیش از حد در خون می شود.

مقادیر بالای انسولین باعث افزایش ذخیره چربی می شود.به همین دلیل است که بیماران دیابتی و پیش دیابتی نوع 2 معمولاً دارای مشکلات مربوط به وزن هستند. زردچوبه برای بیماران دیابتی و پیشگیری از بیماری مفید است و می تواند با کاهش مقاومت به انسولین و افزایش جذب گلوکز به آنها در کاهش وزن کمک کند.

زردچوبه همچنین می تواند کلسترول کل و LDL را کاهش دهد ، از اکسیداسیون کلسترول LDL و فشار خون بالا جلوگیری کند ، که همه اینها ترکیبات چاقی هستند.

5- آیا استرس پایین ، دلیل افزایش وزن است

همچنین ممکن است در هنگام استرس مزمن یا در اثر اضطراب و افسردگی به دلیل مقادیر زیاد کورتیزول در بدن ، افزایش وطن داشته باشید.

کورتیزول افزایش وزن را از جهات مختلفی از جمله التهاب مزمن افزایش می دهد. در مطالعات بر روی حیوانات ، کورکومین نشان داده شده است که سطح کورتیزول را کاهش داده و ترشح هورمونهای افزایش خلق و خوی مانند سروتونین و دوپامین را که با اثرات مثبت کورتیزول مبارزه می کنند ، افزایش می دهد.

با داشتن یک ذهن آرام تر ، شما نیز در برابر استرس خوردن تسلیم نخواهید شد.

6. آیا می توان با افزایش وزن مرتبط با PCOS کمک کرد

PCOS یا سندرم تخمدان پلی کیستیک نوعی اختلال هورمونی است که می تواند باعث شود زنان به سرعت افزایش وزن پیدا کنند. نه تنها این ، وقتی فرد دارای PCOS است ، کاهش وزن دشوار می شود.

اما غذاهای ضد التهابی مانند زردچوبه می توانند به مبارزه با التهاب مرتبط با این بیماری کمک کرده و منجر به کاهش قابل توجه وزن شوند.

در یک مطالعه بر روی حیوانات ، کورکومین باعث کاهش نشانگرهای التهابی ، چربی شکمی و وزن بدن به صورت وابسته به دوز در موش های دارای PCOS شد.در حالی که آزمایش های مشابه روی افراد شرکت کننده انجام نشده است ،

حالا بروید و غذاهای ضد التهابی بیشتری مانند زردچوبه ، زنجبیل و انواع توت ها مصرف کنید.

روزانه زردچوبه بخورید تا بتوانید از مزایای سلامتی دیگری برخوردار شوید. ممکن است آن را به عنوان ادویه به وعده های غذایی خود اضافه کنید یا از آن برای تهیه چای زردچوبه استفاده کنید و مصرف آن را به 3 گرم در روز محدود کنید.

زردچوبه به تنهایی نمی تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. آن را همراه با سایر غذاهای ضد التهاب ، میزان کالری اندازه گیری شده و ورزش برای کاهش وزن به روشی سالم و پایدار مصرف کنید.

در حالی که مکمل های کورکومین به طور گسترده ای در دسترس هستند ، آنها را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

به صفحه اینستگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا