آیا میدانستید؟سلامت

6 واقعیت جالب در مورد مغز انسان

6 واقعیت جالب در مورد مغز انسان . مغز انسان همیشه منبع بزرگی از رمز و راز و جذابیت بوده ، هست و خواهد بود. با این حال ، امروز ما بیش از هر زمان دیگری در مورد نحوه کار آن می دانیم.

6 واقعیت جالب در مورد مغز انسان

مقاله های زیادی در مورد مهمترین اندام بدن انسان نوشته شده است: مغز. با این وجود ، چگونگی عملکرد و پتانسیلی که ممکن است داشته باشد ، همچنان یک راز برای علم باقی مانده است. در این مقاله ، ما برخی از حقایق جالب در مورد مغز انسان را به اشتراک خواهیم گذاشت که شما نمی دانید.

هرچه سال ها می گذرد ، تحقیقات علمی در مورد این ارگان جذاب پیشرفت می کند و معماهای آن را روشن می کند. این مطلب را بخوانید تا حقایق جالبی در مورد مغز انسان بیاموزید که شما را متحیر می کند!

6 واقعیت جالب در مورد مغز انسان که شما نمی دانید

1. کنجکاوی

آیا شما آدم کنجکاوی هستید؟ به احتمال زیاد شما هستید و به همین دلیل این مقاله را در مورد مغز می خوانید. با این حال ، باید بدانید آنچه شما را به خواندن این مطلب رسانده ، توضیحی دارد.

وقتی چیزی توجه شما را جلب می کند ، می توان گفت که شیمی مغز شما تغییر می کند. به این ترتیب شما را برای حفظ اطلاعات بیشتر آماده می کند و به لطف دوپامین توانایی یادگیری شما را افزایش می دهد. به همین دلیل ، طبق تحقیقاتی که در سال 2014 در مجله Cell منتشر شده است ، یادگیری در مورد چیزهایی که مورد علاقه شما هستند همیشه آسان تر است.

فلفل سفید در مقابل فلفل سیاه: تفاوت چیست؟
بخوانید

2. مغز انسان بدون اکسیژن می تواند تا 5 دقیقه زنده بماند

مغز برای عملکرد خود به تأمین اکسیژن و مواد مغذی مداوم نیاز دارد. با این حال ، آیا تا به حال فکر کرده اید که چه مدت می توانید بدون اکسیژن (هیپوکسی مغزی) دوام بیاورید؟

به گزارش MedlinePlus ، برخی از سلول های مغزی کمتر از 5 دقیقه پس از ورود اکسیژن قطع می شوند. این امر می تواند اتفاق بیفتد ، به عنوان مثال ، اگر بخاطر خفگی یا در ارتفاعات ، از جمله سایر علل ، دود را در آتش استنشاق کنید.

3. اندازه مغز

به طور کلی ، مغز مردان تقریباً 10٪ بزرگتر از مغز زنان است. با این حال ، دلیل این است که شما باید در نظر بگیرید که بدن آنها بزرگتر است.

با این حال ، یک قسمت از مغز در خانم ها بزرگتر است: هیپوکامپ. این مربوط به حافظه است. این مورد با مطالعاتی منتشر شده در سال 2014 توسط مجله Neuroscience & Biobehavioral Reviews تأیید می شود.

واقعیت جالب دیگر در مورد اندازه مغز این است که نئاندرتال ها بزرگترین اندازه مغز را داشتند که ما از آن می دانیم. این موضوع با تحقیقاتی که در سال 2012 در مجله Evolutionary Biology منتشر شده است ، تأیید می شود.

11 آجیل غنی از آهن که باید مرتباً آن را بخورید
بخوانید

4. مغز و GPS انسان

آیا می دانید استفاده از GPS یا ناوبری برای تعیین مکان یا رسیدن به مقصد به جای احساس جهت خود برای شما ضرر دارد؟ استفاده از GPS این ظرفیت مغزی را که انسان از زمان های بسیار قدیم در حال توسعه بوده است ، مختل می کند.

این موضوع با تحقیقاتی که در سال 2017 توسط مجله Nature منتشر شده است ، تأیید می شود. با استفاده از MRI ، تیم محققانی که این مطالعه را انجام داده اند ، قادر به مشاهده تغییرات در برخی از قسمتهای مغز مربوط به جهت گیری بودند.

این توانایی ذاتی مبتنی بر اتصالات عصبی خاصی است. با عدم استفاده منظم از این قسمت درگیر مغز ، دیگر نیازی به آن نداریم و بنابراین آن را توسعه نمی دهیم. به همین ترتیب ، همین اتفاق می تواند در مورد سایر قابلیت هایی رخ دهد که امروزه با کاربردهای مختلف فن آوری جایگزین شده اند.

5. بهترین عصر مغز

مغز از 24 سالگی شروع به کند شدن می کند. آیا این مسئله شما را متعجب و نگران می کند؟ همچنین باید بدانید که مهارت های مختلف شناختی در بالاترین حد خود سنین مختلفی دارند.

این موضوع با تحقیق منتشر شده در مجله PLOS ONE در سال 2014 تأیید می شود. نویسندگان مطالعه ای را برای تعیین عملکرد شناختی در دوره نوجوانی و بزرگسالی در نمونه ای از بازیکنان بازی های ویدیویی انجام دادند.

همه چیز در مورد زایمان درآب باید بدانیم
بخوانید

از طریق این مطالعه ، آنها توانستند مشاهده کنند که با شروع 24 سالگی ، در زمان پاسخ شرکت کنندگان در مطالعه کاهش یافته است.

6. مغز ، یک ارگان مرموز

سرانجام ، مغز همیشه موضوع مطالعه خواهد بود. به احتمال زیاد ، ما هرگز قادر نخواهیم بود همه رمز و رازهای اطراف آن را درک کنیم ، زیرا هر فرد منحصر به فرد است و عوامل زیادی بر رشد مغز تأثیر می گذارند.

آنچه می دانیم ، چون این داده های عینی هستند، این است که مغز حدود 2٪ از وزن بدن ما را تشکیل می دهد ، اما از یک پنجم انرژی و اکسیژن مصرفی خود استفاده می کند.

همچنین ، مغز دارای سه چهارم آب است. فقط با 2 درصد کمبود آب بدن می توانید دچار مشکلات شناختی شوید. بنابراین ، نباید فراموش کنید که در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید ، به ویژه در خارج از وعده های غذایی و به خصوص اگر زیاد عرق می کنید!

به وب سایت رانا گراف حتما سر بزنید.

به صفحه آپارات , ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا