بارداریسلامتمادر و فرزند

آیا خوردن گوجه فرنگی در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا خوردن گوجه فرنگی در دوران بارداری بی خطر است؟ گوجه فرنگی فقط برای اکثر خانم های باردار ایمن نیست ، بلکه به لطف مواد مغذی مانند ویتامین A و C نیز مفید است. گوجه فرنگی همچنین دارای لیکوپن است ، یک آنتی اکسیدان قوی که از قلب شما محافظت می کند و همچنین پتاسیم که فشار خون را کنترل می کند. برای تقویت جذب ، آنها را با غذاهای غنی از آهن در حد متوسط استفاده کنید. اما اگر مستعد سوزش معده هستید مقدار آن را کاهش دهید.

آیا خوردن گوجه فرنگی در دوران بارداری بی خطر است؟

بارداری ، یک مرحله هیجان انگیز و استرس زا در زندگی شما زمانی است که در مورد آنچه می خورید ، بیشتر احتیاط می کنید ، حتی غذاهای روزمره مانند گوجه فرنگی.

گوجه فرنگی ماهیتی اسیدی دارد و زنان بارداری که قبلاً دچار اختلالات گوارشی مانند ریفلاکس اسید یا حالت تهوع شده اند ، اجتناب از گوجه فرنگی برای آنها منطقی به نظر می رسد. اما گوجه فرنگی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و معتدل مصرف می شود ، به لطف مواد مغذی حیاتی متعددی که ارائه می دهد ، نه تنها بی خطر است ، بلکه برای مادر و جنین نیز مفید است.

1. گوجه فرنگی مقدار خوبی از ویتامین C را ارائه می دهد

در دوران بارداری ، مصرف روزانه توصیه شده ویتامین C از 75 میلی گرم به 85 میلی گرم افزایش می یابد. گوجه فرنگی منبع خوبی است. یک گوجه فرنگی بزرگ دارای 24.9 میلی گرم ویتامین C است ، در حالی که یک فنجان گوجه فرنگی با 20.4 میلی گرم ، به ترتیب 29 و 24 درصد از نیاز روزانه شما را برآورده می کند.

از آنجا که بدن نمی تواند ویتامین C را تولید یا ذخیره کند ، لازم است هر روز آن را بخورید. برای رشد طبیعی و مصونیت لازم است. این مزایا هنگام بارداری بسیار مهمتر هستند. مشخص شده است که حتی کمبود حاشیه ویتامین C در مادر منجر به مشکلات رشد در مغز جنین می شود. و هنگامی که خسارت رخ داده است ، با مکمل C بیشتر قابل برگشت نیست.

2. گوجه فرنگی جذب آهن را افزایش می دهد

از آنجا که بارداری منجر به افزایش خونرسانی می شود ، مصرف کافی آهن بسیار حیاتی است. کمبود نه تنها خطر کوتاه حاملگی را افزایش می دهد ، بلکه بر رشد و نمو کودک نیز تأثیر می گذارد. احتمال کمبود آهن در مراحل بعدی بارداری بیشتر است اما از همان لحظه ای که بارداری خود را برنامه ریزی می کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که سطح آهن شما در محدوده طبیعی است.

7 نکته برای تبدیل شدن به یک مادر فوق العاده
بخوانید

در دوران بارداری ، نیاز روزانه شما به آهن از 18 میلی گرم به 27 میلی گرم افزایش می یابد. در حالی که مکمل های دوران بارداری حاوی آهن هستند ، اگر می خواهید تمام آهن خود را از غذا دریافت کنید ، گوجه فرنگی می تواند به شما کمک کند. اگرچه گوجه فرنگی به خودی خود مقدار کمی آهن دارد ، ویتامین C موجود در آن می تواند باعث افزایش جذب آهن غیر هم از سبزیجات غنی از آهن شود.

بهترین منابع آهن شامل گوشت گاو ، جگر مرغ ، ماهی تن ، اسفناج ، مارچوبه ، توت و زردآلو است. با این حال ، اگرچه گوشت یک منبع غنی است ، اما به اندازه مصرف کنید. همچنین بخاطر بسپارید که گوشت ارگان را کم مصرف کنید زیرا حاوی مقدار بسیار زیادی ویتامین A است که می تواند باعث سمیت شود.

3. کاروتنوئیدهای موجود در گوجه فرنگی محافظت آنتی اکسیدانی ارائه می دهند

بارداری زمان افزایش اکسیداسیون و تولید رادیکال های آزاد در بدن مادر است ، که می تواند منجر به مشکلات بارداری مانند دیابت حاملگی ، پره اکلامپسی ، فشار خون بالا ، محدودیت رشد داخل رحمی جنین و حتی زایمان زودرس شود. به همین دلیل است که به زنان باردار توصیه می شود برای افزایش سطح آنتی اکسیدان خود ، از سبزیجات و میوه ها استفاده کنند.

غیر از آنتی اکسیدان های قوی ویتامین C و E (یک گوجه فرنگی بزرگ ، 6.5٪ نیاز روزانه را برآورده می کند) ، گوجه فرنگی حاوی کاروتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن ، لوتئین و زاگزانتین و لیکوپن است که همه به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می کنند.

از این میان ، لیکوپن که به گوجه فرنگی رنگ می بخشد ، می تواند به کاهش خطر محدود شدن رشد جنین در داخل رحم ، کاهش فشار خون و جلوگیری از سخت شدن رگ ها کمک کند. این خطر ابتلا به مشکلات قلبی در دوران بارداری را کاهش می دهد ، که 2 درصد از کل بارداری ها را در جهان غرب تحت تأثیر قرار می دهد. آنتی اکسیدان ها همچنین ممکن است خطر نقص مادرزادی را در نوزادانی که از زنانی که در دوران بارداری از الکل سو استفاده می کنند ، متولد کنند ، کاهش دهند.

تخم کتان برای کاهش وزن و نحوه استفاده از آنها
بخوانید

نکته خوب این است که این آنتی اکسیدان ها حتی هنگام تهیه گوجه فرنگی نیز از بین نمی روند ، بنابراین در صورت تمایل یک سوپ را غرغره کنید و یا به راحتی یک کچاپ به غذای خود اضافه کنید. در حالی که گوجه فرنگی کنسرو شده این آنتی اکسیدان ها را نیز دارد ، بهتر است سراغ گوجه فرنگی تازه بروید. همچنین به یاد داشته باشید که آنتی اکسیدان های خود را از غذاهای غنی از کاروتنوئید دریافت کنید تا اینکه به مکمل ها اعتماد کنید.

4. گوجه فرنگی منبع گیاهی خوبی برای ویتامین A است

هنگامی که باردار هستید ، نیاز روزانه شما به ویتامین A از 700 میکروگرم به 770 میکروگرم تغییر می کند. گوجه فرنگی می تواند برخی از نیازهای شما به ویتامین A را در دوران بارداری تأمین کند. یک گوجه فرنگی بزرگ دارای 76 میکروگرم ویتامین A است که حدود 10٪ از نیاز روزانه شما را تأمین می کند. حتی گوجه فرنگی گیلاسی نیز مقدار مناسب و معادل 63 میکروگرم در فنجان دارد. منابع دیگر شامل فلفل دلمه ای ، سیب زمینی شیرین و انبه است.

در حالی که مادران سالمی که رژیم غذایی غنی از مواد مغذی مصرف می کنند ذخیره کافی ویتامین A در کبد دارند ، زنان باردار در کشورهای در حال توسعه خطر جدی کمبود ویتامین A را دارند ، به خصوص در سه ماهه سوم بارداری. این به نوبه خود می تواند منجر به کم خونی شود ، یک وضعیت بالقوه کشنده هم برای مادر و هم برای کودک.

نکته مهم این است که داشتن بیش از حد مکمل های ویتامین A می تواند سمی باشد اگر نوع ویتامین موجود در قرص های شما به جای بتاکاروتن (از منابع گیاهی) به شکل A یا رتینول (از منابع حیوانی) درآید. داشتن غذاهای کامل بهترین شرط شماست.

مواد غذایی که در زمان سرماخوردگی یا آنفولانزا از خوردن آن خودداری کنید
بخوانید

5. گوجه فرنگی برای کنترل فشار خون ، پتاسیم ارائه می دهد

نیازهای شما به پتاسیم در دوران بارداری تغییر نمی کند ، اما این ماده معدنی هنوز ضروری است. شما برای عملکرد مناسب قلب ، تعادل مایعات و هضم غذا به آن نیاز دارید. در یک گوجه فرنگی بزرگ ، شما 431 میلی گرم پتاسیم دریافت خواهید کرد ، که تقریباً 9٪ پتاسیم مورد نیاز شما را تأمین می کند و سدیم ناچیز است.

پتاسیم همچنین فشار خون شما را کنترل می کند. با کاهش اثرات سدیم کار می کند بنابراین رگ های خونی فشار کمتری دارند. اگر فشار خون شما بیش از حد بالا باشد ، خطر پره اکلامپسی ، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد بیشتر است. همچنین احتمال آسیب کلیه نیز وجود دارد.

6. گوجه فرنگی بیش از حد ویتامین K و فولات را ارائه می دهد

گوجه فرنگی همچنین می تواند حدود 14٪ از نیاز شما به ویتامین K و 4.5٪ از فولات مورد نیاز شما را در دوران بارداری تأمین کند. در حالی که K برای لخته شدن خون ضروری است ، فولات در مراحل اولیه بارداری برای جلوگیری از نقص لوله عصبی در نوزاد – که نقص مادرزادی در مغز ، ستون فقرات و نخاع است – مورد نیاز است.

نکات ایمنی

وقتی نوبت به دستور العمل ها میرسد گوجه فرنگی می رسد ، هیچ گزینه ای وجود ندارد. گوجه فرنگی های خود را به صورت خام در سالاد بخورید ،یا در ساندویچ ها یا برگرها بریزید ، آنها را به صورت سس یا پاستاتا در بیاورید .گوجه فرنگی را مطابق میل خود در رژیم بارداری خود بگنجانید اما آن را به میزان متوسط بخورید. سوزش معده و ریفلاکس اسید در دوران بارداری رایج است و خوردن بیش از حد گوجه فرنگی که اسیدی است می تواند شرایط را بدتر کند. در اینجا هیچ محدودیتی برای مقدار گوجه فرنگی که می توانید بخورید وجود ندارد. فقط اگر به سلامتی شما تأثیر می گذارد به احساس خود و کمتر غذا خوردن توجه کنید.

به صفحه اینستاگرام و آپارت ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا