بارداریسلامتمادر و فرزند

آیا عوارض جانبی سقط جنین می تواند تهدید کننده زندگی باشد؟

آیا عوارض جانبی سقط جنین می تواند تهدید کننده زندگی باشد؟ عوارض جانبی سقط جنین می تواند تهدید کننده زندگی باشد اما در موارد بسیار نادر. عوارض جانبی شایع خونریزی ، درد شکم و لگن ، حالت تهوع و استفراغ است.

اینها در عرض چند روز فروکش می کنند ، در حالی که خونریزی می تواند به مدت 4 هفته ادامه داشته باشد. مراقب علائمی مانند خونریزی بیش از حد ، گرفتگی عضلات شدید ، تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت و ترشحات بدبو از واژن باشید که نشانگر عوارضی مانند عفونت ، سقط ناقص یا آسیب به رحم یا دهانه رحم است. اگر به موقع درمان نشود ، می تواند کشنده باشد.

آیا عوارض جانبی سقط جنین می تواند تهدید کننده زندگی باشد؟

سقط جنین در دهه 1970 در ایالات متحده قانونی شد زیرا علوم پزشکی به اندازه کافی پیشرفت کرده بود که سقط جنین را ایمن ساخته و عوارض جانبی سقط جنین را تهدید نمی کند.

در حالی که قوانین سقط جنین از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است ، اما بیشتر سقط ها تا هفته 24 بی خطر و قانونی تلقی می شوند. فراتر از آن ، سقط جنین توصیه نادرستی است زیرا جنین زنده ارزیابی می شود یا می تواند خارج از رحم زندگی کند. سقط جنین بیش از سه ماهه دوم یا هفته 27 به بعد ، در بیشتر ایالات غیرقانونی است مگر اینکه یک فوریت پزشکی باشد.

عوارض جانبی جسمی سقط جنین وجود دارد که باید قبل از اقدام به آنها آگاه باشید. البته ملاحظات بزرگتر اجتماعی ، فرهنگی ، مذهبی و اقتصادی و همچنین عوارض روانشناختی و عاطفی دیگری نیز وجود دارد. در این مقاله ، ما فقط در مورد جنبه فیزیکی بحث خواهیم کرد.

از هر 1000 سقط جنین حدود 8 مورد عوارض جانبی جزئی مانند خونریزی ، استفراغ و تب دارد. عوارض جانبی یا عوارض عمده ، مانند خونریزی بیش از حد یا آسیب به رحم و دهانه رحم ، فقط 0.7 از 1000 سقط جنین را تشکیل می دهد. و فقط 0.7 مرگ در هر 100000 سقط جنین قانونی در سال گزارش می شود.

در اصل سقط جنین دو نوع دارد: پزشکی و جراحی. نوع سقط جنین شما باید به مدت زمان بارداری شما بستگی داشته باشد ، این از روز اول آخرین قاعدگی شما محاسبه می شود.

این سن به عنوان دوران بارداری شناخته می شود. اما عوامل تعیین کننده دیگری نیز می توانند وجود داشته باشند. این به شما کمک می کند که تصمیم بگیرید کدام روش سقط جنین را انتخاب کنید.

عوارض جانبی سقط جنین که در هر دو روش پزشکی و جراحی مشترک است شامل موارد زیر است:

  • خون ریزی
  • درد و گرفتگی
  • تهوع و استفراغ
  • تب و لرز

با این حال ، شدت یا مدت زمان آن به نوع سقط جنین بستگی دارد. عوارض جانبی عمده ممکن است بسته به روش کار متفاوت باشد.

عوارض جانبی سقط جنین با قرص سقط جنین

روش سقط جنین پزشکی که توسط FDA تأیید شده است شامل مصرف میفپریستون است که معمولاً به عنوان قرص سقط جنین شناخته می شود و پس از 2 روز میزوپروستول دنبال می شود. متوترکسات داروی دیگری است که می توان به جای میفپریستون استفاده کرد ، اما FDA این استفاده را تأیید نمی کند.

سقط جنین پزشکی همان چیزی است که بسیاری از افراد هنگام بارداری به مدت 9 هفته یا کمتر انتخاب می کنند. در 10 هفته نیز کار کرده است ، اما فراتر از آن موثر نیست. سقط جنین پزشکی عوارض جانبی دارد.

یک مطالعه کلاسیک بسیار مورد استناد توسط Irving Spitz و گروهش  بر روی 2015 زن که با استفاده از میفپریستون و میزوپروستول سقط جنین کردند ، دریافتند که عوارض جانبی با گذشت هر هفته افزایش می یابد.

خون ریزی

در حالی که علت اصلی اضطراب در بیشتر زنان است ، خونریزی کاملا طبیعی است. دفع لخته خون نیز امری طبیعی است.

برخی از زنان پس از تجویز میفپریستون در روز 1 در طی 8 ساعت دچار خونریزی می شوند اما ممکن است جریان شدید نباشد. برخی از آنها در طی 4-12 ساعت پس از تجویز میزوپروستول در روز 3 دچار خونریزی می شوند. هر دو حالت طبیعی است.

مقدار خون از دست رفته پس از سقط جنین به بدن شما بستگی دارد اما معمولاً بیشتر از دوره قاعدگی است.

متوسط مدت خونریزی 13 تا 17 روز است. مطالعه اسپیتز نشان داد که متوسط مدت خونریزی پس از سقط جنین در زنان کمتر از 7 هفته بارداری 13 روز و در زنان باردار در هفته های 8 و 9 حدود 15 روز است. بیشترین شدت جریان در روزی بود که آنها میزوپروستول مصرف کردند. در روز 15 خونریزی به لکه بینی تغییر کرد. فقط 1٪ از زنان 2 ماه پس از سقط خونریزی داشتند. مطالعات دیگر مدت زمان را در زنان باردار حدود 7 روز و 7 هفته گزارش کردند.

تعداد کمی از زنان برای درمان خونریزی بیش از حد به کورتاژ مکش نیاز دارند. انتقال خون به تعداد کمتر نیز نیاز دارد.

10 غذایی که باید هر روز برای یک زندگی سالم بخورید
بخوانید

درد و گرفتگی

تقریباً همه خانمها از گرفتگی شکم یا لگن بسیار شبیه درد پریود شکایت دارند ، اما اگر در 8 یا 9 هفتگی بارداری سقط کنید شدت درد بیشتر از آن است که کمتر از 7 هفته باردار باشید.

درد در طی 3 ساعت از مصرف میزوپروستول شروع می شود و به طور متوسط 3 روز ادامه دارد. دلیل آن این است که میزوپروستول پروستاگلاندین است که باعث انقباضات رحم می شود.

همچنین می توانید کمردرد کنید ، اگرچه احتمال وقوع آن کم است. ممکن است مجبور به استفاده از مسکن باشید ، اما مراقب آسپرین باشید که باعث افزایش خونریزی می شود.

حالت تهوع ، استفراغ و اسهال

بیش از نیمی از زنانی که از نظر پزشکی سقط می کنند حالت تهوع را گزارش می کنند. استفراغ کمی کمتر دیده می شود. بروزها با افزایش سن حاملگی افزایش می یابد – از هفته 7 تا 9 ، موارد تهوع از 61٪ به 72٪ و استفراغ در مطالعه Spitz از 26٪ به 41٪ افزایش یافته است.

بعد از مصرف میفپریستون حالت تهوع می تواند به شما ضربه بزند و می تواند به مدت 2 روز بماند. استفراغ نیز می تواند بعد از اولین قرص شروع شود و کمی بیشتر از 1 روز ادامه یابد.

اسهال کمتر شایع است اما با افزایش سن بارداری بروز آن بیشتر می شود و بیشتر یک روز طول می کشد. در مطالعه اسپیتز ، موارد اسهال از 20٪ در گروه 7 هفته ای به 26٪ در گروه 9 هفته ای افزایش یافت.

این عوارض جانبی شدید نیستند و نیاز به هیچ دارویی ندارند.

تب ، لرز ، سردرد و سرگیجه

حدود 32٪ از زنان از تب ، گرگرفتگی یا لرز شکایت دارند که حدود 1 روز طول می کشد. اکثر خانمها به عنوان عارضه جانبی میزوپروستول دچار تب می شوند و این عوارض بیشتر مشخص می شود که به زیر واژینال در زیر زبان (زیر زبانی) داده شود ، اما تب گرفتن بعد از میفپریستون غیر معمول نیست.

تقریبا نیمی از زنان از سرگیجه ، سردرد و ضعف شکایت دارند که ناشی از نوسانات هورمونی ناشی از میزوپروستول است. سردرد و ضعف احتمالاً 2 روز طول خواهد کشید و سرگیجه باید در عرض 1 روز فروکش کند.

در بیشتر موارد ، علائمی مانند درد ، حالت تهوع یا تب نگران کننده نیست ، هرچند ممکن است حدود 15 روز طول بکشد تا همه آنها (به جز خونریزی) کاملا از بین بروند.

عوارض جانبی سقط جراحی

سقط جراحی شامل برداشتن جنین و جفت از طریق مکش (مکش خلا) یا تراشیدن آنها از رحم (کورتاژ) است. اگر اینها با هم ترکیب شوند ، این فرآیند به عنوان کورتاژ خلا ، کورتاژ مکش ، یا اتساع و کورتاژ (D&C) شناخته می شود. روش معمول دیگر ، اتساع و تخلیه (D&E) است که در آن حاملگی با انبرک و ابزار دیگر برداشته می شود. نوع سوم شامل القای زایمان است.

سقط جراحی نیز عوارض جانبی دارد اما به سختی موارد ناشی از سقط جنین پزشکی نیست. در یک مطالعه ، فقط 6٪ از زنانی که سقط جراحی کرده بودند ، در مقایسه با 40٪ زنان در گروه سقط پزشکی ، درد شدید گزارش کردند.

فقط 1٪ از زنان در گروه سقط جراحی درد شدیدی داشتند ، در حالی که در 36٪ در گروه سقط جنین پزشکی. به طور کلی ، به نظر می رسد سقط جراحی قابل قبول تر و قابل تحمل تر از سقط پزشکی است.

خون ریزی

خونریزی معمولاً بعد از سقط جراحی کمتر است. در بعضی از خانمها ممکن است خونریزی ناچیزی داشته باشد یا در چند روز اول خونریزی نداشته باشد. سپس ممکن است سنگین شود. برخی دیگر ممکن است الگوی نامنظمی داشته باشند ، به طور تصادفی خونریزی شروع و متوقف شود. ممکن است از لخته خون عبور کنید. این بیشتر 2 هفته ادامه دارد اما در موارد نادر می تواند 3 ماه ادامه یابد.

درد و گرفتگی

سقط جراحی توسط D&C و D&E می تواند باعث گرفتگی و درد هم در حین جراحی و هم بعد از آن شود. به همین دلیل است که آنها تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شوند و به بیشتر خانم ها مسکن استاندارد داده می شود تا با درد پس از سقط جنین مقابله کنند.

تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ نیز در موارد سقط جراحی شایع است. این موارد همچنین می تواند به دلیل بیهوشی استفاده شده در حین جراحی باشد. اینها معمولاً ظرف چند روز بهبود می یابند. سقط جراحی شناخته شده نیست که باعث اسهال شود.

لرز ، سردرد و سرگیجه

سقط جراحی معمولاً تب نمی کند. لرز ، لرز ، درد عضلانی ، گلودرد ، سرگیجه و گیجی می تواند در اثر بیهوشی عمومی در حین عمل سقط جراحی مانند D&C ایجاد شود و از مدتی بعد از بیدار شدن از خواب بعد از عمل تا چند روز ادامه یابد. 16 D&C شناخته شده است ایجاد سرگیجه و تعریق

5 فایده روغن کلونجی برای مو
بخوانید

5 علامت عارضه ای که باید مراقب آنها باشید

چه سقط جنین داشته باشید و چه جراحی ، به دنبال علائم زیر باشید که نشانگر عوارض آن است. شما نیاز به مداخله پزشکی یا حتی جراحی دارید.

1. خونریزی شدید

میزوپروستول باعث خونریزی شدید می شود ، اما اگر بیش از 2 عدد بالشتک بهداشتی حداکثر ظرف 2 ساعت خیس کنید یا به مدت 12 ساعت مستقیم خونریزی شدید داشته باشید ، طبیعی نیست. اگر همراه با سرگیجه یا تعریق است ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. خونریزی شدید بعد از سقط جنین پزشکی می تواند سقط جنین یا خونریزی ناقص را نشان دهد. حتی ممکن است عفونت را نشان دهد.

خونریزی شدید و دفع لخته های بزرگ خون پس از سقط جراحی نگران کننده تر است. این ممکن است سقط جنین ناقص یا سوراخ شدن رحم یا دهانه رحم را نشان دهد ، که می تواند در طول D&C و D&E اتفاق بیفتد. القای زایمان حتی می تواند رحم را پاره کند. همچنین ممکن است عفونت را نشان دهد.

2. درد و حساسیت

اگر درد آنقدر ناتوان کننده است که به شما اجازه ایستادن نمی دهد و همراه با خونریزی شدید است ، این نشان دهنده عارضه ای مانند سقط ناقص ، عفونت یا خونریزی است. درد شدید بدون خونریزی نشان دهنده لخته شدن خون در رحم است.

3. تب بالای 100.4 F

تب راهی است که بدن شما به شما می گوید عفونت رخ داده است. تب خفیف پس از سقط پزشکی شایع است ، اما باید در عرض 24 ساعت برطرف شود. اگر تب بالای 100.4 درجه فارنهایت است و با وجود دارو ادامه دارد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

عفونت بعد از سقط جراحی بیشتر از سقط جنین پزشکی است. بنابراین تب بعد از سقط جراحی باید از نزدیک کنترل شود ، خصوصاً اگر چند روز بعد از جراحی ایجاد شود.

4. ترشحات بدبو واژن

مقداری از ترشحات واژن پس از سقط طبیعی است. این ترشحات ممکن است به رنگ قهوه ای و کمی بو باشد ، به این معنی که خون پیر است. اما اگر مقدار آن زیاد باشد و بو بطور قابل توجهی شدید باشد ، نشان دهنده عفونت است.

خونریزی شدید ، درد ، تب شدید و ترشحات بدبو از واژن ممکن است با هم یا به صورت ترکیبی ظاهر شوند. اگر هر یک از این موارد شدید شد ، به پزشک مراجعه کنید.

5. علائم بارداری

اگر تهوع صبحگاهی ، درد پستان یا سایر علائم بارداری را تجربه کردید ، ممکن است هنوز باردار باشید. اگر 9 هفته یا بیشتر باردار باشید ، خطر بیشتر است. نادر است اما سقط جراحی نیز ممکن است شکست بخورد.

عوارض یا عوارض عمده سقط جنین

  • سقط جنین ناموفق یا ادامه بارداری
  • سقط جنین ناقص
  • عفونت ها
  • آسیب به اندام های تولید مثل

خونریزی یا خونریزی بیش از حد

خونریزی بیش از حد می تواند نشانه خونریزی باشد. خونریزی ممکن است به دلیل برخی شرایط پزشکی قبلی از قبیل ضعف عضلات رحم (آتونی رحم) ، کمبود لخته شدن خون (انعقاد خون) و اتصال غیر طبیعی جفت به رحم (جفت غیر طبیعی) ایجاد شود.

این موارد حتی پس از سقط جنین پزشکی باعث خونریزی می شود. در موارد نادر ، می تواند ناشی از پارگی دهانه رحم یا سوراخ شدن رحم در حین سقط جراحی باشد. همچنین اگر بافت های بارداری در بدن باقی بمانند ، می تواند ایجاد شود.

سقط جنین ناموفق یا ادامه بارداری

خونریزی بعد از سقط جنین تضمینی برای سقط جنین موفقیت آمیز نیست. اگر همچنان علائم بارداری را تجربه می کنید ، می تواند یک مورد سقط جنین ناموفق یا از دست رفته باشد. این به این معنی است که جنین هنوز زنده است. فدراسیون ملی سقط جنین می گوید این اتفاق در کمتر از 2٪ موارد پس از سقط پزشکی و در کمتر از 0.03٪ موارد پس از سقط جراحی رخ می دهد.

مطالعه اسپیتز نشان داد که برای سقط جنین پزشکی ، خطر با افزایش سن حاملگی افزایش می یابد – از 1 to به 9 in در هفته 7 تا 9. مصرف میزوپروستول به صورت خوراکی به جای واژن نیز در این خطر نقش دارد.

حاملگی خارج رحمی

یکی دیگر از موارد نادر که سقط جنین در پزشکی ممکن است به شکست منجر شود این است که اگر جنین خارج از رحم باشد ، یک بارداری خارج رحمی شناسایی نشده دارید. نه میفپریستون و نه میزوپروستول نمی توانند حاملگی خارج رحمی را خاتمه دهند. در حالی که متوترکسات می تواند ، این استفاده توسط FDA تأیید نشده است. با این حال ، این وضعیت نادر است زیرا سونوگرافی اجباری قبل از سقط جنین در اکثر موارد می تواند حاملگی خارج رحمی را تشخیص دهد.

آیا دانه سیب مسموم است؟ آره یا نه!؟
بخوانید

سقط ناقص

گاهی اوقات ، ممکن است بارداری خاتمه یابد ، اما ممکن است بافت ها و محصولات بارداری به طور کامل از بدن خارج نشوند. اگر اینها به اندازه کافی در بدن باقی بمانند ، ممکن است رحم و خون را آلوده کنند.

سقط های ناقص در سقط های پزشکی بیشتر مشاهده می شود ، به خصوص هنگامی که میزوپروستول از راه دهان و نه از طریق واژن تجویز می شود. همچنین بروزها از هفته 7 به 8 با 3٪ -6٪ افزایش می یابد. میزان سقط جراحی زیر 2٪ است.

خونریزی شدید ، مداوم و درد شدید اغلب نشان دهنده سقط ناقص است. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. پیگیری اجباری است.

عفونت ها

به دلیل روش تهاجمی ، عفونت در سقط جراحی بیشتر مشاهده می شود. ترشحات بد بو از واژن ، تب شدید ، استفراغ و درد شدید لگن و کمر از علائم بروز عفونت رحم است.

داشتن یک بیماری مقاربتی در زمان سقط جنین خطر عفونت های رحمی را افزایش می دهد. عفونت ناشی از باکتری یا بیماری مقاربتی حتی در طی مراحل جراحی ممکن است وارد رحم شود. این باکتری ها حتی ممکن است باعث اختلال التهابی لگن (PID) شوند ، که ممکن است لوله های فالوپ را آلوده کند ، منجر به ناباروری شود و خطر بارداری خارج رحمی را افزایش دهد. ممکن است تب و لرز ، درد شکم ، ترشحات بدبو از واژن ، استفراغ و حالت تهوع را تجربه کنید. علاوه بر این ، ممکن است متوجه خونریزی غیرمعمول واژن نیز شوید. PID همچنین باعث درد مزمن لگن می شود.

زنان در پایان بارداری ، چه بعد از زایمان ، سقط جنین ، یا سقط جنین پزشکی یا جراحی ، در برابر باکتری Clostridium sordellii آسیب پذیر هستند. این عفونت می تواند منجر به سپسیس یا مسمومیت خونی شود که تهدید کننده زندگی است. علائم شامل حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال و درد شکمی بدون تب است.

آنتی بیوتیک ها ممکن است قبل از جراحی یا بعد از آن به عنوان مراقبت های بعد از عمل تجویز شوند.

آسیب به رحم و دهانه رحم

از آنجا که D&C و D&E شامل اتساع دهانه رحم هستند ، روش نادرست یا هرگونه خطا در حین جراحی می تواند باعث آسیب یا پارگی دهانه رحم شود. D&E همچنین با افزایش خطر ناتوانی دهانه رحم در بارداری های بعدی مرتبط است ، وضعیتی که دهانه رحم قبل از پایان بارداری باز می شود. سن حاملگی پیشرفته و سزارین های قبلی از عوامل خطر خونریزی هستند.

کورت تیز به کار رفته در D&C می تواند دیواره رحم را سوراخ کند ، که با گذشت هر هفته نازک می شود. پوشش رحم ممکن است زخم شود و در داخل حفره رحم بافت های زخمی ایجاد کند. این ممکن است منجر به سندرم آشرمن شود که می تواند به نوبه خود منجر به ناباروری شود.

القای زایمان در سقط های دیررس حتی می تواند باعث پاره شدن رحم شود.

آیا سقط جنین می تواند تهدید کننده زندگی باشد؟

در حالی که اخباری مبنی بر سقط جنین گمراه می شود ، مرگ مادر در کمتر از 1 مورد از 100000 سقط جنین اتفاق می افتد. با این حال ، همانطور که سازمان بهداشت جهانی اشاره کرده است ، “سقط جنین های ناامن” که توسط پرسنل فاقد صلاحیت و با استفاده از روش های سوال برانگیز انجام می شود ، دلیل اصلی پیشگیری از مرگ مادران است.

با مراجعه به یک متخصص پزشکی آموزش دیده و مجاز ، می توانید بسیاری از خطرات عوارض را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. تلاش برای سقط جنین به تنهایی یا از طریق روش های دیگر برای دور زدن قوانین ، فقط خطرناک نیست ، بلکه غیرقانونی است و احتمال ایجاد خطر علیه شما را فراهم می کند.

فقط توجه داشته باشید که اگر سقط جنین انجام دهید ، خطرات مرتبط با هر نوع جراحی را در پی خواهید داشت. این شامل احتمال تشکیل لخته های خون و شل شدن آنها ، رفتن به مغز ، ریه ها یا قلب شما می شود. این به نوبه خود می تواند باعث سکته های مغزی ، آمبولی ریه یا حمله قلبی شود.

بنابراین احتیاط شدید لازم است – همیشه یک پزشک معتبر پزشکی مجاز را انتخاب کنید.

تأثیر بلند مدت

علاوه بر عوارض جانبی فوری ناشی از برخی روش ها ، متخصصان همچنین هشدار می دهند که سقط مکرر می تواند خطر زایمان زودرس در بارداری های آینده را افزایش دهد. همچنین می تواند منجر به وزن کم نوزاد هنگام تولد شود. سقط جنین خطر سرطان پستان را افزایش نمی دهد.

به وب سایت رانا گراف حتما سر بزنید.

به صفحه آپارات , ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا