بارداریسلامتمادر و فرزند

الکل در دوران بارداری: ترکیبی که بهتر است از آن اجتناب شود

الکل در دوران بارداری: ترکیبی که بهتر است از آن اجتناب شود. زنان باردار باید از الکل اجتناب کنند زیرا قرار گرفتن در معرض آن می تواند باعث ناهنجاری جنین ، کمبودهای تغذیه ای ، عوارض رشد ، مشکلات عصبی و مشکلات کلیه ، استخوان ها یا قلب شود. همچنین خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را به خصوص در سه ماهه اول افزایش می دهد. برای جلوگیری از لغزش ، الکل را در خانه نگه ندارید و به جای آن نوشیدنی های غیر الکلی بنوشید.

الکل در دوران بارداری: ترکیبی که بهتر است از آن اجتناب شود

باردار شدن بهترین بهانه برای مراقبت بیشتر از خودتان است. سلامت بدن شما به طور مستقیم بر سلامتی کودک شما تأثیر می گذارد ، بنابراین لازم است در هر زمان که می خورید ، می نوشید و انجام می دهید در این زمان بیشتر احتیاط کنید.

از لیست های طولانی و متنوع موارد و نبایدهای بارداری ، یک چیز وجود دارد که اکثر کارشناسان در مورد آن اتفاق نظر دارند – پرهیز از الکل.

چرا الکل خطرناک است؟

مادر و نوزاد با یکدیگر پیوند ناگسستنی دارند و هرگونه تصمیم سهل انگارانه مادر می تواند برای کودک تهدید کننده زندگی باشد. از لحظه بارداری ، كودك تمام مواد مغذی خود را از مادر می گیرد. هنگامی که مادر الکل می نوشد ، از طریق خون و جفت به نوزاد منتقل می شود. ما قبلاً می دانیم که مصرف زیاد الکل می تواند بر سلامتی هر بزرگسالی اثرات سو بگذارد – فقط تصور کنید که چه کاری می تواند برای کودک متولد نشده انجام دهد.

نظرات طب سنتی در مورد الکل در دوران بارداری

به نظر می رسد علوم و تحقیقات باستان در همین صفحه در یک صفحه قرار دارند. طب سنتی معتقد است که زمان کودک در رحم پایه و اساس زندگی است. بنابراین ، بسیار ضروری است که مادر و کودک در این مدت بهترین تغذیه و مراقبت ممکن را داشته باشند.

از آنجا که کودک برای همه چیز به مادر بستگی دارد ، رژیم غذایی مادر باید با دقت و مراقبت در نظر گرفته شود – و نه الکل و نه تنباکو در چنین رژیمی قرار ندارند.

4 اثر الکل بر کودک: قبل و بعد از زایمان

1. قرار گرفتن در معرض زیاد الکل

تحقیقات تأیید کرده است که الکل تراتوژن است – عامل یا عاملی که باعث بدشکلی جنین در طول بارداری می شود. الکل معمولاً توسط الکل دهیدروژناز که آنزیمی در سلولهای کبدی است ، در بدن تجزیه می شود. کبد کودک یکی از آخرین اعضای بدن است که رشد می کند و تا مراحل بعدی بارداری بالغ نمی شود.

9 مزایای سلامتی دارچین که شما درباره آنها نمی دانید
بخوانید

این به این معنی است که کودک دارای الکل دهیدروژناز کمتری برای متابولیسم الکل با آن است و مدت طولانی تری از مادر در معرض الکل است.

2. محرومیت غذایی

اگر مادر استفراغ کند یا در اثر نوشیدن میزان ادرار افزایش یابد ، الکترولیت های ارزشمند و سایر مواد مغذی را از دست می دهد. همچنین احتمال دارد احساس خستگی و ضعف کند. همه اینها کودک او را از مواد مغذی ارزشمند محروم می کند.

3. خطر سقط جنین و زایمان زودرس

همچنین هر نوع مصرف الکل در سه ماهه اول خطر سقط خود به خود تا چهار برابر افزایش می دهد. همچنین می تواند باعث زایمان زودرس شود و حتی می تواند منجر به کاهش تولید شیر مادر پس از زایمان شود. تولد نوزاد یا طیف وسیعی از معلولیت های جسمی ، رفتاری و فکری مادام العمر پس از تولد نیز یک احتمال است.

4. اختلالات طیف الکل جنین (FASD)

اختلالات طیف الکل جنین (FASDs) یکی از عواقب جدی است که مادر در طول بارداری به طور منظم یا زیاد می نوشد.

کودکان مبتلا به FASD ممکن است دارای ویژگی های زیر باشند:

 • ناهنجاری های صورت مانند یک فیلتروم صاف (برجستگی بین لب بالا و بینی) ، یک لب فوقانی نازک و چشم های ریز و پهن.
 • مشکلات رشد ، مانند قد ، وزن بدن و اندازه سر کمتر از حد متوسط – هرچند که بعضی اوقات در کودکی برطرف می شود.
 • تغییرات ساختاری در مغز.
 • سایر مسائل عصبی ، از جمله مشکلات مکیدن و خوابیدن در دوران نوزادی ، کنترل ضعیف عضلات و هماهنگی ضعیف.
 • کمبودهای شناختی مانند ضریب هوشی پایین یا تاخیر رشد در کودکان خردسال.
 • ناتوانی در یادگیری ، ضعف حافظه و عدم توانایی کنار آمدن در مدرسه. این مسئله اغلب در تأخیر در رشد مهارت های گفتاری و زبانی و دشواری در موضوعاتی مانند ریاضیات مشهود است.
 • عدم توانایی در استدلال یا استفاده از دانش در موقعیت ها. کودک همچنین ممکن است در پیروی از دستورالعمل ها و انجام کارهای دشوار زندگی دچار مشکل شود.
 • بیش فعالی و عدم توانایی در تمرکز بیش از حد طولانی.
 • مشکلات مربوط به مهارت های اجتماعی.
 • مشکلات بینایی یا شنوایی
 • در بعضی موارد ، عوارض قلب ، کلیه ها و استخوان ها.

درک دیدگاه های متناقض

علیرغم اینکه از قرن نوزدهم به طور واضح به عنوان تراتوژن تثبیت شده است ، تقریباً 15٪ از زنان باردار الکل مصرف می کنند ، در دهه های اخیر میزان آن تا 20٪ گزارش شده است. اگرچه بیشتر پزشکان مصرف الکل در دوران بارداری را توصیه می کنند ، اما نظرات مخالف وجود دارد.

عدم اشتها در بارداری
بخوانید

برخی بر این باورند که مصرف الکل در دوزهای بسیار کم ، به ویژه در مراحل اولیه بارداری ، آنچنان که قبلاً اعتقاد داشت خطرناک نیست. یک مطالعه دانمارکی در سال 2012 نشان داد که مصرف کم تا متوسط الکل در دوران بارداری بر عملکرد طبیعی کودکان 5 ساله تأثیر نمی گذارد.

مطالعات دیگر حاکی از آن است که اگرچه مصرف کم یا متوسط الکل در دوران بارداری می تواند به عملکرد مغز آسیب برساند و منجر به رشد شناختی و عصبی نامطلوب شود ، اما بر سایر پیشرفت ها مانند رشد تأثیری ندارد.

اما نکته اصلی این است که تحقیقات هنوز نتیجه گیری ندارد ، پس چرا باید ریسک کرد؟ حتی اگر اثرات الکل همیشه قابل مشاهده نباشد ، هر بارداری بی نظیر است. در حالی که ممکن است یک جنین تحت تأثیر قرار گیرد ، دیگری ممکن است کاملاً سالم باشد. تا زمانی که مطالعات بتوانند خلاف آن را ثابت کنند ، ایمن ترین کار پرهیز از مصرف کامل الکل در دوران بارداری است.

چه زمانی الکل خطرناک ترین است؟

سه ماهه اول بارداری حساس ترین دوران بارداری تلقی می شود و در آن حاملگی مادر باید بسیار احتیاط کند. خطر سقط جنین در اینجا زیاد است. و همینطور تأثیر در جنین ریز در مراحل نوزادی. اما توجه داشته باشید که از آنجایی که مغز کودک در طول بارداری به طور مداوم در حال رشد است ، اثرات الکل می تواند بر مغز و همچنین رشد جسمی و عصبی نوزاد تأثیر بگذارد ، فارغ از اینکه زن در چه مرحله ای از بارداری قرار دارد.

آیا تمام الکل ها در دوران بارداری ممنوع است؟

آیا اشکالی ندارد که هر چند وقت یک بار در دوران بارداری افراط کنید؟ از نظر بسیاری از زنان ، یک یا دو لیوان الکل بخشی خوشایند از زندگی اجتماعی آنها است و اجتناب کامل از آن بسیار دشوار است. بعلاوه ، بسیاری شراب را نوشیدنی الکلی ملایم و در نتیجه ضرر کمتری نسبت به آبجو یا سایر مشروبات الکلی می دانند. با این حال ، حقیقت این است که تمام الکل ها می توانند روی کودک متولد شده تأثیر بگذارند. عوامل خطر و تأثیر دقیق انواع مختلف الکل چنان ناشناخته است که بهتر است از همه اشکال آن دوری کنید.

ویروس کرونا: چگونه تلفن همراه خود را تمیز کنید
بخوانید

قبل از اینکه بدانید باردار هستید ، بنوشید

حاملگی ها ممکن است گاهی اوقات بدون برنامه ریزی انجام شوند یا دیر کشف شوند. اگر زن قبل از اطلاع از بارداری مشروب بخورد ، هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.

اما بهتر است به محض فهمیدن او متوقف شوید. رشد جنین یک مرحله به مرحله است و تأثیرات الکل اغلب به مرحله بارداری بستگی دارد.

دریغ نکنید برای جلوگیری از نوشیدن کمک کنید

برای برخی از زنان ، پرهیز از مصرف الکل می تواند یک چالش اساسی باشد. زن باردار با چالش های بیشتری روبرو خواهد شد. اینها معمولاً شامل عدم آگاهی در مورد اثرات سو الکل بر جنین ، عدم اطمینان در مورد قضاوت شدن ، احساس گناه شخصی ، ترس از قوانین و عوارض قانونی ، فشار خانواده و جامعه ، عدم دسترسی به مراقبتهای کافی قبل از تولد می باشد. آنها خیلی جوان هستند (کمتر از 20 سال) و از طرف جامعه و خانواده حمایت نمی شوند.

با این وجود روش های زیادی برای کمک گرفتن وجود دارد. برای خانواده ها بسیار مهم است که از زنی که در تلاش برای ترک مشروبات الکلی است تلاش کنند. خود زن باید درک کند که هرگز برای توقف دیر نیست. در اینجا برخی از راه هایی است که زنان می توانند به خود کمک کنند:

 • از افراد یا مکانهایی که “محرک” هستند دوری کنید.
 • از مصرف الکل در خانه خودداری کنید.
 • نوشیدنی های غیر الکلی بنوشید.
 • با پزشک و ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید و از آنها کمک و راهنمایی بخواهید.
 • اگر نمی توانید این کار را متوقف کنید به گروه های الکلی ناشناس و سایر مراکز محلی درمان الکل مراجعه کنید.

طبیعی است که در این زمان طیف متنوعی از احساسات را احساس کنید ، از احساس گناه تا تسکین تا خشم از روشی که در آن بارداری ممکن است یک مشکل الکل طولانی مدت را نشان دهد. و اگر بارداری ناخواسته باشد ، می تواند باعث پریشانی عاطفی بیشتر شود. اما ، تا زمانی که سلامت زن و فرزند متولد نشده او کانون اصلی باشد ، می توان با حمایت و دلسوزی تمام این مسائل را حل و فصل کرد.

به صفحه اینستاگرام و آپارت ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا