بارداریسلامتمادر و فرزند

بارداری کاذب: وقتی یک زن اعتقاد دارد که باردار است اما اینطور نیست

بارداری کاذب: وقتی یک زن اعتقاد دارد که باردار است اما اینطور نیست. بارداری کاذب یک پدیده روانشناختی است که در آن زن معتقد است که باردار است و حتی علائم بارداری را تجربه می کند – اما هیچ کودک در حال رشد در او نیست.

طیف وسیعی از تأثیرات روانشناختی و اجتماعی – فرهنگی ممکن است مقصر ناشی از این موضوع باشند. یک بارداری کاذب با اثبات به فرد مبتلا ، از طریق تصویربرداری از شکم ، درمان می شود که وی واقعاً باردار نیست و این موضوع را با روان درمانی و مشاوره دنبال می کند.

بارداری کاذب: وقتی یک زن اعتقاد دارد که باردار است اما اینطور نیست

همه ما می دانیم که بارداری بدون لقاح غیرممکن است. اما هر بار یک بار – 1 تا 6 مورد در هر 22000 زایمان – یک زن پدیده ای را به نام دارد که به عنوان حاملگی کاذب یا حاملگی فانتوم شناخته می شود.  همانطور که در مجله های پزشکی مشهور گفته  شده است ، از زمان بقراط این موضوع وجود دارد.

این یک اختلال روانشناختی جذاب است که در آن یک زن معتقد است که باردار است و بسیاری از علائم ظاهری بارداری برای تقویت این عقیده ظاهر می شود. و در عین حال ، نکته اصلی این است که او کودک متولد نشده است و نمی تواند نوزاد داشته باشد.

ناشی از تروما ، عدم تعادل شیمیایی یا عوامل اجتماعی فرهنگی

این بیماری نادر هنوز کاملاً درک نشده است و محققان در حال یافتن علت اصلی هستند. عوامل روانی و عقاید و سنتهای فرهنگی اجتماعی نیز می توانند این شرایط جذاب را ایجاد کنند.

تأثیر موسیقی بر روی جنین: آنچه والدین باید بدانند
بخوانید

دانشمندان سه دسته گسترده روانشناختی را شناسایی کرده اند که در آنها ممکن است یک بارداری کاذب رخ دهد:

تئوری تعارض: زنانی که می خواهند بفهمند اما از بارداری می ترسند ممکن است دچار تغییرات هورمونی شوند که به عنوان علائم معمولی بارداری ظاهر می شوند. چنین دوگانگی احتمالاً در شرایطی است که زن تحت فشار – از خانواده یا جامعه خود – باردار شود ، اما در واقع از بارداری می ترسد.

آرزوی تحقق: زنان آسیب پذیر که می خواهند باردار شوند ، مانند موارد ناباروری ، دچار تغییرات جسمی جزئی می شوند که آنها را متقاعد می کند که “حاملگی” آنها واقعی است.

افسردگی: یک اختلال افسردگی اساسی باعث ایجاد تغییرات هورمونی می شود که از علائم بارداری تقلید می کند. نمونه بارز آن در زنانی است که در آستانه یائسگی هستند و ممکن است نسبت به تغییر زندگی احساس کمبود کنند.

آسیب روانی: علاوه بر این ، موارد دیگری از بارداری کاذب گزارش شده است که بیمار مورد آزار جنسی قرار گرفته ، دچار فقر شده یا دچار آسیب روحی شده است. در این موارد به این نتیجه رسیدند که یک بارداری خیالی راهی برای بیرون آمدن با منفی شدید تجربیات بیماران است.

علائم بارداری کاذب

علائم و نشانه های بارداری کاذب ، دقیقاً برابر با واقعی است:

 • قاعدگی ندارد
 • افزایش وزن
 • شکم را بزرگ میشود
 • بیماری صبحگاهی
 • سرسختی
 • كمر درد
 • تکرر ادرار
 • سینه های متورم
 • تغییر در مو و پوست
 • حرکات و انقباضات جنین را حساس کنید
ورزش بدنی و چرخه قاعدگی
بخوانید

با پیشرفت این وضعیت ، زن تمام تغییراتی را که یک زن حامله واقعاً متحمل می شود ، تجربه می کند. برخی از زنان ممکن است دچار گالاکتوره شوند که همان ترشح شیری از نوک سینه ها که مربوط به تولید شیر مادر نیست.

به طرز حیرت انگیزی ، او ممکن است حرکات داخل رحم خود را با آنهایی که در حال رشد کودک هستند و “دردهای زایمان” نزدیک به تاریخ زایمان نیز تجربه کند.

مطالعات نشان می دهد که افزایش سطح پرولاکتین ، هورمونی که باعث تحریک غدد پستان می شود ، ممکن است دلیل این باشد.

تشخیص بارداری کاذب

از آنجا که علائم یک بارداری کاذب از یک بارداری واقعی قابل تشخیص نیست ، مشاوران پزشکی معمولاً آزمایشات و معاینات معمول بارداری را انجام می دهند تا تأیید کنند که بارداری در واقع صحت ندارد.

 • ابتدا ، یک معاینه روتین معمول (از جمله معاینه لگن) انجام می شود و به دنبال آن یک آزمایش ادرار انجام می شود. اگر بارداری وجود نداشته باشد ، آزمایش ادرار نتایج منفی را نشان می دهد.
 • سونوگرافی ، بیش از هر روش تشخیصی دیگر ، به زن ثابت خواهد كرد كه هیچ نوزاد در حال رشد در او وجود ندارد. در بعضی موارد ، سونوگرافی ممکن است یک دهانه رحم نرم شده را نشان دهد و از یک بارداری واقعی تقلید کند.
9 مزایای عالی آب زیره که هرگز نمی دانید
بخوانید

کمک به زن در بارداری کاذب

علائم یک بارداری کاذب می تواند از چند هفته تا 9 ماه طول بکشد ، تمام مدت یک بارداری طبیعی است. علاوه بر تغییرات بدنی که یک زن تجربه می کند ، ممکن است از ورود کودک نیز هیجان زده و خوشحال شود.

بهترین گزینه ، به گفته کارشناسان ، استفاده از تصویربرداری از شکم برای اثبات عدم وجود بارداری است. این مورد معمولاً در صورت زن مبتلا به افسردگی ، با مشاوره و درمان دنبال می شود.

بارداری کاذب در مردان ، بیش از حد

به طرز عجیبی ، بارداری کاذب نیز در موارد نادر ممکن است توسط مردان نیز تجربه شود. حاملگی سمپاتیک یا کوواد ممکن است هنگامی که شریک زندگی یک مرد باردار باشد نشان می دهد و می تواند با تغییرات عظیمی از بدن خود روبرو شود.

کوواد ممکن است علائمی مانند سطح هورمون تغییر یافته ، حالت تهوع صبحگاهی ، افزایش وزن ، گرفتگی ، نوسانات خلقی و خواب آشفته باشد. این علائم سرانجام به تنهایی از بین می روند.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا