بارداریسلامتمادر و فرزند

خونریزی پس از زایمان چیست ؟

خونریزی پس از زایمان چیست ؟ طبیعی است که بیشتر خانم ها 4-6 هفته پس از زایمان خونریزی کنند. این خونریزی پس از زایمان به عنوان lochia شناخته می شود. طبیعی است که به مدت 4 روز اول خونریزی شدید داشته باشید.

طی چند هفته آینده ، معمولاً خون به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و سرانجام سفید می شود و لخته نمی شود. اما طبیعی نیست که خونریزی غیرمعمول شدید داشته باشید حتی 4 روز اول زایمان.

خونریزی پس از زایمان چیست ؟

خونریزی بعد از زایمان یا خونریزی بعد از زایمان – چه واژینال و چه زایمان های دیگر – طبیعی است. خونریزی را هر زن پس از تولد نوزاد تجربه می کند. مگر در مواردی که خونریزی بسیار سنگین یا طولانی باشد ، دیگر نیازی به نگرانی نیست.

توجه داشته باشید که این اولین دوره پس از زایمان نیست.

در واقع بدن زنان به منظور افزایش حجم کلی خون (حدود 50٪) در دوران بارداری برای تغذیه کودک طراحی شده است. خونریزی بعد از زایمان چگونگی از بین رفتن این خون اضافی است و به روند زایمان بستگی ندارد – واژن یا سزارین.

خونریزی تا 6 هفته پس از تحویل طبیعی است

هنگام بارداری ، مادر اکسیژن و مواد مغذی را به جنین تأمین می کند.

هنگام زایمان ، این جفت از رحم شما جدا می شود و رگ های خونی باز را در رحم طولانی قرار می دهد و در نتیجه خونریزی واژن ایجاد می شود. 6 هفته طول می کشد تا رحم منقبض شود و این رگ های خونی را ببندد.

تا آن زمان خونریزی واژن را تجربه خواهید کرد. برخی از خونریزی ها همچنین ممکن است به دلیل اپی تیزوتومی ممکن است در هنگام تولد واژینال داشته باشید. به طور کلی ، خونریزی باید طی 4-6 هفته به پایان برسد.

یک جریان سنگین در 4 روز اول طبیعی است

هفته اول بعد از زایمان ، به خصوص 4 روز اول ، با خونریزی شدید مشخص خواهد شد ، که بسیار شبیه خونریزی است که در 2 روز اول پریود شما تجربه می کنید.

این خون معمولاً با چند لخته قرمز روشن است.همچنین ممکن است دچار گرفتگی شدید مانند پریود شوید. این به دلیل انقباض رحم است.

در صورت شیردهی ، زیرا اکسی توسین تولید شده در دوران شیردهی باعث انقباضات رحمی می شود ،گرفتگی شما ممکن است بدتر شود. با این حال ، این به شما کمک می کند تا زودتر بهبود پیدا کنید.

لایه بردار پوست چیست؟
بخوانید

برای 2 هفته بعدی ، یک جریان روشن اما قهوه ای مایل به قرمز طبیعی است

طی 6-14 روز آینده ، متوجه خواهید شد که خون به رنگ صورتی مایل به قهوه ای روشن شده است و کاهش قابل توجهی در جریان مشاهده شده است.

اگر اصلاً وجود داشته باشد ، لخته های خون نیز کمتر و فاصله زیادی دارند. ممکن است بعد از تغذیه با شیر مادر یا بعد از هر فعالیت بدنی کمی افزایش جریان را مشاهده کنید.

یک تخلیه مایل به زرد و سفید برای چند هفته بعدی طبیعی است

با پایان هفته سوم ، این جریان به لکه بینی کاهش می یابد که فقط یک لکه 3-5 سانتی متری روی پد بهداشتی شما باقی می ماند.

این مرحله حدود یک ماه طول می کشد ، پس از آن خون به رنگ زرد مایل به سفید می شود و تقریباً شبیه ترشحات معمولی واژن است و می تواند دو هفته ادامه یابد.

خونریزی غیر معمول و سنگین حتی در هفته اول تحویل طبیعی نیست

اگرچه ممکن است در طی هفته اول پس از زایمان خونریزی سنگین را تجربه کنید ، اگر در طی یک ساعت کل پد را خیس کنید ، این می تواند دلیلی برای نگرانی باشد.

پد شما باید حداقل 3 ساعت بماند ، حتی اگر هفته اول شما باشد. در اینجا چند روش برای تعیین اینکه آیا خونریزی شما غیر طبیعی است یا خیر ، آمده است.

  • شما یک پد حداکثر در یک ساعت خیس می کنید.
  • خونریزی شما حتی 4 روز پس از زایمان سنگین است.
  • خون شما از بین نمی رود و حتی بعد از یک هفته پس از زایمان ، تازه تر یا قرمز می شود.
  • خون بوی ناخوشایند یا سبز مایل به سبز دارد.معمولاً بوی خون قاعدگی می دهد. بوی ناپاک که نشان دهنده عفونت باشد قوی تر است.
  • شما درد شدید شکمی را تجربه می کنید.
  • احساس سرگیجه و خستگی غیرمعمول می کنید.
  • ضربان قلب شما نامنظم است.
  • شما تب دارید

اگر خونریزی بیش از حد دارید ، ممکن است خونریزی بعد از زایمان داشته باشید. PPH ممکن است در 2 مرحله رخ دهد:

  • PPH اولیه در 24 ساعت پس از زایمان رخ می دهد.
  • PPH ثانویه بین 24 ساعت تا 6 هفته پس از زایمان رخ می دهد.

از آنجا که از هر 100 زن حدود 1 تا 5 ، خونریزی بعد از زایمان ، را برای جلوگیری از مرگ ، تجربه می کنید ، در صورت داشتن هر یک از عوامل خطر ، مهم است که در این زمینه اقدامات احتیاطی انجام دهید.

فواید دانه های پاپایا برای سلامتی
بخوانید

بوی ناخوشایند و رنگ سبز در ترشحات موضعی نیز نشان دهنده عفونت است.

اگر در حال شیر دادن هستید ، خونریزی تازه بعد از 4 هفته طبیعی نیست

خونریزی پس از زایمان معمولاً در حدود 4-6 هفته متوقف می شود و رحم حالت قبل از بارداری را بازیابی می کند.

ممکن است در صورت شیردهی مجددا تخمک گذاری را شروع نکنید و ممکن است در حدود 5 هفته پس از زایمان دوره شما را تجربه کند. در برخی ، ممکن است به عنوان لکه بینی نور شروع شود و تا چند روز آینده تاریک تر شود.

توجه داشته باشید که ورزش کردن خود در طی 6 هفته بعد از زایمان از لحاظ جسمی می تواند باعث ایجاد خونریزی تازه شود. در این حالت ، شما باید آن را آسان کنید و خود را به خوبی استراحت دهید.

با این حال ، اگر شما شیرده هستید و بعد از گذشت 4 هفته متوجه خون تازه ، مانند پریود خون هستید ، طبیعی نیست.

ممکن است 6-8 ماه طول بکشد تا اولین دوره بعد از زایمان را پشت سر بگذارید. در چنین سناریو ، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

عبور از لخته های متعدد بزرگ در هر زمان عادی نیست

معمول است که در طول روز ، به مدت 2 روز ، چندین لخته به وجود می ایند. لخته های خون معمولاً به رنگ قرمز تیره یا مروارید بوده و ظاهری ژله ای دارند.اگربزرگتر شد باید با پزشک خود در مورد آن مشورت کنید ، اگرچه معمولاً در طی دو روز اول جدی نیست.

تا پایان هفته دوم  یا پایان هفته سوم و چهارم ، از نظر ایده آل ، دیگر نباید عبور لخته ها وجود داشته باشد.

لخته های بعد از هفته اول طبیعی نیست. شما باید با پزشکتان حرفی بزنید. و اگر در هر زمان در دوره خونریزی ، چندین لخته بزرگ دارید ، بهتر است برای رد هرگونه شرایط بحرانی دیگر ، به پزشک مراجعه کنید.

برای 6 هفته پس از زایمان از تامپون ها استفاده نکنید

تا 6 هفته پس از زایمان ، متخصصان توصیه می کنند از استفاده از تامپون یا لیوان قاعدگی استفاده نکنید. دلیل این است که شما هنوز در دیوار رحم زخمی دارید.

9 غذاهای به ظاهر سالم در سوپر مارکت که باید از آن دور ماند
بخوانید

همچنین ممکن است چند بریدگی در واژن شما و اطراف آن وجود داشته باشد. برای تسکین زخم ها اجازه دهید آنها بهبودی پیدا کنند ، مهم است که از تامپون استفاده نکنید. علاوه بر این ، استفاده از تامپون ممکن است عفونتهای رحمی و واژن را ترغیب کند

برای هفته اول از پدهای بهداشتی سنگین استفاده کنید (مانند نمونه هایی که در بیمارستان دریافت می کنید). با کمتر شدن جریان ، به مینی های پد معمولی بگذارید.

بهداشت مناسب را با شستشوی منظم واژن (ممکن است از آب گرم استفاده کنید) و تعویض به موقع پد حفظ کنید.

به مدت 6 هفته پس از تحویل به شدت تمرین نکنید

می توانید کشش های سبک انجام دهید و پیاده روی های کوتاهی انجام دهید. با این حال ، این عاقلانه است که از زمانی که هنوز خونریزی می کنید از تمرینات پر فشار ، مانند دویدن ، رقصیدن یا بلند کردن وزنه ها خودداری کنید. رحم شما برای بهبودی و انقباض نیاز به زمان دارد.

بنابراین ، به مدت حدوداً 6 هفته پس از زایمان ، تمرینات شدید انجام ندهید و در فعالیت های شدید مانند شناانجام ندهید.

به نوزاد خود شیر دهید تا سریعتر بهبود یابد

شیر دادن به نوزاد کوچک شما نه تنها به نفع او بلکه خود شما نیز مفید است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، تغذیه با شیر مادر اکسی توسین را تحریک می کند ، که باعث انقباضات رحمی می شود.

برای بهبودی ، به رحم نیاز دارید تا منقبض شود و رگ های خونی بسته شود.

ادرار مکرر

زایمان باعث کاهش حساسیت مثانه شما می شود. بنابراین ، حتی اگر ممکن است مثانه شما پر باشد ، ممکن است شما نیاز به ادرار کردن نداشته باشید.

به یاد داشته باشید که اغلب ادرار کنید تا مثانه خود را خالی کنید ، حتی اگر چنین چیزی را حس نکنید و از عوارض بعدی خودداری کنید.

اگر در دوره خونریزی احساس ناراحتی می کنید ، حمام گرم بروید یا از داروهای تسکین درد خودداری کنید. اگر حتی بعد از 6 هفته علامت خونریزی ادامه دهید ، به پزشک بروید.

اگر متوجه تغییر رنگ خون خود شده اید و یا با درد شدید شکم همراه است ، سریعاً با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا