آیا میدانستید؟سبک زندگیسلامت

دلایلی که چرا خسته از خواب بیدار می شوید

آیا شما اغلب خسته از خواب بیدار می شوید حتی اگر ساعتهای زیادی را خوابیدید؟ دلایل بسیاری از این خستگی وجود دارد.

در این مقاله ، در مورد آنها و چگونگی خواب بهتر با کیفیت بیشتر بدانید.

خستگی

اگر حتی اگر چند ساعت خوابیدید ، خسته از خواب بیدار می شوید ، احتمالاً تعجب می کنید که اشتباهی رخ داده است یا خیر.

بسیاری از موارد می تواند باعث این وضعیت ناخوشایند شود. جالب ترین واقعیت این است که ، اغلب ، این به دلیل بی خوابی نیست.

به نظر می رسد که شما به اندازه کافی ساعت خواب عمیق دارید. با این وجود ، شما هنوز هم احساس خستگی از خواب بیدار می شوید و این اتفاق برای شما اغلب می افتد ، بدون دانستن دلیل.

اغلب ، فرقی نمی کند که ظهر بیدار شوید. در پایان ، همین اتفاق می افتد: شما از خواب بیدار می شوید ، با یک ذهن خسته و با روحیه ای بسیار بد.

چرا از خواب بیدار می شوید؟ چرا به اندازه کافی نمی خوابید تا این کار از بین برود؟

پاسخ های زیر را کشف کنید.

شما خسته از خواب بیدار می شوید؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که بدن در چرخه ها می خوابد. اگرچه انسان ها بسیار سازگار هستند ، اما در پایان ، اگر زندگی با الگوهای پایدار داشته باشید ، بدن و ذهن بهتر کار می کنند. این قاطعانه بر خستگی تأثیر می گذارد.

11 عاملی که می تواند باعث خونریزی در دوران بارداری شود
بخوانید

اگر مثلاً هر روز ساعت 7 صبح از خواب برخیزید و قبل از 9 بعد از ظهر به رختخواب بروید. اما شما در طی تعطیلات آخر هفته آن الگوی را تغییر می دهید ، بدن شما گیج می شود. در این موارد ، ممکن است فارغ از چند ساعت که خوابیدید ، از خواب بیدار شوید.

به طور معمول ، انسان ها پنج چرخه 90 دقیقه ای خواب در هر شب دارند. هر چرخه ، به نوبه خود ، به چهار مرحله تقسیم می شود. نکته این است که اگر ساعات استراحت خود را تغییر دهید ، ممکن است قبل از انجام کل مراحل،در زمان اشتباه از خواب بیدار شوید .

نتیجه چیست؟

شما از خواب بیدار می شوید.

اختلالات خواب

خستگی

بعضی اوقات ، بارزترین دلیل ،دلیلی است که فرد از خواب بیدار می شود ،اختلالات خواب است. اگر غالباً در خواب شبانه چندین بار از خواب بیدار می شوید ، احتمالاً هنگام خارج شدن از رختخواب و در طول روز احساس خستگی خواهید کرد.

یکی از اختلالات تأثیرگذار بر کیفیت خواب ، آپنه خواب است. این شرایطی است که شخص هنگام خواب ، مکث های تنفسی را انجام می دهد. تأثیر مستقیم این امر این است که ، وقتی آنها از خواب بیدار می شوند ، احساس می کنند که نخوابیده اند.

شنا در دوران بارداری: سکته های مغزی مختلف برای مادران
بخوانید

مصرف برخی از مواد

مصرف برخی از مواد مانند الکل یک مانع بزرگ برای خواب خوب در شب است. این یک اثر پارادوکسیکال است: اگرچه در ابتدا باعث خواب آلودگی می شود ، اما در نهایت به شما اجازه نمی دهد که خواب آرام داشته باشید. اتفاقی بسیار مشابه با برخی داروهای خاص ، به ویژه داروهای آرام بخش رخ می دهد.

قهوه دشمن دیگر خواب شب خوب است. نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح باعث بیدار شدن می شود. اما ، اگر آن را شب ها بنوشید ، احتمالاً نمی توانید خواب خوبی داشته باشید. حتماً مطمئن شوید که قهوه را کمتر از پنج ساعت قبل از خواب ننوشید.

مشکلات روانی

بعضی اوقات ، دلیل خستگی از خواب بیدار شدن ، نحوه عملکرد ذهن انسان است. قبل از خوابیدن ، بسیاری از مردم تمام نگرانی های خود یا تصمیماتی را که باید اتخاذ کنند ، مرور می کنند.

این بدترین زمان برای انجام این کار است. این “اضطراب شبانه” ایجاد می کند و بر استراحت تأثیر می گذارد. استرس به طور کلی مانع از خواب آرام شما می شود. این ناراحتی باعث می شود هوشیار شوید ، حتی وقتی خواب هستید.

بنابراین ، شما به راحتی از خواب بیدار می شوید و نمی توانید به آرامی بخوابید. در این موارد بهترین ایده یادگیری تکنیک های آرامش است.

آنچه باید درباره ی ماسک های صورت بدانید
بخوانید

خستگی

دلایل دیگر اینکه چرا خسته از خواب بیدار می شوید

همچنین ، بسیار واضح است که اگر از خواب بیدار نشوید ، اگر بهداشت خوبی ندارید ، احساس خستگی می کنید.

به عنوان مثال ، نور ، سر و صدای زیاد یا دمای زیاد مانع از استراحت مسالمت آمیز می شود. این نیز به عادت های بد روزانه مربوط می شود.

مطالعات متعددی نشان داده اند که نگاه کردن به صفحه نمایش قبل از خواب به معنای استراحت نیست. همچنین خوردن وعده های غذایی بزرگ به خصوص اگر حاوی مقدار زیادی قند باشند ، ایده خوبی نیست. ورزش نکردن در طول روز نیز روی خواب خوب تأثیر می گذارد.

از طرف دیگر ، مشکلات میکروبیای روده در خواب با کیفیت بد منعکس می شود. این امر بر تولید هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی برای آرامش و استراحت صلح آمیز تأثیر می گذارد. اگر میکروبیوسیون سالم ندارید ، خوابیدن راحت برای شما آسان نخواهد بود.

همه این عوامل در کیفیت خواب شما نقش دارند و ممکن است به همین دلیل باشد که هنوز هم بیدار می شوید.

 

منبع: steptohealth

 

 

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا