بارداریسلامتمادر و فرزند

روشهای کنترل ایمن و طبیعی هنگام تولد

روشهای کنترل ایمن و طبیعی هنگام تولد. در صورت استفاده دقیق روشهای کنترل طبیعی تولد می توانند مؤثر باشند.

یک گزینه محبوب این است که ضمن پیگیری چرخه ماهانه خود ، تغییرات در دمای بدن و مایع گردن رحم خود را پیگیری کنید.

استفاده از تست های باروری نیز می تواند مفید باشد. آمنوره ، شیردهی و داروهای گیاهی به شیردهی نیز کمک می کند.

روشهای کنترل ایمن و طبیعی هنگام تولد

قرص های ضد بارداری دائما در اخبار هستند و عوارض جانبی متنوعی از استفاده طولانی مدت آنها هر روز روشن می شود.

روش های کنترل طبیعی تولد برای سال ها استفاده شده است ، اما همه آنها به همان اندازه مؤثر نیستند. بنابراین کدام یک را باید انتخاب کنید؟

آیا حتی باید روشهای کنترل طبیعی تولد را نیز در نظر بگیرید؟

در حالی که روشهای کنترل طبیعی تولد ممکن است به اندازه روشهای مصنوعی رایج مانند کاندوم های نر یا زن یا قرص های ضد بارداری مؤثر نباشد. اما اگر هر یک از روشهای مبتنی بر آگاهی مبتنی بر باروری (FABM) با دقت رعایت شود ، می تواند به اندازه 97-99٪ به شما کمک کند.

با این وجود ، آنچه باید بدانید این است که اگر در محاسبات خود خطایی انجام دهید یا خطایی در پیش بگیرید ، بسته به میزان دقت شما ، محافظتی که ممکن است 98-99 درصد باشد ، تا حدود 75 درصد یا پایین تر کاهش می یابد.

در حالی که محافظت در دهه 90 بالا برای اکثر افراد به اندازه کافی مناسب است ، اگر می خواهید اثربخشی روش را بهبود بخشید ، مطمئناً تمام قوانین را رعایت کنید.

علاوه بر این ، اگر ممکن است بخواهید رویکرد متفاوتی در نظر بگیرید

 • شما یک وضعیت پزشکی دارید که در صورت باردار شدن می تواند خطری برای کودک باشد
 • شما دوره های نامنظمی دارید
 • شما در حال استفاده از داروهایی هستید که تولید مخاط دهانه رحم را مختل می کند
 • شما به تازگی استفاده از بارداری هورمونی را متوقف کرده اید
 • اخیراً سقط جنین داشته اید
 • اخیراً زایمان کرده اید یا در حال شیردهی هستید
 • شما در مناطق مختلف زمانی مسافرت می کنید
 • شما به عفونت واژن مانند برفک یا STI مبتلا هستید
 • شما یک نوشیدنی سنگین هستید

عوامل فوق می تواند اثر این روش پیشگیری از بارداری را کاهش داده یا سلامت شما را تحت تأثیر منفی قرار دهد. علاوه بر این ، به یاد داشته باشید ، اگرچه این روش های کنترل طبیعی تولد ممکن است به تصور شما محافظت کند ، اما بیماری های مقاربتی را از بین نمی برد.

بنابراین اگر در یک رابطه جنسی منحصر به فرد یکسو نیستید ، یا نگران هستید که ممکن است هریک از شما به نوعی دچار عفونت شوید ، خوب است که از سدی مانند کاندوم نیز استفاده کنید.

1- روش کنترل دما و ترشح دهانه رحم

این گزینه ها نمونه هایی از FABM هستند. روش دما شامل استفاده از دماسنج پایه است که نشان دهنده افزایش اندک درجه حرارت بدن بعد از تخمک گذاری است.

توجه داشته باشید که دماسنجهای گوش و بینی به اندازه کافی برای این روش دقیق نیستند. این روش شامل گرفتن درجه حرارت شما هر روز صبح ، به طور ایده آل در همان زمان ، قبل از خارج شدن از رختخواب و به خصوص قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی است.

به مدت 3 روز پشت سر هم ، دمای شما ممکن است بالاتر از 6 روز گذشته باشد. این افزایش دما بسیار ناچیز است ، به طور کلی در حدود 0.2 درجه سانتی گراد (0.4 درجه فارنهایت). این احتمال وجود دارد که در این مرحله ، شما دیگر نتوانید باردار شوید.

در این میان روش کنترل ترشح دهانه رحم شامل بررسی میزان ترشحات دهانه رحم (مخاط دهانه رحم) شما در طی زمان های مختلف در چرخه قاعدگی است. برای انجام این کار ، انگشت وسط خود را به آرامی وارد واژن کنید ، و آن را به دور انگشت وسط خود فشار دهید.

5 بیماری و مشکلات سلامتی ناشی از کمبود ویتامین A
بخوانید

برای چند روز اول پس از پریود ، ممکن است متوجه شوید که واژن شما خشک است و مخاط زیادی ایجاد نمی کند. با افزایش سطح هورمونی شما برای آماده سازی تخمک گذاری ، ممکن است مرطوب ، چسبنده ، سفید و کرم شود.

این نشانگر شروع چرخه قاعدگی شما است. بلافاصله پس از تخمک گذاری ، مخاط دهانه رحم شما احتمالاً مرطوب تر ، شفاف تر و لغزنده تر می شود و شبیه بافت سفیده تخم مرغ است.

سرانجام ، مخاط شما باید به ضخیم تر و چسبنده تر برگردد. 3 روز بعد از این عمل ، دیگر نباید بارور باشید.

ترکیب این دو روش برای جلوگیری از بارداری یافت شده است. در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که گزینه مهمی برای برنامه ریزی خانواده / کنترل تولد است. در طول روزهای بارور ، مقاربت باید با نوعی کنترل یا محافظت از تولد انجام شود.

از طرف دیگر ، ممكن است برای آن روزها ممتنع عمل شود. از زنانی که در این مطالعه ثبت نام کرده اند ، تنها در هر یک از 100 نفر 1.8 از یک پنجره 13 چرخه باردار شدند.

در اینجا ، محققان نیز تأکید کردند که اثربخشی به پیروی از دستورالعملهای مشاهده / ردیابی این پارامترها بستگی دارد.

2. روش مبتنی بر تقویم

همچنین با ردیابی دقیق چرخه قاعدگی می توانید بارورترین روزهای خود را تعیین کنید. روش مدرن FABM برای انجام این کار ، روش استاندارد روزها نامیده می شود.

اگر فردی با چرخه 26-32 روز هستید ، این روش مبتنی بر تقویم ممکن است برای شما مؤثر باشد. آنچه انجام می دهد این است که پنجره حاصلخیز را مشاهده کنید ، که بین روزهای 8 و 19 چرخه شما اتفاق می افتد.

این به طور کلی مربوط به 7 روز قبل از تخمک گذاری شما و 2 روز پس از آن است که شما به احتمال زیاد باردار می شوید. هنگامی که در تاریخ های دقیق رسیدین ، باید از رابطه جنسی در این روزها خودداری کنید یا از یک داروی ضد بارداری مناسب استفاده کنید.

در یک مطالعه از روش های موجود در فیلیپین ، پرو و ​​بولیوی بیش از 13 چرخه ، محققان دریافتند که در چه زمانی از روش صحیح استفاده شده ، این روش تنها 4.75 درصد احتمال از مفهوم را در پی داشت. بنابراین می تواند یک جایگزین طبیعی باشد.

تنها نتیجه ای که در اینجا برای این روش وجود دارد این است که اگر چرخه یک زن نامنظم یا غیرقابل پیش بینی باشد ، دقت و در نتیجه اثربخشی کنترل طبیعی تولد کاهش می یابد.

به این ترتیب ، شما می توانید این روش را با دما و روش کنترل ترشح دهانه رحم ترکیب کنید ، که هر دو به طور کلی موثرتر تلقی می شوند ، همانطور که در مطالعات ذکر شده در میزان بارداری نیز مشاهده می شود.

3. استفاده از تست های باروری

این رویکرد به کیت های خانگی قابل استفاده که معمولاً حاوی وسیله ای است که می تواند به شما بگوید بارورترین روزهای شما چیست.

این کار با اندازه گیری میزان هورمون لوتئین کننده یا متابولیت های استروژن در ادرار انجام می شود و از شما خواسته می شود که شروع چرخه یعنی روز اول قاعدگی خود را ثبت کنید و هر روز ضبط را ادامه دهید تا روز ششم که از شما خواسته می شود.

اولین آزمایش ادرار در صبح. بسته به مارک تست ، شما ممکن است برای 10-20 روز یک آزمایش انجام دهید. دستگاه هنگامی که میزان باروری شما کم ، زیاد و در اوج خود باشد نشان می دهد.

فواید نور خورشید برای سلامتی چیست؟
بخوانید

همچنین به طور متوسط ​​قبل از روز واقعی تخمک گذاری ، هشدار 2-5 روزه به شما می دهد. در این دوره توصیه می شود از روابط جنسی محافظت کرده یا خودداری کنید. این روش ساده است و استفاده از ابزار اندازه گیری کالیبره شده دقت آن را خوب می کند. به طور کلی ، گفته می شود که در صورت استفاده صحیح ، میزان بارداری 1 تا 3 درصد در طول یک پنجره یک ساله منجر می شود.

این گفته است ، علاوه بر گران بودن ، ممکن است دوره هشدار برای جلوگیری از بارداری کافی نباشد و به وضعیت مخاط دهانه رحم نگاه نکنید.

از این رو ، ممکن است ترکیب این روش با روش نظارت بر ترشح دهانه رحم برای تنظیم دقیق مشاهدات شما ایده آل باشد. یک مطالعه حتی می تواند برای هر 12 ماه استفاده صحیح از این روش ، میزان بارداری 2.1 درصد باشد.

این به معنای محافظت مؤثر 97-99 درصد از زمان ، و 97.9 درصد محافظت در مورد مطالعه است.

4- روش آمنوره شیردهی (LAM)

این روش برای مادرانی که شیر مادر را به نوزادان  برای تغذیه اعمال می شود (فقط شیر مادر را تغذیه می کند) و نوزادانی با سن زیر 6 ماه دارند.

پس از زایمان ، شیردهی انحصاری باعث عدم قاعدگی در زنان می شود. هر دو عامل منجر به ناباروری موقتی می شوند که برخی از خانم ها به عنوان نوعی پیشگیری از بارداری از آن استفاده می کنند.

در صورت استفاده صحیح و مداوم ، کمتر از 2 در 100 زن که از این روش استفاده می کنند ، در 6 ماه اول باردار می شوند. با این حال ، مراقب باشید که از این روش به درستی استفاده کنید و مطمئن باشید که غذاهای دیگر کودک خود را به آنها نمیدهید.

زیرا این ممکن است شیردهی شما را کاهش دهد. گفته می شود ، توجه به این نکته مهم است که وقتی این روش غیرقابل اعتماد می شود

 • شیر مادر با سایر مواد غذایی یا مایعات جایگزین می شود
 • کودک شما 6 ماهه می شود
 • شما یک دوره دارید

بعلاوه ، این امکان وجود دارد که شما قبل از شروع دوره بارداری خود باردار شوید زیرا زنان به طور کلی 2 هفته قبل از پریود خود تخمک گذاری می کنند.

5- برون رفت

این شکل از پیشگیری از بارداری به عشق ورزی بدون نفوذ به واژن یا مقعد اشاره دارد. شرکاء بدون داشتن رابطه جنسی می توانند  رابطه جنسی ، صمیمی و حتی ارگاسم داشته باشند.

از این رو ، هیچ مایع منی ، مایعات واژن یا خون بین آنها مشترک نیست ، و این یک راه مؤثر برای جلوگیری از بارداری است .

6. داروهای گیاهی

اعتقاد بر این است که گیاهان نیز به منظور جلوگیری از بارداری به طور طبیعی و ایمن در کاهش باروری بسیار مؤثر هستند.

بعضی از گیاهان ممکن است روی تخمدان تأثیر بگذارند ، در حالی که برخی دیگر بر روی رحم عمل می کنند ، بر تولید هورمون طبیعی تأثیر می گذارند ، یا هورمون های خاصی را مسدود می کنند.

برخی گیاهان نیز توانایی مداخله در کاشت را دارند و به عنوان یک داروی ضد بارداری اضطراری مفید هستند. تعدادی از این گیاهان به شرح زیر است:

 • گیاه (Queen Anne’s Lace (Daucus carota: همچنین به عنوان هویج وحشی شناخته می شود ، این گیاه را می توان طبق نیاز مورد استفاده قرار داد و این را برای زنانی که به ندرت رابطه جنسی دارند مفید است. تحقیقات نشان می دهد که ترپنوئیدها موجود در بذر سنتز پروژسترون مهمی را در حیوانات باردار ایجاد می کنند ، که روند کاشت را مختل می کند ، یا اگر یک تخم لقاح یافته فقط برای مدت کوتاهی کاشته شده باشد ، باعث می شود تخمک آزاد نشود بدون توسعه . این روش را امتحان کنید ، 1 قاشق چایخوری از این دانه ها را در طی 8 ساعت مقاربت محافظت نشده بخورید و دوره را به مدت یک هفته ادامه دهید. برای اطمینان از حداکثر کارایی ، حتما بذور را به طور کامل جوید.
 • Neem: Neem را می توان در سه شکل مختلف برای كنترل تولد استفاده كرد – برگ برگ ، روغن گیاه و عصاره برگ گیاه neem. روغن نئیم طی 30 ثانیه اسپرم را در مهبل (واژن) می کشد و به مدت 5 ساعت فعال می ماند. مانند هیچگونه تحریک و ناراحتی مانند کفهای اسپرم کش بر اساس شیمیایی ایجاد نمی شود. علاوه بر این ، روغن neem بعنوان روان کننده عمل می کند و ممکن است از بیماری واژن و مقاربتی نیز محافظت کند. برای امتحان کردن این روش ، از روان کننده واژن مبتنی بر آب با ده درصد روغن نم در آن استفاده کنید. قبل از مقاربت اقدام به قرار دادن سطح دیواره واژن کنید تا با مواد پوشیده شود. اگر هیچ روان کننده ای در طول مقاربت وجود نداشته باشد ، استفاده از روان کننده به زودی پس از مقاربت از لانه گزینی جلوگیری می کند.
 • پاپایا: پاپایای نارس به طور سنتی برای جلوگیری یا خاتمه حاملگی استفاده شده است. پاپایای رسیده نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد زیرا از بین می رود فیتوشیمیایی هایی که در هورمونها تداخل دارند. دانه های پاپایا می توانند اسپرم ها را از بین ببرند ، از این رو دریافت روزانه دانه های پاپایا می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم در یک مرد سالم شود. طبق تحقیقات ، بذرهای Carica papaya به صورت تجربی برای مهار اسپرماتوژنز در مردان یافت شده است.
دروغگویی نوجوان - ترسناک ترین سناریو
بخوانید

چندین گیاه دیگر نیز وجود دارد که به طور جزئی یا در ترکیب با سایر روشهای کنترل طبیعی تولد وجود دارد ، گزارش شده است که به طور مشابه به عنوان یک داروی ضد بارداری نیز موثر هستند.

با این حال ، ما صرفاً به دلیل عدم تحقیقات بالقوه در مورد اثربخشی ، آنها را از دست داده ایم. اگر شروع به ایجاد مشکلات کرده اید ، استفاده از گیاه را ادامه ندهید و همچنین هرگز میزان دوز گیاهان را بیش از مقدار لازم افزایش ندهید.

شما هرگز نباید در مورد ایمنی و اثربخشی این روش های کنترل طبیعی تولد از توصیه های تأیید شده توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی صرف نظر کنید.

7. روش بیرون کشیدن

روش ترك خروج نیز به عنوان coitus interuptus یا تركیب شناخته می شود كه در آن مرد قبل از انزال ، آلت تناسلی خود را از واژن شریک زندگی خود بیرون آورده یا بیرون می کشد.

این روش به مرد نیاز دارد تا هنگام انزال ، مایع منی خود را از دستگاه تناسلی زن دور نگه دارد. این روش با ممانعت از هرگونه تماس بین اسپرم و تخمک از لقاح جلوگیری می کند.

در حالی که این یک روش آسان و کم هزینه است ، اما به شدت به قوام و کنترل خود مرد متکی است ، عدم وجود آن می تواند منجر به بارداری شود.

علاوه بر این ، این روش مایع قبل از انزال را در نظر نمی گیرد که معمولاً حاوی اسپرم نیست اما بعضی اوقات می تواند حاوی تعداد معدودی باشد. همچنین ممکن است اسپرم هایی که در مجرای ادراری وجود دارد از انزال قبلی برداشته شود.

از این رو ، یکی از کمترین روشهای کنترل طبیعی تولد به حساب می آید ، زیرا این امر به توانایی برداشتن مرد قبل از انزال بستگی دارد. با این وجود ، در صورت استفاده صحیح ، تأثیر آن تا 73 درصد افزایش می یابد.

 

منبع: curejoy

 

 

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا