آیا میدانستید؟تربیت فرزندسبک زندگیسلامتمادر و فرزند

کدام غذاها بیشترین خطر خفگی را دارند

کدام غذاها بیشترین خطر خفگی را دارند. غذاهایی که به راحتی قابل خوردن نیستند ، آب نبات ها و آدامس هایی که می توانند به معده شما بچسبند و به راحتی خرد نشوند ، انگورها ، پاپ کورن ، کره بادام زمینی و آجیل را با دقت بخورند.

خطر خفگی بیشتری در کودکان نسبت به بزرگسالان به همراه دارد. از حواس پرتی بپرهیزید و مراقب آنچه می خورید باشید تا از خفگی جلوگیری کنید.

کدام غذاها بیشترین خطر خفگی را دارند

خفگی یکی از دلایل عمده مرگ تصادفی در بین کودکان خردسال است و حتی می تواند یک تجربه ناخوشایند باشد حتی برای بزرگسالان.

در حالیکه والدین به درستی از افراد خانه خود محافظت می کنند و از داشتن خطرات خفگی ، اجسام کوچک یا اسباب بازی ها جلوگیری می کنند ، اغلب خفگی های غیرکشنده معمولاً مربوط به غذا است.در بزرگسالان ، خفگی ممکن است هنگام صحبت و غذا خوردن ، یا از طریق یک نیش غذا یا خوردن در حال حرکت رخ دهد.

چه غذاهایی باعث خفگی میشود؟

جواب ناگوار است – همه غذا. با توجه به شرایط مناسب ، می توانید خیلی راحت هر چیزی را که می خورید خفه کنید.خوشبختانه ، بیشتر غذاها مستعد ابتلا به خفگی نیستند.

با مراقبت از مصرف برخی غذاهای “پرخطر” ، می توانید شانس مواجهه با حادثه خفه کننده مواد غذایی را کاهش دهید.

هات داگ یا کالباس

این غذای محبوب بچه گانه در واقع یکی از رایج ترین خطرات خفگی است.مصرف بیش از حد بزرگ یا بلعیدن خیلی سریع و بدون جویدن این مسئله را به خطر می اندازد.برش های سکه ای که اغلب توسط والدین برای آسانتر کردن غذا استفاده می شود نیز خطرناک است زیرا می توانند لوله تغذیه ای را مسدود کنند.

کارشناسان پیشنهاد می کنند که ابتدا آن از طول برش بزنید. در بزرگسالان نیز خطر خفگی وجود دارد.

آدامس و آب نبات سخت

اگر کودکان حواسشان پرت شود و هنگامی که آن را بلعیدید ، سخت است که آنها را نادیده بگیرید . از دادن هر نوع آب نبات سخت یا جویدن آدامس به طور کلی از بچه های کوچک خودداری کنید.یک مطالعه نشان داد که این دلیل اصلی خفگی غیر مرتبط با مواد غذایی در طول دوره تحقیقات بوده است.

اقدامات حفاظتی اساسی در برابر coronavirus
بخوانید

هویج / سیب / تکه هر سبزی خام یا میوه

مسئله در اینجا با اندازه و شکل قطعات است. در حالی که میوه یا سبزیجات را خرد می کنیم ، اغلب در اندازه های نامنظم یا تکه های بزرگتر قطعه میکنیم.

کودکان ممکن است به جای جویدن آنها آنهارا ببلعد ، و باعث خفگی می شوند . اگر قطعه ها به درستی قطع نشوند یا سبزیجات یا میوه ها خیلی سخت باشد ، افراد مسن نیز با مشکلات مشابه روبرو می شوند.

انگور

انگور لغزنده است و به راحتی می تواند برای بزرگسالان و کودکان به صورت اشتباه پیش برود. قبل از سرو غذا ، آنهایی که بزرگ هستند را به نصف خرد کنید.

گوشت و تکه های پنیر

این موارد باید از نظر اندازه و متناسب با سن فرد باشد.

آجیل و خشکبار

اینها کودکان خردسالی را به خطر می اندازد. در حقیقت ، متخصصان مراقبت های بهداشتی پیشنهاد می کنند که آنها را به طور کامل از رژیم غذایی افراد زیر 7 سال دوری کنید.

کره بادام زمینی

این غذا همچنین می تواند به دیواره های گلو کودک بچسبد و اگر سعی کند بیش از حد از یکباره زیاد بلعیده شود ، خطر خفگی را به وجود می آورد. هرگز اجازه ندهید کودکی به تنهایی کره بادام زمینی بخورد. آن را بر روی نان تست یا کراکرها با نوشیدنی کنار آن بگذارید تا به راحتی پایین بیاید.

مارشملو یا آب نبات

این شیرینی های ابری نرم و سایر آب نبات های مبتنی بر ژله می توانند کودک را به راحتی خفه کنند. بیانیه سیاست آکادمی کودکان اطفال (AAP) “جلوگیری از خفگی در بین کودکان” توصیه می کند که بر روی غذاهایی مانند این موارد ، برچسب هایی هشدار دهنده وجود داشته باشد که خطر ابتلا به خفگی را به همراه دارد. تا زمان اجرای کامل این امر ، اختیار و عقل سلیم بهترین متحد شماست.

آیا نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا در دوران بارداری بی خطر است؟
بخوانید

ذرت بو داده (پاپ کورن)

شکل ، اندازه و سبکی پاپ کورن باعث می شود که مردم درباره خفگی اشتباه کنند و خطری جدی برای خفگی ایجاد می کند.

علاوه بر این ، مراقب هر غذایی که بسیار خشک یا سخت باشد ، لغزنده یا چسبنده باشد ، یا تمایل به جمع شدن با هم داشته باشد. مراقب شکل و اندازه غذاهایی باشید که می توانند در بادگیر بچسبند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر است؟

خفگی در غذا هر 5 روز یک کودک را در کشور می کشد. یک آمار وحشتناک به خودی خود باعث تعجب است ، اما این شامل 12400 نمونه موارد خفه کننده مواد غذایی که هر ساله کودکان را به اورژانس می آورند نیست.

به گفته وزارت بهداشت نیویورک ، خفگی چهارمین علت اصلی مرگ تصادفی در بچه های 5 ساله و کمتر است.این چه چیزی است که بچه های کوچک را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد؟

از جمله موارد دیگر ، لوله های معده آنها بسیار ریز است و بنابراین هر نوع غذایی که به مسیری نادرست برسد می تواند به سرعت جریان هوا را قطع کند.بچه ها نیز بسیار هیجان انگیز تر و اغلب پریشان هستند و باعث می شوند بدون جویدن مناسب آنها را ببلعند.

چگونه می توان خطر خفگی را در کودکان کاهش داد

وقتی صحبت از کودکان می شود ، هیچ احتیاطی زیادی نیست. اجتناب از این خطرات خفگی همیشه به دلایل تغذیه ای گزینه ای نیست یا به این دلیل است که شامل موارد دلخواه کودک مانند پاپ کورن می شود. با این وجود می توانید چند قدم ساده برای خوردن ایمن تر بردارید.

  • هرگز کودک را در هنگام خوردن این غذاها بی مراقب نگذارید.
  • کودک را تشویق کنید که به جای کار چند وظیفه با یک بازی ، فیلم ، وسیله الکترونیکی یا کتاب ، فقط روی غذا خوردن تمرکز کند.
  • آنها را از انجام وظیفه منحرف نکنید. در حالی که آنها می خورند این چیزی است که باید انجام دهند.
  • به فرزند خود بیاموزید که قبل از بلعیدن خوب جوید. در صورت لزوم نحوه خوردن آنها را اصلاح کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که فقط به آنها غذاهایی داده می شود که در سنشان بتوانند از آنها استفاده کنند. آنها ممکن است برای جویدن غذاهای خاص به دندانهای بیشتری و رشد بهتر ماهیچه نیاز داشته باشند.
  • مواد غذایی را به خوبی به اندازه یک اندازه خرد کنید. در مورد سبزیجات و میوه های خام ، خرد کردن ، ریز ریز بودن یا پخت و پز ملایم را در نظر بگیرید تا قبل از دادن آن به کودک نرم شود.
  • آنها را در ماشین یا در هنگام حرکت تغذیه نکنید.
  • اطمینان حاصل کنید که آب یا مایع کافی برای کمک به پایین آمدن مواد جامد  وجود دارد.
  • آنها را مانند شاهین تماشا کنید. هیچ جایگزینی برای هوشیاری وجود ندارد.
خواص میوه ها برای سلامتی شما (قسمت سوم)
بخوانید

بزرگسالان و خطر خفگی

افراد مسن نیز در هنگام خفگی گروه خطر بیشتری هستند. طبق اعلام شورای امنیت ملی ، 2،751 نفر از 4،864 مورد مرگ و میر ناشی از خفگی در سال 2013 در بین سالمندان 75 سال به بالا بوده است.

بسیاری از قوانینی که در مورد بچه ها اعمال می شود ، در بزرگسالان نیز اعمال می شود. در حالی که کار چند وظیفه ای ممکن است مورد شما باشد ، از خوردن آن در هنگام غذا دوری کنید و به تنهایی روی غذا تمرکز کنید.

هنگام حرکت در وسیله نقلیه از خوردن پرهیز کنید. غذای خود را کاملا بجویید ، آب زیادی بنوشید. از غذاهایی که می توانند به گلو شما بچسبند بپرهیزید .

به صفحه اینستگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا