آیا میدانستید؟سبک زندگیسلامتویتامین ها

11 روش برای متعادل سازی سطح کورتیزول به طور طبیعی

11 روش برای متعادل سازی سطح کورتیزول به طور طبیعی. عدم تعادل کورتیزول به دلیل استرس می تواند به تپش قلب ، انرژی کم ، تعریق شبانه  غیره مشهود باشد. ورزش متوسط و منظم از جمله یوگا می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد. خواب کافی داشته باشید و مثبت فکر کنید و با صدای بلند بخندید. غذاهایی با ویتامین C مصرف کنید ، مکمل های منیزیم مصرف کنید و خود را با ماساژ ،درمان کنید.

11 روش برای متعادل سازی سطح کورتیزول به طور طبیعی

توصیه های یک فرد از زبان خودش

من مدتی از نوسان سطح کورتیزول رنج برده ام. من در واقع تا همین سه سال پیش از این موضوع آگاهی نداشتم. آنها می گویند که کمی خطرناک است . وقتی فهمیدم که با برخی از مشکلات سطح کورتیزول مواجه هستم ، یک سری تحقیق کردم تا بفهمم چه چیزی برای من مفید است.

پیشنهادات زیر مواردی است که من برای کنترل سطح کورتیزول خود انجام داده ام. یکی از چیزهایی که یاد گرفتم این است که کورتیزول بالا و کورتیزول پایین علائم مشابهی دارند.

بنابراین هدف من فقط خلاص شدن از شر علائمی بود که مرا دیوانه می کرد!

(مثل همیشه در مورد ایجاد تغییرات قابل توجه در شیوه زندگی – به خصوص اگر از هر دارویی استفاده می کنید) با ارائه دهنده پزشکی خود مشورت کنید.

کورتیزول چیست؟

به زبان ساده کورتیزول هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی ساخته می شود و تقریباً برای هر فرآیند در بدن و همچنین برای حفظ هموستاز ضروری است.

وقتی بدن شما تحت استرس است ، مشکب در سلول ها به وجود می آید و بدن شما به سلول ها سیگنال می دهد تا سطح آدرنالین و کورتیزول شما را افزایش دهند. در ابتدا بدن شما کورتیزول را در پاسخ به تقاضای بدن افزایش می دهد.

متأسفانه بدن بعد از مدتی نمی تواند تقاضای کورتیزول را حفظ کند و تولید کورتیزول شروع به کاهش می کند و در نتیجه علائم نه چندان بزرگی ایجاد می شود. آن علائم چیست؟

مزایای دارچین برای پوست شما: 6 دلیل که باید آن را امتحان کنید
بخوانید

علائم سطح پایین کورتیزول

 • عرق شبانه
 • سرگیجه
 • اضطراب
 • انرژی کم
 • نوسان وزن
 • تپش قلب
 • افسردگی
 • عصبی بودن

علائم سطح بالای کورتیزول

 • اضطراب
 • هوس نمک و شیرینی
 • بی خوابی
 • گرگرفتگی گرم و سرد
 • عرق شبانه
 • نوسان وزن
 • خستگی
 • مه مغز / مسائل مربوط به حافظه
 • عصبی بودن
 • افزایش تپش قلب
 • افزایش فشار خون
 • دردهای صبح زود

همانطور که می بینید هم سطح کورتیزول بالا و هم سطح کورتیزول پایین می توانند علائم یکسانی را ایجاد کنند. اگر مطمئن نیستید شرایط شما در کدام سطح است ،باید با پزشک خود مشورت کنید.

من هر از گاهی از بیشتر اینها رنج می برم. من دریافته ام که به طور معمول در سطح بالایی از کورتیزول قرار می گیرم.

من همچنین یاد گرفتم که چه چیزی باعث افزایش سطح کورتیزول در من می شود ،و آن استرس است. کورتیزول شما می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که ممکن است شما در مورد آن چیزی نمی دانید. از این رو ، دریابید که چه چیزی باعث کمبود آن شده است.

این پیشنهادات به هر دلیلی می تواند به شما در نگه داشتن کورتیزول در محدوده قابل قبول کمک کند. من طی سه سال گذشته از این محلول ها استفاده کرده ام تا علائم را به حداقل برسانم.

چیزی که من یاد گرفتم این است که شما باید واقعاً با بدن خود هماهنگ باشید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است. کار دیگری که باید انجام دهید این است که بدن خود را بشناسید. پس از شناسایی آنچه برای شما مفید است ، به انجام آن ادامه دهید.

11 نکته برای متعادل سازی سطح کورتیزول به طور طبیعی

اینها چند روش عالی برای متعادل سازی سطح کورتیزول است. بعضی اوقات باید به اصول اولیه یک زندگی برگردید:

1. ورزش کنید

بله شما باید بدن خود را حرکت دهید تا راحت شوید. دلایل زیادی وجود دارد که دلیل اصلی این امر در کاهش کورتیزول است. حرکاتی را که از آن لذت می برید ، پیاده روی ، آهسته دویدن ، رقصیدن (این یک حرکت کاملاً سرگرم کننده است) ، اسکیت ، پریدن با طناب را امتحان کنید.

زردچوبه برای ورم مفاصل: 6 دلیل که باید از این مسکن طبیعی استفاده کنید
بخوانید

2. یوگا

یكی از بزرگ كننده های استرس یوگا است. تمرکز بر تنفس و قرار دادن بدن به کاهش کورتیزول کمک می کند. اگر قبلاً هرگز یوگا انجام نداده اید بدون هیچ نگرانی انجام دهید. تعداد زیادی فیلم یوگا در YouTube و فیلم های مختصر در Instagram وجود دارد.

3. قند خون خود را متعادل کنید

حتی اگر می خواهید چند پوند از بدن خود را کم کنید ، باید هر دو ساعت یکبار شیرینی جات بخورید تا سطح کورتیزول سالم باشد. لازم نیست هر دو ساعت پیتزا بخورید. می توانید چیزی بسیار سالم و کم چربی بخورید.

در واقع اگر راهی برای کاهش وزن خود دارید ، این یک روش عالی برای ادامه متابولیسم است.

4. یک فیلم تماشا کنید – به کلوپ کمدی بروید

بله درست است. خنده. مطالعات نشان می دهد یکی از موثرترین راه ها برای کاهش کورتیزول است.

5. خواب دوست شماست

ما یک ملت بی خواب هستیم. ما استراحت کافی نداریم. در واقع برخی از ماها فقط به چهار ساعت خواب در شب افتخار می کنند. این راهی برای سلامتی نیست. شما باید حداقل 6 تا 8 ساعت هر شب بخوابید.

6. از منفی نگری بپرهیزید

محیط خود را مثبت نگه دارید. به موسیقی که نشاط آور است گوش دهید. قطع ارتباط با افرادی که همیشه منفی و شکایت دارند ، متوقف شود. دوز ثابت منفی باعث استرس می شود و استرس بیشتر باعث ایجاد کورتیزول می شود.

7. ویتامین C خود را افزایش دهید

مطالعات نشان داده است که 1000 میلی گرم تا 1500 میلی گرم ویتامین C روزانه به کاهش کورتیزول کمک می کند. خوردن توت فرنگی پرتقال (به طور کلی مرکبات) و هر نوع خانواده توت بسیار مفید است.

مزایای استفاده از حرکت پلانک (Plank)
بخوانید

اگر یک مکمل انتخاب کردید ، اطمینان حاصل کنید که مصنوعی نیست – این هدر رفتن پول است زیرا در واقع درصد بسیار کمی توسط سلول جذب می شود.

8. از زندگی دیجیتالی دور شوید

چند تلویزیون یا چند ساعت قبل از خواب همه تلویزیون ها ، رایانه ها ، تلفن های همراه و هر چیز دیگری را با صفحه آبی خاموش کنید. شما هنوز هم می توانید به موسیقی آرامش بخش گوش دهید ، بخوانید یا فقط باشید.

مطالعات نشان داده است که ابتدا مغز ما باید هر روز از محرک ثابت که زندگی دیجیتالی ما هر روز ایجاد می کند ، جدا شود. دوم ، صفحه های آبی هنگام خواب عمیق قطعاً ممنوع هستند.

9. این غذاها را بخورید

دوز ثابت ماهی سالمون وحشی ، فلفل دلمه ای قرمز ، لوبیا ، چای سیاه ، سیر ، آووکادو ، اسفناج ، چای های گیاهی ، میوه هایی با ویتامین C برای کمک به حفظ سطح کورتیزول در حد قابل قبول بسیار مفید است.

10. ماساژ درمانی و مسواک زدن 

یک روش عالی برای آرامش ، افزایش جریان خون و تحریک سطح دوپامین. همه اینها باعث کاهش کورتیزول می شود.

11. منیزیم

منیزیم چه به شکل قرص باشد و یا اشکال دیگه ، همه در کاهش سطح کورتیزول مفید هستند. منیزیم به طور کلی به فرد کمک می کند تا آرام شود ، بنابراین منطقی است که در نهایت به سطح استرس کمک می کند ، که البته بر سطح کورتیزول تأثیر می گذارد.

همانطور که قبلاً گفتم ، ترکیبی از همه اینها برای من مفید بوده است. شما فقط باید آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مفید است.

به صفحه اینستاگرام و آپارت ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا