بارداریسلامتمادر و فرزند

11 عاملی که می تواند باعث خونریزی در دوران بارداری شود

11 عاملی که می تواند باعث خونریزی در دوران بارداری شود. خونریزی در دوران بارداری می تواند ناشی از تغییرات بی ضرر و همچنین شرایط جدی باشد.

خونریزی سبک هنگامی ایجاد می شود که کودک در رحم کاشته شود و یا به دلیل افزایش جریان خون در دهانه رحم باشد. اما همچنین ممکن است به مشکلات نوزاد ، عفونت ، حاملگی خارج رحمی یا مولر ، سقط جنین یا زایمان زودرس اشاره کند.

11 عاملی که می تواند باعث خونریزی در دوران بارداری شود

خونریزی واژن در دوران بارداری می تواند کاملاً ترسناک باشد. اما آن طور که فکر می کنید غیر معمول نیست. در حقیقت خونریزی در سه ماهه اول در حدود 15 تا 25٪ از بارداری ها اتفاق می افتد.

آیا خونریزی در دوران بارداری مشخص است یا باید نگران باشید؟ پاسخ این است که بستگی دارد.

در بعضی موارد ، خونریزی در دوران بارداری می تواند کاملاً بی ضرر باشد ، در حالی که در موارد دیگر ممکن است با یک وضعیت جدی ایجاد شود که ممکن است خطری برای سلامتی کودک و بهزیستی شما باشد.

به طور معمول ، خونریزی که در سه ماهه دوم یا سوم رخ می دهد به احتمال زیاد توسط یک عارضه ایجاد می شود. بگذارید در مورد عوامل مختلفی که ممکن است باعث خونریزی شوند ، برای شما بگویم.

1. خونریزی پیوند

ممکن است حدود 1-2 هفته پس از لقاح ، خونریزی سبک مشاهده شود ، هنگامی که جنین خود را در دیواره رحم شما لانه گزینی می کند.

این به خونریزی لانه گزینی معروف است و معمولاً در حدود زمانی اتفاق می افتد که اولین دوره شما پس از شروع بارداری بوده است.

2. خونریزی دهانه رحم

وقتی حامله می شوید ، خون رسانی به رحم و دهانه رحم افزایش می یابد و رگ های خونی بیشتر و بیشتر در این منطقه ایجاد می شوند.

به همین دلیل ، دهانه رحم شما بیشتر در معرض خونریزی در دوران بارداری است و به دهانه رحم “ناخوشایند” تبدیل می شود که می تواند به راحتی تحریک یا مجروح شود.

به عنوان مثال ، ممکن است بعد از معاینه لگن ، پاپ تست یا مقاربت ، متوجه خونریزی سبک شوید. قبل از معاینه جسمی از مقاربت جنسی خودداری کنید ، بنابراین می توانید از تحریک بیشتر جلوگیری کنید.

3. عفونت

برخی عفونت هایی که باعث خونریزی واژن می شوند نیز ممکن است مسئول خونریزی در دوران بارداری باشند. این ممکن است شامل عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا عفونت هایی مانند برفک یا واژینوز باکتریایی باشد.

9 دلیل احتمالی خونریزی چشمگیر در دوران بارداری
بخوانید

علائم دیگر عفونت ممکن است شامل درد یا احساس سوزش بعد از ادرار ، ترشحات غیر طبیعی واژن و درد هنگام رابطه جنسی باشد.

به یاد داشته باشید ، برخی از این عفونت ها می توانند از طریق مادر به نوزاد منتقل شوند یا در دوران بارداری عوارضی ایجاد کنند. بنابراین مهم است که در صورت داشتن این علائم به پزشک مراجعه کنید تا به درستی تشخیص داده شود و درمان شود.

4- بارداری خارج رحمی

در بعضی موارد ، تخم بارور شده در رحم کاشت نمی کند. در عوض ، آن را در جای دیگر ، غالباً در لوله فالوپ شما قرار می دهد. این به عنوان یک حاملگی خارج رحمی شناخته می شود.

در طی حاملگی خارج رحمی ، لوله فالوپ می تواند پارگی کند و باعث خونریزی داخلی شود. از دست دادن خون ممکن است منجر به ضعف ، درد ، غش و شوک شود. حتی در برخی موارد می تواند کشنده باشد.

خونریزی واژینال بعضی اوقات ممکن است تنها علامتی باشد که در طول بارداری خارج رحمی تجربه می شود اگرچه ممکن است احساس درد شکم ، شانه یا لگن داشته باشید.

اگر این علائم را تجربه کردید ، فوراً به پزشک مراجعه کنید. و به یاد داشته باشید ، ممکن است این علائم حتی قبل از باردار شدن یا تأیید بارداری بروز کند. متأسفانه ، در این حالت نمی توان بارداری را نجات داد.

5- بارداری مولی

در بعضی موارد ، کودک به طور صحیح در رحم رشد نمی کند و ممکن است به جای جنین ، شاهد رشد تعداد سلول های غیر طبیعی باشید.

در بسیاری از موارد ، این ممکن است هیچ علایمی نداشته باشد و فقط در هنگام سونوگرافی قابل تشخیص است. با این حال ، برخی از خانمها ممکن است خونریزی واژن را (با یا بدون تکه های مشابه انگور) تجربه کنند.

علائم دیگر بارداری مولر ممکن است شامل بیماری شدید صبحگاهی یا شکم ورم غیر طبیعی باشد. در صورت داشتن این بیماری پزشک معمولاً رشد غیر طبیعی سلول را از بین می برد.

6. سقط جنین

گرفتگی و خونریزی می تواند علائم از دست رفتن حاملگی یا سقط جنین باشد. خونریزی واژن بعد از بارداری نیز می تواند به سقط جنین اشاره کند.

کیفیت خواب خود را با این عادت های سالم هنگام خواب بهبود دهید
بخوانید

با این حال ، سقط جنین پس از 3 ماه نادرتر است. همچنین ، به خاطر داشته باشید که حدود 50٪ از زنانی که دچار سقط جنین می شوند خونریزی را تجربه نمی کنند ، بنابراین این تنها علامت نیست.

7. خارج رحمی دهانه رحم

اکتروپیون گردن رحم یکی دیگر از دلایل عمده خونریزی به ویژه در ماه های بعدی بارداری است. این امر به دلیل تغییر در سلولهای دهانه رحم در دوران بارداری اتفاق می افتد.

سلول های غده یا نرم نرمال که درون کانال دهانه رحم وجود دارند ممکن است به سطح خارجی دهانه رحم گسترش یابد. این سلول ها ظریف تر از سلولهای اپیتلیال موجود در این منطقه هستند و ممکن است سریعتر خونریزی کنند.

خونریزی به ویژه بعد از رابطه جنسی بسیار زیاد است. با این حال ، این هیچ آسیبی به وجود نمی آورد. پزشک شما بعد از معاینه کامل ، شرایط را تأیید می کند.

اکتروپیون گردن رحم یکی دیگر از دلایل عمده خونریزی به ویژه در ماه های بعدی بارداری است. این امر به دلیل تغییر در سلولهای دهانه رحم در دوران بارداری اتفاق می افتد.

سلول های غده یا نرمال که درون کانال دهانه رحم وجود دارند ممکن است به سطح خارجی دهانه رحم گسترش یابد. اینها ظریف تر از سلولهای اپیتلیال موجود در این منطقه هستند و ممکن است سریعتر خونریزی کنند.

خونریزی به ویژه بعد از رابطه جنسی بسیار زیاد است. با این حال ، این هیچ آسیبی به وجود نمی آورد. پزشک شما بعد از معاینه کامل ، شرایط را تأیید می کند.

8- سایشی جفت

قطع جفت شرایطی است که جفت از دیواره رحم جدا می شود و ممکن است قبل از تولد یا هنگام زایمان اتفاق بیفتد. به غیر از خونریزی واژن ، ممکن است کمردرد و درد شکم را تجربه کنید.

در صورت عدم تشخيص زودرس ، قطع جراحي ممكن است منجر به عوارض شديد شود ، زيرا ممكن است منجر به كاهش مقدار اكسيژن كودك نشود ، يا مادر انتظار مقدار زيادي خون از دست دهد.

اگر قطع جفت نزدیک به موعد مقرر رخ دهد ، ممکن است نوزاد زودرس زایمان شود.

کافئین و بارداری
بخوانید

9. جفت Previa

هنگامی که جفت شما در رحم شما کم است ، ممکن است راه کودک یا رحم شما را به طور کامل یا جزئی مسدود کند. به عنوان جفت جلدی شناخته می شود.

و می تواند باعث خونریزی واژن شود که معمولاً بدون درد است. گاهی اوقات ، جفت جفت بین هفته های 32 و 35 بارداری به تنهایی برطرف می شود زیرا جفت به آرامی در حین بارداری بالا می رود. اما اگر جفت هنوز هنگام تولد پایین باشد ، ممکن است نیاز به سزارین داشته باشید.

10. جفت تركیبی

در خانمهایی که جفت ترشح می کنند ، جفت یا بخشی از آن نمی تواند از دیواره رحم جدا شود. این وضعیت باعث خونریزی در سه ماهه آخر و از دست رفتن خون بیش از حد حتی خطرناک برای خون در هنگام زایمان می شود.

بیشتر موارد جفت را معمول سونوگرافی تشخیص داده می شود. در صورت وجود جفت تركیبی ، ممكن است پزشك شما پس از زایمان نیاز به انجام هیسترکتومی داشته باشد تا از ریزش بیش از حد خون جلوگیری كند.

همچنین ممکن است لازم باشد شما به بیمارستانی مراجعه کنید که متخصص در مقابله با این عارضه برای تولد است.

11- زایمان زودرس

خونریزی واژینال در اواخر بارداری می تواند نشانه شروع بدن شما برای شروع زایمان باشد. این اتفاق می افتد هنگامی که خون مخلوط شده با پلاک مخاطی که رحم شما را در دوران بارداری مهر و موم می کند قبل از زایمان خاموش شود.

اگر این قبل از موعد مقرر رخ دهد ، می تواند به زایمان زودرس اشاره داشته باشد. پزشک شما معاینه لگن را انجام می دهد تا بررسی کند که آیا دهانه رحم شما تغییر کرده است تا تأیید کند که آیا در حال زایمان هستید یا خیر. همچنین ممکن است دچار انقباضات منظم یا مکرر ، کمردرد و فشار لگن شوید.

تعداد زیادی از تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی می تواند باعث خونریزی در دوران بارداری شود به اندازه برخی از مشکلات جدی برای سلامتی.

بنابراین هنوز وحشت نکنید. نکته مهم این است که نسبت به این تغییرات هوشیار باشید و سریعاً آنها را به پزشک خود گزارش دهید. با کمی مراقبت و توجه فوری پزشکی ، باید همه چیز به حالت عادی برگردد.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا