خواص میوه ها و گیاهاندانه هاسلامت

13 مزیت سلامتی اثبات شده انار

13 مزیت سلامتی اثبات شده انار.  انار باعث کاهش فشار خون ، جلوگیری از التهاب چه در داخل شریان ها و چه در مفاصل میشود و در هضم غذا کمک میکند، سم زدایی کبد ، جلوگیری از آلزایمر می شود و حتی می تواند به عملکرد نعوظ کمک کند.

و اگرچه میوه ای شیرین است ، برای بیماران دیابتی نیز مزایایی دارد. همچنین در سرطان پروستات و روده جلوگیری میکند.

13 مزیت سلامتی اثبات شده انار

یک میوه در روز می تواند دنیای خوبی را برای شما رقم بزند ، و همیشه لازم نیست سیب باشد. انار تقریباً برای هر قسمت از بدن ، از قلب و کبد گرفته تا مفاصل و مغز می تواند مزایایی برای شما به همراه آورد. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که یک انار بیش از یک سیب عملکردهای آنتی اکسیدانی را در افراد مسن بهبود می بخشد.

یک انار واحد (282 گرم) ملاقات می کند:

 • انرژی: 233 کالری
 • فیبر غذایی: 44٪ DV
 • پروتئین: 9٪
 • ویتامین B-6: 10٪
 • ویتامین C: 48٪
 • فولات: 27٪
 • ویتامین E: 11٪
 • ویتامین K: 51٪ برای خانمها و 5/38٪ برای آقایان
 • فسفر: 14٪
 • منیزیم: 8٪
 • آهن: 4٪

انار مقدار زیادی آنتی اکسیدان به شکل ویتامین هایی نظیر C و E و پلی فنول هایی مانند اللاگیتانین ها دارد. دانه ها حاوی یک اسید چرب اشباع نشده به نام پونیک اسید نیز هستند که دارای خواص درمانی زیادی هستند.با داشتن بسیاری از مواد مغذی و محتوای آنتی اکسیدانی و پلی فنولیک ، جای تعجب نیست که این میوه ، دانه ، عصاره پوست و حتی روغن می توانند کارهای زیادی برای شما انجام دهند! در اینجا به مزایای انار می پردازیم.

1. سلامت قلب را بهبود می بخشد

انار اغلب در داروهای جایگزین و طبیعی به عنوان ابزاری برای بهبود سلامت کلی قلب و عروق توصیه می شود. انار این مزایای مرتبط با قلب و موارد دیگر را ارائه می دهد:

 • فشار خون را کاهش می دهد: در یک مطالعه ، محققان دریافتند که مصرف آن به مدت دو هفته باعث کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در بیماران مبتلا به فشار خون بالا ، احتمالاً با بهبود عملکرد سلول های اندوتلیال در عروق می شود. سلول های اندوتلیال به حفظ جریان خون و تنظیم التهاب کمک می کنند.
 • تری گلیسیرید را کاهش می دهد: در یک مطالعه ، افرادی که روزانه 4 بار روغن بذر انار می خورند ، میزان تری گلیسیرید خود را کاهش می دهند ، همچنین باعث افزایش نسبت HDL “کلسترول خوب” به تری گلیسیرید می شود.
 • از اکسیداسیون LDL و آترواسکلروز جلوگیری می کند: آترواسکلروز شرایطی است که کلسترول LDL (کلسترول بد) در شریانها فرو می رود ، اکسیده می شود ، سخت شده و سپس جریان خون را مسدود می کند و در مرحله بعد منجر به حمله قلبی می شود.آنتی اکسیدان های انار از اکسیداسیون کلسترول LDL و در نتیجه آترواسکلروز در داوطلبان سالم و همچنین در بیماران مبتلا به تنگی شریان کاروتید (CAS) جلوگیری می کنند ، شرایطی که شریان اصلی آترواسکلروتیک می شود.مشخص شد که 1 سال مصرف آب انار توسط بیماران CAS ضخیم شدن شریان را 30٪ کاهش داده ، اکسیداسیون LDL را 90٪ کاهش داده و مقدار کل آنتی اکسیدان ها را در خون 130٪ افزایش داده است.

2. به دیابت کمک می کند

اگرچه میوه ای شیرین است ، انار می تواند به دیابت نوع 2 در جبهه های مختلف کمک کند.

 • قند خون را ناشتا می کند
 • حساسیت به انسولین را افزایش می دهد
 • کلسترول تام و LDL را کاهش می دهد ، عارضه ای که اغلب در افراد دیابتی مشاهده می شود
 • التهاب ناشی از دیابت را کاهش می دهد – در مطالعه دیابتی ها ، 12 هفته نوشیدن 250 میلی لیتر آب انار برای کاهش نشانگرهای التهابی مانند پروتئین واکنشی C و اینترلوکین 6 به ترتیب 32 و 30 درصد مشاهده شد.
اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک های پارچه ای
بخوانید

3. در کبد سم زدایی کمک می کند

از نظر تاریخی ، انار بعنوان یک مدر ادرارآور در نظر گرفته شده است و بدن شما را تمیز نگه می دارد و به خلاص شدن از شر آن از سموم و زباله ها کمک می کند و بار روی کبد را کاهش می دهد که همراه با کلیه ها این کار سم زدایی را انجام می دهد.

در حالی که کبد به سم زدایی بدن شما کمک می کند ، روند سم زدایی به خودی خود باعث ایجاد مولکول های واکنشی مضر به نام رادیکال های آزاد می شود.

این رادیکال های آزاد مانند پراکسید هیدروژن و آنیون های سوپراکسید ، در فرآیندی بنام پراکسیداسیون لیپیدها به لایه های چربی (چربی) سلول ها آسیب می رسانند و باعث التهاب می شوند. در این مرحله کبد به آنزیمهای آنتی اکسیدانی قوی مانند کاتالاز و پراکسیداز احتیاج دارد.

انار به عنوان درمانی برای احیای کبد مورد استفاده قرار گرفته است زیرا عصاره حاصل از انار نه تنها سطح این دو رادیکال آزاد را کاهش می دهد بلکه فعالیت آنزیمی آنزیم های آنتی اکسیدانی را نیز بازیابی می کند و باعث می شود سم زدایی کبد دوباره به طور عادی اتفاق بیفتد.

عصاره پوست همچنین می تواند به محافظت در برابر تتراکلرید کربن یا CCl4 ، ماده ای شیمیایی که ممکن است از طریق محصولات موجود در صنعت نظافت ، آتش نشانی یا مبردها در معرض آن باشید ، کمک کند و این باعث افزایش آسیب رادیکال های آزاد در کبد می شود.

4- به هضم غذا کمک می کند و یبوست را تسکین می دهد

تخم انار به نظر می رسد که دارای خاصیت ملین است و به نظر می رسد انواع شیرین تر انار مؤثر است.انواع شیرین و ترش برای درمان التهاب معده مفیدتر است. از آنها برای تهیه شیرینی های گوارشی در طب پزشکی استفاده می شود.

فیبر موجود در انار همچنین آنها را برای هضم و برای درمان اسهال مفید می کند.از این گذشته ، به لطف اسید الاجیک و سایر پلی فنولهای موجود در آن ، انار دارای اثر ضد التهابی و ضد زخم بر روی روده است.در سراسر جهان ، طب سنتی نیز از آب انار برای از بین بردن کرم های روده استفاده کرده است.

5- آیا می توان به کاهش وزن کمک کرد

اگر افزایش وزن شما با سندرم متابولیکی مانند دیابت یا سطح بالای لیپید همراه است ، انار می تواند کمک کند. مطالعات حیوانی نشان داده اند که می تواند به کاهش تجمع چربی شکمی کمک کند.همچنین عصاره برگهای انار به صورت خوراکی به کاهش وزن و کاهش کلسترول کل سرم کمک می کند.

آنتی اکسیدان های پلی فنلی حتی ممکن است به شما در مقابله با افزایش وزن ناشی از استرس کمک کند. به یک دو یا یک فنجان بچسبید و آن کالری ها را در رژیم غذایی با کالری محدود کنید.

بارداری چگونه بر ضربان قلب شما تأثیر می گذارد؟
بخوانید

6. عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد

شاید در مورد فواید آب چغندر برای تقویت عملکرد ورزشی شنیده باشید ، اما آیا می دانید که می توانید برای همین منظور از آب انار نیز استفاده کنید؟مصرف عصاره انار 1000 میلی گرم ، که برابر با یک آب انار 8 اونس است ، فقط 30 دقیقه قبل از یک رویداد ورزشی ، به ویژه دویدن متناوب ، می تواند به شما در انجام بهتر عملکرد کمک کند.

مانند چغندر ، انار دارای نیترات است که به درون اکسید نیتریک در بدن تبدیل شده و رگهای خونی را گشاد می کند.این باعث بهبود اکسیژن و مواد مغذی به ماهیچه های شما می شود و بازده اکسیژن شما را بهبود می بخشد.

نوشیدن 500 میلی لیتر آب به طور مرتب می تواند فرسودگی و درد عضلات را از یک سو به تأخیر اندازد و باعث تسریع در بهبود و بازیابی مجدد قدرت از سوی دیگر ، حتی در مواردی که عملکردهای سنگین از قبیل وزنه برداران دارند ، می شود.

7. ممکن است آرتریت / درد مفاصل را کاهش دهد

همچنین می توانید از انار برای کاهش التهاب همراه با آرتریت روماتوئید ، یک بیماری التهابی در بدن و در نتیجه مفاصل دردناک بهره مند شوید.محققان دریافتند كه عصاره میوه انار می تواند به كاهش تجزیه غضروف همراه با آرتریت كمك كند و همچنین تولید مواد شیمیایی موجود در بدن را كه واسطه روند التهاب هستند ، بررسی كنیم.

در حالی که اکثر مطالعات تاکنون در مورد حیوانات انجام شده است ، یک مطالعه کوچک در مورد 6 بیمار مبتلا به آرتروز نشان داد که عصاره انار که روزانه در یک پنجره 12 هفته ای داده می شود به کاهش علائم بالینی مانند التهاب و حساسیت به مفصل (با 62٪) کمک می کند. یک مطالعه اخیر یافته های مشابه را تأیید کرده است.

8- انواع مختلفی از سرطان را درمان می کند

میوه ها ، سبزیجات و گیاهان سرشار از آنتی اکسیدان به طور معمول در تعدادی از مکانیسم ها به جلوگیری و درمان سرطان کمک می کنند.

انارها نیز با کاهش التهاب ، بازداشت رشد سلولی و القای مرگ سلول (آپوپتوز) نوید خود را در معالجه سرطان پوست ، ریه ، سینه ، پروستات و روده بزرگ نشان داده اند.این نه تنها سرعت رشد سلولهای تومور را کند می کند یا حتی متوقف می شود بلکه باعث گسترش سرطان می شود. محققان این مزایا را به پلی فنول ها از جمله اسید اللاژیک و اسید پونیکئیک نسبت می دهند.

9. حافظه را تقویت می کند و ممکن است از بیماری آلزایمر جلوگیری کند

نشان داده شده است که آنتی اکسیدان ها در جلوگیری از از دست دادن حافظه و سلامتی عصبی خوبی دارند.یک گروه از محققان در مورد تأثیر مصرف آب انار بر روی افراد دارای تست قدیمی تر که از مشکلات حافظه مربوط به سن شکایت کرده بودند ، تحقیق کردند.

کسانی که روزانه 8 اونس آب از آب را به مدت 4 هفته مصرف می کردند ، در مقایسه با کسانی که دارونما داشتند ، در حافظه کلامی بهبودهایی نشان دادند.علاوه بر این ، آنها همچنین نسبت به گروه کنترل ، فعال سازی عملکردی مغز را افزایش داده بودند و محققان را به این نتیجه می رساندند که میوه دارای پتانسیل هایی برای تقویت عملکرد حافظه است.

دلایل تولد زودرس چیست؟
بخوانید

با تشکر از مواد شیمیایی آنتی اکسیدانی موجود در انار ، مطالعات موفقیت آمیز روی حیوانات همچنین امکان استفاده از آب انار را برای کمک به کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد مبتلا و بروز تاخیر در سایرین باز می کند.

10. عملکرد نعوظ را درمان می کند

این فقط اساطیر یونانی نیست که انار را به باروری پیوند می دهد. علم هم همینطور.تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان های موجود در انار می توانند در عملکرد نعوظ ناشی از تجمع محصولات اکسیداتیو در بافت نعوظ کمک کنند.

مصرف آب میوه برای مدت طولانی همچنین به افزایش جریان خون به آلت تناسلی و بهبود آرامش عضلات صاف و پاسخ نعوظ کمک کرده است.در طب سنتی میگویند، انار می تواند به افزایش تعداد اسپرم کمک کند.

11- خاصیت ضد میکروبی دارد

انار همچنین به دلیل استفاده از آن به عنوان یک درمان ضد میکروبی برای درمان عفونت های قارچی ، باکتریایی و ویروسی مورد بررسی قرار می گیرد. در حقیقت ،در طب سنتی آن را “داروخانه” می داند ، زیرا می تواند در برابر طیف وسیعی از میکروب ها به عنوان یک ماده ضد انگلی و یک تونیک خون عمل کند.

فعالیت ضد باکتریایی آن با طیف گسترده ای ، امروزه اهمیت ویژه ای پیدا می کند ، زیرا باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیکی باکتری ها ، درمان عفونت ها را از طریق داروهای اصلی مشکل می کنند.

12. سلامت پوست را بهبود می بخشد

انار برای پوست شما از مزایای بسیاری برخوردار است ، از مبارزه با آسیب UV گرفته تا جلوگیری از آکنه با داشتن فروشگاه آنتی اکسیدان غنی.

در حالی که اسید الاژیک آن ظاهر چین و چروک را کاهش می دهد ، کاتچین موجود در آن با تقویت سنتز کلاژن باعث تقویت پوست می شود. به خاطر همین خاصیت تقویت کننده کلاژن است که انار حتی می تواند زخم ها را سریعتر بهبود ببخشد.

13. سلامت دندان را بهبود می بخشد

از درمان های مبتنی بر انار به عنوان یک کاربرد موضعی برای کنترل التهاب دهان بطور موثری استفاده شده است. آنها همچنین در کاهش تعداد قارچ ها و باکتری ها در افراد مبتلا به بیماری پریودنتال یعنی عفونت لثه و بافت های اطراف دندان مفید هستند.

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن یک لیوان آب انار حتی می تواند پلاک دندان را کاهش دهد. پلی فنول های آنتی اکسیدانی ، اسیدهای الاستیک و تانن ها در آبمیوه می توانند از تشکیل کلونی باکتری جلوگیری کنند و از این طریق از پلاک جلوگیری می کنند. انار همچنین به بهبود استحکام لثه کمک می کند.

هیچ اثر جانبی شناخته شده ای وجود ندارد

مقدار انار که برای اهداف درمانی مصرف می کنید بستگی به نوع شرایطی که شما سعی در درمان آن دارید بستگی دارد. به نظر نمی رسد مصرف انار و استفاده از عصاره های آن عوارض جانبی قابل توجهی در بزرگسالان سالم نداشته باشد.

 اعتقاد بر این است که با مواد مخدر اختلال ایجاد نمی شود.اما اگر داروهای دیابت ، کاهش کلسترول یا رقیق شدن خون مصرف می کنید ، بهتر است قبل از مصرف مرتب انار به طور مرتب با پزشک مشورت کنید.

به صفحه اینستگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا