خواص میوه ها و گیاهانسلامت

14 مزایای اثبات شده استفاده از رازیانه

14 مزایای اثبات شده استفاده از رازیانه . رازیانه یک داروی سنتی است که می تواند مشکلات گوارشی و تنفسی را برطرف کند. همچنین باعث کاهش درد قاعدگی می شود ، تولید شیر مادر را بهبود می بخشد و به درمان هیرسوتیسم کمک می کند.

برای قلب شما مفید است ، از کبد شما محافظت می کند ، حافظه را بهبود می بخشد و پوست شما را جوان نگه می دارد. رازیانه همچنین خاصیت ضد استرس دارد و می تواند اضطراب را کاهش دهد.

14 مزایای اثبات شده استفاده از رازیانه

اگر رازیانه یکی از اصلی ترین چیزهای میز شام شماست ، تعجب آور نیستیم. ساقه ها ، پیازها ، برگهای لطیف ، گلها و دانه های این گیاه دارای طعمی نفیس است و می تواند در هر نوع دستور العملی به عنوان ادویه استفاده شود.

اما هر بار که رازیانه به غذای خود اضافه می کنید ، می خواهید از مزایای درمانی بسیاری آن نیز بهره مند شوید. تعجب آور نیست که با توجه به رازیانه قرن ها است که در طب سنتی بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است. در اینجا نگاهی دقیق به روشهای مختلفی که رازیانه می تواند شگفتی هایی برای سلامتی شما داشته باشد ، وجود دارد.

1. با مشکلات دستگاه گوارش رفتار می کند

رازیانه می تواند به شما در مقابله با طیفی از مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه ، کولیک ، زخم معده و سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

آنتول ، ترکیبی که در رازیانه وجود دارد ، مشخص شده است که باعث مهار اسپاسم عضلات صاف در دستگاه روده می شود. این کار باعث می شود رازیانه به عنوان یک ماده مخدر که باعث رفع گرفتگی معده و رفع گاز می شود ، کار کند.

یک مطالعه به بررسی اثر ترکیبی کورکومین (یک ترکیب ضد التهابی موجود در زردچوبه) و اسانس رازیانه بر روی مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر پرداخت و نشان داد که باعث بهبود کیفیت زندگی آنها شده و علائم آن در مدت زمان 30 روز کاهش یافته است.

در حقیقت ، 25.9٪ از افراد مورد مطالعه بدون علامت بودند. بنابراین اگر از یک دوره سوء هاضمه رنج می برید ، خودتان یک فنجان چای رازیانه دم کنید تا شکم ناراحت کننده خود را تسکین دهد. اتفاقاً ، دانه رازیانه اغلب بعد از غذا به عنوان خوشبو کننده دهان و برای ترویج هضم مصرف می شود.

2- مسائل تنفسی را آسان می کند

اگر سرفه ای سرسخت باعث بدبختی شما شود ، گیاه رازیانه می تواند وارد شوید. این گیاه به عنوان اکسپرس عمل می کند و به بیرون کشیدن مخاط کمک می کند .

این ماده همچنین دارای خاصیت برونکودیلاتوری است ، به رقیق شدن برونش ها و برونشیول ها ، کاهش مقاومت هوای تنفسی و بهبود جریان هوا به شش ها کمک می کند.

به نظر می رسد مؤلفه هایی مانند سینولول و آنتول موجود در آن مسئول این اثر هستند. این عمل مضاعف باعث می شود یک فنجان چای رازیانه برای مقابله با طیف وسیعی از اختلالات تنفسی از سرماخوردگی تا آسم شرط مناسبی باشد.

3. مقابله با عفونت های میکروبی

رازیانه در برابر بسیاری از عوامل بیماری زا مضر عمل می کند و بنابراین می تواند شما را از عفونت های مختلف محافظت کند. به عنوان مثال ، مطالعات نشان داده اند كه آنتی باکتریایی را در برابر طیف وسیعی از باكتری ها از جمله باكتری های انتروتوكوك ایجاد می كند كه می تواند باعث عفونت دستگاه ادراری ، عفونت زخم و باكترمیا شود.

فراموشی در دوران بارداری: علل و اقداماتی برای مقابله با آن
بخوانید

همچنین می تواند در برابر قارچ هایی مانند درماتوفیت هایی که باعث عفونت های پوستی می شوند و کاندیدا آلبیکنس که عامل برفک است عمل کند. داشتن چای ساخته شده با رازیانه حتی برای عفونت های انگلی مانند کرم ها پیشنهاد می شود.

4- درد و ناراحتی در قاعدگی را تسکین می دهد

بسیاری از خانمها در هنگام قاعدگی با عذاب گرفتگی معده مقابله می کنند. یک مطالعه نشان داد که مصرف 30 میلی گرم عصاره رازیانه 4 بار در روز به مدت 3 روز از ابتدای دوره قاعدگی ، تسکین قابل توجهی را فراهم کرده است.

این اثر به توانایی رازیانه در مهار انقباضات رحم منتقل می شود ، بنابراین درد و گرفتگی های ناشی از قاعدگی را کاهش می دهد. به طور خاص ، گفته می شود که فیتواستروژن موجود در رازیانه از عملکرد هورمون زنانه استروژن در بدن تقلید می کند و باعث تسکین از مشکلات قاعدگی می شود.

در مطالعه دیگری ، وقتی عصاره رازیانه به مدت 2 ماه به افراد مبتلا به دیسمنوره داده شد ، 80٪ از کاهش چشمگیر یا تسکین کامل درد را گزارش کردند.

این اثر حتی با مقایسه با داروی اسفناویتیک دارویی ، (درمان انتخابی برای درد قاعدگی ) بدون هیچ گونه عوارض جانبی مرتبط با دارو قابل مقایسه است.

5- تولید شیر مادر را بهبود می بخشد

رازیانه به طور سنتی برای بهبود تولید شیر مادر مورد استفاده قرار گرفته است. فعالیت رازیانه باعث میشود که هورمونهای دخیل در ترشح شیر را تحت تأثیر قرار می دهد.

بنابراین اگر در تهیه شیر خود مشکلی ایجاد کرده اید ، رازیانه را به غذای خود اضافه کنید یا نوشیدن برخی از چای رازیانه را امتحان کنید.

6. به مقابله با هیرسوتیسم کمک می کند

برخی از خانم ها از رشد موهای ضخیم و تیره در مناطقی مانند صورت ، سینه ، باسن یا چانه رنج می برند – این مناطقی است که آقایان معمولاً مو دارند.

این به هیرسوتیسم معروف است و معمولاً با عدم تعادل هورمونی همراه است. رازیانه می تواند به مقابله با این بیماری کمک کند. طبق یک مطالعه ، استفاده از کرم حاوی 2٪ عصاره رازیانه 18.3٪ ضخامت مو را کاهش می دهد.

اگرچه مکانیسمی که از طریق آن رازیانه کار می کند کاملاً مشخص نیست ، اما تصور می شود که ترکیباتی مانند ترانس آنتول و دی آنزول موجود در آن ممکن است اثر ضد آندروژن (هورمون مردانه) داشته باشد.

7. پوست شما را جوان نگه می دارد

یک مطالعه به بررسی تأثیر استفاده از کرم حاوی عصاره گیاه رازیانه پرداخت و نشان داد که برای پوست بسیار مفید است. این فرمولاسیون باعث کاهش چین و چروک های ریز و افزایش کشش بافت های همبند شده است.

همچنین دارای یک اثر مرطوب کننده بود. تصور می شود که وجود فلاونوئیدها و پلی فنول ها در رازیانه ، که به آن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی می بخشد ، در خواص ضد پیری آن نقش دارد.

چرا باید از خوردن غذاهای پرادویه در دوران بارداری خودداری کنید
بخوانید

8. از کبد محافظت می کند

کبد شما به سختی کار می کند ، باعث ایجاد صفرا می شود که به تجزیه چربی ها ، ذخیره مواد مغذی و از بین بردن ضایعات از خون شما می پردازد .

اما گاهی اوقات مواد مخدر ، دخانیات الکلی و حتی سموم محیطی می توانند باعث آسیب به کبد شما شده و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. رازیانه ممکن است دارای خاصیت محافظت از کبد باشد که می تواند با این کار مقابله کند.

همانطور که یک مطالعه حیوانی نشان داد ، روغن رازیانه استخراج شده از دانه ها هنگامی که به این افراد داده می شود ، دارای خاصیت محافظتی قوی است. این ماده به مقابله با اثرات سمی تتراکلرید کربن شیمیایی مضر (CCl4) بر کبد کمک کرد.

ممکن است مؤلفه هایی مانند b-myrcene و d-limonene موجود در رازیانه عامل این تأثیر باشند .گرچه دوزهای درمانی رازیانه را می توان برای سلامت کبد فقط با کمک پزشک در نظر گرفت ، شما می توانید با اضافه کردن رازیانه به صورت کوچک سم زدایی منظم به کبد بدهید. مقادیر پخت و پز روزمره خود را. چای رازیانه را نیز در برنامه روزمره سلامتی خود قرار دهید.

9. استرس شمارنده

مارهای ترافیکی ، برنامه ریزی درگیری ها ، مشکلات خانوادگی و مشکلات مربوط به پول – زندگی در بعضی مواقع بسیار پر استرس به نظر می رسد.

اما اگر استرس مداوم را به عنوان بخشی از زندگی پذیرفته اید ، باید بدانید که این می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد.این می تواند باعث سردرد شود و زخمها و ریفلاکس اسید را بدتر کند ، باعث آسم شود و فشار خون شما را بالا ببرد.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف عصاره رازیانه یک ساعت قبل از تحریک استرس در افراد دارای تأثیر مثبت است که با مهار تغییرات بیوشیمیایی ناشی از استرس در ادرار آنها اثبات شده است. تصور می شود که دفاع آنتی اکسیدانی تهیه شده توسط رازیانه ممکن است فعالیت ضد استرس آن باشد.

10. به سهولت اضطراب کمک می کند

تحقیقات نشان می دهد که رازیانه ممکن است در کاهش احساس نگرانی و استرس و حتی مقابله با اضطراب کمک کند. در یکی از مطالعات زنان یائسگی مبتلا به افسردگی و اختلالات اضطرابی ، درمان با رازیانه باعث بهبود علائم می شود.

11. حافظه را بهبود می بخشد

مطالعات بر روی حیوانات نشان داده اند که عصاره رازیانه می تواند باعث بهبود حافظه شود. به نظر می رسد استرس و رادیکال های آزاد تأثیر منفی بر حافظه می گذارند ، به همین دلیل پیشنهاد می شود که خاصیت ضد استرس و آنتی اکسیدان رازیانه رابطهای با خاصیت تقویت کننده حافظه آن داشته باشد.

رازیانه همچنین ممکن است به عنوان یک ماده ضد کولین استراز کار کند. یعنی ممکن است استیل کولین استراز را مهار کند ، آنزیمی که در تجزیه استیل کولین انتقال دهنده عصبی نقش دارد.

استیل کولین نقش مهمی در حافظه و یادگیری دارد. رازیانه حتی ممکن است تأثیر مفیدی بر مبتلایان به بیماریهای عصبی شناختی مانند بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل داشته باشد.

ویتامین C: افسانه هایی که با این حقایق از بین رفته اند
بخوانید

12. با التهاب مبارزه می کند

التهاب یک واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن است که به بهبودی بافت آسیب دیده و مبارزه با عوامل بیماری زا کمک می کند. اما کنترل نشده ، التهاب مزمن می تواند باعث بیماری و اختلال عملکرد اعضای بدن شود. در حقیقت ، التهاب در طیف وسیعی از بیماری ها مانند سرطان ، آرتریت روماتوئید ، بیماری قلبی ، آسم ، آلزایمر و دیابت نقش دارد.

متأسفانه ، بسیاری از جنبه های متداول زندگی مدرن مانند سبک زندگی بی تحرک ، استعمال سیگار و چاقی باعث التهاب می شود. و تحقیقات نشان می دهد که مؤلفه هایی مانند ترانس آنتول و لیمونن موجود در رازیانه به آن خاصیت ضد التهابی قوی می بخشد.

13. برای قلب شما خوب است

رازیانه می تواند به شما در حفظ جیره بندی بهینه کلسترول ، کاهش سطح چربی مضر در خون و کمک به سلامت قلب شما کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که استفاده از عصاره پیاز رازیانه به موش ها باعث کاهش 50٪ کلسترول LDL می شود. همچنین تری گلیسیرید 50٪ کاهش یافته است. در همین حال ، سطح کلسترول HDL 56٪ افزایش یافته است .

مطالعات بر روی حیوانات همچنین نشان می دهد که اثر دیورتیک رازیانه ، با کمک به تعادل در نمک موجود در بدن ، می تواند در مدیریت فشار خون بالا نقش داشته باشد. فشار خون کنترل نشده یا فشار خون بالا یک عامل خطر جدی برای مشکلات قلبی است و داشتن رازیانه می تواند اثر محافظتی داشته باشد.

14. به مدیریت دیابت کمک می کند

رازیانه به طور سنتی برای مبتلایان به دیابت توصیه می شود و تحقیقات پشتوانه این امر است. یک مطالعه حیوانی نشان داد که نه تنها سطح قند خون را کاهش داده بلکه باعث کاهش گلوتاتیون پراکسیداز – آنزیمی که با آسیب اکسیداتیو مبارزه می کند – ناشی از القای دیابت است.

استرس اکسیداتیو نقش مهمی در ایجاد عوارض دیابتی دارد و در این مطالعه همچنین مشاهده شد که با استفاده از روغن رازیانه ، تغییرات بافتهای کلیوی و لوزالمعده موشهای صحرایی ناشی از استرس اکسیداتیو ناشی از دیابت اصلاح شد. خاصیت آنتی اکسیدانی رازیانه عامل این اثر مفید است.

احتیاط

اگرچه رازیانه دارای اثرات مفیدی زیادی است ، اما باید بدانید که در بعضی از افراد می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. اگر به هویج ، کرفس یا هر گیاهی حساسیت دارید ، قبل از افزودن آن به رژیم غذایی روزانه ، تحمل خود را برای رازیانه بررسی کنید.

افراد مبتلا به سرطان وابسته به استروژن یا در معرض خطر نیز برای جلوگیری از مصرف مقادیر زیادی رازیانه به خوبی عمل می کنند.

اجزای فعال زیستی رازیانه نیز ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد ، بنابراین قبل از اینکه به طور مرتب چای رازیانه بنوشید ، در صورت استفاده از هر نوع دارویی ، سریعاً با پزشک خود مشورت کنید.

زنان باردار نباید مقادیر کمی رازیانه رژیم غذایی داشته باشند زیرا مصرف بیش از حد ممکن است بر سیستم غدد درون ریز کودک تأثیر بگذارد.

به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا