آیا میدانستید؟سلامتسلامت کار

5 حرفه مرتبط با کاهش شنوایی

5 حرفه مرتبط با کاهش شنوایی . بسیاری از مشاغل به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض سر و صدای زیاد با کاهش شنوایی مرتبط هستند. خوشبختانه برخی اقدامات می توانند این موضوع را کاهش دهند.

5 حرفه مرتبط با کاهش شنوایی

شنوایی یکی از ظریف ترین حواس موجودات زنده است. با این حال ، برای بقا و توسعه ما نیز ضروری است. سر و صداهای تولید شده در فعالیت های مختلف کاری با آسیب شنوایی قابل توجهی همراه است.

کاهش شنوایی نتیجه پیری و قرار گرفتن در معرض صداهای با شدت بالا است. این وضعیت شایع ترین آسیب شغلی دردنیا است که هر ساله بیش از 22 میلیون کارگر در معرض آن هستند. شدت آسیب به شدت نویزهایی که فرد در معرض آن است بستگی دارد که در دسی بل محاسبه می شود.

به طور کلی ، یک مکالمه عادی می تواند 60 دسی بل تولید کند. انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) حد صوتی سالم برای شنوایی انسان 85 دسی بل تعیین کرده است. مشاغلی که به طور مداوم افراد را در سطح بالاتر از 85 دسی بل قرار می دهد مربوط به کاهش شنوایی است.

5 حرفه مرتبط با کاهش شنوایی

اکثر مردم با صداهای خفیف تا متوسط که بخشی از زندگی روزمره هستند سازگار هستند. فعالیت های کاری اغلب منبع اصلی سر و صدای بلند و مداوم در بزرگسالان است.

1) آهنگران

آهنگری یکی از مشاغلی است که با کم شنوایی تدریجی همراه است. ابزارهای فلزی مورد استفاده در هنگام جعل و ریخته گری صداهایی بیش از 100 دسی بل تولید می کنند. این صداها برای آهنگران معمول است و معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرد.

محققان تخمین می زنند که 86٪ از آهن کاران به طور منظم در معرض سطوحی هستند که برای دستگاه حلزون مضر است. از این نظر ، خطر کم شنوایی مرتبط با کار آهن بسیار زیاد است و نیاز به اقدامات پیشگیرانه را که باید در طول تمرین انجام شود افزایش می دهد.

آیا قند نارگیل سالم است؟ جوانب مثبت و منفی شما باید در نظر بگیرید
بخوانید

2) اعضای خدمه پرواز

فرودگاه ها و بزرگراه های اصلی برخی از بالاترین سطح صدا را متمرکز می کنند ، با شدت بیش از 80 دسی بل. اعضای خدمه پرواز در هنگام برخاست بیش از 130 دسی بل در معرض سر و صدا قرار می گیرند که با توجه به شرایط فشار داخل هواپیما تعیین می شود.

تأثیر سر و صدا بر پرسنل پرواز عمدتاً باعث آسیب ساختاری غشای تمپان و تغییرات عصبی حسی عضوی حلزون می شود.

3) نوازندگان

کاهش قدرت شنوایی و ناشنوایی شایع ترین خطرات شغلی در نوازندگان است. بنابراین ، این یک حرفه دیگر است که بسیار مربوط به کاهش شنوایی است.

متخصصان تخمین می زنند که 30٪ تا 50٪ هنرمندان از کم شنوایی رنج می برند. با این حال ، شدت و پیشرفت شرایط به ژانر موسیقی ، نوع ساز و فضای اجرای آنها مربوط می شود.

به طور کلی ، کنسرت ها و رویدادهای موسیقی بیش از سه ساعت بین 100 تا 115 دسی بل صدا تولید می کنند. با این حال ، در کمتر از 10 تا 20 دقیقه قرار گرفتن در معرض این سطح صدا ، خطر کاهش شنوایی دائمی را افزایش می دهد. علاوه بر این ، شیوع در نوازندگانی که از محافظت کافی استفاده نمی کنند ، بیشتر است.

4) کشاورزان

فعالیت های دامپروری و دامداری از جمله مشاغلی است که بیشترین کاهش شنوایی را به همراه دارد. به عنوان مثال ، ابزارهای مورد استفاده در مزرعه ها نویز ساطع می کنند که بیش از حد فیزیولوژیکی است و بین 90 تا 110 دسی بل است.

یک سبک زندگی بی تحرک - آیا باید به ورزشگاه بروید؟
بخوانید

به همین ترتیب ، این کارگران با بار سر و صدای زیاد گاو و سایر دامها نیز کار می کنند. مطالعات نشان می دهد که گاوها می توانند هنگام شیردوشی صداهایی با شدت بیش از 88 دسی بل منتشر کنند. علاوه بر این ، خوک ها هنگام جیغ زدن می توانند به 130 دسی بل برسند.

5) کارگران ساختمانی

ابزار و ماشین آلات مورد استفاده در هنگام ساخت منبعی از سر و صدا هستند که برای سلامت شنوایی افراد بسیار مضر است. محققان اظهار داشتند که 73٪ از کارگران ساختمانی در معرض خطر کم شنوایی و ناشنوایی هستند.

اشکال اصلی سر و صدا در این محیط ها صداهای فلزی و الکتریکی با شدت زیاد است. دریل های پنوماتیک 120 دسی بل صدا تولید می کنند و جک چکش ها تا 115 دسی بل تولید می کنند. علاوه بر این ، متخصصان تخمین می زنند که هرچه تجهیزات از نظر فنی و قدیمی تر باشند ، شدت صدا بیشتر می شود.

توصیه هایی برای جلوگیری از کاهش شنوایی

هدف اصلی در جلوگیری از کاهش شنوایی شغلی کاهش شدت و زمان قرار گرفتن در معرض سر و صدای شغلی است.

از این لحاظ ، متخصصان استفاده مداوم از شاخه های گوش یا گوشی را برای کاهش 30 دسی بل از صدای محیط توصیه می کنند.

به طور مشابه ، محققان دستورالعمل های زیر را برای کاهش سر و صدا در منطقه کار توصیه می کند:

  • از ابزار و وسایل کار بی صدا استفاده کنید: هنگام انتخاب هر ابزار کاری ، متخصصان باید بررسی کنند که این دستگاه دارای یک سیستم خاموش کننده یکپارچه است.
  • ابزارها را حفظ کنید: توصیه می شود چرخ دنده های تجهیزات را به طور مداوم روغن کاری و تمیز کنید تا از سر و صدا ناشی از اصطکاک یا سایش جلوگیری شود.
  • منبع نویز را در یک فضای بسته جدا کنید: ماشین آلات پرانرژی و ساطع کننده صدا باید در اتاق های جداگانه با فناوری عایق صدا قرار بگیرند.
  • موانع را روی درها و پنجره ها قرار دهید تا صدا را جدا کند.
سه ماهه اول: غذاهایی که در دوران بارداری باید بخورید
بخوانید

از طرف دیگر ، مراجعه منظم به پزشک از اهمیت حیاتی برخوردار است. از طریق اتوسکوپی و معاینه فیزیکی ، متخصص می تواند در صورت تغییر شنوایی تشخیص دهد و درمان مناسب را اعمال کند. علاوه بر این ، متخصص بهداشت می تواند اقدامات پیشگیرانه دیگری را که در مورد ویژگی های هر شخص اعمال می شود ، ارائه دهد.

وقتی نوبت به کم شنوایی می رسد ، از پزشک خود بپرسید

امروزه ، بیشتر مشاغل مربوط به کاهش شنوایی است ، برخی از آنها خطر بیشتری نسبت به دیگران دارند. به طور کلی ، این وضعیت اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد و دیر تشخیص داده می شود.

هرگونه علائم غیرمعمول شنوایی ، مانند کاهش شنوایی در یک گوش نسبت به گوش دیگر ، درد یا صدای زنگ ، باید بلافاصله درمان شود. در نتیجه ، یک رویکرد درمانی به موقع پیش آگهی این بیماری را بهبود می بخشد و پزشکان آن را با کیفیت زندگی بهتری مرتبط می دانند.

به وب سایت رانا گراف حتما سر بزنید.

به صفحه آپارات , ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا