بارداریسلامتمادر و فرزند

7 اثر جدی سیگار کشیدن در دوران بارداری

7 اثر جدی سیگار کشیدن در دوران بارداری . سموم موجود در دود سیگار می توانند از همسر شما عبور کرده و به جنین برسند و بر گردش خون و اکسیژن رسانی او تأثیر بگذارند و رشد او را محدود کنند.

سیگار کشیدن غیرفعال در دوران بارداری می تواند منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود. کودک می تواند وزن کم هنگام تولد ، نقایص مادرزادی مانند شکاف لب یا اندام کوتاه داشته باشد و حتی می تواند یک مرگ ناگهانی داشته باشد. در دوران بارداری هیچ دود سیگاری نیست که بی خطر باشد.

7 اثر جدی سیگار کشیدن در دوران بارداری

طبق انجمن بارداری آمریکا ، در ایالات متحده ، 12-20٪ حیرت انگیز از زنان باردار سیگار می کشند که منجر به نقایص مادرزادی در نوزاد ، زایمان زودرس و حتی مرگ جنین می شود.

به عنوان یک مادر ، شما تصمیم عاقلانه ای برای ترک سیگار گرفته اید ، اگر نه برای ابدیت حداقل تا زمان تولد کودک و در نهایت از شیر مادر خود را از شیر گرفته اید. اما احتمالاً شما هنوز هم دوست دارید وقتی شخص دیگری در همان نزدیکی سیگار می کشد ، نفس راحتی بکشید.      یک دود سیگار چقدر می تواند مضر باشد؟

متأسفانه ، اثرات سیگار کشیدن غیر فعال در دوران بارداری بسیار مضر است. معروف است که دود سیگار (SHS) باعث 6 میلیون مرگ زودرس در سال می شود و نوزادان بخشی از این لیست هستند.

دود توتون و تنباکو که استنشاق می کنید از انتهای روشن سیگار (یا هر محصول سیگاری) خارج می شود. بنابراین هیچ فیلتری برای محافظت از شما در برابر 4000 ماده شیمیایی موجود در آن وجود ندارد ، که بسیاری از آنها ممکن است باعث سرطان شوند. کودک شما همان چیزی را که شما نفس می کشید نفس می کشد و همه این مواد شیمیایی از طریق جریان خون شما نیز به کودک شما راه پیدا می کنند. نیکوتین ، مونوکسیدکربن و سایر مواد شیمیایی می توانند از جفت شما عبور کرده و کودک شما را تحت تأثیر قرار دهند.

خوردن آجیل بادام زمینی در دوران بارداری: مزایا و خطرات
بخوانید

اثرات سیگار کشیدن منفعل در دوران بارداری شامل سقط جنین ، زایمان زودرس ، وزن کم هنگام تولد ، نقص مادرزادی ، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ، رشد روانی ضعیف در کودک و افزایش خطر اعتیاد است.

در اینجا نگاهی دقیق به 7 اثر سیگار کشیدن منفعل در دوران بارداری است.

1. سقط جنین

زنان باردار به احتمال زیاد در خانه در معرض دود سیگار قرار می گیرند ، و مطالعات قبلی نشان داده است که عادت های سیگار کشیدن شریک زندگی می تواند منجر به سقط جنین شود. مطالعه ای که در هنگ کنگ انجام شد نشان داد که زنانی که همسرانشان بیش از 20 نخ سیگار در روز می کشند دو برابر بیشتر از کسانی که شوهرهای غیرسیگاری دارند سقط می کنند.

2. تولد زودرس

مطالعه روی 209 زن که 43 نفر از آنها در معرض دود سیگار بودند ، نشان داد که درصد بیشتری از زایمانهای زودرس در گروه SHS نسبت به گروه غیرسیگاری وجود دارد. همچنین مادران غیر سیگاری غیرفعال نسبت به افراد غیر سیگاری فشار خون بالا ، کم خونی و پارگی زودرس غشا (PROM) یا شکستن زودرس آب ، خطرات قابل توجهی دارند.

3. وزن کم هنگام تولد

بسیاری از مطالعات ارتباط واضحی بین سیگار کشیدن غیرفعال و وزن کم هنگام تولد (LBW) را نشان می دهد. یک مطالعه مالاییایی بر روی 209 زن در طول بارداری در معرض دود سیگار (SHS) و 211 زن که در معرض هیچ یک قرار نگرفتند نشان داد که تعداد بیشتری از نوزادان در گروه SHS دارای وزن کم هنگام تولد هستند. و به ازای هر سیگار اضافی که مادران منفعلانه سیگار می کشند ، 12.9 گرم در وزن تولد کودک کاهش می یابد. زیرا دود سیگار می تواند رشد کودک را در رحم محدود کند.

بهترین ماسک ها برای صورت شما
بخوانید

در حالی که نیکوتین می تواند گردش خون جنین را کاهش دهد ، مونوکسیدکربن می تواند اکسیژن رسانی به جنین را کاهش دهد.

4. نقایص مادرزادی

سیگار کشیدن غیر فعال می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزادان شود. سموم موجود در دود می توانند باعث نقص در کاهش اندام یا کوتاه شدن اندام ، پاچنبرگی ، شکاف لب و کام ، نقص چشم و اثرات دستگاه گوارش شوند. بسیاری از مطالعات به وضوح سیگار کشیدن منفعل و نقایص مادرزادی را مرتبط می دانند.

5. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

سیگار کشیدن منفعل در دوران بارداری می تواند عاملی در مرگ ناگهانی ، غیرقابل توجیه و غیرمنتظره نوزاد قبل از 1 سالگی باشد. این سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) شناخته می شود. اگر مادر بعد از تولد کودک سیگار بکشد ، خطر بیشتر است.

نیکوتین و سایر سموم موجود در دود می توانند بر رشد سلولهای مغزی و شبکه عصبی تأثیر منفی بگذارند. همچنین می توانند کودک را مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی کنند که خطر ابتلا به SIDS را افزایش می دهد. سیگار کشیدن غیر فعال همچنین می تواند بر سیستم ایمنی جنین تأثیر بگذارد ، بنابراین بر توانایی او برای زنده ماندن در برابر عفونت ها تأثیر می گذارد.

ویتامین های موجود در بلو بری
بخوانید

6. رشد روانشناختی سازگار

مشخص شده است که ، سیگار کشیدن منفعل در دوران بارداری نیز بر رشد شناختی و روانی کودکان تأثیر می گذارد. مطالعه ای روی 91 کودک 6 تا 9 ساله نشان داد که بچه هایی که مادران آنها غیرسیگاری هستند ، در آزمایش مهارت های گفتاری و زبانی ، هوشی ، توانایی های دیداری / مکانی و رفتاری (که توسط مادران رتبه بندی می شوند) عملکرد بهتری نسبت به بچه هایی دارند که مادران آنها سیگار فعال دارند یا منفعلانه

با این حال ، بچه های سیگاری های منفعل عملکرد بهتری نسبت به سیگاری های فعال داشتند.

7. افزایش خطر سو مصرف دخانیات

مطالعات نشان داده است که استعمال دخانیات در دوران بارداری ، چه فعال و چه منفعلانه ، نوزادان را زود در معرض نیکوتین قرار می دهد که اعتیاد آور است و احتمال ابتلای آنها به سو مصرف دخانیات را در بزرگسالی فراهم می کند.

اگر باردار هستید و هنوز سیگار را ترک نکرده اید ، لطفاً اکنون این کار را انجام دهید. در اینجا کاری است که باید برای ترک آن انجام دهید. اگر همسر شما باردار است ، سیگار کشیدن در نزدیکی او را متوقف کنید.

لطفاً به یاد داشته باشید ، چیزی به عنوان سطح ایمن در معرض SHS وجود ندارد. همچنین خانه خود را به منطقه ای بدون دخانیات تبدیل کنید. بقایای دود می تواند برای مدت طولانی باقی بماند و اثرات مضر ایجاد کند. به این سیگار کشیدن دست سوم می گویند. به دنیا آمد یک کودک سالم به عهده هر دو والدین است.

به صفحه آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا