سلامتویتامین ها

7 نشانه کمبود ویتامین A که باید مراقب آنها باشید

7 نشانه کمبود ویتامین A که باید مراقب آنها باشید. کمبود ویتامین A می تواند چشم ، پوست و سلامت کلی شما را به خطر بیندازد. شب کوری ، خشکی ، پوسته پوسته شدن پوست ، خارش پوست ، ترک خوردن لب ها ، بثورات و شکستگی ناخن ها می توانند نشانه های خطرناک آن باشند. خشکی چشم ، لکه های سفید یا خاکستری (لکه های Bitot) در سفیدی چشم ، زخم قرنیه و عفونت های مکرر از دیگر علائم آن است.

7 نشانه کمبود ویتامین A که باید مراقب آنها باشید

چشم ، پوست ، استخوان های شما روی ویتامین A که از طریق غذا وارد می کنید ، اثر می کنند. اما اگر به اندازه کافی سیر نمی شوید چه می کنید؟ اگرچه در کشورهای پیشرفته نادر است ، کمبود ویتامین A می تواند برای کل بدن شما دردسر ایجاد کند. این ویتامین محلول در چربی نقش مهمی دارد ، چه در سلامت چشم ، ترمیم زخم ، تولید مثل یا استخوان سازی. همچنین به عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن کمک می کند و به سلامت پوست و غشاهای مخاطی که در قسمت هایی از بدن مانند بینی شما قرار دارند کمک می کند. اگر احتمال کمبود ویتامین شما را آزار می دهد ، در اینجا برخی از نشانه های خطرناک وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

1. شب کوری

مقادیر کم ویتامین A می تواند باعث کمبود رودوپسین شود ، پروتئینی حساس به نور در چشم شما. و کمبود این پروتئین باعث اختلال در دید در نور کم می شود. بنابراین ممکن است در شب هنگام کمبود ویتامین A به سختی بتوانید ببینید. مراقب علائم گویایی مانند مشکل در رانندگی در شب باشید. آیا در هنگام خاموش شدن چراغ رفتن به دستشویی سخت تر است؟  از دست دادن بینایی به تدریج انجام می شود ، بنابراین با گذشت زمان این علائم بدتر می شوند.

نحوه سوزاندن کالری پس از آنکه خیلی زیاد خورده اید
بخوانید

شب کوری در کودکان دشوارتر است زیرا ممکن است آنها دانش کافی برای شکایت از آن نداشته باشند. به عنوان والدین ، آیا هنگامی که چراغی روشن نشود یا در اتاق تاریکی باشد ، آیا رفتار کودک شما متفاوت بوده است؟ اگر کودک بی حرکت است یا از حرکت در اطراف بیزار است ، بیشتر تحقیق کنید.

2. خشکی چشم ها

افراد مبتلا به کمبود ویتامین A دریافتند که غدد موجود در غشای مخاطی که داخل پلک آنها را می پوشاند و جلوی چشم آنها را می پوشاند دیگر عملکرد صحیحی ندارند. این منجر به کمبود اشک و مخاط می شود که باعث خیس شدن چشم می شود. بنابراین خشکی چشم که به راحتی تحریک می شود می تواند به کمبود ویتامین A اشاره کند.

3. پوست خشک ، راش ، ناخن های شکسته

ویتامین A در تشکیل و حفظ سلامت پوست نقش دارد. و گاهی اوقات ، در مراحل اولیه کمبود ویتامین A ، پوست خشک ، پوسته پوسته و خارش دار (خارش) مشاهده خواهید کرد. خشکی حتی ممکن است به موهای شما نیز کشیده شود و باعث شکسته شدن و ریزش مکرر آن شود. پوست ناپایدار یا بثوراتی مانند آکنه ، زخم های دهان و ترک خوردن لب ها از دیگر علائم گویایی است. ناخن های شما نیز ممکن است به راحتی خرد شوند.

5 تمرین خانگی در زمان قرنطینه
بخوانید

4. لکه های کف آلود خاکستری سفید یا نقره ای در چشم

نشانه دیگر کمبود ویتامین A ایجاد لکه های کف مانند معروف به لکه های Bitot در سفیدی چشم شما است.لکه های Bitot می توانند مثلثی یا نامنظم باشند و معمولاً در موقعیت های 3 یا 9 ظاهر می شوند. آنها کمی برجسته به نظر می رسند و بیشتر شبیه پوست هستند تا غشای مخاطی. آنها اساساً از تجمع کراتین به دلیل خشک شدن قرنیه تشکیل می شوند.

5. زخم قرنیه و کوری

بدون درمان مناسب ، کمبود ویتامین A می تواند منجر به ایجاد زخم در چشم شود. زخم در چشم ممکن است مانند یک ناحیه کوچک سوراخ دار باشد یا ظاهری کرکی داشته باشد. در نهایت ، آسیب به چشم می تواند منجر به کوری شود. در حقیقت ، کمبود ویتامین A دلیل اصلی نابینایی قابل پیشگیری در کودکان است – اما یکی از مواردی که بیشتر در کشورهای در حال توسعه مشاهده می شود.

6. عفونت های مکرر

ویتامین A به دلیل نقش حیاتی آن در عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ، نام “ویتامین ضد عفونی” را به خود اختصاص داده است. پوست و سلولهای مخاطی که در مجاری ادراری ، دستگاه گوارش و مجاری تنفسی قرار دارند ، به عنوان یک مانع و اولین خط دفاعی در برابر عفونت عمل می کنند. و ویتامین A در شکل گیری و رفاه این سلول ها نقش دارد. کمبود این ویتامین حیاتی می تواند ایمنی بدن را از بین ببرد و شما را در برابر طیف وسیعی از عفونت ها از جمله عفونت مثانه ، عفونت دستگاه تنفسی ، عفونت های دستگاه گوارش و عفونت های واژن آسیب پذیر کند. عفونت معده و مشکلاتی مانند اسهال نیز شایع است.

رنگ آبی در روانشناسی به چه معناست؟
بخوانید

7. عقب ماندگی رشد در کودکان

در کودکانی که کمبود شدید ویتامین A دارند ، رشد و نمو طبیعی می تواند کند شود.

نیاز به ویتامین A بر اساس جنسیت و سن شما متفاوت است

مصرف ویتامین A براساس سن ، جنسیت و بارداری یا شیردهی متفاوت است. به طور کلی مردان بزرگسال به 900 میکروگرم RAE و بزرگسالان زن به 700 میکروگرم RAE نیاز دارند. اگر ، جامله باشید ، به 770 میکروگرم RAE نیاز دارید. زنان شیرده به 1300 میکروگرم RAE 1200  نیاز دارند. ویتامین A در انواع سبزیجات ، میوه ها ، گوشت و محصولات لبنی موجود است ، بنابراین یک رژیم غذایی متعادل که گروه های مختلف غذایی را بررسی کند باید به شما کمک کند مقدار کافی از این ویتامین حیاتی را دریافت کنید.

در حالت ایده آل ، شما باید بتوانید ارزش روزانه خود را با داشتن منابع غذایی مختلف ویتامین A تأمین کنید. با این حال ، در صورت انتخاب گزینه مکمل ، با پزشک خود مشورت کنید تا از تداخلات دارویی و سمیت جلوگیری کند.

به صفحه اینستگرام و آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا