آیا میدانستید؟سلامت

8 واقعیت جالب در مورد بیماری های شایع

8 واقعیت جالب در مورد بیماری های شایع . احتمالاً از این حقایق جالب در مورد بیماری شایع تعجب خواهید کردو مطمئن هستیم که قبلاً اونهارو نشنیده اید!

8 واقعیت جالب در مورد بیماری های شایع

جسم و روان انسان هنوز اسرار بی پایان را در خود جای داده است که علم نتوانسته است آنها را فاش کند. با این وجود ، طی سالها ، محققان توانسته اند چندین واقعیت جالب درباره بیماریهای شایع را کشف کنند.

در این مقاله ، ما می خواهیم برخی از این افشاگری ها را با شما به اشتراک بگذاریم. مطمئن هستیم که شمارو متعجب خواهد کرد! اماده ای؟

بیا یک نگاهی بیندازیم!

حقایق جالب در مورد بیماری های شایع

1. تا 75 ساله شوید ، حداقل 150 سرما خورده اید

همه افراد سالانه بین 2 تا 5 بار سرما می خورند.

مطالعات مختلف به این نتیجه رسیده اند که هر یک از ما معمولاً سالانه دو تا پنج بار دچار سرماخوردگی می شویم. اگر به طور مثال امید به زندگی در اسپانیا (83 سال) را در نظر بگیرید ، همه در زندگی خود حداقل 166 سرما خورده اند!

2. ویروس سرماخوردگی فقط یک ویروس نیست

البته که نه! در حقیقت ، بیش از 200 ویروس وجود دارد که می تواند باعث سرماخوردگی شود. به همین دلیل ، بدن انسان هرگز در برابر این بیماری مقاومت نمی کند. از جمله رایج ترین ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند ، ویروس های رینو ویروس و کرونا ویروس هستند.

رنگ آبی در روانشناسی به چه معناست؟
بخوانید

3. کودکان می توانند در یک سال تا 12 سرماخوردگی داشته باشند

والدین می توانند تصدیق کنند که این درست است. چند بار کودک شما سرما خورده است ، به مدت دو روز بهتر شده و دوباره از مدرسه با حالت بد به خانه آمده است؟

4- یک چهارم افراد مبتلا به سرماخوردگی علائمی را تجربه نمی کنند

همه ما علائم سرماخوردگی را می دانیم. به هر حال ، این یکی از بیماری های شایع است.

با این حال ، همه نمی دانند که برخی افراد می توانند به یکی از ویروس های سرماخوردگی آلوده شده و سرفه ، عطسه یا آبریزش بینی نداشته باشند.

5- یک عطسه می تواند به سرعت 60 کیلومتر در ساعت (37 مایل در ساعت) حرکت کند!

واقعیت این است که اندازه گیری سرعت عطسه آسان نیست ، اما این همان چیزی است که متخصصان محاسبه می کنند. با کمی دید ، عطسه ها می توانند 60 کیلومتر در ساعت حرکت کنند!

در بعضی موارد ، یک عطسه حتی می تواند از این سرعت فراتر رود و قطرات بزاق تا پنج متر دیگر سقوط کند!

6. ویروس های ناشی از بیماری های شایع می توانند در سطوح مختلف زنده بمانند.

هنگام عطسه ، ویروس را به اطراف خود پخش می کنید و می تواند در سطوح مختلف فعال بماند. به عنوان مثال ، ویروس آنفولانزا می تواند حدود 24 ساعت زنده بماند و ویروس سرماخوردگی ، تا هفت روز!

7 اثر جانبی دانه شنبلیله که باید بدانید
بخوانید

حال ، آیا می فهمید که چرا هنگام عطسه پوشاندن دهان با آرنج بسیار مهم است؟ به این ترتیب ، از آلوده سازی دیگران جلوگیری می کنید.

7. آنفولانزا به طور مداوم در حال تکامل است

هر ساله نوعهای جدیدی از آنفلوانزا ظاهر می شود.
آنفولانزا یکی از بیماری های شایع است که افراد در طول زندگی خود بیشترین گرفتاری را دارند. مطمئناً شما می دانید که آنفلوانزا سه دسته است: A (این نوع از ویروس ترین است و انسان و پرندگان را تحت تأثیر قرار می دهد) ، B (این شایع ترین است و فقط انسان را تحت تأثیر قرار می دهد) و C (این کمتر شیوع است و انسان و حیوان را تحت تأثیر قرار می دهد) )

با این حال ، هر ساله گونه های جدیدی از هر نوع آنفلوانزا ظاهر می شود. به همین دلیل ، واکسن ها همیشه نمی توانند از شما محافظت کنند و ممکن است در نهایت بیمار شوید.

8- در قرن گذشته ، چندین مورد همه گیر آنفلوانزا داشته ایم

امروزه آنفولانزا یک بیماری شایع است که مردم معمولاً به آن توجه نمی کنند. با این حال ، همانطور که قبلاً نیز مشاهده کردیم ، انتقال آن از طریق بزاق بسیار آسان است و همچنین می تواند عوارضی مانند ذات الریه ایجاد کند.

  • آنفولانزای اسپانیایی از 1918 تا 1919 ادامه داشت و 40٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داد. در حقیقت ، تقریباً 50 میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را از دست داد. یک واقعیت جالب: منشا آن اسپانیا نیست ، بلکه در ایالات متحده است.
  • آنفلوانزای آسیایی در سال 1957 به دلیل جهش ویروسی منتقل شده توسط اردک های وحشی در ترکیب با سویه انسانی در چین ایجاد شد.
  • آنفولانزای هنگ کنگ تقریباً یک میلیون کشته برجای گذاشت. به لطف پیشرفت های فنی ، آنها واکسنی تولید کردند که مانع از دست دادن بیشتر زندگی انسان ها می شود.
  • آنفولانزای خوکی در سال 1976 بیش از 12000 قربانی ایجاد کرد و باعث وحشت در بین مردم شد زیرا ویروس شبیه ویروس بزرگ سال 1918 بود.
  • آنفلوانزای مرغی اولین شیوع آن در هنگ کنگ در سال 1997 بود. ویروس H5N1 شناخته شد و پس از کنترل مجدداً در سال 2003 در آسیا و اروپا ظاهر شد.
5 صبحانه آسان و سالم برای زنان باردار
بخوانید

همانطور که می بینید ، اگرچه شما می دانید که چگونه در برابر بیماریهای شایع عمل کنید ، اما حقایق بسیاری وجود دارد که ممکن است از آنها اطلاع نداشته باشید. امیدواریم با برخی از این حقایق جالب شما را شگفت زده کنیم.

 

 

 

به وب سایت رانا گراف حتما سر بزنید.

به صفحه آپارات , ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا