آیا میدانستید؟بارداریسبک زندگیسلامتمادر و فرزندورزش و سلامت

8 چیزی که بر مغز ما تأثیر میگذارد

8 چیزی که بر مغز ما تأثیر میگذارد. ممکن است مغز مسئول سلامت جسمی و روانی ما باشد ، اما تحقیقات بیان می کنند که برخی از عوامل زندگی روی قسمت های خاصی از مغز تأثیر می گذارد.

ورزش پردازش ، غلظت و حافظه اطلاعات را بهبود می بخشد. خواندن و نقاشی توجه باعث بهبود شناخت می شود. مصرف زیاد قند باعث کاهش شناختی و افسردگی می شود. عاشق شدن ، شناخت اجتماعی را بهبود می بخشد. بارداری ماده خاکستری را کوچک می کند ، که غرایز مادر را به وجود می آورد. استرس و کم آبی باعث اختلال در حافظه می شود.

8 چیزی که بر مغز ما تأثیر میگذارد

از بین تمام اندامهای بدن ما ، مغز شاید جالب ترین باشد. این امر به این دلیل است که همه چیز را از احساسات و اشتیاق گرفته تا الگوهای خواب و سلامت جسمی کنترل می کند.

برخلاف تصور عامه ، ما از 100٪ مغز خود استفاده نمی كنیم ، در حالی كه تمام قسمت های آن در طول روز كار می كنند ، حتی در خواب. . در اینجا تعداد کمی از آنها را برایتان میگوییم.

1. ورزش

غالباً با اعتقاد بر اینكه این دو با روشهای جداگانه فعالیت می كنند ، ورزشكاران و روشنفكران در مقابل هم قرار می گیرند. با این حال ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که ورزش و فعالیت بدنی باعث بهبود شناخت می شوند.

به طور خاص ، ورزش عملکرد شناختی فرد (پردازش اطلاعات) ، حافظه و تمرکز را بهبود می بخشد. در کودکان نیز باعث بهبود رفتار و پیشرفت تحصیلی می شود.

از طرف دیگر ، عدم تحرک می تواند بر سلامت و شناخت مغز تأثیر منفی بگذارد. از این رو اولویت بندی ورزش در هر دو برنامه درسی دانشگاهی و سبک زندگی ما بسیار مهم است.

2. خواندن

مطالعات نشان می دهد که خواندن باعث بهبود شناخت می شود.محققان استنفورد با خواندن سوژه های آزمون جین آستین رابطه بین خواندن ، توجه و حواس پرتی را بررسی کردند. هر بار که می خوانید گزیده هایی از رمان ، جریان خون در مغز افراد ردیابی می شد.

آیا قند نارگیل سالم است؟ جوانب مثبت و منفی شما باید در نظر بگیرید
بخوانید

در ابتدا از آنها خواسته شد كه از طریق صفحات چسبانند. بعداً از آنها خواسته شد به متن توجه کنند ، گویی که برای امتحان مشغول به تحصیل هستند.

مشخص شد که مطالعه دقیق باعث افزایش جریان خون به مغز ، از این رو باعث افزایش شناخت و تمرکز می شود.

این ممکن است به این دلیل باشد که توجه به متون ادبی مستلزم هماهنگی عملکردهای پیچیده شناختی متعدد در مغز است. بنابراین ، دفعه بعد که کتاب را انتخاب می کنید ، اطمینان حاصل کنید که فقط متن را نمی بینید.

3. مصرف زیاد قند

خوردن دسرها و نوشیدنی های شیرین فقط به شما حفره و دیابت نمی دهد. تحقیقات بیان می کنند که مصرف بیش از حد قند ممکن است تأثیر منفی بر توانایی ها و روحیه شناختی شما بگذارد.

اعتقاد بر این است که مصرف زیاد قند باعث کاهش شناختی می شود ، به ویژه هنگامی که از حافظه و یادگیری مکانی صحبت می شود . با این وجود ، علت دقیق این امر ناشناخته است.

علاوه بر این ، مصرف قند ممکن است اختلالات روانی مانند افسردگی را ایجاد کند. اختلالات روانی و عملکرد شناختی پایین می تواند زمینه را برای کنترل اشتها نادرست فراهم کند . بنابراین ، حتما قند را کاهش دهید.

4- عشق

قبلا به این نتیجه رسیده اید که عشق ورزیدن شامل یک واکنش شیمیایی است. به طور دقیق ، عمل عاشق شدن ، اکسی توسین ، دوپامین ، آدرنالین و نوراپی نفرین را آزاد می کند که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و باعث ایجاد شکاف قلب می شوید. آنها همچنین منجر به بی قراری ، دلهره زدن با فرد و سرخوشی می شوند.

10 داروی خانگی که برای خلاص شدن از سرفه به طور طبیعی اثبات شده اند
بخوانید

هنگامی که عاشق شدیم ، مطالعات نشان می دهد افرادی که قبل از جمع شدن با دوستشان ، از نظر اجتماعی بی حوصله بودند ، ممکن است شاهد پیشرفت در شناخت اجتماعی خود باشند.

این را می توان به هورمون اکسی توسین که به طور طبیعی وجود دارد ، نسبت داد ، که باعث می شود مردم همدلی و درک بیشتری داشته باشند. با این حال ، این تأثیر بسیار کمی در افرادی که قبلاً از نظر اجتماعی برخوردار هستند ، است.

مطالعات همچنین بیانگر این است که عشق و نفرت هر دو بخش مغز یعنی پوتامن و انسولین را فعال می کند. اما ، بر خلاف نفرت ، کارشناسان معتقدند که عشق ممکن است قضاوت شخص را مختل کند. با این حال ، این نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

5- بارداری

در حالی که ما به موضوع شناخت اجتماعی می پردازیم ، ذکر بارداری مهم است. تحقیقات نشان می دهد که حاملگی ماده خاکستری مغز را کاهش می دهد که حافظه ، احساسات ، کنترل عضلات ، ادراک حسی ، حافظه ، احساسات ، گفتار ، تصمیم گیری و کنترل خود را نشان می دهد.

اعتقاد بر این است که این انقباض ، زمینه را برای غرایز مادر و شناخت اجتماعی فراهم می کند. مطالعات بیشتر بیانگر این است که این تغییرات ممکن است تا 2 سال ادامه داشته باشد.

6. استرس

استرس مقصر است که باعث ایجاد طیف گسترده ای از شرایط سلامتی می شود. و ، همانطور که مشخص است ، استرس همچنین تأثیر قابل توجهی در مغز دارد. مطالعات نشان می دهد که باعث کاهش سرعت شناختی است که با افزایش سن ،افزایش می یابد.

ویتامین های دوران بارداری و نکاتی برای بهره مندی بیشتر از آنها
بخوانید

این امر به این دلیل است که دوره طولانی مدت استرس منجر به از بین رفتن نورون ها ، به ویژه در هیپوکامپ می شود ، که نقش مهمی در ادغام اطلاعات از حافظه کوتاه مدت تا حافظه بلند مدت دارد.

علاوه بر این ، استرس ممکن است باعث اختلال خواب شود. این به نوبه خود باعث ایجاد سمی بتا آمیلوئید ، همچنین به عنوان “پروتئین آلزایمر” می شود ، که باعث از بین رفتن حافظه می شود.

بنابراین ، اگر تمایل به استرس ندارید ، تمرین های تسکین دهنده استرس مانند مراقبه را امتحان کنید.

7. نقاشی

با کشیدن نقاشی به غیر از فعال کردن پیكاسو درونی شما ، می تواند توانایی های شناختی شما را بهبود بخشد. تحقیقات بیان می کنند که نقاشی و تامل در هنر باعث کند شدن روند پیری و کاهش شناختی مرتبط می شود.

با این حال ، در مطالعه ، کلاس های نقاشی در کاهش سرعت اثرات پیری مؤثرتر از تاریخ هنر بود. بنابراین ، ممکن است زمان مناسبی برای خرید بوم و مجموعه ای از رنگ ها باشد

8. کم آبی

نوشیدن 8 لیوان آب در روز فقط سلامت پوست و روده شما را بهبود نمی بخشد. مطالعات نشان می دهد که کم آبی بدن، فعالیت مغز را کاهش می دهد.

این به نوبه خود منجر به از بین رفتن حافظه و اختلال در عملکرد شناختی می شود. و حتی از دست دادن متوسط ​​مایعات می تواند این واکنش را تحریک کند ، بنابراین مطمئن باشید که حتما اب بنوشید.

جالب است بدانید که چقدر چیزهای عاطفی و فیزیولوژیکی در زندگی ما می توانند تغییراتی در مغز ایجاد کنند. این مطالعات ، آینده روانشناسی و علوم اعصاب شناختی را تحت تأثیر قرار می دهد.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا