آیا میدانستید؟بارداریسبک زندگیسلامتمادر و فرزندورزش و سلامت

8 چیزی که بر مغز ما تأثیر میگذارد

8 چیزی که بر مغز ما تأثیر میگذارد. ممکن است مغز مسئول سلامت جسمی و روانی ما باشد ، اما تحقیقات بیان می کنند که برخی از عوامل زندگی روی قسمت های خاصی از مغز تأثیر می گذارد.

ورزش پردازش ، غلظت و حافظه اطلاعات را بهبود می بخشد. خواندن و نقاشی توجه باعث بهبود شناخت می شود. مصرف زیاد قند باعث کاهش شناختی و افسردگی می شود. عاشق شدن ، شناخت اجتماعی را بهبود می بخشد. بارداری ماده خاکستری را کوچک می کند ، که غرایز مادر را به وجود می آورد. استرس و کم آبی باعث اختلال در حافظه می شود.

8 چیزی که بر مغز ما تأثیر میگذارد

از بین تمام اندامهای بدن ما ، مغز شاید جالب ترین باشد. این امر به این دلیل است که همه چیز را از احساسات و اشتیاق گرفته تا الگوهای خواب و سلامت جسمی کنترل می کند.

برخلاف تصور عامه ، ما از 100٪ مغز خود استفاده نمی كنیم ، در حالی كه تمام قسمت های آن در طول روز كار می كنند ، حتی در خواب. . در اینجا تعداد کمی از آنها را برایتان میگوییم.

1. ورزش

غالباً با اعتقاد بر اینكه این دو با روشهای جداگانه فعالیت می كنند ، ورزشكاران و روشنفكران در مقابل هم قرار می گیرند. با این حال ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که ورزش و فعالیت بدنی باعث بهبود شناخت می شوند.

به طور خاص ، ورزش عملکرد شناختی فرد (پردازش اطلاعات) ، حافظه و تمرکز را بهبود می بخشد. در کودکان نیز باعث بهبود رفتار و پیشرفت تحصیلی می شود.

از طرف دیگر ، عدم تحرک می تواند بر سلامت و شناخت مغز تأثیر منفی بگذارد. از این رو اولویت بندی ورزش در هر دو برنامه درسی دانشگاهی و سبک زندگی ما بسیار مهم است.

2. خواندن

مطالعات نشان می دهد که خواندن باعث بهبود شناخت می شود.محققان استنفورد با خواندن سوژه های آزمون جین آستین رابطه بین خواندن ، توجه و حواس پرتی را بررسی کردند. هر بار که می خوانید گزیده هایی از رمان ، جریان خون در مغز افراد ردیابی می شد.

فواید سرکه سیب با عسل ، زنجبیل و زردچوبه
بخوانید

در ابتدا از آنها خواسته شد كه از طریق صفحات چسبانند. بعداً از آنها خواسته شد به متن توجه کنند ، گویی که برای امتحان مشغول به تحصیل هستند.

مشخص شد که مطالعه دقیق باعث افزایش جریان خون به مغز ، از این رو باعث افزایش شناخت و تمرکز می شود.

این ممکن است به این دلیل باشد که توجه به متون ادبی مستلزم هماهنگی عملکردهای پیچیده شناختی متعدد در مغز است. بنابراین ، دفعه بعد که کتاب را انتخاب می کنید ، اطمینان حاصل کنید که فقط متن را نمی بینید.

3. مصرف زیاد قند

خوردن دسرها و نوشیدنی های شیرین فقط به شما حفره و دیابت نمی دهد. تحقیقات بیان می کنند که مصرف بیش از حد قند ممکن است تأثیر منفی بر توانایی ها و روحیه شناختی شما بگذارد.

اعتقاد بر این است که مصرف زیاد قند باعث کاهش شناختی می شود ، به ویژه هنگامی که از حافظه و یادگیری مکانی صحبت می شود . با این وجود ، علت دقیق این امر ناشناخته است.

علاوه بر این ، مصرف قند ممکن است اختلالات روانی مانند افسردگی را ایجاد کند. اختلالات روانی و عملکرد شناختی پایین می تواند زمینه را برای کنترل اشتها نادرست فراهم کند . بنابراین ، حتما قند را کاهش دهید.

4- عشق

قبلا به این نتیجه رسیده اید که عشق ورزیدن شامل یک واکنش شیمیایی است. به طور دقیق ، عمل عاشق شدن ، اکسی توسین ، دوپامین ، آدرنالین و نوراپی نفرین را آزاد می کند که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و باعث ایجاد شکاف قلب می شوید. آنها همچنین منجر به بی قراری ، دلهره زدن با فرد و سرخوشی می شوند.

دستور العمل تهیه روغن نعناع در خانه
بخوانید

هنگامی که عاشق شدیم ، مطالعات نشان می دهد افرادی که قبل از جمع شدن با دوستشان ، از نظر اجتماعی بی حوصله بودند ، ممکن است شاهد پیشرفت در شناخت اجتماعی خود باشند.

این را می توان به هورمون اکسی توسین که به طور طبیعی وجود دارد ، نسبت داد ، که باعث می شود مردم همدلی و درک بیشتری داشته باشند. با این حال ، این تأثیر بسیار کمی در افرادی که قبلاً از نظر اجتماعی برخوردار هستند ، است.

مطالعات همچنین بیانگر این است که عشق و نفرت هر دو بخش مغز یعنی پوتامن و انسولین را فعال می کند. اما ، بر خلاف نفرت ، کارشناسان معتقدند که عشق ممکن است قضاوت شخص را مختل کند. با این حال ، این نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

5- بارداری

در حالی که ما به موضوع شناخت اجتماعی می پردازیم ، ذکر بارداری مهم است. تحقیقات نشان می دهد که حاملگی ماده خاکستری مغز را کاهش می دهد که حافظه ، احساسات ، کنترل عضلات ، ادراک حسی ، حافظه ، احساسات ، گفتار ، تصمیم گیری و کنترل خود را نشان می دهد.

اعتقاد بر این است که این انقباض ، زمینه را برای غرایز مادر و شناخت اجتماعی فراهم می کند. مطالعات بیشتر بیانگر این است که این تغییرات ممکن است تا 2 سال ادامه داشته باشد.

6. استرس

استرس مقصر است که باعث ایجاد طیف گسترده ای از شرایط سلامتی می شود. و ، همانطور که مشخص است ، استرس همچنین تأثیر قابل توجهی در مغز دارد. مطالعات نشان می دهد که باعث کاهش سرعت شناختی است که با افزایش سن ،افزایش می یابد.

5 راهی که هل می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند
بخوانید

این امر به این دلیل است که دوره طولانی مدت استرس منجر به از بین رفتن نورون ها ، به ویژه در هیپوکامپ می شود ، که نقش مهمی در ادغام اطلاعات از حافظه کوتاه مدت تا حافظه بلند مدت دارد.

علاوه بر این ، استرس ممکن است باعث اختلال خواب شود. این به نوبه خود باعث ایجاد سمی بتا آمیلوئید ، همچنین به عنوان “پروتئین آلزایمر” می شود ، که باعث از بین رفتن حافظه می شود.

بنابراین ، اگر تمایل به استرس ندارید ، تمرین های تسکین دهنده استرس مانند مراقبه را امتحان کنید.

7. نقاشی

با کشیدن نقاشی به غیر از فعال کردن پیكاسو درونی شما ، می تواند توانایی های شناختی شما را بهبود بخشد. تحقیقات بیان می کنند که نقاشی و تامل در هنر باعث کند شدن روند پیری و کاهش شناختی مرتبط می شود.

با این حال ، در مطالعه ، کلاس های نقاشی در کاهش سرعت اثرات پیری مؤثرتر از تاریخ هنر بود. بنابراین ، ممکن است زمان مناسبی برای خرید بوم و مجموعه ای از رنگ ها باشد

8. کم آبی

نوشیدن 8 لیوان آب در روز فقط سلامت پوست و روده شما را بهبود نمی بخشد. مطالعات نشان می دهد که کم آبی بدن، فعالیت مغز را کاهش می دهد.

این به نوبه خود منجر به از بین رفتن حافظه و اختلال در عملکرد شناختی می شود. و حتی از دست دادن متوسط ​​مایعات می تواند این واکنش را تحریک کند ، بنابراین مطمئن باشید که حتما اب بنوشید.

جالب است بدانید که چقدر چیزهای عاطفی و فیزیولوژیکی در زندگی ما می توانند تغییراتی در مغز ایجاد کنند. این مطالعات ، آینده روانشناسی و علوم اعصاب شناختی را تحت تأثیر قرار می دهد.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا