سلامتویتامین ها

9 علامت کمبود ویتامین K که باید به دنبال آنها باشید

9 علامت کمبود ویتامین K که باید به دنبال آنها باشید. ویتامین K نقش مهمی در لخته شدن خون دارد. افزایش خونریزی یا کبودی ، خون در استفراغ ، مدفوع و ادرار ، خونریزی شدید قاعدگی ممکن است کمبود را نشان دهد. نوزادانی که دچار کمبود هستند ، ممکن است بیش از حد بخوابند یا گیج باشند. سطح پایین این ویتامین همچنین ممکن است خطر پوکی استخوان ، بیماری های قلبی ، دیابت ، آرتروز را افزایش دهد ، بنابراین مراقب علائم این بیماری نیز باشید.

9 علامت کمبود ویتامین K که باید به دنبال آنها باشید

هر زمان دچار بریدگی ، خراشیدن ایجاد شد ، مکانیسم لخته شدن خون در بدن شما عمل می کند. و یک ماده مغذی حیاتی وجود دارد که برای حمایت از این فرآیند پیچیده وارد عمل می شود. ویتامین K ، هر دو K1 و K2 ، نقش عمده ای در لخته شدن خون دارد و همچنین به سلامت استخوان های شما کمک می کند.

در حالی که کمبود ویتامین K در میان بزرگسالان سالم نادر است ، برخی از افراد آسیب پذیر هستند. به عنوان مثال ، افراد مبتلا به بیماری های پزشکی مانند کولیت اولسراتیو ، بیماری سلیاک و سندرم روده کوتاه ممکن است قادر به جذب طبیعی ویتامین K نباشند.

اگر مدت طولانی است که از آنتی بیوتیک یا ضد انعقاد استفاده می کنید یا رژیم سخت یا ضعیفی دارید ، کمبود ویتامین K بیشتر است. نوزادان تازه متولد شده نیز در معرض خطر بیشتری برای کمبود ویتامین K هستند.در اینجا نگاهی به برخی از این علائم می اندازیم.

1. افزایش خونریزی و کبودی

از آنجا که نقش اصلی ویتامین K در لخته شدن خون است ، خونریزی یکی از علائم اصلی کمبود است. این می تواند در داخل یا خارج بدن رخ دهد. از نظر ظاهری ، ممکن است خونریزی لثه مشاهده کنید و مرتبا دچار خون دماغ شوید. همچنین ممکن است دریابید که حتی زخم ها یا بریدگی های جزئی بیش از حد خونریزی می کنند. خونریزی در پوست نیز ممکن است منجر به کبودی شود. نوزادان ممکن است در اطراف استخوان بند ناف خون بیرون بزنند یا در اطراف سر یا صورت خود دچار کبودی شوند.

مزایای استفاده از ماسک های صورت Fuller's Earth (خشت خاکی)
بخوانید

2. خون در استفراغ

خونریزی در معده گاهی اوقات باعث استفراغ شما می شود و ممکن است در استفراغ خون وجود داشته باشد.

3. خونریزی شدید قاعدگی

زنانی که کمبود ویتامین K دارند ممکن است خونریزی شدید قاعدگی را تجربه کنند. اگر قاعدگی شما بیش از یک هفته طول می کشد یا اگر باید کمتر از چند ساعت پد خود را تعویض کنید ، کمبود این ویتامین بیش از حد در نظر گرفته می شود. همچنین اگر لخته خونی داشته باشید که تقریباً به اندازه یک چهارم یا بیشتر باشد ، باعث نگرانی می شود. خونریزی شدید قاعدگی نیز ممکن است منجر به کم خونی شود و علائمی مانند ضعف و خستگی ایجاد کند.

4. خون در مدفوع و ادرار

وجود خون در مدفوع یا ادرار نشانه دیگری از کمبود ویتامین K است. ممکن است متوجه خون در مدفوع شوید. بعضی اوقات ممکن است مدفوع دیرتر به نظر برسد. در همین حال ، خون موجود در ادرار می تواند آن را قرمز ، صورتی یا قهوه ای تیره کند. بسیاری از شرایط دیگر نیز می توانند مسئول خون در مدفوع یا ادرار شما باشند ، بنابراین به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

5. خواب آلودگی و استفراغ در نوزادان

در موارد شدید ، کمبود ویتامین K ممکن است منجر به خونریزی در اطراف یا مغز نوزادان شود. و این ممکن است آنها را بیش از حد گیج یا بیش از حد خواب آلود کند. استفراغ و حتی تشنج ممکن است در نوزادانی که کمبود ویتامین K دارند دیده شود.

10 سبزی غنی از ویتامین K
بخوانید

6. استخوان های ضعیف

جدا از این ، چندین بیماری پزشکی نیز با سطح پایین ویتامین K در ارتباط است و علائم آنها ممکن است به عنوان یک پرچم قرمز عمل کنند. ویتامین K در استخوان سازی نقش دارد و مقادیر کم این ماده مغذی مهم با تراکم استخوان ضعیف مرتبط است.

در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین K با کاهش خطر شکستگی مفصل ران ارتباط دارد. متخصصان پیشنهاد می کنند که کمبود این ویتامین می تواند باعث کاهش کانی استخوان شده و به پوکی استخوان کمک کند. برخی از نشانه های پوکی استخوان شامل کمر درد ، کاهش قد ، خم شدن و شکستگی است که خیلی راحت اتفاق می افتد.

7. درد قفسه سینه و تپش قلب

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین K با کاهش خطر بیماری عروق کرونر قلب همراه است. ویتامین K ممکن است نقشی در جلوگیری از کلسیفیکاسیون رگ های خونی داشته باشد و در نتیجه از تنگ شدن و سفت شدن آنها جلوگیری کند. درد قفسه سینه یکی از علائم شایع بیماری عروق کرونر قلب است.

این درد می تواند در اثر استرس یا فعالیت بدنی ایجاد شود و ممکن است به گردن ، بازوها ، کمر ، فک یا معده گسترش یابد. علائمی مانند نفس نفس یا تپش قلب نیز می تواند نشان دهنده این وضعیت باشد.

دلایل تولد زودرس چیست؟
بخوانید

8. علائم مرتبط با دیابت

مطالعات همچنین نشان داده است که افراد با سطح پایین ویتامین K بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند و افزایش مصرف ویتامین K می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.تحقیقات اولیه همچنین نشان می دهد که ویتامین K می تواند به طور بالقوه مقاومت به انسولین و متابولیسم گلوکز را بهبود بخشد.

علائم دیابت می تواند شامل افزایش ادرار ، احساس تشنگی بیش از حد ، خستگی ، تاری دید و کاهش غیر منتظره وزن باشد. همچنین ممکن است در صورت ابتلا به دیابت ، بهبودی بریدگی یا زخم ها بیشتر باشد.

9. درد و التهاب مفصل

بیماری پزشکی دیگری که با کمبود ویتامین K در ارتباط است ، آرتروز است. تصور می شود که نقش ویتامین K در تنظیم مواد معدنی استخوان می تواند این را به حساب آورد. آرتروز باعث التهاب و درد در مفاصل می شود و همچنین ممکن است دامنه حرکت را محدود کند. افرادی که از این بیماری رنج می برند ممکن است سفتی و درد را تجربه کنند وقتی که برای مدتی حرکت نکنند و مفاصل آنها بیش از حد نرمال “ناخن” به نظر برسد.

به صفحه اینستگرام و آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا