آیا میدانستید؟سلامت

آنچه باید درباره ی ماسک های صورت بدانید

آنچه باید درباره ی ماسک های صورت بدانید. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) توصیه می کند همه – بیمار یا سالم – از ماسک صورت پارچه ای در مکانهایی استفاده کنند که ممکن است باعث گسترش شود مانند فروشگاه های مواد غذایی.

دلیل این امر این است که مطالعات نشان می دهند که افراد حتی اگر علامتی نداشته باشند (یا بدون علامت) یا قبل از بروز علائم نشان دهند ، می توانند ویروس کورونا را گسترش دهند. در واقع ، ممکن است شما قبل از شروع علائم ، مسری ترین باشید.

آنچه باید درباره ی ماسک های صورت بدانید

INSTAGRAM

ماسک صورت چگونه کار می کند

وقتی کسی که مبتلا به سرفه ، عطسه است ، قطرات ریز با ویروس کرونا را به هوا می فرستد. اینجاست که یک ماسک می تواند کمک کند.

ماسک صورت دهان و بینی شما را میپوشاند. این می تواند هنگام سرفه یا عطسه ، انتشار قطرات پر از ویروس به داخل هوا را مسدود کند. این کمک می کند تا انتشار ویروس کرونا جلوگیری شود.

شواهد کمی وجود دارد که پوشیدن ماسک صورت پارچه ای شما را از ابتلا به ویروس باز می دارد. فایده اصلی محافظت از اطرافیان است.

انواع ماسک صورت برای ویروس کرونا

ماسک N95

ماسک های جراحی N95 باید برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و کسانی که در اولویت هستند داده شود از آنجا که تعداد کافی از این ماسک ها برای همه وجود ندارد ، مهم است که آنها به پزشکان ، پرستاران و سایر کادر پزشکی که به آنها بیشتر احتیاج دارند داده شود.

 • ماسک های تنفس N95 کاملاً در اطراف صورت شما قرار می گیرند. آنها 95٪ یا بیشتر از کوچکترین ذرات موجود در هوا را فیلتر می کنند.
 • ماسک های جراحی اغلب با مرزهای سفید رنگ آبی هستند. آنها کاملاً متناسب با بینی و دهان شما قرار می گیرند. این ماسک ها در برابر قطرات بزرگی که از سرفه یک فرد بیمار یا عطسه ناشی می شود محافظت می کنند ، اما برای محافظت در برابر همه میکروب ها خیلی سست هستند. و آنها نمی توانند ریزترین ذراتی را که ممکن است کروناویروس داشته باشند را مسدود کنند.
آیا عوارض جانبی سقط جنین می تواند تهدید کننده زندگی باشد؟
بخوانید

ماسک پارچه ای

ماسک های پارچه ای برای افرادی که در مراقبت های بهداشتی کار نمی کنند بهتر است. در اینجا چند نکته برای ساخت ماسک های دست ساز آمده است:

 • می توانید پارچه را دوخته ، آن را به دور صورت خود گره بزنید ، یا آن را در بعضی از بندهای مو برای حلقه های گوش بچسبانید.
  حداقل از دو لایه مواد استفاده کنید.
 • ممکن است یک فیلتر اضافه کنید. قبل از شستن ماسک حتماً آن را بیرون بیاورید.
 • یک نوار مسی یا مفتولی را روی بینی ماسک اضافه کنید تا به بهتر شدن آن کمک کند.
 • ماسک های پلیسه دار به دلیل مناسب بودن چهره شما بهتر کار می کنند.

برای خرید انواع دیگر ماسک:

فروشگاه های سخت افزاری را برای ماسک های گرد و غبار بررسی کنید. آنها بسیار شبیه به ماسک N95 هستند اما به اندازه ذرات فیلتر نمی شوند.
ماسک های نئوپرن می توانند به متوقف کردن قطرات موجود در ویروس کمک کنند.
از پارچه مصنوعی کشیده استفاده کنید. در صورت نازک بودن آن ، آن را در چند لایه قرار دهید.

طرز تهیه ماسک صورت

آسانترین راه برای ایجاد ماسک صورت استفاده از روش بدون دوخت است:

 • از یک بانداژ یا پارچه با اندازه 20 سانتی متر در هر طرف استفاده کنید.
 • آن را به نصف تا کنید.
 • یک سوم بالا را به پایین و یک سوم پایین را تا کنید تا مستطیل بلند داشته باشید.
 • مستطیل را از طریق دو نوار لاستیکی یا پیوندهای مو الاستیک بکشید تا حدود 6 اینچ از هم فاصله داشته باشند.
 • دو طرف پارچه را به سمت وسط بچسبانید و انتهای آن را به هم بچسبانید.
 • الاستیک را روی گوش خود بغل کنید و پارچه را تنظیم کنید تا در مقابل صورت شما محکم باشد اما خیلی محکم نباشد.

بهترین پارچه ها برای ساختن ماسک چیست؟

یک مطالعه در مورد چگونگی فیلتر کردن پارچه ها از میکروب های خاص به این رتبه بندی ها:

 • حوله چای (دو لایه)
 • کیف جارو برقی
 • پارچه مخلوط پنبه
 • تی شرت 100٪ پنبه ای (دو لایه)
 • بالش ضد میکروبی
 • بالش استاندارد
 • روسری
 • کتانی
5 حرفه مرتبط با کاهش شنوایی
بخوانید

چقدر خوب می توانید از طریق یک ماده نفس بکشید به همان اندازه مهم است که چقدر باعث جلوگیری از شیوع بیماری می شود. اگر نفس کشیدن خیلی سخت باشد ، می تواند برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند ، خطرناک باشد.

تنفس سنگین نیز ممکن است بر چگونگی عملکرد ماسک تأثیر بگذارد. محققان گفتند که علیرغم رده بندی بالا ، کیسه جاروبرقی خیلی سفت و ضخیم است تا در ماسک استفاده شود . آنها به دلیل کشش یک پیراهن ،بالش یا پنبه را توصیه کردند.

تحقیقات دیگر نشان داده است که “پنبه کولیتر” ذرات زیادی را بخصوص پارچه های محکم با نخ های ضخیم تر مانند باتیک فیلتر می کند. ماسک هایی با لایه های بیرونی پنبه و لایه های داخلی فلانل نیز به خوبی کار کرده اند.

از چه فیلترهای ماسک صورت می توان استفاده کرد؟

مطالعات نشان می دهد که فیلترهای خانگی با چند لایه ذرات کوچک را به خوبی جلوگیری میکنند. اما ممکن است آنها دارای الیاف ریز باشند که بتوانند وارد ریه های شما شوند.

اگر فیلتر را برای استفاده در ماسک برش داده اید ، حتماً مواد فیلتر را بین لایه های پنبه یا سایر پارچه بافته شده بریزید.

همچنین می توانید یک کیسه خرید پلی پروپیلن ، نوعی که پارچه ای مانند پارچه نرم دارد برش دهید و مواد را بین لایه های ماسک خود قرار دهید. قابل شستشو است اما باید بیشتر از هوا خشک شود.

از کجا می توان ماسک صورت یا مواد ماسک صورت خریداری کرد

می توانید مواد ماسک را در کمد خود ، به شکل یک تی شرت قدیمی یا بالش پیدا کنید. فروشگاه های پارچه ای و لحاف نیز منبع خوبی هستند.

بسیاری از صنعتگران ماسک های دست ساز را در بازارهای آنلاین می فروشند. رسانه های اجتماعی را برای پیشنهادهای محلی بررسی کنید.

چه زمانی باید ماسک بپوشید؟

مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) توصیه می کند که همه از ماسک های صورت پارچه ای در مکان های عمومی استفاده کنند که در آن سخت است از افراد دیگر دور باشید. کودکان زیر 2 سال و افرادی که مشکل تنفسی دارند نباید از آنها استفاده کنند.

کلیدهای ارتقاء عزت نفس در کودکان
بخوانید

اگر بیمار هستید و در اطراف شما افراد دیگر یا حیوانات هستند ، حتی در خانه ، ماسک صورت بپوشید. مراقبان باید هنگام تمیز کردن و ضد عفونی کردن اتاق خواب یا حمام یک فرد بیمار از آنها استفاده کنند.

به یاد داشته باشید هنوز باید تماس خود را با افراد دیگر محدود کنید ، دستان خود را حداقل 20 ثانیه با صابون بشویید و سطوح مشترک را تمیز نگه دارید.

نحوه پوشیدن ماسک صورت

 • دستان خود را حداقل 20 ثانیه با صابون و آب بشویید. بررسی کنید تا مطمئن شوید ماسک سوراخ ندارد.
 • ماسک را با اتصالات پشت سر خود ایمن کنید. اگر حلقه دارد ، آنها را پشت گوش خود بکشید. ماسک را در اطراف بینی و دهان و زیر چانه خود قرار دهید. بین صورت و ماسک شما نباید فضایی وجود داشته باشد. لبه بالایی ماسک را در اطراف پل بینی خود بچسبانید.
 • ماسک باید محکم در اطراف صورت شما قرار بگیرد اما هنوز هم احساس راحتی می کند. باید بتوانید به راحتی از طریق آن نفس بکشید. اگر تنفس برای شما سخت است ، ماسک نکشید.
 • ماسک را در حالی که می پوشید لمس نکنید.

چگونه ماسک خود را پاک و تمیز کنید

بعد از پوشیدن ماسک یا مرطوب شدن آن ، ماسک را بردارید. سعی کنید جلوی ماسک را هنگام برداشتن آن لمس نکنید. اینجاست که میکروب ها هستند. در عوض ، آن را با حلقه های گوش یا بندها بکشید.

ماسک های جراحی برای کارمندان مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته شده است. اما اگر یکی دارید ، یکبار آن را بپوشید و سپس آن را دور بیندازید. آن را درون یک کیسه پلاستیکی و سپس سطل آشغال قرار دهید. دست های خود را با آب و صابون بشویید.

ماسک های پارچه ای را بعد از هر بار پوشیدن با آب گرم و مواد شوینده یا صابون بشویید. ماسک ها را در ماشین لباسشویی خود قرار داده و آنها را آویزان کنید تا خشک شوند. وقتی کارتان تمام شد دستان خود را بشویید.

به صفحه اینستاگرام ما سربزنید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا