آیا میدانستید؟بارداریسلامتمادر و فرزند

آیا استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری بی خطر است؟ به نظر می رسد روغن های اساسی طبیعی ترین راه برای کاهش خستگی یا حالت تهوع مرتبط با بارداری به نظر می رسد.

اما مهم است که بدانید برخی روغن ها می توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند و در صورت مصرف مقادیر زیاد ، به طور بالقوه برای جنین مضر هستند. کلید استفاده ایمن از روغنهای اساسی این است که ابتدا با یک پزشک آموزش دیده مشورت کنید. همچنین باید سطح دوز مصرفی خود را پایین نگه دارید و از روغن هایی مانند مریم گلی ، ریحان و دارچین پاک کنید ، که همگی می توانند به بارداری آسیب برساند.

آیا استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری بی خطر است؟

روغنهای اساسی مایعاتی است که از ریشه ، برگ ، گل ، دانه و سایر قسمتهای گیاهان گرفته می شود. آنها می توانند برای طیف وسیعی از داروهای درمانی و زیبایی استفاده شوند و حتی می توانند به برخی از مشکلات بسیار خاص مربوط به بارداری مانند حالت تهوع یا ویار و استرس و اضطراب ناشی از آنها کمک کنند.

با این حال ، تعداد روزافزون گزارش ها نشان می دهد که چگونه روغن های خاص می توانند باعث انقباض شوند یا برای زن باردار سمی باشند. بنابراین ، چه چیزی – در صورت وجود – استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری بی خطر و مفید است؟

استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری: توجیه فواید و ضررها

جوانب مثبت: کاهش ناراحتی بارداری به طور طبیعی

استفاده از روغنهای اساسی گاهی می تواند جایگزین طبیعی برای داروهای اصلی هنگام درمان مشکلات پیش روی اکثر زنان باردار باشد. به عنوان مثال ، اضافه کردن چند قطره از روغن پرتقال یا گریپ فروت می تواند به شما انرژی بیشتری بخشد و یا حتی حالت تهوع و ویار را تسکین دهد ، در حالی که روغن اسطوخودوس می تواند به شما در آرامش کمک کند. روغن های دیگر مانند گل سرخ ، هل ، پاچولی و نرولی نیز به طور معمول برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند.

جوانب منفی: خطر سقط جنین

بعضی از روغن ها ، از جمله روغن هایی که ممکن است قبل از بارداری به طور منظم استفاده کرده باشید – مانند نعناع فلفلی ، ریحان و روغن مریم گلی – ممکن است باعث تغییرات هورمونی شود که باعث انقباضات رحمی شود ، قاعدگی را شروع کند یا از راه های دیگر عمل کند که منجر به سقط جنین شود .

همچنین باید در سه ماهه اول بارداری بسیار احتیاط کنید که بارداری هنوز در مراحل اولیه خود است و باعث زایمان یا انقباضات می شود بارداری خود را از دست دهید.

جوانب منفی: خطرات جنین

همچنین این احتمال وجود دارد که ترکیبات اسانس از طریق جفت به جنین منتقل شوند. اینکه آیا این اثر سمی بر کودک ایجاد می کند یا نه کاملاً مشخص نیست. مصرف بیش از حد دوز یا استفاده نادرست از روغن ها باعث سمی شدن آنها می شود. بهتر است احتیاط کنید و دقیقاً دوز تجویز شده توسط یک متخصص حرفه ای را دنبال کنید.

فلفل سفید در مقابل فلفل سیاه: تفاوت چیست؟
بخوانید

جوانب منفی: واکنش های آلرژیک

زنان باردار ممکن است در مراحل مختلف بارداری از پوست حساس تری برخوردار باشند. برخی از روغن ها مانند پونه کوهی ، آویشن ، گیاه سبز ، یا گل میخک دارای محتوای فنل ، آلدئید و اتر بالا هستند و ممکن است باعث تحریک پوست شوند. بنابراین بهتر است از این موارد دور شویم.

همچنین باید به صورت موضعی یا از طریق پخش کننده از روغن استفاده کنید ، اما توجه داشته باشید که استفاده از روغن به شکل رقیق نشده ممکن است عوارض جانبی مانند بثورات را در پی داشته باشد.

بنابراین ، از مصرف این روغن ها احتیاط کنید – بحث طولانی مدت در مورد اینکه آیا کسی باید روغن های اساسی را بخورد هنوز باقی مانده است.

روغنهای اساسی برای جلوگیری از بارداری

برخی از روغنهای اساسی به ویژه باعث ایجاد مشکل در زنان باردار می شوند. نیازی به گفتن نیست که برای جلوگیری از این موارد بهتر است. لیست زیر برخی از متخلفان متداول را برجسته می کند.

اما همیشه قبل از استفاده از هر روغن ضروری با یک متخصص رایحه معاینه کنید تا از عوارض جانبی و هر گونه تداخل آنها با داروهای خاص مطلع شوید.

1. روغن نعناع

هرچقدر نعناع فلفلی تقویت کننده باشد ، این روغن می تواند قاعدگی را ایجاد کند. به خصوص در اواخر بارداری از استفاده از آن خودداری کنید. نعناع فلفلی همچنین می تواند باعث تحریک پوست شود

2. روغن ریحان

روغن ریحان حاوی مقادیر زیادی استراگل ، یک ترکیب آلی طبیعی است که می تواند باعث انقباضات رحمی شود ، به همین دلیل به زنان باردار توصیه می شود که از آن استفاده نکنند.

3. روغن گل مغربی

روغن گل مغربی را ماماها به عنوان درمانی برای کمک به کاهش طول زایمان با تقویت رسیدن دهانه رحم استفاده می کنند. در حال حاضر مطالعات محدودی در مورد اثرات سو استفاده از این روغن وجود دارد. با این حال ، باید بدانید که این امر می تواند باعث توقف نزول شود ، جایی که کودک حتی اگر دهانه رحم کاملاً گشاد شود ، از کانال زایمان بیشتر پایین نمی رود. همچنین احتمال پارگی طولانی مدت غشا وجود دارد ، بدون شروع زایمان حتی به اندازه یک روز پس از پارگی غشاها.

شنبلیله و روغن زیتون برای جلوگیری از ریزش مو
بخوانید

همچنین می تواند نیاز به استخراج خلا را افزایش دهد. همه این خطرات احتمالی توسط یک مطالعه انجام شده در ایالات متحده مشخص شده است ، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این نتایج برای جمعیت بیشتری لازم است.

4. روغن دارچین

دارچین در صورت مصرف زیاد می تواند قاعدگی را تحریک کند (که به آن اثر دباغی گفته می شود) و حتی خطر سقط جنین را افزایش می دهد. از آنجا که روغنهای اساسی شکل غلیظی از عصاره هستند ، بهتر است دارچین را با هم پاک کنید.

5. روغن رازیانه

مانند روغن ریحان ، روغن رازیانه حاوی استراگل است و معروف است که دارای اثرات فلفلی است که می تواند جریان قاعدگی را تحریک کند.

6. روغن میخک

طبق انستیتوی ملی بهداشت ، تحقیقات کافی در مورد ایمنی میخک برای اهداف درمانی یا دارویی برای زنان باردار در دسترس نیست. با این حال ، مشخص شده است که میخک می تواند لخته شدن خون را کند کند. این به نوبه خود می تواند باعث خونریزی بیشتر در هنگام تولد شود ، به خصوص اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید که ممکن است خون را رقیق کنند. دلیل کافی برای جلوگیری از آن در زمان بارداری است.

7. روغن رزماری

رزماری در دوران بارداری نیز توصیه نمی شود. گفته می شود این گیاه جریان قاعدگی را تقویت می کند و می تواند به عنوان یک ماده سقط جنین عمل کرده و باعث سقط جنین شود. از آنجا که روغن اساسی یک نوع غلیظ از گیاه است ، بهتر است آن را پاک کنید.

8. روغن آویشن

آویشن یکی دیگر از روغن های پایه گیاهی است که به دلیل دارا بودن امکان تسکین زیاد و اثرات سقط جنین ، برای زنان باردار توصیه نمی شود.  اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد این یافته ها مورد نیاز است ، اما ممکن است بهتر باشد که احتیاط کنید زیرا هنوز داده های کافی برای پشتیبانی ایمن از آن وجود ندارد.

9. روغن سیلی کلاری

گاهی در روزهای آخر بارداری برای تقویت انقباضات استفاده می شود. به همین دلیل ، بهتر است از استفاده از آن در تمام مراحل اولیه و میانی بارداری خودداری کنید.

10. روغن های دیگر برای جلوگیری از

برخی از روغن های دیگر با اثرات احتمالی سقط جنین شامل بابونه ، ارس ، مرم ، جوز هندی ، جعفری ، مریم گلی ، گیاهان زمستان ، صنوبر سفید ، زنجبیل وحشی ، مرزنجوش وحشی و چوب صندل هستند.

پونه کوهی ، یاسمن ، انیسون ، کافور ، یاسمن و خردل از دیگر روغن های متداولی هستند که در دوران بارداری توصیه نمی شوند زیرا می توانند باعث انقباض شوند یا برای جنین در حال رشد سمی باشند.

آیا دارچین می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟
بخوانید

نکاتی برای استفاده ایمن از روغنهای اساسی در دوران بارداری

در حالی که لیست بالا بسیار طولانی است ، هنوز برخی روغنهای اساسی مانند اسطوخودوس و پرتقال وجود دارد که ممکن است بتوانید در دوران بارداری استفاده کنید. این اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا بتوانید از مزایایی که آنها ارائه می دهند بهره مند شوید.

راهنمایی حرفه ای دریافت کنید

حتی با عطر یا روغنهای اساسی نیز خوددرمانی نکنید. همیشه بهتر است که احتیاط کنید و از روغن ها فقط زیر نظر یک متخصص رایحه درمانی استفاده کنید و در صورت لزوم ، پس از بررسی با متخصص زنان نیز از این روغن استفاده کنید.

این متخصصان می توانند در مورد عوارض جانبی خاص به شما اطلاع دهند. به عنوان مثال ، برخی روغن ها مانند روغن زیره سیاه هنگام استنشاق از طریق پخش کننده بسیار خوب عمل می کنند اما می توانند پوست شما را تحریک کنند و در صورت استفاده موضعی ممکن است باعث جوش شود.

موضوعات مهم

اگر قصد استفاده از روغنهای اساسی در دوران بارداری را دارید ، مراقب باشید که از کدام یک استفاده می کنید. به روغنهای اساسی درجه خالص درمانی بچسبید ، حتی اگر هزینه آنها کمی بیشتر باشد.

آنها باید بدون آلاینده باشند. همچنین بهتر است روغنهایی را خریداری کنید که از قبل با روغنهای حامل رقیق نشده اند ، زیرا ممکن است کاهش دوز دارو دشوارتر باشد.

دوز و روغنهای حامل

هنگامی که از نظر درمانی استفاده می شود ، روغنهای اساسی مانند دارو هستند. این مواد قرار است در مقادیر بسیار مشخصی استفاده شوند و در بعضی موارد با روغن های حامل مخلوط یا رقیق شوند. گاهی اوقات ، ممکن است لازم باشد که آنها با روغن دیگری ترکیب شوند تا به درستی کار کنند.

آن را ایمن بازی کنید

  • ترکیب: برخی از متخصصان معطر درمانی توصیه می کنند که از روغنهای اساسی فقط پس از مخلوط کردن آنها با یک ماده حامل استفاده کنید ، به ویژه در سه ماهه اول ، برای کاهش قدرت و خطر ابتلا به عوارض جانبی ناخواسته ای که می تواند به بارداری شما آسیب برساند. این می تواند اثربخشی را کاهش دهد ، اما همچنین ممکن است خطر مشکلات احتمالی را کاهش دهد.
  • انتشار: استفاده از دیفیوزر روش بسیار ملایم تری برای دریافت مزایای روغنهای اساسی در مقابل استنشاق یا استفاده مستقیم از آنها روی پوست است.
  • رقیق: در صورت استفاده برای ماساژ ، روغنهای اساسی باید به میزان کمتر از 3 درصد رقیق شوند.
  • فقط چند قطره : اگر آن را به آب حمام اضافه می کنید ، بیش از 4 قطره روغن اساسی استفاده نکنید.

به صفحه آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا