آیا میدانستید؟بارداریخواص میوه ها و گیاهانسلامتمادر و فرزند

اثرات کوتاه مدت و بلند مدت ماری جوانا

اثرات کوتاه مدت و بلند مدت ماری جوانا . ممکن است وسوسه شوید که حداقل یکبار از ماری جوانا استفاده کنید. قبل از اینکه جلو بروید بیشتر فکر کنید.

از عوارض جانبی کلی مانند خشکی دهان گرفته تا از دست دادن هماهنگی ، توهم ، پارانویا ، ضربان قلب سریع و فشار خون پایین ، از جمله دیگر ، استعمال ماری جوانا با سهم نسبتاً زیادی از خطرات همراه است!

مصرف مزمن ماری جوانا می تواند بر سلامت مغز ، ریه و قلب شما تأثیر بگذارد. همچنین خطر اعتیاد در نظر گرفته می شود.

اثرات کوتاه مدت و بلند مدت ماری جوانا

ماری جوانا که به علفهای هرز ، گیاهان دارویی ، گلدان ، چمن ، جوانه ، گانجا ، مری جین و تعدادی دیگر از نامهای خیابانی نیز معروف است ، رایج ترین مواد غیرقانونی در بیشتر کشور های دنیاست.

در سال 2015 ، بیش از 11 میلیون نفر در سنین 18 تا 25 سال یافت شده اند که در سال گذشته از ماری جوانا استفاده کرده اند. اما اگرچه در میان جمعیت جوانتر گسترده است ، استفاده از ماری جوانا فقط به آنها محدود نمی شود. تقریباً 49٪ آمریکایی ها می گویند که این دارو را در مقطعی یا در دیگری مورد آزمایش قرار داده اند.

در حالی که ماری جوانا در برخی ایالت ها نیز برای اهداف دارویی استفاده می شود – به عنوان یک داروی مخدر یا برای تسکین درد در شرایطی مانند سرطان پیشرفته ، استفاده غیرقانونی برای اهداف تفریحی شایع تر است.

حتی انتظار می رود که تعداد استفاده کننده ها بیشتر نیز بشود ، زمان آن است که از تأثیرات احتمالی ماری جوانا بر سلامت جسمی و روانی خود استفاده کنید.

گیاه ماری جوانا

ماری جوانا ترکیبی از برگهای خشک و خرد شده خاکستری یا مایل بع خاکستری و گل شاهدانه است. احساس سرخوشی ناشی از استفاده از ماری جوانا به یک ماده شیمیایی روانگردان که در گیاه به نام دلتا-9-تتراهیدروکانابینول (THC) موجود در گیاه یافت می شود ، ردیابی کرد.

این ماده اختلال ذهن توسط برگ ها و جوانه های گیاه شاهدانه تولید می شود. علاوه بر THC ها ، علفهای هرز حاوی بیش از 500 ماده شیمیایی دیگر ، از جمله بیش از 100 ترکیب به نام کانابینوئیدها است. این ترکیبات همچنین از نظر شیمیایی به THC مرتبط هستند.

13 مزایای سلامتی تخم کدو تنبل
بخوانید

اثرات جانبی فوری یا کوتاه مدت استفاده از ماری جوانا

کشیدن ماری جوانا  مانند سیگار ممکن است عوارض جانبی بالایی داشته باشد اما سایر عوارض جانبی که کمتر مورد استقبال قرار می گیرند ، تقریباً بلافاصله شروع می شوند! آنها شامل موارد زیر هستند:

  • خشکی چشم ها ، دهان و گلو (معمولاً به آن “پنبه دهان” گفته می شود)
  • چشمان خون ، هرچه رگهای خونی در چشم گسترش می یابند
  • از دست دادن هماهنگی
  • توهم
  • پارانویا
  • ضربان قلب سریع
  • فشار خون پایین
  • هضم آهسته
  • سرگیجه
  • افزایش اشتها (“ناهار”)

عوارض جانبی می تواند یک ساعت یا دو ساعت به طول انجامد و در برخی موارد حتی 6-8 ساعت بماند.

اثرات طولانی مدت استفاده از علفهای هرز

گذشته از این تغییرات فوری در بدن ، کاربران طولانی مدت با مشکلات جدی برای سلامتی روبرو هستند.

1. سلامت روان

مهم نیست که سیگار کشیدید یا از ماری جوانا استفاده می کنید ، سوء مصرف مواد مخدر بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد و توانایی شما در انجام کارهای پیچیده را به خطر می اندازد.

استفاده بیش از حد از علفهای هرز حتی می تواند ظرفیت مغز شما را برای ذخیره و بازیابی اطلاعات محدود کند. علاوه بر این ، احتمال آسیب های جبران ناپذیر به عملکردهای حافظه و مهارت های ریاضی و کلامی شما بسیار زیاد است.

مطالعات نشان می دهد شواهد زیادی از آسیب مغزی به دلیل استفاده از علفهای هرز وجود دارد. در سال 2012 ، محققان در استرالیا اسکن مغزی را بر روی گروهی از کسانی که از ماری جوانا استفاده میکردند،انجام دادند.

این اسکن ها با مغز افرادی که هرگز از این گیاه استفاده نکرده بودند ، مقایسه شد. مغز مصرف کنندگان مواد مخدر تغییرات ساختاری مشابه با آنچه در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی مشاهده می شود را نشان داد.

در یک مطالعه دیگر ، دانشمندان موشهای جوان را به مدت 20 روز در معرض دوزهای کم THC قرار دادند. با بزرگ شدن موش ها ، آنها عملکرد غیر طبیعی مغز و اختلال در توانایی های شناختی را نشان می دادند.

با این حال ، هنگامی که این آزمایش روی موش های بزرگسالی انجام شد ، نتایج آزمایش مشابه مشاهده نشد ، نشان می دهد که سوء مصرف ماری جوانا می تواند وقتی فرد هنوز جوان است ، به مراتب آسیب بیشتری به مغز وارد کند.

یوگا در بارداری: چرا باید آن را امتحان کنید و چگونه شروع کنید
بخوانید

ادامه استفاده از ماری جوانا همچنین با افزایش شیوع اضطراب ، اسکیزوفرنی ، افسردگی و فکر خودکشی مرتبط است.

2. سلامت قلب

یکی از عوارض جانبی علفهای هرز این است که ضربان قلب شما به طرز چشمگیری افزایش می یابد و ممکن است تا 3 ساعتتپش قلب داشته باشید.

یک مطالعه نشان می دهد که در نتیجه فوری یا اولین ساعت پس از استفاده از ماری جوانا ، احتمال ابتلا به حمله قلبی ممکن است تا 4.8 برابر افزایش یابد!

3. سلامت ریه

آیا تا به حال فکر نکرده اید که وقتی از ماری جوانا استفاده میکنید چشمان شما خون آلود یا قرمز می شود؟ در زمان استفاده از ماری جوانا رگهای خونی در چشم گسترش می یابند و از این طریق چشم شما قرمز به نظر می رسد.

چه ماری جوانا ، تنباکو یا سیگار می کشید ، ریه های خود را در معرض دود سیگار قرار می دهید که حاوی مقادیر زیادی عوامل سرطان زا است. این می تواند منجر به مشکلات تنفسی مانند سرفه مداوم و تولید خلط ، بیماری حاد قفسه سینه و افزایش خطر عفونت های ریه شود.

ماری جوانا معمولاً بدون دود سیگار می کشند و این واقعیت که آن را در دمای بالا می سوزاند می تواند برای سلامتی ریه های شما مضر باشد.

به عنوان یک استفاده کننده از  ماری جوانا ، شما تمایل به کشیدن طولانی تر و عمیق تر و دود بیشتر در ریه های خود دارید. در نتیجه ، شما می توانید با سه تا پنج برابر بیشتر مونوکسید کربن در بدن خود زندگیتان به پایان برسد.

دود ماری جوانا حاوی 50 تا 70 درصد مواد سرطان زا بیشتر از محصولات دخانی است. به همین دلیل ، به عنوان یک کاربر علف هرز طولانی مدت ، شما به همان اندازه احتمال دارد که همتای شما در مصرف دخانیات دچار سرفه مزمن و خطر بیشتری از بیماری تنفسی و عفونت شود.

4- سلامت معده

بیشتر استفاده کنندگان ماری جوانا از درد شدید معده ، استفراغ و حالت تهوع شکایت می کنند. افراد سیگاری اغلب برای تسکین این مسئله به صرف مقدار زیادی از وقت ، حتی ساعت ها ، در حمام گرم یا دوش استفاده می کنند.

بارداری چگونه بر ضربان قلب شما تأثیر می گذارد؟
بخوانید

با تشدید میزان سوء استفاده از ماری جوانا ، یک وضعیت پزشکی معروف به سندرم Cannabinoid Hyperemesis نیز وجود دارد.

این بیماری با سوء مصرف مزمن ماری جوانا ، قسمت های چرخه ای حالت تهوع و استفراغ و همچنین حمام داغ مکرر مشخص می شود. با این حال ، اطلاعات در مورد مکانیسم و مسیر طبیعی آن محدود است و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تأثیر ماری جوانا بر روی زنان باردار

مادرانی که در انتظار زایمان هستند بیشتر مستعد عوارض ماری جوانا سیگار هستند. یک مطالعه نشان داد زنانی که در دوران بارداری از ماری جوانا استفاده می کردند ، پنج برابر بیشتر از نوزادان دارای ویژگیهایی مشابه با کسانی که در سندرم الکل جنین یافت می شوند ، تحویل می دهند. مطالعات همچنین نشان می دهند که مصرف ماری جوانا مربوط به زایمان زودرس است.

هنگامی که مادر شیرده از ماری جوانا استفاده می کند ، THC از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود. نوزادانی که در معرض THC قرار دارند ، در اولین ماه زندگی لرزش ، مکیدن ضعیف ، افزایش وزن کم و عادات تغذیه ضعیف را افزایش داده است.

مطالعات همچنین حاکی از آن است که کودک می تواند در یک سالگی مهارت های حرکتی را کاهش دهد. به همین دلایل ، آکادمی اطفال آمریکا به زنان توصیه می کند که در صورت مصرف ماری جوانا زیاد ، از شیردهی خودداری کنند.

آیا می توانید به علف های هرز معتاد شوید؟

فردی که مرتباً از علفهای هرز استفاده می کند می تواند به اختلال یا وابستگی در مصرف ماری جوانا مبتلا شود. در حقیقت ، 9 درصد از کل مصرف کنندگان ماری جوانا به آن وابسته می شوند

.وقتی کسی استفاده از ماری جوانا را متوقف کرد ، با علائم ترک از جمله نوسانات خلقی ، تحریک پذیری ، مشکل خواب ، بی اشتهایی ، بی قراری و ناراحتی جسمی روبرو می شوند. آنها همچنین مستعد خستگی ، عصبانیت ، پرخاشگری و افسردگی هستند.

این وابستگی ممکن است در نهایت به یک اعتیا تبدیل شود – جایی که فرد نتواند از این عادت کنار بکشد و زندگی آنها را به خود اختصاص دهد.

به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا