بارداریسلامتمادر و فرزند

اولین پریود بعد از بارداری: چه انتظاری بعد از زایمان دارید

اولین پریود بعد از بارداری: چه انتظاری بعد از زایمان دارید . پرولاکتین ، هورمون تولید شیر در انسان ، تخمک گذاری را مهار می کند. از این رو ، مادران نوزادانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند ، 6-8 ماه پس از زایمان پریود را تجربه می کنند.

مادران شیرده ممکن است خیلی زودتر از 4 هفته پس از زایمان وارد جریان خون شوند. به یاد داشته باشید ، حاملگی امكان پذیر است حتی اگر دوره شما از سر گرفته نشده باشد.

یک رژیم غذایی غنی از آهن و گیاهانی می تواند به شما در سهولت در روند قاعدگی بعد از زایمان کمک کند.

اولین پریود بعد از بارداری: چه انتظاری بعد از زایمان دارید

در حالی که ممکن است پیش بینی دقیق تاریخ مورد نظر شما مجدداً نیازی به این پدها یا تامپون ها نباشد ، قطعاً یک عاملی وجود دارد که آن تاریخ را تحت تأثیر قرار می دهد.

پرولاکتین ، هورمونی که غدد پستانی شما را در دوران بارداری بزرگ می کند و باعث تحریک تولید شیر بعد از زایمان می شود. پرولاکتین همچنین مانع از تولید استروژن و پروژسترون ، هورمون های باروری می شود. این سرکوب تخمک گذاری و چرخه قاعدگی بعد از زایمان است.

هرچه کودک شما از سینه شما بیشتر بخورد ، میزان و دفعات آزاد شدن پرولاکتین توسط غده هیپوفیز بیشتر می شود. بنابراین ، در اصل ، میزان پرولاکتین شما تعیین می کند که اولین دوره پس از بارداری را چگونه پشت سر بگذارید.

اگر در حال شیردهی هستید ، 6-8 ماه بعد از زایمان انتظار داشته باشید

اگر کودک شما به دلیل نیازهای غذایی کاملاً به شیر مادر وابسته است ، ممکن است پریود، شما را برای مدت 6 تا 8 ماه ادامه داشته باشد.

شما به کودک خود و مشخصات هورمونی منحصر به فرد خود تغذیه می کنید. بنابراین چندین مورد از زنان شیرده وجود دارد که به مدت 1 سال یا بیشتر بعد از زایمان بدون پریود هستند.

انتظار آن را 1 ماه پس از زایمان که کودک از شیشه شیر تغذیه می شود

اگر شما به طور کامل بطری شیشه شیر برای  تغذیه کودک خود کرده اید ، یا حتی جزئی ، مطالعات نشان می دهد که شما ممکن است پریودی نداشته باشید تا زمانی که کودک شما یک ماهه باشد.

پس از آن ، در هر زمان برای هر مورد غافلگیر کننده آماده شوید. وقتی کودک شیر مادر نمی گیرد ، میزان پرولاکتین مادر در طی 2-3 هفته زایمان به میزان قبل از بارداری برمی گردد.بنابراین می توانید دوباره پریود شوید. به عنوان 5-6 هفته پس از زایمان.

خونریزی برای چند روز پس از بارداری، پریود نیست

در چند هفته اول پس از زایمان ، ممکن است متوجه خونریزی شوید. این خونریزی، ترشح طبیعی است که حاوی خون ، مخاط و بافت رحم است. این نباید با دوره معمول شما اشتباه گرفته شود.

21 فواید بادام برای سلامتی ، مو و پوست
بخوانید

معمولاً ، بعد از 4 روز اول پس از زایمان ، خون قرمز تازه به تدریج به رنگ مایل به قرمز تغییر می کند. برای برخی از خانم ها ، طبیعی است که تا 6 هفته ادامه یابد.

اما در صورت مشاهده هر نوع رنگ سبز مایل به سبز یا بوی غیرمعمول ، با متخصص زنان خود مشورت کنید – این ممکن است نشانه های عفونت باشد.

به یاد داشته باشید که ترشحات موضعی و پریود نمی تواند همزمان اتفاق بیفتد زیرا برای از سرگیری چرخه قاعدگی ، رحم باید به مرحله قبل از بارداری خود بازگردد.

اگر شما شیرده نیستید ،شروع اولین پریود بعد از بارداری می تواند از هر چند روز تا یک هفته باشد. اگر در حال شیردهی هستید ، ممکن است چندین ماه طول بکشد.

دوره های پس از زایمان در ابتدا و اندکی متفاوت می باشند

بارداری و زایمان کودک شما باعث تغییر بدن و زندگی شما شد. می توانید انتظار داشته باشید که اولین دوره پس از زایمان کمی متفاوت از “طبیعی” باشد.

در بسیاری از خانم ها ، این دوره ظاهر را به آرامی نشان می دهد. این ممکن است هر زمان بعد از شروع تغذیه کودک با کمترین زمان شروع شود.

اگر خوش شانس باشید ، به دلیل بزرگ شدن دهانه رحم پس از زایمان ، گرفتگی قاعدگی ممکن است کاهش یا ناپدید شود.

سایر زنان ممکن است در اولین دوره پس از زایمان دچار خونریزی شدید و گرفتگی شدید شوند. گذراندن چند لخته خون به عنوان بخشی از خونریزی قاعدگی نیز طبیعی است.

اگر خونریزی به حدی سنگین است که مجبور شوید پد یا تامپون خود را هر ساعت یا بیشتر تغییر دهید ، یا لخته ها بیش از یک هفته ظاهر شوند ، برای رد عفونت ، فیبروم یا عوارض دیگر باید با پزشک مشورت کنید.

ممکن است دوباره چرخه قاعدگی شما چند ماه به طول انجامد

سلامت قاعدگی پس از زایمان را با داروهای طبیعی و رژیم غذایی تقویت کنید

در حالی که ممکن است شما نتوانید عوامل ژنتیکی و هورمونی مؤثر بر چرخه قاعدگی شما را بعد از زایمان کنترل کنید یا به طور قابل توجهی کنترل کنید ، مطمئنا می توانید روی بهزیستی جسمی و روحی خود تمرکز کنید.

همانطور که می دانید ، ترکیبی پیچیده از عوامل جسمی ، رژیم غذایی و عاطفی بر روند مرتبط با تخمک گذاری در همه سنین و به ویژه در دوره پس از زایمان تأثیر می گذارد.

چگونه پاهای لاغرتری داشته باشیم؟! + آموزش لاغری پا
بخوانید

سیستم های سنتی پزشکی در فرهنگ ها مراقبت ویژه ای از مادر جدید را در 3 ماه اول پس از زایمان انجام می دهند.

این دوره زمانی است که رحم شروع به کوچک شدن به اندازه اصلی خود می کند و عضلات رحم از فشار بارداری و زایمان شروع به ریکاوری می کنند .

این همچنین زمانی است که هورمون های بعد از حاملگی و بسیاری از عوامل دیگر باعث افسردگی پس از زایمان می شوند. حداقل 15 درصد از مادران جدید.

مراقبت های بعد از زایمان همچنین شامل تغذیه مناسب است. رژیم ایده آل پس از زایمان هضم نه تنها آسان است بلکه مواد مغذی را که در این مرحله از همه مهمترین هستند از جمله پروتئین ، آهن و کلسیم بدن را فراهم می کند.

همچنین شامل غذاهایی است که می توانند رحم را تمیز کنند ، باعث تولید شیر و افزایش خون شوند. به عنوان مثال ، رژیم غذایی چینی حاوی سبزیجات برگ سبز تیره مانند کلم و لوبیا است که به نظر می رسد باعث افزایش خون و مقادیر های دیگر می شود .

در هند ، برخی از سبزیجات و گیاهان دارویی به طور سنتی جزء رژیم های پس از زایمان محسوب می شوند.

در اینجا نکاتی از روشهای مراقبتهای سنتی پس از زایمان و دستورالعملهای مربوط به رژیم غذایی برای کمک به بدن و ذهن شما در آماده سازی بهتر دوره بازگشت وجود دارد.

( توجه: این گیاهان بیشتر در هند یافت میشود.)

برای تقویت سطح آهن خون ، مورینگا بخورید

برگ درخت طبل (Moringa oleifera) در دوران بارداری و شیردهی یک غذای عالی محسوب می شود. مادران شیرده مرتباً مشغول سرخ کردن برگها را با زردچوبه و سیر سرو می کنند ، که خاصیت ضد عفونی کننده و ضد التهابی دارند.

برگهای مورینگا می توانند تولید شیر را تقویت کنند ، اما متخصصان آیورودیا به دلیل داشتن آهن زیاد ، این برگها را برای خانمهای قاعدگی توصیه می کنند.

مورینگا اکنون به طور گسترده ای در فروشگاه های گیاهان دارویی به شکل کپسول و پودر خشک موجود است.

برای تنظیم دوره ها از باغچه باغچه استفاده کنید

در مناطق معینی از هندوستان ، غذاهای شیرین مانند خیر و لادو ساخته شده از كرس باغ یا دانه های حلیم دسرهای دلخواه برای خانم های پس از زایمان است.

این دانه های پر پروتئین و کم چرب سرشار از آهن هستند و حاوی فیتوشیمیایی مانند استروژن هستند که می توانند به تنظیم چرخه قاعدگی کمک کنند.

برای پاک کردن رحم ، شاتاواری را بردارید

نام سانسکریت Asparagus racemosus به معنای واقعی کلمه به معنای “صدها بیماری” است. این ریشه به دلیل داشتن توانایی تحریک تولید پرولاکتین ، به عنوان یک galactagogue دارای ویژگی های افسانه ای است.

آیا دارچین می تواند به سلامت جنسی شما کمک کند؟
بخوانید

اما به همان اندازه برای کمک به رحم پس از زایمان ، تمیز کردن رحم و تنظیم خونریزی پس از زایمان ، به وضعیت عادی خود باز می گردد. شاتاواری همچنین دارای یک اثر آرام بخش است و اغلب برای کاهش افسردگی پس از زایمان تجویز می شود.

یک پزشک می تواند در مورد نحوه استفاده از این گیاه مشاوره خاصی به شما بدهد.

رحم را با حرارت بهبود دهید

برخی فرهنگهای غربی آن را “کباب مادر” می نامند. در مناطقی از جنوب شرقی آسیا به “استراحت آتش” معروف است.

موضوع مشترکی که در سراسر رژیم مراقبت های بعد از زایمان از زنان در جوامع به اندازه هندی های چروکی ، ساکنین استرالیا ، تایلندی ها ، چینی ها و هندی ها متنوع است ، عمل تزریق گرمای عمیق است تا بدن را بهبود بخشد.

این استفاده درمانی است. گرما فواید زیادی دارد – این امر می تواند گرفتگی رحم را کاهش داده ، مایعات اضافی را خارج کند ، رحم را تمیز کرده و احساس آرامش را تقویت کند.

در طب آیرودا ، روغن دارویی بر روی بدن اعمال می شود و سپس با وتواوللام ، آب حمام تهیه شده توسط جوشانده برگها و پوست درختانی مانند انبه ، جک فروت و بنزانی شسته می شود.

احتیاط: حتی قبل از سرگیری پریود های شما می توانید باردار شوید

بسیاری از مادران جدید تصور می کنند که اگر دوره آنها هنوز ظاهر نشده است ، باردار نمی شوند. اما اگرچه نادر است ، بدانید که این یک احتمال است.

بدن شما به طور معمول حدود 2 هفته قبل از شروع پریود خود تخمک آزاد می کند. این بدان معنی است که شما حتی می توانید بار دیگر بارور شوید و در دوره پس از زایمان حتی قبل از اینکه دوره شما باروری خود را به طور رسمی اعلام کند.

در حالی که شیردهی یا عدم وجود پریود هایی در هنگام شیردهی از قابلیت اطمینان 98 درصد به عنوان روش پیشگیری از بارداری در 6 ماه اول پس از زایمان برخوردار است ، 3 شرط برای موفقیت این روش ضروری است:

  • کودک شما کمتر از 6 ماه است.
  • شما هنوز اولین دوره خود را بعد از زایمان نگذرانده اید.
  • کودک شما به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شود.با پزشک خود مشورت کنید تا دریابید که کدام روش پیشگیری از بارداری برای شما مناسب است.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا