بارداریسلامتمادر و فرزند

خطرات زایمان واژینال بعد از سزارین

خطرات زایمان واژینال بعد از سزارین : 6 عامل در نظر بگیرید. اگر قرار است به زودی زایمان کنید برخی از آمارهای آرامش بخش باید شما را نسبت به زایمان واژینال بعد از سزارین (VBAC) بهتر احساس کنند.

در حالی که خطرات پارگی رحم وجود دارد. آنچه در بهترین حالت بستگی به سلامتی ، سن و عوارض بارداری شما دارد.

خطرات زایمان واژینال بعد از سزارین

تولد روش سنتی و بدون مداخله جراحی ممکن است چیزی باشد که همیشه می خواستید.

اما اگر اورژانس پزشکی ، وضعیت کودک یا برخی از عوارض دیگر بارداری بدان معنی است که شما قبلاً سزارین کرده اید ، چگونه می تواند بر بارداری های بعدی تأثیر بگذارد؟

اگر در مورد خطرات مرتبط با زایمان واژن بعد از سزارین (VBAC) سؤال می کنید ، تنها نیستید.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، تقریباً یک سوم کلیه زایمان ها در ایالات متحده از طریق سزارین انجام می شود و این مسئله باعث نگرانی بسیاری از خانم ها در هنگام برنامه ریزی کودک بعدی خود می شود.

1. VBAC ممکن است برای کودک و مادر خطراتی ایجاد کند

آنچه شما باید از آنجا شروع کنید این است که آگاهی از اینکه VBAC بدون خطرات خاص خود نیست. در اینجا نگاهی به برخی از آنها می اندازیم.

خطر پارگی رحم

یکی از بزرگترین نگرانی های مربوط به VBAC ، احتمال وجود پارگی رحم ناشی می شود. این ممکن است رخ دهد اگر اسکار سزارین قدیمی شما روی رحم به علت تلاش زایمان و فشار زایمان واژن شکسته شود.

اگر این اتفاق بیفتد ، می تواند برای شما و کودک شما تهدید کننده زندگی باشد و اگر در معرض خطر بالای پارگی قرار دارید ، بهتر است از آن جلوگیری کنید.

با این حال ، برای اکثر زنان خطر زیاد نیست. در حقیقت ، اگر در بارداری های قبلی خود برش عرضی کم یا “برش بیکینی” داشته اید ، خطر پارگی رحم هنگام تلاش برای زایمان واژینال ، به اندازه 0.2٪ تا 1.5٪ کاهش می یابد .

این نوع برش خونریزی کمتری نسبت به سایر انواع برش ها ایجاد می کند و باعث ایجاد بافت زخمی قوی تر می شود و باعث می شود که رحم کمتر دچار پارگی شود.

افزایش خطر خونریزی و عفونت از سزارین اورژانس

اگر VBAC شما در نیمه راه اشتباه باشد ، ممکن است پزشک شما نیاز به انجام سزارین اورژانسی داشته باشد. متأسفانه ، این با خطر خونریزی بیشتر و همچنین احتمال بیشتر در صورت ابتلا به عفونت شما است.

مزایای تغذیه ای و بهداشتی دانه های کتان
بخوانید

مرگ و میر اندکی بیشتر در معرض خطر کودک است

کالج زنان و زایمان و متخصص زنان رویال استرالیا و نیوزیلند نیز هشدار می دهند که اگر شما تصمیم به انتخاب VBAC دارید از خطر انتخاب آسیب مغزی یا مرگ برای یک کودک به مراتب بیشتر است اگر تصمیم به انتخاب سزارین مکرر بگیرید.

به طور کلی ، میزان مرگ و میر جنین و همچنین میزان مرگ و میر پری ناتال و نوزادی (قبل و بعد از تولد) در زنانی که زایمان سزارین تکرار انتخابی را انتخاب می کنند کمتر از کسانی است که سعی در ایجاد VBAC دارند و مانند زایمان طبیعی واژینال می روند. (محاکمه کار) . با این حال ، خطر مادر برای آزمایش زایمان ، پیشرو VBAC ، کمتر از زایمان سزارین با تکرار انتخابی است.

2. چاقی ، پره اکلامپسی و سایر عوامل VBAC را برای مادران خطرناک می سازد

همچنین برخی از عواملی وجود دارد که می تواند انتخاب شما برای VBAC را برای شما خطرناک کند.

به یاد داشته باشید ، این خطر از زن به زن دیگر متفاوت است ، اما این معیارهای گسترده ای است که ممکن است VBAC را برای بعضی از افراد خطرناک تر کند. آیا هیچ یک از این موارد برای شما صادق است؟

اگر به یک یا چند پاسخ مثبت “بله” ، ممکن است خطر شما را افزایش دهد.

 • شما بیش از 2 بار زایمان مقطع کم داشته اید یا در یک تحویل قبلی دچار پارگی یا مشکلات دیگر شده اید.
 • کار شما باید القاء شود / شما از تاریخ مقرر خود گذشته اید.
 • شما چاق هستید
 • شما مبتلا به پره اکلامپسی هستید ، وضعیتی که منجر به فشار خون بالا ، مشکلات بینایی ، سردرد ، پروتئین در ادرار و مشکلات کبد / کلیه شما شود.
 • فاصله بین آخرین حاملگی شما و این یک (فاصله تفسیر) کمتر از 19 ماه است.
 • در صورت نیاز از طریق VBAC ، محل تولد فرزند شما برای انجام یک عمل سزارین مجهز نیست.

3. اما VBAC برای بسیاری از مادران هنوز ریسک پذیرتر از چند بخش C است

اگر از نظر پزشکی کاملاً مطلع هستید ، اما برای کاهش خطر پارگی رحم یا عوارض دیگر در نظر دارید تکرار زایمان سزارین کنید ، ممکن است داده ها شما را شگفت زده کند.

حساسیت به لبنیات: اگر وجود داشته باشد چگونه است و چگونه می توان آن را شناخت
بخوانید

طبق گزارشی از CDC ، زنانی که تحت عمل سزارین مکرر قرار می گیرند ، در واقع بیشترین میزان پارگی رحم و همچنین هیسترکتومی های غیرمترقبه را دارند ، در حالی که افرادی که زایمان VBAC را انتخاب می کنند از عوارض مادری مانند نیاز به انتقال خون مادر ، پارگی رحم برخوردار هستند.

، هیسترکتومی بدون برنامه ریزی و بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU) هستند.

در حقیقت ، خطر پذیرش و تزریق ICU در بین زنان مبتلا به VBAC حتی از زنان تحت سزارین اولیه نیز کمتر است. یعنی اگر شما از داشتن VBAC پاکسازی شوید ، در واقع با خطرات کمتری مواجه خواهید شد تا زمانی که اولین سزارین خود را انجام داده اید!

4- 90٪ از زنان با سزارین قبلی واجد شرایط برای تولد واژن هستند

آیا هنوز تعجب کردید که آیا یک سزارین قبلی به طور خودکار شما را از گزینه زایمان واژینال خارج کرده و روش سنتی را زایمان می کند؟ لازم نیست در حقیقت ، تقریباً 90٪ از زنانی که نوزاد قبلی را از طریق سزارین تحویل داده اند ، افرادی که احتمالا دارای VBAC هستند.

از بین کسانی که تصمیم به انتخاب مسیر زایمان و زایمان واژن دارند ، به طور متوسط ​​60 تا 80 درصد قادر به موفقیت با این روش هستند.

براساس یک تحقیق ، 85٪ از افرادی که VBAC را انتخاب می کنند می توانند با موفقیت در این مسیر فرزندان خود را داشته باشند ، در حالی که 15٪ در صورت عدم موفقیت در زایمان واژینال ، باید تحت عمل سزارین اضطراری قرار بگیرند.

هیچ مرگ و میر در این مورد ، در میان نوزادان و مادران وجود ندارد. بنابراین اگر VBAC را انتخاب کنید ، احتمال زیاد بد نیست.

5- زایمان واژینال مزایای بیش از چندین سزارین دارد

دلایلی وجود دارد که زنان تصمیم می گیرند که به طور کلی VBAC یا زایمان واژن را انتخاب کنند. در اینجا به برخی از مزایای این مورد می پردازیم

 • هیچ جراحی درگیر نیست
 • بازیابی سریعتر
 • خطر عفونت کمتر
 • کاهش ریزش خون

علاوه بر این ، داشتن VBAC خطر شما را از سایر عوارض ناشی از سزارین در زنان در بارداری های بعدی کاهش می دهد.

بنابراین اگر می خواهید خانواده خود را بعد از این کودک بیشتر رشد کنید ، ممکن است بخواهید این موارد را نیز در نظر بگیرید. چند سزارین به این موارد مرتبط است:

 • خطر بزرگتر از آسیب روده / مثانه
 • عوارض احتمالی همراه با جفت در حاملگی های بعدی
 • خطر بزرگتر از نیاز به هیسترکتومی
فواید سرکه سیب با عسل ، زنجبیل و زردچوبه
بخوانید

6. برخی از عوامل ممکن است صلاحیت شما را برای VBAC بهبود بخشند

به یاد داشته باشید ، حتی اگر ذهن شما روی VBAC قرار گرفته باشد ، عوامل خاصی می توانند به علت شما کمک کنند یا مانع شوند.

در اینجا مواردی وجود دارد که می تواند شما را واجد شرایط VBAC و در معرض خطر کمتر از این قرار دهند.

 • اگر دلیلی که شما در بارداری قبلی سزارین داشتید ، اکنون وجود ندارد
 • اگر هیچ زخم اضافی رحمی ، هرگونه ناهنجاری یا پارگی قبلی ندارید ، باید خوب باشید که VBAC.20 داشته باشید.
 • اگر در غیر این صورت از سلامت خوبی برخوردار هستید .
 • اگر کودک شما به اندازه طبیعی است . اگر کودک شما بیش از 3 کیلوگرم وزن دارد ، احتمالاً یک VBAC موفق نخواهد بود و ممکن است شما نیاز به سزارین داشته باشید.
 • اگر کودک در وضعیت مناسبی قرار دارد ، برای زایمان واژینال به پایین بروید
 • اگر گردن رحم شما هنگام بستری به 3 سانتی متر یا بیشتر اتساع شود ، احتمالاً VBAC.25 موفق دارید.
 • اگر قبل از موعد مقرر خود به کار خود بروید .
 • اگر پزشک و تیم شما در دسترس هستند تا بر پیشرفت شما از طریق زایمان نظارت کنند و تصمیم بگیرند که آیا شما نیاز به سزارین دارید؟

علاوه بر این عوامل مرتبط با بارداری ، سن ، قد و وزن شما نیز مهم است. طبق گفته کالج سلطنتی متخصص زنان و زایمان ، این عوامل شانس موفقیت برای VBAC را افزایش می دهد:

 • قد مادر بزرگتر
 • سن مادران زیر 40 سال
 • BMI زیر 30 سال

بنابراین می توانید هر گونه ترس ناشی از این رسم قدیمی “یکبار سزارین ، همیشه سزارین” را بزارید کنار ، زیرا با توجه به این که شماره ها نشان می دهد ، واقعاً نیازی به اینگونه نیست.

در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید ، تمایل خود را برای انتخاب VBAC انتخاب کنید و سپس تمام تلاش خود را انجام دهید تا روند کار برای شما و کودک شما در حد امکان ایمن باشد.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا