سلامتورزش و سلامت

درد عضلانی پس از ورزش و راهای کم کردن درد

آیا می دانید چه چیزی باعث تاخیر در شروع درد عضله می شود؟ شایعه های زیادی در مورد تاخیر در شروع درد عضله وجود دارد و امروز قصد داریم آنها را از بین ببریم.

تأخیر در شروع درد عضلانی

در حالی که شروع درد عضلات با تأخیر در اغلب موارد پس از تمرین ظاهر می شود ، نباید دلیل این باشد که از تمرینات قدرتی خودداری کنید. امروز ما توضیح خواهیم داد که چیست ، چرا صدمه می زند و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد.

چه تأخیری در شروع درد عضلات وجود دارد؟

تأخیر در شروع درد عضله همان درد عضله پس از ورزش است. ما همچنین آنرا با اسم های زیر می شناسیم:

 • میالژی
 • درد عضلانی
 • تب عضلانی

این نوع درد می تواند 24 یا 48 ساعت بعد از یک جلسه تمرینی شدید یا بعد از انجام تمریناتی که با آنها آشنا نیستید ، ظاهر شود. این درد معمولاً در عضلات کار شده اتفاق می افتد و ممکن است منجر به کاهش قدرت و دامنه حرکت کوتاه مدت شود.

آنچه را باید در مورد تاخیر در شروع درد عضلات بدانید

DOMS اساساً درد عضلانی پس از ورزش است. این بیماری می تواند 24 یا 48 ساعت پس از فعالیت بدنی بروز کند.

چگونه بخوبی بخوابیم
بخوانید

تأخیر در شروع درد عضلانی

همچنین ، ممکن است DOMS بعد از ورزش یا هر نوع فعالیت بدنی دیگری خارج از محدوده شدت معمول ، مانند:

 • روز اول یک فرد کم تحرک در ورزشگاه است
 • یک تمرین بسیار شدید
 • بلند کردن چیزهای سنگین

درد و التهاب عضلات

مردم قبلاً معتقد بودند كه این نوع درد ناشی از التهاب ناشی از تجزیه فیبرهای عضلانی پس از ورزش است. با این حال ، ما اکنون می دانیم که این به این دلیل نیست:

براساس این مطالعه ممکن است دردی بدون التهاب وجود داشته باشد. طبق مطالعه دیگری که در سال 2016 در مجله Frontiers in Physiology انجام شد ، ممکن است التهاب بدون درد نیز وجود داشته باشد.

بنابراین ، به نظر می رسد که التهاب ارتباط مستقیمی با درد عضلانی ندارد. فرضیه فعلی این است که این نوع التهاب واکنشی از سیستم ایمنی بدن به محرکهای ناشناخته است (یک حرکت جدید یا افزایش شدت ورزش). با این حال ، ما باید منتظر بمانیم تا محققان اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع کسب کنند تا بتوانند به نتیجه گیری بهتر برسند.

 

آیا درد عضلانی به دلیل اسید لاکتیک است؟

شماره اسید لاکتیک باعث میالژی معطل نمی شود. این در مطالعه‌ای که در سال 1983 منتشر شد ، تأیید کرد که غلظت اسید لاکتیک در خون در دو نوع دونده ارزیابی شده است:

3 اثر جانبی خوردن بیش از حد بادام زمینی
بخوانید

برخی از شرکت کنندگان که 45 دقیقه بر روی یک تردمیل بدون شیب دویدند ، افزایش قابل توجهی در اسید لاکتیک داشتند ، اما بدون درد عضلانی.
سایر افرادی که همان زمان را اجرا می کنند اما در یک شیب تردمیل منهای 10٪ برای شبیه سازی یک سرازیری قرار داشتند ، اسید لاکتیک افزایش نیافته اما سفتی قابل توجهی داشتند.
این آزمایش کوچک نشان داد که هیچ رابطه ای بین اسید لاکتیک و درد عضلانی وجود ندارد.

 

پس چرا صدمه دیده است؟

خوب ، ما با اطمینان نمی دانیم یكی از مشكلات در مورد علت این است كه ، بعضی اوقات ، درد عضلانی حتی می تواند در عضلات شما كه ورزش نمی كنید گسترش یابد.

تأخیر در شروع درد عضلانی

با این حال ، آنچه واضح است این است:

 • حرکات خارج از مرکز نسبت به حرکات متحرک تمایل بیشتری به ایجاد سفتی دارند
 • ژنتیک احتمالاً نقش مهمی را ایفا می کند ، زیرا مواردی وجود دارد که از فردی به شخص دیگر متفاوت است ، مانند حساسیت به درد.
 • به دلیل عواملی مانند کم آبی ، رژیم غذایی ضعیف ، کمبود خواب ، ماساژ شدید یا ترس از درد ممکن است زخم ها بدتر شوند.

جلوگیری

شما نمی توانید از درد عضلانی جلوگیری کنید ، اما می توانید احتمال درد را کاهش دهید. همچنین ، با نظر گرفتن موارد زیر ، بسیار قابل مدیریت تر خواهد بود:

 • سخت نگیرید. به تدریج شدت تمرین خود را افزایش دهید. به این دلیل است که وقتی بدن خود را مجبور می کنید سریعتر به هدف خود نخواهید رسید. در حقیقت کاملاً برعکس است.
 • توصیه کلی این است که نباید تکرارها ، مجموعه ها و وزن را بیش از 10٪ در هفته افزایش دهید.
 • به درستی گرم کردن . اگر قبلاً نتایج خوبی داشته اید ، پس از انجام تمرینات ورزشی حرکات کششی را انجام دهید.
 • روی اتخاذ عادات خوب مانند مراقبت از رژیم غذایی ، خوابیدن مناسب و نوشیدن آب کافی تمرکز کنید.
10 آجیل و دانه سالم که باید هر روز بخورید
بخوانید

به طور خلاصه ، برخلاف تصور بسیاری از افراد ، درد عضلانی ناشی از اسید لاکتیک یا التهاب نیست. در حالی که دانشمندان هنوز سعی در تعیین علت دقیق دارند ، این یک واکنش طبیعی بدن بعد از انجام ورزش بیش از حد شدید یا انجام هرگونه فعالیت جسمی دیگر در محدوده شدت معمول شما است.

منبع: steptohealth

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا