سلامتویتامین ها

مشکلات و بیماری های سلامتی ناشی از کمبود ویتامین E

مشکلات و بیماری های سلامتی ناشی از کمبود ویتامین E . کمبود ویتامین E ، اگرچه در کشورهای پیشرفته نادر است ، اما ممکن است به دلیل سو تغذیه یا عوامل دیگر باعث بیماری و مشکلات سلامتی شود. مسائل بهداشتی مرتبط با آن شامل مشکلات عصبی ، ضعف عضلانی و ناهنجاری های استخوانی است. نوروپاتی محیطی ، کم خونی همولیتیک ، مشکلات چشمی و دستگاه گوارش نیز یک احتمال است.همینطور اختلالات مانند آتاکسی و آبتالیپوپروتئینمی.

مشکلات و بیماری های سلامتی ناشی از کمبود ویتامین E

ویتامین E به طور برجسته ای در زرادخانه ویتامین های بدن شما برای سالم ماندن حساب می کند. این ویتامین شگفت انگیز نقش مهمی در عملکرد عصب ، عضله و سیستم ایمنی بدن دارد.همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به محافظت از بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند.

برای جذب ویتامین E بدن به میزان کافی ، بیشتر بزرگسالان به میزان توصیه شده روزانه (RDA) پیشنهاد شده توسط شورای غذا و تغذیه (FNB) به 15 میلی گرم ویتامین E روزانه نیاز دارند.مادران پرستار حدود 19 میلی گرم در روز نیاز دارند. و با توجه به نقش حیاتی ویتامین E ، کمبود این ویتامین می تواند بدن را از هرگونه بیماری خارج کند.

کمبود شدید ویتامین E بخصوص در کشورهای پیشرفته معمولاً نادر است اما ممکن است در نتیجه سوتغذیه اتفاق بیفتد. ویتامین E همچنین برای جذب و انتقال کارآمد به مقداری چربی نیاز دارد ، بنابراین یک رژیم غذایی با حداقل مصرف چربی نیز می تواند محرک باشد.

کمبود غیر رژیم غذایی معمولاً با شرایط سلامتی مرتبط است که مانع هضم و جذب چربی است. شرایطی مانند اختلالات کبدی یا کیسه صفرا ، پانکراتیت و فیبروز کیستیک می تواند منجر به سو جذب چربی شود.

نوزادان تازه متولد شده به ویژه نوزادان نارس نیز ممکن است مستعد کمبود ویتامین E باشند زیرا تنها مقادیر کمی ویتامین E می تواند از جفت عبور کند. با شروع ویتامین E کافی از شیر ، خطر به آرامی کاهش می یابد.

از طرف دیگر ، کودکان در حال رشد و بزرگسالان نیز به ندرت در معرض کمبود ویتامین E قرار دارند زیرا می توانند مقادیر زیادی را در بافت چربی ذخیره کنند.حتی با کمبود به دلیل مشکلات سو جذب چربی ، اثرات آن در نوزادان بیشتر از بزرگسالان است.اما اگر بدن شما از ویتامین E محروم باشد ، می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی شود ، برخی از آنها بسیار مهم است. این چیزی است که شما باید مراقب آن باشید.

عسل و نوزادان: ترکیبی خطرناک
بخوانید

1. سیستم ایمنی ضعیف شده

سیستم ایمنی بدن شما برای عملکرد موثر به دوز ویتامین E سالم نیاز دارد. این ماده در غشای سلولی و بافتهای بدن همه سلولها وجود دارد. کمبود ، به نوبه خود ، منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن ، منجر به عفونت و بیماری های مکرر می شود. از سرماخوردگی و سرفه گرفته تا سایر بیماری های تنفسی و عفونت های ادراری ، این می تواند به روش های مختلفی بروز کند.

یک رژیم غذایی غنی از ویتامین E و مکمل ویتامین E شناخته شده است که باعث بهبود مقاومت در برابر بیماری می شود و همچنین به مشکل کاهش ایمنی مشاهده شده در گروه های آسیب پذیر مانند افراد مسن یا ایمنی آنها آسیب می رساند ، به عنوان مثال ، مبتلایان به ایدز.

2. مسائل دستگاه گوارش

هنگامی که به جذب ضعیف چربی مرتبط باشد ، کمبود شدید ویتامین E اغلب می تواند مشکلات گوارشی مانند اسهال ، استفراغ ، تورم شکم و مدفوع حجیم و بوی بد ایجاد کند. نوزادان به خصوص مستعد هستند و در نتیجه ممکن است وزن اضافه نکنند و رشد نکنند.

3. هدر رفتن عضله

هدر رفتن عضلات یکی دیگر از عواقب کمبود شدید ویتامین E است. مطالعات نشان می دهد که بدون ویتامین E ، غشای سلولی پاره شده نمی تواند به درستی بهبود یابد.و از آنجایی که غشای سلولهای عضلانی فقط در صورت استفاده عادی می توانند پاره شوند ، عدم بهبودی می تواند یک مشکل باشد.

سلول های عضلانی که برای مدت طولانی ترمیم نمی شوند می توانند منجر به تحلیل رفتن عضلات شوند. آسیب های جسمی از هر نوع ، دیستروفی عضلانی یا ضعف عضلانی به دلیل دیابت ، شرایطی هستند که باعث آسیب سلول های عضلانی می شوند.کمبود ویتامین E در سندرم ضعف و شکنندگی که در افراد مسن دیده می شود نیز مشهود است و باعث ضعف و عدم ثبات روی پاها می شود.

چرا خمیر سیر زنجبیل برای سلامتی شما مفید است؟
بخوانید

4. مشکلات چشمی

ویتامین E از چشم در برابر رادیکال های آزاد که به بافت سالم چشم آسیب می رساند محافظت می کند. آسیب رادیکال های آزاد غیرقابل تخلیه می تواند خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن و تشکیل آب مروارید را افزایش دهد.

اگر از کمبود ویتامین E رنج ببرید ، اتفاقی که می افتد. کمبود آن همچنین می تواند عضلات چشم را ضعیف کرده و منجر به حرکات غیرارادی چشم شود.

5. کم خونی همولیتیک

نوزادان نارس که کمبود ویتامین E دارند اغلب با کم خونی همولیتیک دست و پنجه نرم می کنند ، این نوعی اختلال است که باعث می شود گلبول های قرمز سریعتر از حد تولید از بین بروند. مغز استخوان بدون موفقیت تلاش می کند سلولهای از دست رفته را جایگزین کند و منجر به بسیاری از گلبولهای قرمز نابالغ شود.مطالعات نشان می دهد نوزادانی که با ویتامین E مکمل درمان می شوند می توانند بر درجه ای از کم خونی غلبه کنند و همچنین تعداد سلولهای قرمز نابالغ خون را کاهش دهند.

6. نوروپاتی محیطی

کمبود ویتامین E می تواند باعث آسیب به عضلات و اعصاب شود و منجر به از دست دادن احساس در بازوها و پاها و احساساتی مانند سوزش ، بی حسی یا گزگز شود.

مطالعات تایید می کنند که مقادیر کم توکوفرول عصبی می تواند باعث آسیب عصبی شود. مصرف به موقع ویتامین E درمانی ممکن است به نوروپاتی کمک کند.

7. آتاکسیهای اسپینو سربلار

کمبود طولانی مدت و شدید ویتامین E می تواند منجر به آتاکسیهای اسپینو سربلار یا تخریب ساختار نخاع در مغز شود.در صورت ابتلا به این بیماری نخاع و مخچه از بین می روند. از آنجا که مخچه حرکات ارادی را کنترل می کند ، هرگونه تخریب باعث از بین رفتن هماهنگی عضلات می شود.

چنین عوارضی در هر زمان بین 2 تا 20 سالگی خود را نشان می دهد و بر هماهنگی و کنترل حرکات ارادی تأثیر می گذارد.علائم دیگر آتاکسی ضعف عضلانی ، لرزش و تیک ، مشکلات گفتاری و کند شدن رفلکس است. در برخی موارد ، تاخیرهای رشد جسمی و روانی نیز وجود دارد. مشخص شده است که درمان اولیه با ویتامین E باعث به تأخیر افتادن و حتی گاهی پیشگیری از بروز برخی از این مشکلات عصبی می شود.

فواید ویتامین E برای مو: با کمی قدرت آنتی اکسیدان از موهای خود محافظت کنید
بخوانید

8. آبتالیپو پروتئینمی

آبتالیپو پروتئینمی یا سندرم باسن-کرنزوایگ یک بیماری ژنتیکی نادر است که مانع جذب چربی توسط روده و انتقال چربی توسط کبد می شود. این امر منجر به کمبود ویتامین ها و چربی های اساسی می شود ، یکی از کمبودهای ویتامین E است.

علائم و نشانه های ABL علائم کمبود ویتامین E را نشان می دهد.آنها شامل وخامت عصبی پیشرونده ، کم خونی همولیتیک ، ضعف عضلانی و گاهی اوقات تحلیل رفتن شبکیه چشم هستند.این یک چرخه عجیب است. در حالی که ABL یکی از دلایل کمبود ویتامین E است ، اما همچنین یکی از نتایج کمبود ویتامین E است.

ABL اغلب از نوزادی شروع می شود. شانس بهبودی از ABL در بیشتر مواقع بسیار ناچیز است. درمان شامل دوزهای بالای ویتامین E است که با چربی رژیم غذایی و سایر ویتامین های محلول در چربی تکمیل می شود.

9. ناهنجاری های اسکلتی

آزمایشات نشان داده است که بیماران مبتلا به آتاکسی ، مشکلات کبدی مانند ABL و سطح پایین ویتامین E ممکن است دچار ناهنجاری های اسکلتی شوند. عدم تعادل عضلانی در طی رشد استخوان ممکن است باعث ناهنجاری های اسکلتی مانند پاچنبری ، انحنای عقب یا پهلو ستون فقرات ، یا پا بسیار قوس دار شود. همه اینها می توانند در راه رفتن یا حتی ایستادن مشکل ایجاد کنند.

نکته خیلی مهم؟ ویتامین E خود را از طیف گسترده ای از منابع غذایی دریافت کنید و حال شما خوب است. اگر مشکوک به کمبود هستید ، در مورد مصرف مکمل مناسب با پزشک صحبت کنید.ممکن است عوارض جانبی ، برخی شدید ، از دوزهای بیش از حد وجود داشته باشد ، بنابراین از خود درمانی خودداری کنید.

به صفحه اینستگرام و آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا