بارداریسلامتمادر و فرزند

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟ . سر و صدای بلند در دوران بارداری می تواند تأثیرات منفی بر روی جنین در حال رشد داشته باشد.

قرار گرفتن در معرض مداوم سر و صدای بالای 120 دسی بل ممکن است باعث کاهش شنوایی در نوزادان شود. سر و صدای بلند ناگهانی می تواند کودک را شگفت زده کند و منجر به افزایش فعالیت شود.

صداهای خشن همچنین باعث ناهنجاری های جنین ، کاهش وزن هنگام تولد ، زایمان زودرس و می تواند ساختار مغز جنین را تغییر دهد.

در حالی که مصرف غذای شما به طور مستقیم بر رشد کودک شما تأثیر می گذارد ، عوامل بیرونی دیگری نیز وجود دارد که زندگی کودک شما را تعیین می کند. صدا یکی از آنهاست.

موسیقی نرم کودک و مادر را به همان اندازه آرام می کند و خاصیت آرام بخش دارد. با این حال ، مطالعات مختلفی که در مورد تأثیر صداهای بلند بر روی جنین داخل رحم انجام شده ، نشان می دهد که سر و صداهای بلند در دوران بارداری می تواند به نوزاد متولد نشده آسیب برساند.

1. بر شنوایی کودک تأثیر می گذارد

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟

یک گوش طبیعی بالغ انسان می تواند 85 دسی بل صدا را تحمل کند بدون اینکه به گوش شما آسیب برساند. هر صدایی بالاتر از این سطح با صدای بلند و پر سر و صدا در نظر گرفته می شود.

مزایای کره برای موهای شما
بخوانید

اگرچه می توان 140 دسی بل را شنید ، اما بسیار دردناک است و می تواند آسیب دائمی در گوشواره ایجاد کند.

تا 24 هفته بارداری ، گوش داخلی ، میانی و بیرونی کودک کاملاً توسعه یافته میشود و هر آنچه را می شنوید می تواند بشنود.

با این حال ، صداهای فرکانس بالاتر به دلیل وجود مایعات آمنیوتیک ، رحم و ماهیچه های اطراف ناحیه شکم شما خفه می شوند (فرکانس کاهش می یابد).

اگرچه قرار گرفتن در معرض گاه و بیگاه در معرض صداهای بلند تأثیر نمی گذارد ، تحقیقات نشان می دهد که صداهای بلند با صدای بلند تأثیر منفی دارند.

قرار گرفتن در معرض بیش از 85 دسی بل صدا تا 8 ساعت در روز – که به طور ایده آل در یک کارگاه یا کارخانه با ماشین آلات سنگین تولید صدای بلند است ، توانایی شنوایی کودک را کاهش می دهد.کنسرت ها صدایی بین 110 تا 120 دسی بل تولید میکنند.

2. کودک را شگفت زده می کند

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟

صداهای بلند ناگهانی که به شما میرسد باعث میشود کودک را شگفت زده کند.

این نکته زمانی برجسته است که مادر در نزدیکی فرودگاه بماند یا روزانه چندین بار آژیر بشنود. این می تواند با افزایش ناگهانی حرکات جنین چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض سر و صدا مشاهده شود.

زردچوبه و عسل می توانند از سرماخوردگی جلوگیری کنند
بخوانید

3. استرس را القا می کند

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟

برای شناسایی تأثیر صدای بلند بر روی جنین ، مطالعاتی روی میمون های انجام شد. قرار گرفتن در معرض مداوم باعث افزایش سطح کورتیزول و کورتیکوتروپین در جنین را نشان داد.

اینها هورمونهایی هستند که هنگام استرس آزاد می شوند. جنین میمون غیرمستقیم هیچ علامتی از این هورمونها نشان نداد. تعداد معدودی از رفتارهای اجتماعی غیر طبیعی نیز گزارش شده است. نتایج مشابه در موش ها نیز مشاهده شد.

با این حال ، مطالعه جنین انسان در این مرحله ، تغییری در ترکیب هورمونی یا خون نشان نداد. اما ، سطح لاکتوژن مادر به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

4- ممکن است باعث ناهنجاری های جنین شود

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟

قرار گرفتن در معرض سر و صدای مزمن در دوران بارداری استرس و فشار خون بالا در مادر ایجاد می کند ، که به طور مستقیم روی جنین تأثیر می گذارد.

تحقیقات حاکی از بروز ناهنجاری های مادرزادی در چنین جنینی است. آنها فعالیت حرکتی و بلوغ حرکتی را به خطر می اندازند. به غیر از یادگیری آهسته ، آنها همچنین سطح کورتیزول بالایی را هنگام شیر گرفتن ایجاد می کنند.

وزن کم هنگام تولد یکی دیگر از تأثیرات منفی قرار گرفتن در معرض سر و صداهای بلند است.

6 دلیل زردچوبه برای کاهش وزن
بخوانید

5- خطر تولد زودرس را افزایش می دهد

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟

مطالعات مختلفی برای بررسی تأثیر صداهای بلند بر روی دوره حاملگی مادر انجام شد.

در حالی که مطالعات کمی نشان داد که کاهش قابل توجهی در مرحله حاملگی به 37 هفته ، در مقایسه با 40 هفته طبیعی ، برخی از مطالعات بی نتیجه بود. تحقیقات در این زمینه هنوز در حال انجام است.

6. ساختار مغز جنین را تغییر می دهد

موسیقی بلند در دوران بارداری: بله یا نه؟

گوش دادن به موسیقی ناسازگار یا غیر متداول در دوران بارداری ، تغییر قابل توجهی در ساختار مغز جنین نشان داده است. این نتیجه مطالعه ای است که روی حیوانات انجام شده و تأثیر مشابهی روی جنین انسان پیش بینی شده است.

در حالی که مطالعات کامل و قطعی در مورد اثر جانبی صداهای بلند بر روی جنین انسان در حال انجام است ، اما داده های موجود در حال حاضر به شدت بر تأثیرات منفی آن تأکید دارند.

بنابراین ، میزان رادیو اتومبیل خود را کم کرده و آن برنامه رفتن به کنسرت در دوران بارداری را رها کنید.

 

منبع: curejoy

 

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا