بارداریسلامتمادر و فرزند

نحوه خواندن مانیتور سونوگرافی

نحوه خواندن مانیتور سونوگرافی . قبل از دهه 1970 ، نظارت جنین به طور معمول با شخصی انجام می شد که به کودک شما گوش می داد و با یک استتوسکوپ مخصوصی که برای استفاده در دوران بارداری طراحی شده بود ، که اغلب به نام آتتواسکوپ خوانده می شود.

1. خواندن مانیتور جنین می تواند به شما در درک کار خود کمک کند

نحوه خواندن مانیتور سونوگرافی

این روشی برای زایمان بهتر برای مادران است. نظارت الکترونیکی روی جنین قبل از آزمایش کامل برای اطمینان زایمان است ، اما فرضیه این است که نمودار را تهیه کنید تا ببیند ضربان قلب کودک در رابطه با انقباض چگونه واکنش نشان می دهد. همچنین این امکان را به وجود آورد که نظارت بدون نیاز به مراقبت در کنار تختخواب انجام شود.

امروزه نظارت بر جنین روش های مختلفی را می توان انجام داد. این کار را می توان در خارج یا داخلی انجام داد. این می تواند به طور مداوم یا متناوب انجام شود. کنگره زنان و زایمان آمریکایی (ACOG) می گوید:

“نظارت متناوب با یک مانیتور الکترونیکی جنین ، یک داپلر دستی یا استتوسکوپ می تواند برای زنان کم خطر استفاده شود.”

2. اقدامات الکترونیک نظارت بر جنین

نحوه خواندن مانیتور سونوگرافی

نظارت الکترونیکی روی جنین ، نمایشگر را روی مانیتور رایانه یا گاهی اوقات نمودار کاغذ نشان می دهد که ضربان قلب جنین و انقباضات مادر را ثبت می کند. در اینجا ضربان قلب جنین با نشانگر آبی مشخص شده است. نشانگر قرمز نشانگر انقباضات مادر است.

آیا شما در معرض افت فشار خون هستید؟ علائم و عوامل خطر
بخوانید

ضربان قلب جنین معمولاً در بالای صفحه رایانه قرار دارد که انقباضات آن در قسمت پایین است. کاغذ گرافیکی که چاپ می شود ضربان قلب جنین در سمت چپ و انقباضات در سمت راست دارد. اگرچه خواندن این موارد با نگاه کردن کنار آنها به راحتی امکان پذیر است و به نمودار فوق شبیه است.

نوار مانیتور اتاق کار شما و اتاقهای کار اغلب از بانک نظارت بر روی میز پرستاران قابل مشاهده است. این به کارمندان این امکان را می دهد تا بدون ورود به اتاق شما مانیتور را تماشا کنند.

3. محور Y نظارت بر جنین

نحوه خواندن مانیتور سونوگرافی

در سمت چپ ، محور y در هر یک از نمودارها وجود دارد. نشانگر آبی نشانگر ضربان قلب جنین را نشان می دهد. اینها ضربان در دقیقه (bpm) است که با افزایش ده برابری اندازه می گیرد.

در سمت چپ در پایین با نشانگر قرمز ، می بینید که محور y میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) را اندازه گیری می کند.

این قرار است قدرت انقباض را اندازه گیری کند ، به طوری که تعداد بیشتر یک انقباض قوی تر است. مگر در مواردی که از کاتتر فشارخون داخلی (IUPC) استفاده می کنید ، این به سادگی می تواند نمایشی گرافیکی از هر انقباض را ارائه دهد.

خطرات زایمان واژینال بعد از سزارین
بخوانید

4- محور X نظارت بر جنین

نحوه خواندن مانیتور سونوگرافی

خط افقی یا محور x در عرض چند دقیقه اندازه گیری می شود. بین شاخص های آبی و قرمز یک دقیقه است. در هر دقیقه خطوط سبک تر است ، هر کدام از اینها یک افزایش ده ثانیه ای دارند. این بدان معنی است که برای هر دقیقه شش بخش وجود دارد.

نمودارها با هم ترکیب و بالا و پایین (محور x و y) ، نمودارها طوری تنظیم می شوند که ضربان قلب به طور مستقیم بالای انقباض در همان زمان اتفاق می افتد.

هنگامی که در آنجا هستید ، از پرستار ، ماما یا پزشک خود بخواهید که سریعاً از نوار یا مانیتور جنین استفاده کنید. آنها بیش از این خوشحال خواهند شد که به شما در یادگیری تماشای ضربان قلب کودک با آنها کمک کنند.

5- چه نوع نظارت برای شما مناسب است

حقیقت این است که برای هر خانم یک نوع نظارت صحیح جنین وجود ندارد. مقدار زمان بین چک کردن روی نوزاد و زایمان با زن تا زن متفاوت خواهد بود و حتی زایمان به زایمان.

اگر دچار زایمان پرخطر هستید ، به احتمال زیاد نیاز به نظارت مداوم روی جنین خواهید داشت. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • زنان مبتلا به اپیدورال
  • زنانی که القاء کار می کنند
  • زنانی که زایمان سزارین قبلی داشته اند
  • زنانی که چندین نوزاد دارند
  • زنانی که مشکلات پزشکی خاصی دارند
  • زنانی که نوعی پریشانی جنین را در این زایمان تجربه کرده اند
چگونه جلوی خروپف را بطور طبیعی بگیریم
بخوانید

در مورد بارداری با پزشک خود صحبت کنید که چگونه از آنها می توان از نظارت جنین استفاده کرد و چه زمانی ممکن است به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد یا چه زمانی ممکن است نیاز به استفاده از نظارت داخلی جنین داشته باشید.

همچنین در صورت درخواست درخواست استفاده از دوش یا وان زایمان باید سؤالاتی در مورد نحوه انجام نظارت جنین بپرسید.

منبع: Verywell

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا