سلامتویتامین ها

چگونه می توان تعداد پلاکت را به طور طبیعی افزایش داد

چگونه می توان تعداد پلاکت را به طور طبیعی افزایش داد؟  اگر تعداد پلاکت خون شما در حال کاهش یا به مراتب کمتر از حد ایده آل است ، ممکن است لازم باشد هر روش درمانی دیگری را همراه با برخی از داروهای طبیعی نیز تکمیل کنید. حتی اگر فقط به دنبال راه حل هایی برای تعداد متوسط پلاکت هستید ، این روش های آسان درمانی می توانند به شما کمک کنند. مقداری آفتاب بگیرید ، الکل را قطع کنید ، هیدراته بمانید و غذاهای غنی از ویتامین های B12 ، C و K را که به ساخت و پاکسازی خون کمک می کنند.

چگونه می توان تعداد پلاکت را به طور طبیعی افزایش داد

از بین رفتن تعداد پلاکت خون می تواند نگران کننده باشد. اما اگر می خواهید تعداد را به طور طبیعی افزایش دهید ، از تعداد زیاد راه هایی که در اختیار دارید شگفت زده خواهید شد. درمان های طبیعی با استفاده از غذاها به راحتی در دسترس و همچنین برخی اصلاحات در سبک زندگی می تواند کمک زیادی به بازسازی خون و بازگرداندن تعداد پلاکت به سطح سالم کند.

تعداد پلاکت زیر 150،000 در هر میکرولیتر خطرناک است

تعداد پلاکت خون در بدن شما می تواند در نتیجه هر نوع عفونت حاد ، ویروس هایی مانند آبله مرغان ، سرخچه ، اوریون یا ویروس اپشتین بار و بیماری های خود ایمنی مانند ترومبوسیتوپنی ایمنی کاهش یابد. داروهای خاصی مانند دیورتیک ها یا داروهای بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز می توانند باعث کاهش تعداد پلاکت ها شوند. این به عنوان ترومبوسیتوپنی شناخته می شود.

بنابراین چه چیزی “عادی” محسوب می شود و چه زمانی مشکلی دارید؟ تعداد طبیعی پلاکت سالم معمولاً در ناحیه 150،000-450،000 پلاکت در هر میکرولیتر است. تعداد پلاکت زیر 150،000 پلاکت در هر میکرولیتر کم در نظر گرفته می شود و باید اصلاح شود. اگر مشکل را برطرف نکنید ، ممکن است در نهایت خونریزی خود به خودی را تجربه کنید که می تواند زندگی را تهدید کند.

آب برگ پاپایا: روشی تلخ اما موثر برای افزایش تعداد پلاکت ها

در طب عامیانه و داروهای خانگی محبوب است ، پاپایا و آب برگ پاپایا می تواند به کاهش تعداد پلاکت خون کمک کند. برگ ساقه های ساقه های پاپایا را به راحتی با هاون بکوبید تا آب آن آزاد شود. دو قاشق غذاخوری آب پاپایا را دو بار در روز مصرف کنید تا به افزایش پلاکت شما کمک کند. در حالی که می توانید منتظر بمانید تا مطالعات انسانی بیشتری انجام شود ، این یک درمان ساده است که بسیاری از آنها معجزه می کنند .ی ک مطالعه روی حیوانات نشان داد که عصاره برگ پاپایا هم تعداد سلولهای قرمز خون و هم پلاکت ها را به طور قابل توجهی بالا می برد.

خواص میوه ها برای سلامتی شما (قسمت سوم)
بخوانید

سبزهای برگدار: ویتامین K برای لخته شدن بهتر و تعداد بالاتر پلاکت ها

ویتامین K برای کمک به افراد مبتلا به اختلال پلاکت پایین شناخته شده است. در حقیقت ، در یک مطالعه روی افراد مبتلا به اختلال پلاکت ، تقریباً 27 درصد از کسانی که ویتامین K را به عنوان یک روش درمانی امتحان کرده اند ، در تعداد پلاکت خود بهبود یافته و تقریباً 8 درصد آنها نتایج پایدار را تجربه کرده اند. علاوه بر این ، با کمک به لخته شدن خون به بهبود علائم خونریزی کمک می کند. با توجه به اینکه خونریزی برای افرادی که تعداد پلاکت آنها بسیار کم است ، یک نگرانی واقعی است ، بهتر است مصرف غذاهای غنی از ویتامین K را افزایش دهید.

برخی از غذاهای غنی از ویتامین K که می توانید امتحان کنید ، سبزی شلغم یا کلم پیچ است – نصف فنجان سبزی هر کدام 425 میکروگرم و 550 میکروگرم ویتامین به شما می دهد. اسفناج 444 میکروگرم در نیم فنجان دارد. سبزیجات کلارد و سبزی چغندر 530 و 350 میکروگرم در یک اندازه دارند. همه این سبزیجات به خوبی در سالادها یا حتی سوپ ها کار می کنند. حتی ، میتوانید در کنار غذا های خود نیز استفاده کنید. چند وعده را از طریق اسموتی یا در وعده های اصلی میل کنید.

غذاهای غنی از ویتامین C: برای مقابله با آسیب ریشه ای

اگر تعداد پلاکت کم دارید ، مصرف مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C مهم است. این ماده مغذی را می توانید از مرکبات مانند پرتقال و لیمو و همچنین گوجه فرنگی ، اسفناج و فلفل دلمه ای دریافت کنید. از آنجا که غنی از آنتی اکسیدان هستند ، ممکن است بتوانند در برابر آسیب رادیکال های آزاد به پروتئین های پلاکت کمک کنند. در بررسی بیماران مبتلا به اختلال پلاکت ، تقریباً 35 درصد از کسانی که ویتامین C مصرف می کنند ، اظهار داشتند که اثرات مثبتی از آن می گیرند. و کمی بیش از 10 درصد گفتند که نتایج پایدار است.

در یک مطالعه موردی خانمی با پورپورای مزمن ایدیوپاتیک ترومبوسیتوپنیک ، بیماری ای که باعث ایجاد پلاکت خون بسیار کم در بدن می شود ، مصرف ویتامین C باعث شد پلاکت ها در حدود 4 ماه افزایش یابد. وی هیچ عارضه جانبی را تجربه نکرد ، که نشان دهنده وعده درمان است.

خوردن آجیل بادام زمینی در دوران بارداری: مزایا و خطرات
بخوانید

غذاهای غنی از ویتامین B12: برای غلبه بر ترومبوسیتوپنی ناشی از کمبود B12

کمبود ویتامین B12 با تعداد پایین پلاکت همراه است. برعکس ، اطمینان از غلبه بر این کمبود با افزایش مصرف غذاهای غنی از B12 می تواند به بازگرداندن وضعیت طبیعی کمک کند. غذاهای دریایی مانند صدف و جگر از بهترین منابع ویتامین B12 هستند ، اگرچه مقادیر خوبی در ماهی قزل آلا ، مرغ ، تخم مرغ ، شیر ، پنیر و غلات غنی شده نیز پیدا خواهید کرد.

Amla or Indian Gooseberry: داروی آنتی اکسیدانی آیورودا (طب سنتی هندی)

انگور فرنگی هندی یا آملا یک داروی محبوب آیورودا است. آنتی اکسیدان شناخته شده ، حاوی ویتامین C است که به خودی خود برای هر کسی که سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرد مفید است.خاصیت تعدیل سیستم ایمنی آن را به عنوان یک درمان محبوب و درمان مکمل تبدیل کرده است. در یک مطالعه بر روی حیوانات ، موش ها عصاره آبی انگور فرنگی هندی را به مدت یک هفته تجویز کردند تا تأثیر آن بر روی پارامترهای خون شناسی و همچنین سطح چربی آنها بررسی شود.به افرادي كه دوز 250 ميلي گرم در كيلوگرم داده شد ، تعداد پلاكت آنها افزايش يافت.

شما می توانید انگور فرنگی ساده را با معده خالی صبح بخورید – سه یا چهار نفر باید این کار را انجام دهند. یا دو قاشق غذاخوری آب آن را روزانه دو یا سه بار مخلوط کنید.

آفتاب: برای تقویت ویتامین D و تولید پلاکت

ویتامین D برای حفظ عملکرد سالم سلولهای بنیادی خاصی در مغز استخوان شما که مسئول تولید پلاکت هستند ، لازم است. بدن شما وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرد ، این ویتامین را تولید می کند. بنابراین هر روز مقداری زمان در برابر خورشید را برنامه ریزی کنید ، جایی که پوست دست و پاها را در معرض اشعه خورشید قرار دهید. برخی از غذاها مانند ماهی های چرب ، زرده تخم مرغ ، جگر ، شیر غنی شده ، آب میوه و غلات نیز حاوی ویتامین D هستند اما از تأثیر مستقیم در معرض نور خورشید بسیار کمتر هستند.

گندم: کلروفیل برای کمک به پاکسازی و ساخت خون

گندم ، می تواند کارهای زیادی برای شما هم انجام دهد! ساختار کلروفیل ، که به مقدار زیاد در گیاه گندم وجود دارد ، بسیار شبیه به مولکول های هموگلوبین در خون شما است. همانطور که یک مطالعه نشان داد ، می تواند به افزایش پلاکت شما کمک کند و همچنین باعث افزایش قابل توجهی در تعداد گلبول های قرمز و گلبول های سفید خون و همچنین سطح هموگلوبین می شود. برای کمک به تقویت ایمنی بدن و بهبود تعداد پلاکت خون ، هر روز آب تازه گندم بنوشید.

10 مزیت K2 برای سلامتی: ویتامین جدیدی که باید مراقب آن باشید
بخوانید

ورزش ملایم: برای تقویت گردش خون و کمک به تولید پلاکت

تمرین تنها باعث بهبود سطح تناسب اندام و سوزاندن کالری نمی شود ، همچنین می تواند به سیستم ایمنی بدن و گردش خون کمک کند. این ترکیب به معنی افزایش تولید پلاکت است. اگر تعداد پلاکت شما کم است ، باید انجام یک راه رفتن ملایم و کشش را با پزشک خود بررسی کنید. به طور کلی ، اگر تعداد پلاکت شما کمتر از 15000 است ، بدون مشورت پزشک ، ورزش نکنید. ورزش شدید می تواند باعث خونریزی شما شود و برای سلامتی شما خطرناک باشد. تمرینات مقاومتی و راه رفتن سریع برای کسانی که تعداد پلاکت آنها بیش از 20000 است خوب است.

ممنوعیت الکل: برای هیدراته ماندن و ایجاد خون

اگر الکل را دوست دارید اما تعداد پلاکت شما کم است ، ممکن است بخواهید مدتی از نوشیدن الکل خودداری کنید. افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به تعداد پلاکت پایین هستند زیرا الکل در تولید پلاکت اختلال ایجاد می کند. مصرف الکل باعث سرکوب تولید سلولهای خونی می شود. گلبول های قرمز تولید شده نیز ممکن است معیوب بوده و باعث از بین رفتن زودرس آنها شود.

آب: برای ساختن پلاسمای خون زیاد بنوشید

هیدراته ماندن مهم است. علاوه بر این که حاوی پروتئین ، قند و چربی است ، پلاسمای خون که پلاکت های شما در آن یافت می شود حاوی مقدار زیادی آب است. در واقع ، پلاسمای شما 92 درصد آب است! و مایع زردرنگی که پلاسما است کمی بیش از نیمی از حجم خون شما را تشکیل می دهد.  مصرف آب خود را در طول روز ادامه دهید تا اطمینان حاصل کنید که بدن شما آب کافی برای سالم نگه داشتن خون دارد.

به صفحه اینستگرام و آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا