سلامتویتامین ها

10 سبزی غنی از ویتامین K

10 سبزی غنی از ویتامین K . ویتامین K ، ویتامین لخته کننده ، در سبزیجاتی مانند اسفناج ، کلم ، سبزیجات ، شلغم ، و چغندر به وفور وجود دارد. اما آیا می دانید حتی پیاز کوهی ، کرفس ، مارچوبه و هویج مقدار زیادی از این ماده مغذی دارند؟ نیازی به ذکر سبزیجات مانند کلم بروکلی ، کلم و جوانه بروکسل نیست.

10 سبزی غنی از ویتامین K

هیچ رازی نیست که بدن شما به ویتامین K نیاز دارد ، اما چگونه می توانید آن را از منابع گیاهخواری دریافت کنید؟ همانطور که به نظر می رسد ، یک خبر خوب برای شما وجود دارد.سبزیجات در واقع از غنی ترین منابع ویتامین لخته کننده هستند که بدن شما برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد و حفظ سلامت استخوان به آنها نیاز دارد. فقط آماده خوردن سبزیجات باشید!

بدن شما برای لخته شدن خون و سلامت استخوان به 90-120 میکروگرم ویتامین K نیاز دارد

همچنین ویتامین K برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد در هنگام بریدگی یا خراشیدن یا جراحی مورد نیاز است. پروترومبین فاکتور لخته شدن پروتئینی است که به ویتامین K وابسته است و در لخته شدن خون نقش مستقیم دارد. علاوه بر این ، ویتامین K به حفظ سلامت استخوان در سالمندان کمک می کند. در حالی که هیچ مقدار مصرف روزانه توصیه شده برای ویتامین K تعیین نشده است ، بهترین تخمین ، میزان دریافت کافی (AI) برای مردان و زنان به ترتیب با 120 و 90 میکروگرم در روز پیشنهاد می شود.

هنگامی که نوبت به برچسب گذاری مواد غذایی و محتوای مواد مغذی می رسد ، میزان غنی ویتامین K ماده غذایی با مقایسه آن با مقدار روزانه (DV) که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در 120 میکروگرم برای همه بزرگسالان تنظیم شده است ، اندازه گیری می شود. این میزان برای زنان باردار / شیرده در 90 میکروگرم ثابت است.

10 میوه غنی از ویتامین K
بخوانید

اگر غذایی دارای 20٪ DV یا بیشتر ماده مغذی باشد ، منبع غنی از آن ماده مغذی محسوب می شود. همانطور که در لیست زیر مشاهده خواهید کرد ، در مورد سبزیجات متناسب و بیش از این تعداد گزینه های زیادی دارید.

1. کلم پیچ

10 سبزی غنی از ویتامین K

ویتامین K در سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ به وفور یافت می شود. در حقیقت ، فقط نیمی از پیمانه کلم پیچ آب پز حاوی 531 میکروگرم ویتامین K چشمگیر است – معادل 442.5  DV. آن را در سالاد میل کنید در غیر این صورت ، سعی کنید چند ساعت برگ های کلم پیچ را در اجاق با درجه حرارت پایین تفت دهید تا آب آنها به تردترین و خوشمزه ترین چیپس های کلم پیچ برود.

2. اسفناج

10 سبزی غنی از ویتامین K

اسفناج سبز حتی در کوچکترین سوپرمارکت ها ماده اصلی محسوب می شود بنابراین در خریدن چندان مشکل نخواهید داشت. این به شما بستگی دارد که آیا می خواهید برگهای تازه و لطیف را در سالاد بخورید یا از اسفناج در یک سوپ ، تفت دادن یا ماکارونی استفاده کنید. هرچه تصمیم بگیرید ، از آن مواد مغذی زیادی دریافت خواهید کرد  هر نیم پیمانه برگ جوشانده حاوی 444.25 میکروگرم ویتامین K است که 370٪ DV دارد.

3. سبزهای کلارد ، سبزهای چغندر ، و سوئیس چارد

10 سبزی غنی از ویتامین K

اگر شما در جستجوی سایر سبزیجات هستید یا فقط از طعم های آشنای اسفناج خسته شده اید ، چگونه می توانید سبزیجات یخی ، سبزی چغندر ، یا شاید برخی از سبزیجات خرد شده یا شلغم سوئیس را امتحان کنید؟همه آنها منابع بسیار غنی از ویتامین K هستند ، با بیش از 200٪ DV و با افزایش 322٪ DV ماده مغذی. علاقه شما را جلب کرد؟کلارد دارای 386.25 میکروگرم ویتامین  (322 DV) ، سبزیجات چغندر 348.5 میکروگرم ویتامین  (290.4 DV) ، خرده سوئیس 286.4 میکروگرم (238.7 DV) و سبزی شلغم 264.65 میکروگرم (221 DV) در هر نصف فنجان سبزیجات آب پز.

اثرات جانبی درخت Neem (چریش) شما باید از آن آگاه باشید
بخوانید

4. پیازچه

10 سبزی غنی از ویتامین K

این پیاز ها سوپ های آسیایی ، آبگوشت ، رشته فرنگی و برنج را زنده می کنند ، نیازی به گفتن نیست که در پنکیک های پیازچه خوش طعم می توانند خوشمزه باشند.همچنین ممکن است پیازچه را با بعضی وعده های غذایی کاملاً آمریکایی بسیار خوب کار کنید. به عنوان مثال ، میتواند در پیتزا شما نیز همراه باشد!

ایتالیایی ها می دانند با پیازچه چه باید بکنند – چه در ماکارونی باشد و چه در سیپولات کان پانکتا (پیازچه های بسته بندی شده با بیکن ، برای افراد ناآگاه). نیمی از فنجان پیازچه 103.5 میکروگرم ویتامین K تأمین می کند – یعنی 86.3 درصد DV.

5. جوانه بروکسل

10 سبزی غنی از ویتامین K

نصف فنجان جوانه بروکسل پخته شده حدود 109.4 میکروگرم ویتامین K دارد و شما را به میزان قابل توجهی 91.2٪ DV می رساند.این سبزیجات خوشمزه را به عنوان یک غذای آماده در کنار میز شام نیز از یاد نبرید.

6. کلم بروکلی

10 سبزی غنی از ویتامین K

نصف فنجان کلم بروکلی 110 میکروگرم ویتامین K یا 91.7٪ DV دارد.

7. کلم

10 سبزی غنی از ویتامین K

کلم ، یکی دیگر از سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و کلم بروکسل ، سرشار از ویتامین K است. نیمی از پیمانه کلم پخته شده حاوی 81.5 میکروگرم (67.9 DV) ماده مغذی است. حتی کلم خام منبع خوبی از ویتامین است. یک فنجان سبزی خام خرد شده حاوی 6/67 میکروگرم یا 3/56 درصد DV ویتامین K است.

8. مارچوبه

10 سبزی غنی از ویتامین K

مثل مارچوبه؟ همچنین منبع خوبی از ویتامین K است ، اگرچه به اندازه سبزیجات  حاوی آن نیست. به ازای هر نصف فنجان مارچوبه خرد شده ، 45.5 میکروگرم ویتامین K یا 37.9٪ DV دریافت می کنید.

دلیل واقعی اینکه چرا بعضی از نوزادان خیلی مو ندارند
بخوانید

9. کرفس

10 سبزی غنی از ویتامین K

از کرفس می توانید در سالاد ها یا در غذاهای گوشتی و سبزیجاتی استفاده کنید. حتی می توانید آن را تبدیل به ترشی کرده و از آن در پیتزا یا ماکارونی خود استفاده کنید. یا آن را به مقداری کرفس به سوپی اضافه کنید. نصف فنجان ساقه حاوی 35/28 میکروگرم ویتامین K است که 6/23 درصد DV دارد.

10. هویج

10 سبزی غنی از ویتامین K

هر وعده نصف فنجان هویج پخته شده حاوی 10.7 میکروگرم ویتامین است که 8.9٪ DV است.می توانید آنها را در سوپ ها و خورشت های گیاهی گوشتی یا ریشه ای خود استفاده کنید تا رنگ و شیرینی ملایمی داشته باشد. یا برای تهیه یک وعده غذایی خوشمزه ، مقداری آن را در فر تفت دهید.جایی که هویج واقعاً به خود می آید ، این است که اگر آن را به عنوان آب بنوشید ، به شما امکان می دهد مواد مغذی بیشتری را در یک لیوان مصرف کنید. یک وعده سه چهارم فنجانی حاوی 28 میکروگرم ویتامین K است که مقدار آن 23.3٪ DV است.

خب! حالا شما ده نوع سبزیجات که بیشترین ویتامین K مورد نیاز روزانه را به شما می دهد را دیدید. همانطور که مشاهده کردید ، آنها همچنین انواع سبزیجات متنوعی هستند ، بنابراین چه به دنبال سالاد سبک ، آب تازه و طراوت و یا غذاهای گرم و دلچسب باشید ، این غذاهای غنی از ویتامین K می توانند یک عنصر اساسی یا اضافی برای هر دستور العمل دیگری باشند.

به صفحه اینستگرام و آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا