بارداریسلامتمادر و فرزند

11 عامل مؤثر برای داشتن بچه های دوقلو

11 عامل مؤثر برای داشتن بچه های دوقلو . اینکه شما بتوانید دوقلو به دنیا بیاورید بستگی به ژن شما دارد.

عوامل دیگری که شانس شما را بالا می برد شامل سن بالای 35 سال ، BMI بالاتر ، رژیم غذایی سرشار از لبنیات و بارداری های متعدد است. IVF شناخته شده است که شانس ها را نیز بالا می برد.

با این حال توجه داشته باشید که عوامل که باعث داشتن دوقلوهای یکسان ناشناخته مانده اند.

میزان تولد دوقلوها در ایالات متحده هرگز افزایش نیافته است ، به طوری که از هر 1000 تولد زنده نزدیک به 33.4 از سال 2016 منجر به دوقلوها شد. جهان دوقلوها جذاب است ، بنابراین اگر احساس ناامیدی از داشتن دوقلوها داشته باشید ، قابل درک است.

اما آیا واقعاً می توانید شانس داشتن دوقلوها را افزایش دهید؟

شما به طور قطع می توانید برخی از مواردی که در داشتن دوقلوها تأثیر بگذارد ، کنترل کنید ، اما تضمین این امر منجر به موفقیت نمیشود.

حتی اگر دوقلو دارید ، به خاطر داشته باشید که به احتمال زیاد دوقلوهای برادرانه (غیر همسان) خواهید داشت. دوقلوهای همسان تقریباً در 3 تا 4 تا از هر 1000 نفر تولد زنده اتفاق می افتند ، آن هم به طور اتفاقی.

دوقلوهای یکسان احتمالاً وقتی اتفاق می افتد که یک تخم بارور شده به دو قسمت تقسیم شود ، احتمالاً درک می شوند. این منجر به دو نوزاد می شود که تقریباً یکسان هستند زیرا ژن آنها تقریباً یکسان است.

از طرف دیگر ، دوقلوهای نتیجه دو تخمک توسط دو اسپرم مختلف بارور می شوند و در نتیجه حاملگی اتفاق می افتد که همزمان اتفاق می افتد.

در حقیقت ، آنها برخلاف دو خواهر و برادر نیستند که اتفاقی متولد می شوند. در اینجا نگاهی به برخی از عواملی که ممکن است در احتمال ایجاد دوقلوها تأثیر بگذارد ، آورده شده است.

1. تاریخچه خانواده دوقلوها

به گفته دفتر بهداشت زنان ، تمایل به دوقلوها در خانواده هایی ممکن است که دوقلو داشته باشد. دوقلوها در زنانی که خواهران یا مادرانشان دارای دوقلوها هستند ، دو برابر بیشتر است.

این به دلیل عوامل ژنتیکی مانند پرفشاری خون است ، جایی که ، در هنگام تخمک گذاری ، زن بیش از یک تخمک آزاد می کند. در حقیقت ، دانشمندان تغییرات در دو ژن را شناسایی کرده اند که این امر احتمال بروز دوقلوهای یکسان را 29 درصد افزایش می دهد.

13 ماده غذایی غنی از ویتامین B2 یا ریبوفلاوین
بخوانید

یکی از این ژن ها بر تولید هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) تأثیر می گذارد که به تخمک گذاری کمک می کند و دیگری احتمالاً در نحوه واکنش تخمدان ها به FSH.5 تأثیر می گذارد.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ممکن است حاملگی های دوقلوی برادر با کیفیت برتر مایع منی پدر مرتبط باشد.

از آنجا که دوقلوهای یکسان اتفاقی به وجو می ایند، این به طور معمول با ژنتیک مرتبط نیست و معمولاً در خانواده ها اجرا نمی شود. با این حال ، همانطور که انستیتوی ملی بهداشت توضیح می دهد ، دوقلوهای تک قلو یا یکسان در تعداد بیشتری از خانواده ها مشاهده می شوند ، این نشان می دهد که می تواند یک ارتباط ژنتیکی نیز وجود داشته باشد.

در حالی که هنوز دلایل دوقلوهای یکسان مشخص نیست ، این تئوری وجود دارد که ژنهای درگیر در چسبندگی سلول (در چسبیدن سلول به هم) می توانند نقش داشته باشند.

2. قومیت آفریقایی آمریکایی

برخی اقوام خاص نسبت به سایرین به احتمال زیاد دوقلو دارند. با توجه به پروژه ای به نام Twin در دانشگاه تگزاس در اوستین ، در ایالات متحده ، آمریکایی های آفریقایی بیشترین تعداد دوقلوها را دارند.

میزان تولد دوقلوها در مقایسه با فقط 32 نفر در جمعیت به طور متوسط ​​نزدیک به 37 نفر در 1000 نفر است. از طرف دیگر ، اگر اهل آمریکای لاتین / اسپانیایی هستید ، کمتر احتمال دارد که دوقلو داشته باشید.

یک مطالعه متوسط ​​در مورد 76 کشور در حال توسعه نشان داد که آفریقای مرکزی دارای بالاترین میزان تولد دوقلو است ، در حالی که بنین بالاترین میانگین ملی را با 27.9 دوقلو در هر 1000 تولد زنده دارد.

3. سن مادر بالای 35 سال

داده های تحقیقاتی CDC نشان می دهد که فقط 2 درصد از زنان زیر 25 سال دارای زایمان دوقلوی هستند ، در مقایسه با 5 درصد از افراد بین 35 تا 39 سال.

هرچه پیرتر می شوید اما بارور می شوید ، شانس تولد دوقلوها بیشتر می شود. به همین دلیل است که تقریباً 7 درصد از کل زنان در سن 40 سال و بیشتر به دنیا آمده دارای دوقلو هستند.

این می تواند ناشی از افزایش تولید هورمون تحریک کننده فولیکول توسط زنان در سن 35 سال به بالا باشد و در نتیجه چندین تخم در دوران قاعدگی آزاد شوند.

4. قد مادر حدود 5 5 ″

اگر قد شما از یک زن متوسط ​​آمریکایی قد بلندتر است ، ممکن است شانس بهتری برای داشتن دوقلو داشته باشید.

9 علامت کمبود ویتامین K که باید به دنبال آنها باشید
بخوانید

مطالعه ای بر روی 129 مادر دوقلوی توسط گری استاینمن ، متخصص زنان و زایمان که در زایمان های متعدد تخصص دارد ، نشان می دهد که همه مادران دارای قد متوسط ​​5 فوت 5 اینچ هستند – بیش از یک اینچ بیشتر از زن معمولی در ایالات متحده.

این به هورمونی بنام فاکتور رشد انسولین مانند (IGF) مرتبط است که توسط هورمون رشد انسان تحریک می شود. IGF به نوبه خود تخمک گذاری را افزایش می دهد. 13 افراد بلندتر مقدار IGF در گردش بیشتری دارند.

5. BMI مادر بالای 30 سال

یکی از دلایل تعجب آور در تولدهای دوقلو ، شاخص توده بدنی مادر (BMI) است. همانطور که در یک مطالعه نشان داده است ، زنانی که چاق هستند و BMI بالای 30 دارند ، به احتمال زیاد دوقلو بدنیا می اورند.

6. قطع قرص های ضد بارداری

دلیل دیگری که به احتمال بیشتری برای داشتن دوقلوها نسبت داده می شود این است که اگر شما اخیراً روشهای کنترل هورمونی از نظر تولد را کنار گذاشته اید( یعنی قرص های ضد بارداری).

شانس بیشتری برای انتشار چندین تخم در هنگام تخمک گذاری وجود دارد. با این حال ، مطالعات بیشتری برای پشتیبان گیری از این مورد لازم است.

7. بارداری های متعدد

جالب تر می شود! به گفته انجمن بارداری آمریکا ، اگر قبلاً تعداد زیادی از بچه بدنیا اورده باشید ، به احتمال زیاد دوقلو خواهند بود .

علل این امر کاملاً درک نشده است. شواهد حکایت از آن دارد که داشتن یک سقط جنین شانس تصور یک دوقلو را افزایش می دهد. در حالی که هیچ مدرک علمی برای اثبات این امر وجود ندارد ، این امکان وجود دارد که تعدیل هورمونی پس از سقط جنین باعث شود که زن هنگام تخمک گذاری تعداد بیشتری تخمک بزند.

8- تغذیه با شیر مادر در بارداری های قبلی

نکته جالب دیگر از مطالعه استاینمن این است که اگر شما از بارداری های قبل به نوزادان خود شیر داده اید ، احتمال بارداری دوقلوها در بارداری های بعدی بیشتر است. و هرچه شما به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شوید ، احتمال دوقلو زدن بیشتر می شود.

9. باروری در شرایط in-vitro

آنچه باعث ایجاد تفاوت بیشتر در تعداد دوقلوی کلی شده است ، افزایش استفاده از درمان های ناباروری مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) است.

مزایا و معایب آموزش مجازی
بخوانید

در حقیقت ، مرکز کنترل بیماریها دو سوم افزایش در میزان تولد دوقلوها را در سه دهه بین 1980 و 2009 به استفاده از روشهای درمانی مانند IVF و داروهای تحریک تخمک گذاری نسبت می دهند.

10. دوز بالای اسید فولیک و مولتی ویتامین ها

با توجه به دوز بالای مکمل های اسید فولیک ، قبل و بعد از برداشت ، اعتقاد بر این است که احتمال بروز دوقلوها بر شما تأثیر می گذارد.

اکنون محققان معتقدند که مولتی ویتامین ها نیز می توانند کمک کنند. همانطور که در یک مطالعه نتیجه گرفته شد ، شیوع تولد دوقلو در زنانی که مکملهای اسیدفولیک و مولتی ویتامین را قبل و بعد از برداشت قرار داده بودند ، بیشتر از کسانی بود که نکردند.

اسید در مراحل قبل از بارداری یا مراحل اولیه بارداری ممکن است نه تنها احتمال تولد های متعدد بلکه همچنین سقط جنین را افزایش دهد.

به هر حال ، دوزهای بالا در دراز مدت چندین اثر منفی دارد و شما باید به مکمل های اسید فولیک 400 میکروگرم توصیه شده باشید. .

11. داشتن محصولات لبنی

برخی تحقیقات همچنین حاکی از آن است که مصرف لبنیات می تواند شانس داشتن دوقلو را تا 5 برابر افزایش دهد. محققان معتقدند که این ممکن است به دلیل فاکتور رشد انسولین مانند (IGF) موجود در شیر حیوانات باشد که باعث تقویت تخمدان ها به FSH می شود و باعث افزایش تخمک گذاری می شود.

حیوانات IGF را در پاسخ به تزریق هورمون رشد تولید می کنند. IGF سپس به شیر منتقل می شود. بنابراین در کشورهایی که تزریق هورمون رشد به گاوها داده می شود ، ممکن است میزان دوقلوها بیشتر باشد – در واقع ، این یکی از دلایل افزایش نرخ تولد دوقلوها در ایالات متحده نسبت به انگلیس در نظر گرفته شده است.

نکته: خوردن میوه های یام ، هسته آناناس یا ماکا نمی تواند دوقلوها را تضمین کند

در حقیقت ، اگرچه عوامل خاصی وجود دارند که شما را به سمت ایجاد دوقلوها سوق می دهند ، هیچ راهی برای تضمین داشتن دوقلوها وجود ندارد. با توجه به شرایط مناسب و محیط موجود در بدن ، فقط به زمان و ترکیبی از وقایع زیست شناختی است.

هیچ فرمول جادویی پنج مرحله ای وجود ندارد که شامل همه حرکت های صحیح باشد. برخی از مسائل هنوز هم به طبیعت است!

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا