آیا میدانستید؟خواص میوه ها و گیاهانسلامت

11 مزایای بهداشتی شگفت انگیز Tulsi (ریحان مقدس) که باید بدانید

11 مزایای بهداشتی شگفت انگیز Tulsi (ریحان مقدس) که باید بدانید. Tulsi یا ریحان معطر مقدس به عنوان یک گیاه مقدس در همه کشورها مانند هند به دست آورده میشود. برای قرن ها ، سیستم های پزشکی باستانی مانند آیرودا از آن برای معالجه انواع اختلالات و بیماری ها استفاده کرده اند. علم مدرن همچنین در حال شناخت توانایی های این گیاه شگفت انگیز است.

11 مزایای بهداشتی شگفت انگیز Tulsi (ریحان مقدس) که باید بدانید

روغن ریحان دارای ترکیبات چشمگیری مانند: eugenol ، carvacrol، eugenal، limatrol، methylchavicol، caryophylline، thymol، rosmarinic acid، linalool، methyl chavicol، acid ursolic، and citral. این لیست عملاً بی پایان است. علاوه بر این ، این دانه ها دارای اسیدهای چرب و sitosterol هستند ، که به لاغری می پردازند.

در اینجا به برخی خواص برای شما میپردازیم.

1. استرس را کاهش می دهد

همه ما باید با استرس مقابله کنیم. این همچنین یک عامل خطر برای بیماری هایی مانند افسردگی ، فشار خون بالا و زخم معده است.خوشبختانه ، ریحان ذهن را آرام می کند ، و مقابله با استرس را آسان تر می کند.

در یک مطالعه اخیر ، محققان موش های آلبینو را در معرض میزان سر و صدای شدید قرار دادند ، عملی که باعث تغییر در شیمی مغز آنها شد. با این حال ، عصاره ریحان در سطح انتقال دهنده عصبی که به دلیل استرس صوت تغییر کرده است تأثیر عادی دارد.

دفعه بعد که احساس لبه یا تنش می کنید ، یک فنجان چای تسلی را آرام کنید.

2. به درمان تب کمک می کند

در هند ، معمولاً مبارزه با تب با مصرف ریحان تنشی که در آب داغ ریخته می شوند ، مبارزه می کند. مطالعات حیوانی نشان داده اند که مصرف عصاره ریحان یا چای حتی می تواند تب ناشی از حصبه را کاهش دهد. اگر تب شدید دارید ، به شما کمک می کنند که دوباره روی پایتان برگردید

3. قند خون را کاهش می دهد

اگر نگران میزان قند خود نباشید ، ممکن است ریحان بتواند به شما کمک کند. طبق تحقیقات ، برگ ریحان قدرت کاهش قابل توجهی قند خون را دارد.

آنها همچنین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند که از رادیکالهای آزاد استفاده می کنند و به آنتی بیوتیک آن کمک می کنند.

از آنجا که دیابت یک بیماری مزمن است که می تواند منجر به بیماری های قلبی و سکته مغزی شود ، مطمئناً ارزش آن را باید در نظر گرفت.

4- از زخم معده جلوگیری می کند

زخم معده ، یك مشكل شایع كه بسیاری از ما با آن روبرو هستیم ، می تواند ناشی از اسید معده ، نمكهای صفراوی و باكتریهای Helicobacter pylori باشد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، که به طور کلی برای درمان التهاب و درد استفاده می شوند ، همچنین می توانند منجر به زخم شوند. تحقیقات نشان داده است که هم برگ و هم بذر ریحان می توانند از مخاط معده (لکه معده) شما در برابر زخم محافظت کنند.

5 اثر جانبی Tulsi یا ریحان مقدس که باید بدانید
بخوانید

یک مطالعه با موشهای صحرایی با NSAIDs و پس از آن عصاره ریحان درمان شد. محققان دریافتند که ریحان از آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن محافظت می کند و از آسیب دیدگی در معده جلوگیری می کند .

همچنین روغن تخم ریحان برای جلوگیری از زخم ها با مهار ترشحات معده پیدا شده است . اگر مستعد زخم هستید ، چای ریحان ممکن است کلید جلوگیری از بروز شکم باشد. .

5- بدن را تقویت می کند

هر روز با میکروب هایی در ارتباط هستیم که می تواند به سلامتی ما آسیب برساند. خوشبختانه ، ما یک خط دفاعی قوی داریم. سیستم ایمنی بدن ما می تواند این میکروب ها را تشخیص داده و از بین ببرد و ما را از عفونت محافظت می کند.

ریحان فقط متحد مناسبی است که می توانید به سیستم ایمنی خود ببخشید. هنگامی که روی معده خالی مصرف می شود ، ریحان به منظور تقویت ایمنی شناخته شده اند.

محققان این روش درمانی سنتی را آزمایش كردند و دریافتند كه سطح سلول T-helper پس از تجویز عصاره برگ ریحان افزایش یافته است. این سلولها وظیفه فعال کردن ترشحات سیستم ایمنی بدن از اینترفرون و اینترلوکین را دارند ، دو ماده که بدن را در برابر بیماری تقویت می کند.

همچنین روغن دانه ریحان باعث بهبود ایمنی می شود. به طور خاص ، تصور می شود که انتقال دهنده های عصبی که در فعال شدن سیستم ایمنی بدن نقش دارند ، تأثیر می گذارد.

6. باعث کاهش کلسترول می شود

کلسترول بالا یک خطر عمده برای بیماری های قلبی و سکته قلبی است. اینجاست که برگهای ریحان وارد می شوند. مشخص شده است که کلسترول کل ، LDL (“بد”) کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

به طور همزمان ، همچنین می تواند کلسترول HDL (“خوب”) و مقدار چربی های دفع شده از مدفوع را افزایش دهد. به نظر می رسد که دانه های ریحان همان تأثیر را دارند. فراموش نکنید که ،ریحان ، یک رژیم غذایی سالم و همراه با ورزش منظم برای کنترل میزان کلسترول مهم است.

7. با عفونت ها مبارزه می کند

روغنهای ریحان دارای اثرات ضد باکتریایی ، ضد قارچی و ضد ویروسی هستند. آنها حاوی مواد مفیدی مانند اوژنول ، کاریوفیلن ، کارواکرول و متیل اوژنول هستند.

تصور می شود این ترکیبات مسئول خواص مبارزه با میکروب ریحان هستند. در نتیجه ،ریحان توانایی مبارزه با قارچ ها از گونه های Aspergillus را دارد ، میکروارگانیسم هایی که می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیک و عفونت های ریه شوند. همچنین می تواند عفونت های برفک و مخمر ناشی از گونه های کاندیدا را درمان کند.

آیا نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا در دوران بارداری بی خطر است؟
بخوانید

در سطح باکتریایی ، روغن ریحان می تواند با E. coli ، S. aureus ، V. cholerae (وبا) و Klebisella (عفونت ادراری و ذات الریه) مبارزه کند. همچنین در برابر ویروس های تبخال ، ویروس هپاتیت B و آدنو ویروس ها کار می کند. بنابراین اگر به دنبال یک مدافع چند استعدادی هستید ، نمی توانید یک جنگنده بهتر از ریحان بخواهید.

8- خطر سرطان را کاهش می دهد

شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد برخی از فیتوشیمیایی ها در لوزه ها – یوژنول ، آپیژنین ، رزمارنیك اسید ، β-sitosterol ، myretenal ، لوتئولین و اسید كارنوسیك – می توانند از بروز سرطان های كبد ، پوست ، دهان و ریه جلوگیری كنند.

مواد شیمیایی فیتوشیمیایی مانند اوژنول ، آپیژنین ، اسید رزماریک و اسید کارنوسیک نیز می توانند با عواملی مانند تشعشع ، آسیب DNA را متوقف کنند. ریحان جادوی خود را با افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی کار می کند. همچنین می تواند شیوه ژن ها ، القاء مرگ سلولی و همچنین ایجاد تومورهای جدید را تغییر دهد.

در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است قبل از استفاده از لوزه ها به طور مؤثر در پیشگیری و درمان سرطان انجام شود ، این خواص پتانسیل خود را در مبارزه با سرطان ایجاد می کنند . بنابراین ، نمی توانید با افزودن برخی برگهای سرشار از آنتی اکسیدان به سالاد مورد علاقه خود اشتباه کنید!

9. آکنه را درمان می کند

اسید لینولئیک موجود در ریحان دارای خاصیت ضد التهابی است و می تواند در مقابله با التهاب مرتبط با آکنه مفید باشد .علاوه بر این ، روغن اسانس ریحان دارای اثر مهاری در برابر باکتری های P. acnes است که در توسعه نقش دارد.

بنابراین ، چگونه می توان برای مقابله با آکنه استفاده کرد؟ حدود 2 تا 4 قاشق چایخوری برگ ریحان خشک شده را در یک فنجان آب گرم به مدت 20 دقیقه بگذارید. بعد از خنک شدن ، این چای را در مناطق آسیب دیده به آکنه بمالید تا پوستی شفاف داشته باشید.

10. به کاهش وزن کمک می کند

آیا می دانید که برگهای ریحان حاوی ماده جادویی – اسید ursolic هستند – که می تواند به کاهش وزن کمک کند؟ در یک مطالعه ، موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند و با اسید ursolic در آب آشامیدنی خود تحت درمان قرار گرفتند ، با کسانی که تحت درمان قرار نگرفتند ، مقایسه شد.

با اسید ursolic. مشخص شد افرادی که تحت درمان با اسید ursolic قرار دارند ، وزن بسیار کمتری از بدن و چربی شکم نشان می دهند. در حالی که تحقیقات بیشتر می تواند به تقویت این امر کمک کند ، هیچ ضرری در افزودن برگهای به رژیم غذایی شما برای از دست دادن وزنهای اضافی وجود ندارد!

دلیل واقعی اینکه چرا بعضی از نوزادان خیلی مو ندارند
بخوانید

11. موهای شما را تغذیه می کند

تصور می شود روغن ریحان باعث رشد مو می شود .همچنین این ماده دارای اثرات مهاری بر علیه مالاسزیا ، مخمرهایی است که با شوره سر همراه است. بنابراین ، چند قطره از روغن ریحان رقیق شده با روغن نارگیل را در پوست سر خود ماساژ دهید.

نحوه استفاده از ریحان

به طور سنتی ، ریحان به عنوان یک چای گیاهی یا پودر خشک مصرف می شود. بعضی اوقات ، برگهای تازه به خودی خود یا با قهوه (کره پاک شده) مصرف می شود .

یک کاپ کیک درست کنید: اگر می خواهید خودتان یک لیوان چای ریحان درست کنید ، کافی است حدود 8 قاشق آب گرم را روی یک قاشق چایخوری برگهای ریحان خشک بریزید. بگذارید حدود 3 دقیقه بماند و لذت ببرید!

همچنین می توانید برگهای ریحان را با چای سبز تند تهیه کنید تا یک نوشیدنی قوی تهیه کنید که مزایای آن با چای سبز است.
همچنین ، ریختن یک زنجبیل رنده شده کمی در فنجان چای ریحان می تواند باعث تقویت آنتی اکسیدان و همچنین رقیق کننده خون چای شما شود.

در آشپز: برگهای ریحان مقدس (و ریحان لیمو) معمولاً در پخت و پز ها استفاده می شود و می توان در سالاد به آن ها اضافه کرد ، در سوپ ها و سیب زمینی های سرخ شده پخته شده و حتی از آن برای افزودن طعم به سالاد های میوه و مواد غذایی استفاده کرد.

از دانه ها استفاده کنید: دانه های ریحان را می توان در آب گرم خیس کرد و مصرف کرد. از یک فنجان آب برای چند قاشق چایخوری دانه ریحان استفاده کنید. خیساندن آنها باعث می شود که تقریباً دو برابر اندازه آنها متورم شود. اکنون می توانید آنها را روی بستنی بپاشید یا آنها را درون اسموتی مورد علاقه خود مخلوط کنید. برای یک نوشیدنی محبوب آنها را با عسل ، آب و شیر نارگیل ترکیب می کند.

چه کسی باید از ریحان اجتناب کند

در حالی که ریحان می تواند برای سلامتی شما و همچنین سلیقه های شما بسیار عالی باشد ، اما برخی از تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده اند که برگهای ریحان می توانند باروری را در هر دو جنس کاهش دهند. بنابراین اگر در حال تلاش برای یک کودک هستید ، بهتر است از ریحان خودداری کنید .
از آنجایی که ریحان می تواند قند خون و کلسترول خون را کاهش داده و زمان لخته شدن خون را افزایش دهد ، ایده خوبی است قبل از مصرف با پزشک خود تماس بگیرید.

به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا