سلامتویتامین ها

12 علامت و نشانه کمبود ویتامین C

12 علامت و نشانه کمبود ویتامین C. کمبود ویتامین C می تواند باعث خستگی ، کم خونی ، کبودی آسان ، خون دماغ ، التهاب و خونریزی لثه شود. همچنین ممکن است متوجه عفونت های مکرر ، بهبودی آهسته زخم ، و مفاصل ملتهب و دردناک شوید. کمبود ویتامین C همچنین ممکن است مسئول خشکی مو و تقسیم انتها ، افزایش وزن و پوست خشک و پوسته پوسته شدن آن شود.

12 علامت و نشانه کمبود ویتامین C

ویتامین C یکی از آن ویتامین های آنتی اکسیدانی است که همیشه مورد توجه قرار گرفته است. جای تعجب نیست که با توجه به این ماده مغذی در رشد طبیعی و همچنین ترمیم بافت های بدن شما نقش اساسی دارد. شما برای تشکیل کلاژن ، کارنیتین و اسیدهای آمینه در بدن به ویتامین C نیاز دارید. به ساخت بافت در پوست ، تاندون ها ، غضروف ها ، رباط ها و رگ های خونی کمک می کند.ویتامین C همچنین به سلامت استخوان ها و دندان های شما کمک می کند و باعث ترمیم زخم ها و جذب آهن می شود. دلیل کافی برای اطمینان از دریافت مقادیر کافی این ویتامین محلول در آب!

میزان توصیه شده برای رژیم غذایی (RDA) برای ویتامین C برای مردان 90 میلی گرم و برای زنان 75 میلی گرم است. خانم ها در دوران بارداری باید میزان مصرف خود را تا 85 میلی گرم و در دوران شیردهی به 120 میلی گرم برسانند. نکته قابل توجه در اینجا این است که علائم کمبود ویتامین C بسیار آهسته ایجاد می شود ، به این معنی که ممکن است هفته ها بعد از شروع سطح افت علائم را مشاهده کنید. اولین علائم ممکن است 5-12 هفته پس از شروع کاهش C ، هنگامی که میزان مصرف شما به مرور زمان به کمتر از 10 میلی گرم در روز می رسد ، ظاهر شوند. با از دست دادن بدن شما از فواید ویتامین C ، علائم و نشانه های زیر به تدریج شروع خواهد شد.

6 مزایای سلامتی زعفران که از نظر علمی اثبات شده است
بخوانید

1. خستگی

احساس خستگی غیرمعمول می تواند نشانه کمبود ویتامین C باشد. مقادیر کم این ویتامین مهم ممکن است باعث کاهش کارنیتین ، یکی از اجزای سلولهای ما شود که نقش مهمی در متابولیسم چربی و تولید انرژی دارد. در نتیجه ، کاهش سطح انرژی را مشاهده خواهید کرد. کاهش ویتامین C همچنین منجر به کاهش سطح کاتکول آمین ها ، ترکیبات شیمیایی که به عنوان هورمون و انتقال دهنده های عصبی در بدن ما عمل می کنند ، می شود. مقادیر کم کاتکول آمین ها با خستگی ارتباط دارد.

2. کبودی آسان

هنگامی که رگ های خونی کوچک زیر پوست شما شکسته می شود ، کبودی ایجاد می شود. اگر همیشه کبودی میشوید ، می تواند به ضعف دیواره رگ های خونی شما اشاره کند. کلاژن ، یکی از اجزای دیواره رگ های خونی شما ، در ایجاد استحکام و ساختار به آنها نقش دارد.

ویتامین C برای ساخت این پروتئین مورد نیاز است بنابراین کمبود ویتامین C می تواند این سیستم را از بین ببرد.

3. خون دماغ شدن

خون دماغ نشانه دیگری از ضعیف شدن رگ های خونی است. از آنجا که کلاژن باعث تقویت رگهای خونی در بینی شما می شود ، خونریزی مکرر از بینی می تواند نشانه ضعف رگ های خونی و در نتیجه کمبود ویتامین C باشد.

4. خونریزی یا التهاب لثه ها

آیا حتی وقتی از مسواک زدن ملایم مراقبت می کنید ، روی مسواک خود خون پیدا می کنید؟ خونریزی لثه می تواند نشانه آن باشد که ویتامین C کافی دریافت نمی کنید زیرا این ویتامین در ترمیم زخم نقش دارد. همچنین ممکن است لثه های شما بنفش یا مایل به قرمز به نظر برسند یا در اثر لمس حساس باشند زیرا سطح کلاژن در لثه ضربه می زند.

5. کم خونی

کم خونی هنگامی رخ می دهد که سلول های قرمز خون کافی نداشته باشید. بنابراین چه ارتباطی با ویتامین C وجود دارد؟ بدن شما برای تشکیل سلولهای قرمز خون سالم به آهن نیاز دارد و ویتامین C به جذب آهن توسط بدن کمک می کند. بنابراین کمبود ویتامین C می تواند جذب آهن را مختل کرده و زمینه را برای کم خونی هموار کند. کم خونی می تواند علائمی مانند خستگی یا ضعف غیرمعمول ، مشکل در فکر یا تمرکز و سردرد ایجاد کند. با بدتر شدن وضعیت ، ممکن است متوجه تنگی نفس ، شکنندگی ناخن ها ، حالت مایل به آبی به سفیدی چشم یا رنگ پریدگی پوست شوید. اما توجه داشته باشید که کمبود سایر مواد مغذی مانند آهن ، فولات یا ویتامین B12 نیز می تواند باعث کم خونی شود.

اپیزوتومی چیست؟ حقایقی که باید بدانید
بخوانید

6. حساسیت بیشتر به عفونت

اگر ویتامین C کمی داشته باشید ، ممکن است راحت بیمار شوید. سیستم ایمنی بدن شما وظیفه دفع عفونت ها را بر عهده دارد و ویتامین C نقش مهمی در این مکانیسم دارد.به عنوان مثال ، مشخص شده است که این ماده باعث تحریک تولید و همچنین عملکرد سلولهای سفید خون می شود. همچنین به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی از آنها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.چه آنفلوانزا ، عفونت ادراری ، سرفه و سرماخوردگی ، یا عفونت گلو ، اگر خیلی زود بیمار می شوید ، وقت آن است که بیشتر بررسی کنید.

7. ترمیم زخم کندتر

اگر متوجه شوید که بهبودی بریدگی ها و زخم ها بیشتر طول می کشد ، می تواند به از دست رفتن کلاژن مورد نیاز برای تشکیل بافت و در نتیجه کمبود ویتامین C اشاره داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که این تنها عاملی نیست که باعث ترمیم زخم می شود. بدن شما همچنین به مواد مغذی دیگری مانند پروتئین و روی برای بهبود زخم ها نیاز دارد و کمبود این مواد نیز می تواند سرعت بهبودی را کاهش دهد.

سیگار کشیدن ، داروهای خاص ، عفونت و شرایطی مانند دیابت یا اختلالات سیستم ایمنی نیز می تواند باشد.

12تا از بهترین منبع غذایی ویتامین C
بخوانید

8. موهای خشک و منقطع

اگر موهای براق شما خشک شده و از شکاف انتهایی رنج می برید ، ممکن است کمبود ویتامین C داشته باشید. همانطور که دیدیم ، مقادیر کم ویتامین C می تواند بر تولید کلاژن تأثیر منفی بگذارد و این ممکن است باعث شکننده و خشک شدن مو شود.

9. افزایش وزن

آیا می دانید که حتی در میزان کالری مصرفی یا ورزشی که ایجاد کرده اید تغییری ایجاد نشده است ، در حال افزایش وزن هستید؟ ویتامین C از متابولیسم بدن شما پشتیبانی می کند. کمبود این ماده مغذی می تواند به نوبه خود سرعت متابولیسم شما را کاهش داده و به طور بالقوه باعث افزایش وزن شود.

10. پوست خشک ، خشن و پوسته پوسته شده

ویتامین C سنتز چربی ها یا لیپیدها را که به عنوان سدی عمل می کنند و از دست دادن آب پوست شما جلوگیری می کند . کلاژن نیز در محکم نگه داشتن پوست شما نقش مهمی دارد. بنابراین کمبود ویتامین C می تواند بافت پوست شما را خراب کند.

11. درد و تورم در مفاصل شما

مفاصل دردناک و متورم نشانه دیگری از کمبود ویتامین C است. کمبود ویتامین C ممکن است منجر به التهاب و دردناک شدن مفاصل شود زیرا کلاژن یکی از اجزای مهم بافت همبند در مفاصل است.

12. مینای دندان ضعیف و از دست دادن دندان ها

شکنندگی بافت ها و رگ های خونی ، در نتیجه کمبود ویتامین C ، می تواند به مرور زمان منجر به از بین رفتن یا شل شدن دندان های شما شود. مینای دندان شما نیز ممکن است ضعیف شود و باعث ایجاد رگه هایی به رنگ زرد ، سفید یا قهوه ای در سطح دندان ها شود.

به صفحه اینستگرام و آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا