آیا میدانستید؟سلامت

5 راه کارآمد برای جلوگیری از سرطان کولورکتال به طور طبیعی

5 راه کارآمد برای جلوگیری از سرطان کولورکتال به طور طبیعی. اگر 50 سال دارید یا سابقه خانوادگی بیماری پولیپ ، سرطان یا IBD دارید ، به طور منظم برای آزمایش بدهید. از گوشت قرمز یا گوشت فرآوری شده خودداری کنید.

روی سبزیجات فیبری و رنگارنگ و انواع توت ها غنی از آنتی اکسیدان را استفاده کنید. محصولات لبنی را برای کلسیم و اسفناج و جوانه های اسید فولیک میل کنید. برای آگاهی از ویتامین D در آفتاب ورزش کنید و چاق نشوید و سیگار کشیدن را متوقف کنید.

5 راه کارآمد برای جلوگیری از سرطان کولورکتال به طور طبیعی

در حالی که همیشه میگویند “پیشگیری بهتر از درمان است” ، نمی توان از همه سرطان جلوگیری کرد.خوشبختانه ، سرطان کولورکتال ، سومین سرطان شایع در ایالات متحده (به استثنای سرطانهای پوستی) ، با غربالگری ، رژیم غذایی ، ورزش و بهبود شیوه زندگی “قابل پیشگیری ،و قابل درمان است”.

در حقیقت ، متولدین سال 1990 ، 2 برابر خطر سرطان روده بزرگ و 4 برابر خطر ابتلا به سرطان رکتوم نسبت به متولدین 1950 دارند.نگران کننده تر این که ، در نسل جوان ، سرطان ها اغلب در مرحله پیشرفته تشخیص داده می شوند.

این امر شناختن علائم و عوامل خطر را از همه مهم تر می کند.بررسی کنید که آیا شما در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستید و این 5 راه ساده را برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ و سرطان رکتال دنبال کنید.

1. صفحه نمایش برای پولیپ ها در روده بزرگ و رکتوم

سرطان کولورکتال معمولاً با پولیپ شروع می شود ، رشد کم در لایه داخلی روده یا روده بزرگ . این پولیپ هنوز بدخیم نیست و علائمی ندارد.حدود 10 تا 15 سال طول می کشد تا سرطانی شوید. غربالگری می تواند به تشخیص این رشدهای سرطانی کمک کند و به راحتی از بین می رود. به همین دلیل غربالگری منظم یک اقدام پیشگیرانه ضروری است.

اگر 50 سال دارید یا پیرتر هستید

سن یک عامل خطر است. تقریباً 90 از 100 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ 50 ساله یا بالاتر است.شانس تشخیص بعد از 40 سالگی کم است و به شدت در 50 سالگی به تدریج افزایش می یابد. پس بعد از 50 سالگی به طور منظم غربالگری کنید.

با این حال ، با توجه به مطالعه جدید ، بسته به علائم و پروفایل های خطر ، غربالگری ممکن است قبل از برخورد 50 ساله برای نسل جوان نیز توصیه شود.

به نظر نمی رسد که جنسیت عامل اصلی خطر باشد ، هرچند که مردان کمی بیشتر در معرض خطر هستند ، احتمالاً به دلیل شیوه زندگی است.

اگر سابقه خانوادگی از پولیپ ها و سرطان را دارید

ژنهای شما عامل خطر دیگری است.حدود 5 تا 10٪ موارد سرطان روده بزرگ به دلیل شرایط ارثی مانند تومورهای روده بزرگ (FAP) و سندرم لینچ است. اگر سابقه خانوادگی از پولیپ ها ، سرطان رحم ، سرطان روده بزرگ و بیماری التهابی روده دارید ، حتی قبل از 50 سالگی ، مرتباً آزمایش بدهید.

آزمایشات غربالگری سرطان کولورکتال

  • آزمایش خون مخفی مدفوع در زیر میکروسکوپ بررسی می شود که آیا مدفوع شما دارای اثری از خون است ، که نشان دهنده پولیپ یا سرطان در گذر کولورکتال است. این است که هر سال انجام شود.
  • آزمایش واریوم باریم شامل عبور باریم به دستگاه گوارش از طریق ورم است. اشعه ایکس دستگاه گوارش پس از آن گرفته شده و از نظر ناهنجاری بررسی می شود. این کار باید هر 5 سال یکبار انجام شود.
  • سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی شامل قرار دادن یک لوله نازک با یک لنز به داخل مقعد برای بررسی ناهنجاری ها هستند. پولیپ ها یا نمونه های بافتی نیز می توانند برداشته شوند و از نظر سرطان معاینه شوند. سیگموئیدوسکوپی باید هر 5 سال یکبار انجام شود ، در حالی که کولونوسکوپی هر 10 سال یکبار انجام می شود.
9 نکته ساده در مورد چگونگی بهبود روحیه شما
بخوانید

2. رژیم صحیح دریافت کنید

جالب است كه سرطان كولوركتال قبل از قرن بیستم در ایالتها بسیار نادر بوده است ، اما در 100 سال گذشته افزایش شدید رخ داده است. امروزه اکثر سرطان های کولورکتال در کشورهای صنعتی رخ می دهد.

این نرخ ها در کشورهای کمتر توسعه یافته نیز افزایش می یابد زیرا سبک زندگی غربی تری را اتخاذ می کنند.این به نقش عوامل محیطی و سبک زندگی در افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ اشاره دارد.

بخش بزرگی از شیوه زندگی شما شامل چیزی است که شما می خورید. بنابراین برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ ، این دستورالعمل ها را که باید و نباید مصرف کنید ، دنبال کنید.

فیبر: کل غلات و جوانه ها

مصرف خوب فیبر باعث ضایع شدن سریع دستگاه گوارش شده و از ماندن زباله های سمی در دستگاه گوارش جلوگیری می کند.فیبر خود را با غذاهایی مانند غلات سبوس دار ، جوانه ، لوبیا و میوه و سبزیجات تازه تیز کنید. همچنین ایده خوبی است که کربوهیدراتهای تصفیه شده کمتری مانند آرد سفید داشته باشید.

آنتی اکسیدان ها: گیاهی و توت های رنگارنگ

برای مقابله با رادیکالهای آزاد و جلوگیری از آسیب سلول و بافت ، غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها بخورید.آنتی اکسیدان ها مانند کاروتن و بتاکاروتن در مبارزه با رادیکال های آزاد مفید هستند. غذاهای سرشار از این آنتی اکسیدان ها شامل سبزیجات قرمز ، زرد ، نارنجی و سبز هستند. چای سبز که سرشار از آنتی اکسیدان است نیز کمک می کند.

انواع توت ها به دلیل داشتن گروهی از مواد شیمیایی گیاهی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول به عنوان مبارزان موثر سرطان شناخته می شوند.

در یک کالج پزشکی ویسکانسین ، انواع توت هایی مانند تمشک سیاه و توت فرنگی حاوی 80 درصد سرطان در موش ها بود.در حالی که خواص ضد سرطانی آنها در انسان مورد مطالعه قرار می گیرد ، محققان نقش مثبتی در پیشگیری از سرطان دارند. سرشار بودن از پلی فنول ، آلو یا آلو خشک نیز توانایی کاهش خطر سرطان را دارد.

اسید فولیک (ویتامین B9): اسفناج و لوبیا

اسید فولیک یک مبارز سرطان ثابت است.این سلول باعث تشکیل سلول و بافت جدید می شود و سلول های قرمز خون را فعال و سالم نگه می دارد. در حالی که مکمل های اسید فولیک به طور گسترده ای در دسترس هستند ، مصرف خود را از طریق منابع طبیعی مانند اسفناج ، جوانه ، لوبیا و مرکبات افزایش دهید.

9 داروی تسکین درد کمر حاملگی
بخوانید

کلسیم و ویتامین D: شیر ، پنیر و نور خورشید

براساس بررسی صندوق تحقیقات جهانی سرطان / انستیتوی آمریکایی تحقیقات سرطان (WCRF / AICR) ، کلسیم ممکن است اثر محافظتی در برابر سرطان داشته باشد.حداقل 1000 میلی گرم در روز کلسیم در روز مطلوب است. منابع طبیعی کلسیم شامل لبنیات مانند شیر و پنیر است.

کمبود ویتامین D نیز در افزایش خطر ابتلا به سرطان نقش دارد. به هر حال بدن شما برای جذب کلسیم به آن احتیاج دارد ، بنابراین سعی کنید در روز آفتاب صبح برای 10-15 الی 15 دقیقه خیس کنید. همچنین ممکن است مکمل هایی مصرف کنید اما ویتامین از منابع طبیعی آن یعنی نور خورشید بهتر است.

منیزیم: تخم کدو و اسفناج

پیدا شده است که منیزیم خطر ابتلا به تومورهای روده را کاهش می دهد. برای هر 100 میلی گرم منیزیم اضافی در روز ، 13٪ خطر ابتلا به تومورهای کولورکتال و 12٪ خطر ابتلا به سرطان کولورکتال وجود دارد.

یک فنجان دانه کدو تنبل بو داده حاوی 168 میلی گرم منیزیم است که می تواند 41٪ از نیاز روزانه شما را برآورده کند. اسفناج نیز منبع خوبی از منیزیم است.

سولفورافان: کلم بروکلی و کلم

کلم ، جوانه های کلم و کلم بروکلی از سبزیجات بسیار مفیدی هستند که ترکیبی به نام سولفورافان دارند. دیده شده است که سولفورافن می تواند تشکیل تومورهای روده بزرگ را بررسی کند و همچنین مرگ سلول سرطانی را ترغیب کند.

سیر ، خام یا پخته شده

اثرات خوب سیر حتی در جلوگیری از سرطان گسترش می یابد. هرچه سیر بیشتری مصرف کنید ، پخته یا خام مصرف کنید ، احتمال ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را کاهش می دهید.یک مطالعه دیگر نشان داد زنانی که بیشترین میزان سیر را داشتند در مقایسه با زنانی که کمترین مقدار را مصرف می کردند ، در قسمت تحتانی روده بزرگ 50 درصد خطر ابتلا به سرطان را داشتند.

چرا سیر خیلی خوب است؟ CDC می گوید ممکن است به این دلیل باشد که سیر ضد باکتری است و باعث جلوگیری از آسیب رساندن به مواد سرطان می شود ، ضرب سلولی را کاهش می دهد (ضرب سلول کنترل نشده باعث تومور می شود) ، باعث بروز آپوپتوز یا مرگ سلولی می شود و ترمیم DNA را افزایش می دهد.روزی حداقل یک میخک سیر تازه میل کنید. آن را خرد کرده یا خرد کنید تا ماده فعال آلیسین آزاد شود. به هر حال باید از خوردن این غذاهای ضد سرطان استفاده کنید.

از گوشت فرآوری شده و قرمز خودداری کنید

خوردن گوشت کمتر فرآوری شده یا پخته شده (ژامبون ، سوسیس و بیکن) و گوشت قرمز کمتری (گوشت گاو ، زهره و گوشت خوک) می تواند به شما در جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند. اگر روزانه بیش از 90 گرم گوشت فرآوری شده و قرمز مصرف می کنید ، سعی کنید آن را تا 70 گرم کاهش دهید.

آیا تخم های چیا به کاهش وزن کمک می کنند؟
بخوانید

حتی اگر میزان مصرف شما زیاد نباشد ، می توانید در معرض خطر باشید زیرا پختن گوشت در دماهای بالا برای مدت طولانی می تواند ترکیبات سرطان زا را نیز آزاد کرده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

3. ورزش برای حفظ وزن سالم

چاقی که یک عامل خطر برای بسیاری از بیماری ها است ، ارتباطی نگران کننده با سرطان روده بزرگ نیز دارد. 33٪ خطر سرطان را افزایش می دهد.

شاخص توده بدنی (BMI) خود را بررسی کنید تا از وزن سالم خود مطمئن شوید. BMI بیش از 25 کیلوگرم بر متر مربع با افزایش 24٪ شیوع تومورهای کولورکتال همراه است.

همچنین تغذیه سالم و ورزش کردن نیز می تواند وزن را خنثی نگه دارد. ورزش برای جلوگیری از هر نوع سرطان بسیار مهم است. یک سبک زندگی بی تحرک و ساعات طولانی نشستن بر خطرات سرطان روده بزرگ می افزاید.پس بلند شوید و قدم بزنید! متخصصان هر هفته حدود 2.5 ساعت ورزش هوازی متوسط (مثلاً سریع پیاده روی یا دوچرخه سواری) توصیه می کنند.

4. از سیگار کشیدن خودداری کنید

استعمال دخانیات یک عامل خطرناک شناخته شده برای سرطانهای مختلف است و سرطان روده بزرگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ایالات متحده ، از هر 100 تلف این بیماری ، 12 نفر مقصر هستند که مقصر باشند.

شناخته شده است که نیکوتین به سرطان معده و روده بزرگ ارتباط دارد و افراد سیگاری طولانی مدت به ویژه در معرض خطر بیشتری هستند. اگر سیگار می کشید ، وقت آن است که متوقف شوید!

اگر سیگار نمی کشید بلکه در معرض دود هستید ، اقدامات خود را انجام دهید. افراد سیگاری غیرفعال همچنین زودتر از افراد سیگاری فعال می توانند به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند.

5- الکل را کم کنید

مصرف الکل با خطر بیشتری از سرطان روده و روده بزرگ ارتباط دارد. نوشیدن باعث کاهش اسیدفولیک نیز می شود که در جلوگیری از سرطان بسیار مهم است.

توصیه می شود بیش از 14 واحد الکل در هفته یا 2 نوشیدنی در روز نداشته باشید – برای خانم ها سهمیه فقط 1 نوشیدنی در روز است. یک واحد الکل مقدار الکل خالص موجود در یک نوشیدنی الکلی است. این معمولاً روی بطری یا قوطی ذکر می شود ، بنابراین برچسب ها را بخوانید.

قبل از سرطان کنترل کنید

شما نمی توانید ژن های خود را کنترل کنید یا چگونه ناگهان جهش یافته و شما را در معرض خطر سرطان قرار می دهد. اما مطمئناً می توانید شیوه زندگی خود را کنترل کرده و آزمایش های غربالگری منظم را انجام دهید. و این تنها کاری است که شما باید انجام دهید تا از معضل موسوم به سرطان روده بزرگ جلوگیری شود.

به صفحه اینستگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا