ادویه جاتخواص میوه ها و گیاهانسلامتنکته های زیبایی

5 مزایای اثبات شده زردچوبه برای پوست شما

5 مزایای اثبات شده زردچوبه برای پوست شما. زردچوبه فواید زیادی برای پوست دارد. این ماده می تواند ترشح سبوم را در پوست بیش از حد روغنی کاهش داده و از آکنه جلوگیری کند.

کورکومین ، یک آنتی اکسیدان منحصر به فرد ، می تواند شرایط پوستی مانند پسوریازیس ، اگزما ، اسکلرودرما و گلسنگ را نیز درمان کند ، آسیب آفتاب بر روی پوست را بهبود می بخشد و از سرطان پوست جلوگیری می کند. زردچوبه همچنین می تواند به بهبود سریع زخم ها کمک کند.

5 مزایای اثبات شده زردچوبه برای پوست شما

شما ممکن است زردچوبه را به عنوان ادویه زرد رنگی بشناسید. اما زردچوبه فقط برای غذای نیست! این ادویه آشپزخانه به دلیل دارا بودن بسیاری از خواص تقویت کننده سلامتی ، همیشه در طب سنتی ارزش داشته و به درمان شرایط اعم از مشکلات زنان و زایمان تا بیماری های عفونی کمک می کند.

اما این همه چیز نیست. زردچوبه نیز می تواند شگفتی هایی روی پوست شما ایجاد کند. برای مثال ، عروس در هندوستان باید چند روز قبل از عروسی ، خمیر زردچوبه را روی بدن خود بمالند. گفته می شود پوست را نرم و درخشان می کند. وقت آن است که این ادویه شگفت انگیز را بررسی کنید.

1. پوست روغنی را متعادل می کند

اگر در تمام مدت زندگی با پوست روغنی دست و پنجه نرم کرده اید ، زردچوبه ممکن است جواب دعاهای شما باشد. روغن ها به طور طبیعی توسط غددهای چربی در پوست ترشح می شوند تا آن را نرم نگه دارد. با این حال ، تولید بیش از حد روغن می تواند به درخشش ناپایدار منجر شود و شما را مستعد آکنه کند. زردچوبه می تواند این مشکل را برطرف کند.

مطالعه‌ای که در آن تأثیر عصاره زردچوبه  بر روی پوست روغنی بررسی شده است ، نشان داد ، وقتی دو بار در روز به مدت 3 ماه استفاده شود ، در پایان دوره مطالعه روغن صورت را حدود 25 درصد کاهش می دهد.

فیتواسترول هایی مانند بتا-sitosterol و stigmasterol و اسیدهای چرب مانند اسید پالمیتیت ، اسید اولئیک ، اسید لینولئیک و اسید لینولنیک موجود در زردچوبه ممکن است مسئول این اثر باشند.

2. پوست شما را از آسیب آفتاب محافظت می کند

آسیب آفتاب می تواند پوست شما را قبل از زمان پیری ،پیر کند. قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید می تواند به شما ضرر داشه باشد ، پوست شما را الاستیک کند و باعث ایجاد لکه های آفتاب و همچنین چین و چروک شود. زردچوبه در رژیم غذایی شما یا بر روی پوست شما اعمال می شود ، می تواند به جلوگیری از بسیاری از این اثرات کمک کند.

8 مزایای زردچوبه برای مدیریت دیابت
بخوانید

در یک مطالعه بر روی حیوانات ، محققان تأثیر تابش طولانی مدت اشعه ماوراء بنفش با دوز پایین (UVB) بر روی پوست را مورد مطالعه قرار دادند.

مشخص شد وقتی عصاره زردچوبه دو بار در روز استفاده می شود ، پوست با از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و ضخیم شدن پوست محافظت می شود که معمولاً در اثر طولانی مدت قرار گرفتن در معرض نور UVB ایجاد می شود.

زردچوبه همچنین از ایجاد چین و چروک ، رنگدانه و افزایش طول و عرض رگهای خونی که خون را برای پوست فراهم می کنند ، جلوگیری کرد.

همچنین این آنزیم که می تواند باعث کاهش کلاژن ، بلوک های پروتئین سازنده پوست شما می شود که باعث انعطاف پذیری آن می شود ، مهار کرد.

3. با پسوریازیس ، اسکلرودرما ، اگزما و لیکن پلان مبارزه می کند

پسوریازیس یک بیماری التهابی خود ایمنی پوستی است که باعث ایجاد ضایعات ضخیم ، پوسته پوسته و قرمز شدن بر روی بدن شما می شود.

این وضعیت پوستی با افزایش فعالیت آنزیم فسفوریلاز کیناز (PhK) همراه است و یکی از روشهای درمانی ، فوتوتراپی UVB است. اما فتوتراپی خطر سمیت اندام ها را ایجاد می کند.

زردچوبه می تواند یک روش درمانی جایگزین و مطمئن تر باشد. همانطور که یک مطالعه نشان داد ، درمان با کورکومین ، ماده اصلی فعال زیستی زردچوبه می تواند با تعدیل فعالیت PhK به رفع پسوریازیس کمک کند .

همچنین به تغییر ژن سیتوکین TNF ، پروتئین پروتئین مسئول التهاب سیستمیک کمک می کند و به مدیریت شرایط خود ایمنی کمک می کند. .

به همین ترتیب ، اسکلرودرما ، شرایطی که پوست ضخیم می شود ، با کورکومین قابل بهبود است. بیماران اسکلرودرما همچنین خطر ابتلا به فیبروز در ریه ها را دارند.

کورکومین با تعدیل فعالیت پروتئین کیناز C می تواند اثر محافظتی داشته باشد – پروتئین کیناز C آنزیمی است که پروتئین های دیگر را به لحاظ ساختاری اصلاح می کند و با پیشرفت سرطان در ارتباط است.

در یک مطالعه دیگر در مورد بیماران اگزما ، اثر زردچوبه به صورت ژل ، میکرومولسیون و پماد مورد آزمایش قرار گرفت. در اکثر بیماران ، زردچوبه می تواند تمام علائم مانند قرمزی و التهاب (اریتما) ، ادم ، خارش و بریدگی (لایفین شدن) را به طور قابل توجهی از دارونما بهبود بخشد.

در حالی که فرم میکرومولسیون اریتم و ورم تسکین یافته است ، ژل ،خارش را کاهش داده و پماد از پوسته پوسته شدن جلوگیری می کند.

زردچوبه برای ورم مفاصل: 6 دلیل که باید از این مسکن طبیعی استفاده کنید
بخوانید

لیکن پلان یکی دیگر از شرایط پوستی زردچوبه است که می تواند بهبود یابد. این التهاب غیر عفونی در نقاط مختلف بدن از جمله دهان با خارش های ، مایل به قرمز بنفش مشخص می شود. در مطالعه‌ای که در مورد لیکن پلان دهان انجام شده است ، استفاده از پماد زردچوبه بر روی زخمهای دهان به مدت 3 ماه ، علائم را به طور کامل در بیماران از بین برد.

4- بهبود زخم را تقویت می کند

زردچوبه به طور سنتی برای ترویج بهبود زخم مورد استفاده قرار گرفته است. محققان زنانی را که تحت عمل سزارین قرار داشتند با کرم زردچوبه درمان کردند و دریافتند که می تواند باعث بهبودی در زخم شود ، که با پارامترهایی مانند تورم ، قرمزی و کبودی اندازه گیری شده است.

مطالعه دیگری که به بررسی اثر زردچوبه (خوراکی) و روغن neem (بصورت موضعی) بر روی زخمهای مزمن غیر شفابخشی انجام شده است ، نشان داد که پس از 8 هفته درمان این ترکیب 70٪ از شرکت کنندگان را بهبود بخشید.

شواهدی وجود دارد که کورکومین باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون می شود و به شکل گیری بافت جدید ، رسوب کلاژن ، بازسازی بافت و انقباض زخم کمک می کند تا بهبود زخم را بهبود بخشد.

از همه مهمتر ، زردچوبه حتی در شرایطی که فرد توانایی بهبود زخم را داشته باشد چه در اثر دیابت ، ایمنی ضعیف و چه از نظر عفونت ، توانایی بهبودی زخم ها را دارد. حتی می تواند زخم هایی را که در معرض اشعه قرار دارند ، بهبود یابد. مصرف کورکومین قبل از تابش زخم ها باعث بهبودی در زخم ها می شود.

5. نبرد سرطان پوست

قبلاً اشاره کردیم که چگونه زردچوبه در برابر آفتاب کمک می کند و از التهاب جلوگیری می کند. از آنجا که آسیب آفتاب به طور مستقیم با سرطان پوست در ارتباط است ، استفاده منظم از زردچوبه ممکن است پوست شما را ایمن نگه دارد.

جدا از این ، مطالعات حیوانات نشان می دهد که کورکومین موجود در زردچوبه می تواند مانع از ایجاد تومورها و کاهش تعداد تومورهای موجود شود.

این کار را با مبارزه با رادیکال های آزاد ، مهار پروتئین های التهابی و جلوگیری از رشد غیر طبیعی و کنترل نشده سلول های پوستی (هایپرپلازی اپیدرمی) ناشی از پرتودرمانی انجام می دهد. حتی ممکن است بر ژنهایی که می توانند یک سلول سرطانی تبدیل کنند تأثیر بگذارد.

همه چیز در مورد زایمان درآب باید بدانیم
بخوانید

در یک مطالعه آزمایشگاهی روی سلولهای ملانومای انسانی ، کورکومین یک پروتئین به نام NF-κB را سرکوب کرد ، که در صورت بیش فعال بودن می تواند باعث سرطان و سایر اختلالات التهابی و خود ایمنی شود.پ

کورکومین همچنین باعث از بین رفتن آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده سلول در سلولهای سرطانی بدون تأثیر در سلولهای عادی می شود. محققان گفته اند که استفاده از کرم های حاوی کورکومین ممکن است به همان اندازه مصرف کورکومین در رژیم غذایی مؤثر باشد.

در یک مطالعه بر روی حیوانات روی کارسینوم سلول سنگفرشی ، موشهایی که کورکومین دریافت نکردند (15 میلی گرم) سریع تر در حجم تومور – 2.3 برابر افزایش یافته است. این نشان می دهد که زردچوبه می تواند تأثیر مهاری بر پیشرفت تومور داشته باشد.

یک مطالعه نشان داد که عصاره زردچوبه و همچنین یک پماد کورکومین (که یکی از اجزای اصلی زردچوبه است) ، تأثیر چشمگیری بر روی ضایعات سرطانی خارجی دارد.

در نتیجه استفاده از زردچوبه ، تقریباً همه شرکت کنندگان از خارش رهایی یافتند.حدود 90٪ متوجه شدند ضایعات آنها بوی کمتری می یابد و 70٪ از شرکت کنندگان دریافتند که ضایعات آنها در حال خشک شدن است.

گفته می شود ، دیگر اثرات مفید زردچوبه روی پوست ، آن را در رژیم مراقبت از پوست شما ضروری می کند.

برای معالجه پوست خود ،زرد چوبه بزنید!

به طور سنتی ، پودر زردچوبه با ماست مخلوط می شود و بر روی صورت اعمال می شود تا از شر لکه و آفتاب سوختگی خلاص شود.

زردچوبه یک ادویه قوی است ، بنابراین مخلوط کردن آن با عسل ، ماست یا شیر (به جای آب) می تواند آن را کمرنگ تر کند تا احساس سوزش را تجربه نکنید. البته به یاد داشته باشید که قبل از شروع آزمایش پچ را روی بازوی خود انجام دهید.

یک اسکراب (لایه بردار) بلغور جو دوسر زردچوبه که با مقداری شیر مخلوط شده است می تواند به مرتب کردن آرنج های زبر یا زانو کمک کند. اسکراب را حدود 20 دقیقه روی آن بگذارید و سپس آن را با آب گرم بشویید تا پوستی صاف و سالم داشته باشید.

اگر زردچوبه رنگ شما را کمی زرد رنگ کرد نگران نباشید. این معمولاً به خودی خود محو می شود. همچنین می توانید با استفاده از  یک توپ پنبه در مقداری شیر و مالیدن آن لکه زردچوبه را از بین ببرید.

به صفحه اینستگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا