آیا میدانستید؟سلامتویتامین ها

6 درمان طبیعی و موثر برای خشکی، التهاب و نازک شدن دیواره های واژن

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن. آتروفی واژن ، خشکی ، التهاب و نازک شدن دیواره های واژن است که همراه با افت سطح استروژن ، معمولاً در زمان یائسگی است. این درمان معمولاً با استروژن انجام می شود که می تواند عوارض جانبی جدی مانند افزایش خطر سرطان ، سکته مغزی و حملات قلبی ایجاد کند. گزینه های طبیعی شامل مکمل های روغن خولان دریایی ، پروبیوتیک های ویتامین E و D ، کوهوش سیاه و گیاه خار مریم گلی است.

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن

آتروفی واژن یا آتروفی ولوو واژینال حالتی است که دیواره های واژن شروع به نازک شدن ، خشک شدن و ملتهب شدن می کند. این معمولاً به دلیل افت سطح استروژن ، به ویژه در دوران یائسگی است. همچنین می تواند پس از زایمان زن اتفاق بیفتد. آتروفی می تواند باعث تحریک و درد مداوم در هنگام مقاربت شود. علائم آن می تواند بر عملکرد ادرار نیز تأثیر بگذارد و باعث سوزش و بی اختیاری شود. این درمان های طبیعی می تواند به کاهش این علائم کمک کرده و موجب تسکین شود.

چرا باید درمان های طبیعی را در نظر بگیرید

رایج ترین روش برای درمان آتروفی واژن ، جایگزینی تجویز شده استروژن است.اینها می توانند به صورت قرص خوراکی ، کرم های موضعی یا حلقه های واژن باشند. قرص های خوراکی ، به ویژه هنگامی که با پروژستین همراه هستند ، مضر در نظر گرفته می شوند زیرا استروژن می تواند خطر ابتلا به شرایط زیر را افزایش دهد.

  • سرطان پستان
  • سرطان آندومتری
  • لخته شدن خون
  • سکته های مغزی
  • حمله قلبی
  • زوال عقل
5 حرفه مرتبط با کاهش شنوایی
بخوانید

استروژن واژن به صورت کرم های موضعی یا حلقه های واژن خطر کمتری دارد اما هنوز پتانسیل ایجاد این مشکلات را دارد. به زنانی که سابقه سرطان ، فیبروم رحم یا بالای 60 سال دارند توصیه نمی شود به هر دلیلی تحت درمان با استروژن قرار بگیرند زیرا خطرات آن بیش از هرگونه سود بالقوه است. اگر در هر یک از این دسته ها قرار می گیرید ، ارزش بررسی برخی از گزینه های طبیعی را دارد که می تواند با کمترین و هیچ گونه عوارض جانبی تسکین دهد.

توجه: قبل از امتحان هر یک از این روش ها ، حتماً با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید تا بررسی کنید که آیا این گزینه ها برای شما مناسب هستند یا خیر.

6 درمان طبیعی برای آتروفی واژن

1. روغن خولان دریایی

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن

این روغن اغلب در کشورهای آسیایی به عنوان درمانی برای التهاب دستگاه تناسلی و رحمی استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که روغن خولان ، که به صورت خوراکی مصرف می شود ، به طور قابل توجهی به افزایش روغن کاری کمک می کند و به عنوان یک درمان موضعی موثر برای زنان پس از یائسگی عمل می کند.

همچنین به کاهش سایر علائم یائسگی مانند تعریق شبانه کمک می کند. دانشمندان این نظریه را مطرح می کنند که اسیدهای چرب موجود در روغن می تواند به بهبود روانکاری واژن و کاهش التهاب کمک کند.

2. پروبیوتیک ها

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن

درست است. ماست طبیعی که در یخچال شما نشسته می تواند حاوی باکتری هایی باشد که به علائم شما کمک می کنند. مطالعات نشان داده است که مقدار کم لاکتوباسیلوس (باکتری موجود در بیشتر پروبیوتیک ها) با علائم آتروفی واژن همراه است.

چرا نوشیدن آب زیاد در دوران بارداری جای نگرانی نیست
بخوانید

محققان پیشنهاد می کنند که پروبیوتیک ها می توانند راهی موثر برای حفظ محیط باکتریایی در واژن تحت سلطه لاکتوباسیلوس باشند. از این رو می تواند جایگزینی ایمن برای درمان های تجویز شده باشد.

3. ویتامین E

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن

مطالعات نشان می دهد که ویتامین E به عنوان درمان موفقیت در درمان آتروفی واژن را نشان می دهد. محققان متذکر می شوند که نشان دادن نتایج طولانی تر می شود اما می تواند به همان اندازه کرم های استروژن موضعی موثر باشد.این یک گزینه عالی برای زنانی است که به دلیل سابقه سرطان یا سایر عوامل نمی توانند از درمان مبتنی بر هورمون استفاده کنند.

4. ویتامین D

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن

ویتامین D مکمل دیگری است که می تواند علائم آتروفی را کاهش دهد. زنانی که این ویتامین دریافت کرده اند پیشرفت قابل توجهی را گزارش کرده اند که از نظر پزشکی نیز اثبات شده است. نتایج نشان داد که pH واژن و همچنین خشکی با کمک این روش درمانی بهبود می یابد. ویتامین D ، مانند ویتامین E ، یک گزینه عالی برای زنانی است که نمی توانند یا نمی خواهند هورمون درمانی را انتخاب کنند.

5. کوهوش سیاه

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن

کوهوش سیاه گیاهی است که به دلیل کاهش علائم یائسگی بسیار شناخته شده است. مطالعات نشان می دهد که می تواند جریان خون واژن را بهبود بخشد ، و علاقه را به رابطه جنسی خصوصاً در مراحل اولیه یائسگی افزایش دهد. این بدان معنی است که می تواند libido را بالا ببرد و روغن کاری را بهبود بخشد. ممکن است که کوهوش سیاه به عنوان پیشگیری از آتروفی واژن استفاده شود.

5 راه کارآمد برای جلوگیری از سرطان کولورکتال به طور طبیعی
بخوانید

6. خار مریم

6 درمان طبیعی و موثر برای آتروفی واژن

خار مریم گیاهی است که از دوران باستان در معالجه پزشکی مورد استفاده قرار می گرفته است. تحقیقات نشان می دهد اگر زنان تمایلی به درمان نسخه ای ندارند ، داروهای آماده سازی و عصاره ها با استفاده از این گیاه می توانند گزینه ای برای درمان باشند.

نکات بیشتر برای یادآوری

به غیر از این درمان های مکمل ، چند تغییر در سبک زندگی وجود دارد که می توانید به عنوان بخشی از درمان انتخاب کنید:

  • سعی کنید وزن و شاخص توده بدن را سالم نگه دارید. با این حال ، خیلی سریع وزن را رها نکنید.
  • ورزش ممکن است به گردش خون کمک کرده و سطح هورمون ها را متعادل کند. ورزش بیش از حد می تواند منجر به خشکی شود بنابراین در این کار زیاده روی نکنید.
  • از استفاده از دوش یا هرگونه محصولات بهداشتی زنانه که معطر هستند خودداری کنید. آتروفی واژن در حال حاضر شما را در برابر عفونت ها آسیب پذیر می کند و این محصولات باعث بدتر شدن آن می شوند.

مقابله با آتروفی واژن می تواند ناامید کننده و دردناک باشد ، اما خوشبختانه ، این درمان های طبیعی و تغییر سبک زندگی می تواند به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

به صفحه اینستگرام و آپارت ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا