بارداریسلامتمادر و فرزند

9 دلیل احتمالی خونریزی چشمگیر در دوران بارداری

9 دلیل احتمالی خونریزی چشمگیر در دوران بارداری . تقریباً 25 درصد از کل خانم ها در حین بارداری دچار برخی خونریزی ها می شوند که بسیاری از آنها به دلایل کاملاً بی ضرری مانند خونریزی لانه گزینی خیلی زود است.

اما با پیشرفت بارداری ، خونریزی واژینال نشانه برخی از مشکلات اساسی می شود که نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند. بدون هیچ مشکلی ، مواردی مانند بارداری خارج رحمی یا قطع جفت می تواند زندگی شما و کودک را در معرض خطر قرار دهد. دلایل خونریزی ممکن است متعدد باشد ، اما چیزی به عنوان بیش از حد دقیق وجود ندارد.

9 دلیل احتمالی خونریزی چشمگیر در دوران بارداری

تجربه خونریزی چشمگیر در دوران بارداری می تواند آرام ترین زنان را به صدا در آورد. دانستن اینکه با چه کاری سر و کار دارید می تواند به شما کمک کند هرچه سریعتر اقدام درستی انجام دهید. مراقب علائم باشید و بدانید که چگونه آنها را از هم تفکیک می کند تا بتوانید اطلاعات دقیق وضعیت خود را به پزشک ارائه دهید. به یاد داشته باشید ، صرف نظر از علت ، خونریزی واژن در دوران بارداری همیشه  باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی دستیابی به موفقیت در زنان باردار چقدر رایج است؟

بر اساس داده های کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده ، از هر 4 زن باردار 1 نفر در حالی که بچه دارند ، خونریزی واژینال را به نوعی تجربه می کند. خونریزی در اوایل بارداری در سه ماهه اول بیشتر مشاهده می شود. و کسانی که دوقلو دارند حساس ترند.

پیشرفت خونریزی مربوط به بارداری

1. خونریزی لانه گزینی

اگر فقط یک هفته تا 12 روز پس از بارداری دچار خونریزی شده اید ، می توانید نفس راحتی بکشید. این یک پدیده طبیعی است که هنگام کاشت تخمک در لایه داخلی رحم شما اتفاق می افتد. یک سوم از همه زنان خونریزی لانه گزینی را تجربه می کنند. علاوه بر خونریزی دوره ای که آغاز بارداری شما را نشان می دهد ، همچنین ممکن است سینه های شما حساس تر شده باشد. علائمی مانند حالت تهوع رشد می کند.

ترشحاتی که تجربه می کنید به رنگ قهوه ای یا صورتی است و آنرا با خونریزی دوره عادی کاملاً متفاوت می کند. قوام خون برای همه خون یکسان است ، برخلاف دوره ای که ممکن است متوجه شوید برخی لخته ها از بین رفته اند. جریان ممکن است ثابت باشد یا لکه دار باشد.

2. بافت واژن حساس

گاهی اوقات ، فقط داشتن بافت حساس در ناحیه واژن می تواند خونریزی قابل توجهی ایجاد کند. اگر این دلیل باشد ، خونریزی پس از تجربه سایش در منطقه اتفاق می افتد – به عنوان مثال ، پس از مقاربت یا بعد از معاینه لگن به دلیل ضربه به بافت. به طور معمول در این مورد کاری نمی توان انجام داد ، اما به هر حال باید بررسی کنید تا عفونت های اساسی یا عوارض احتمالی در بارداری رد شود.

9 گیاهی که حتی در طول شب اکسیژن می دهند
بخوانید

3. پولیپ یا عفونت های گردنی

پولیپ های دهانه رحم همچنین می توانند باعث خونریزی موفقیت آمیز در زنان باردار شوند. پولیپ های دهانه رحم می توانند باعث خونریزی و همچنین مخاط سفید زرد شوند. ممکن است بعد از دوش گرفتن یا مقاربت خونریزی کنید.

در طول معاینه لگن ، پزشک شما می تواند رشد انگشت مانندی به رنگ قرمز یا بنفش از دهانه رحم را مشاهده کند – اینها پولیپ ها هستند. زنانی که قبلاً یک فرزند یا بیشتر داشته اند و کسانی که بیش از 20 سال دارند بیشتر دچار این مشکل می شوند. پولیپ ها معمولاً با عمل جراحی در پولیپکتومی برداشته می شوند. عفونت دهانه رحم نیز ممکن است باعث خونریزی موفقیت آمیزی شود و باید درمان شود.

4. حاملگی خارج رحمی

اگر جنین در خارج از رحم شما کاشته شود ، آن را بارداری خارج رحمی می نامند. این اغلب در لوله های رحمی اتفاق می افتد. علائم چنین حاملگی از هفته چهارم تا دوازدهم بعد از بارداری مشخص است.

خونریزی یا ترشحات معمولاً آبکی است و به طور ناگهانی شروع و متوقف می شود. برخلاف خون قرمز تازه یک دوره ، بدنبال خون قهوه ای تیره باشید. همچنین مراقب درد معده فقط در یک طرف بدن باشید. درد هنگام حرکات روده و اسهال از دیگر مشکلات مرتبط است. برخی از خانم ها نیز در نوک شانه احساس درد می کنند. این می تواند به دلیل خونریزی داخلی باشد و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

اگر حاملگی خارج رحمی در واقع لوله رحمی را پاره می کند ، ممکن است لازم باشد بررسی کنید که آیا جراحی فوری لازم است یا خیر. اگر درمان نشود خطرناک است. سرگیجه ناگهانی ، احساس ضعف یا در واقع غش کردن ، ظاهر کمرنگ و درد شدید و ناگهانی در ناحیه شکم از علائم پارگی است.

اگر بیش از 35 سال دارید یا در حین استفاده از دستگاه داخل رحمی باردار شده اید ، 2 سال قبل لوله هایتان بسته شده است ، بسیاری از شرکای مختلف جنسی داشته اید یا درمان های ناباروری داشته اید ، بیشتر مستعد این مشکل هستید. از آنجا که بارداری نمی تواند در چنین محیطی زنده بماند و حتی می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد ، باید خاتمه یابد.

5. بارداری مولار

دلیل دیگر ، البته کاملا نادر ، برای خونریزی موفقیت آمیز در سه ماهه اول بارداری مولار است. در چنین مواردی ، مرحله اولیه لقاح به اشتباه پیش می رود و باعث ایجاد بافت غیر طبیعی به جای جفت و جنین طبیعی می شود. بافتی که توسعه می یابد یا در حاملگی مولار جزئی کروموزوم زیادی دارد (69 بجای 46) و یا خیلی کم (فقط 23 بجای 46) مثل حاملگی مولار کامل میشود.

زنجبیل برای سلامت دهان و دندان
بخوانید

علائم بارداری مولار خونریزی واژینال تیره و نامنظم ، رشد سریع تر از بارداری در ناحیه شکم ، اشکال شدید حالت تهوع صبحگاهی (ویار) و درد شکم است. زنان بالای 35 سال و زیر 20 سال بیشتر در معرض خطر هستند. کسانی که قبلاً بارداری مولار داشته اند یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارند نیز مستعد هستند. اگر میزان دریافت ویتامین A کاروتن بسیار کم باشد ، احتمال ابتلا به بارداری مولار بیشتر است. پس از تشخیص ، جراحی برای برداشتن بافت انجام می شود.

6. قطع شدن جفت

یک دلیل نادر برای خونریزی موفقیت آمیز ، جدا شدن جفت است که در هر زمان و بعد از هفته بیستم بارداری ، جفت از رحم جدا می شود. این فقط در 1 درصد از کل بارداری ها اتفاق می افتد و قابل درمان است ، اما باید فوراً مراقبت شود. خونریزی واژینال با انقباضات سریع ، حساسیت در رحم و درد شکم همراه است.

پزشک شما همچنین ممکن است ضربان قلب غیر طبیعی جنین را تشخیص دهد. از آنجا که بر جریان اکسیژن و مواد مغذی به کودک شما تأثیر می گذارد ، نیاز به توجه فوری دارد. برای جدایی جزئی ، استراحت در بستر و انتقال خون ممکن است تمام موارد مورد نیاز باشد. برای جدایی کامل ، پزشک معمولاً به شما کمک می کند فوراً نوزاد را به دنیا بیاورید.

7. جفت پریویا

در بعضی از حاملگی ها ممکن است جفت در رحم شما بسیار کم باشد. این می تواند باعث شود که دهانه رحم به طور جزئی یا کامل پوشانده شود و باعث خونریزی شود. در حین زایمان ، با گشاد شدن دهانه رحم ، ممکن است در نهایت جفت از دیواره رحم جدا شود ، به همین دلیل پزشک شما می خواهد آن را از نزدیک کنترل کند.

تقریباً از هر 200 زن 1 نفر این مشکل در سه ماهه سوم را دارد. کسانی که بیش از یک فرزند داشته اند یا دوقلو یا سه قلو حمل می کنند ، مستعدتر هستند. جراحی قبلی در رحم و همچنین زایمان سزارین در بارداری های قبلی نیز ممکن است خطر جفت سرراهی را افزایش دهد.

خونریزی بدون درد همراه با انقباضات زودرس یا رحم بزرگتر از حد معمول در مرحله بارداری از دیگر علائم هشدار دهنده است. همچنین ممکن است کودک شما در موقعیت عرضی یا بریچ باشد. استراحت در تختخواب و مراجعه مکرر به پزشک برای پزشک معمولاً تجویز می شود. در برخی موارد ، ممکن است تزریق استروئید برای تقویت رشد ریه کودک لازم باشد. در صورت کنترل خونریزی ، پزشک فوراً عمل سزارین را انجام می دهد.

فواید سرکه سیب با عسل ، زنجبیل و زردچوبه
بخوانید

8. زایمان زودرس

اگر از اواسط بارداری خود عبور کرده اید ، خونریزی ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد. ممکن است همراه با خون مخاط از بین برود ، گرفتگی عضله داشته باشید ، یا تحت فشار یا درد شکم قرار بگیرید. کمردرد کسل کننده و انقباضات منظم از دیگر علائم ابتلا به زایمان زودرس است.

9. سقط جنین

اگر دچار سقط جنین شوید ، خونریزی چشمگیری ممکن است رخ دهد. سقط ممکن است در اوایل بارداری رخ دهد و تا 15 تا 20 درصد از کل بارداری ها را تحت تأثیر قرار دهد ، به طور معمول قبل از هفته 12. اگر مشاهده کردید که بافت همراه خون از بدن عبور می کند یا گرفتگی شدیدتری نسبت به گرفتگی قاعدگی عادی دارد که عادت کرده اید ، ممکن است سقط داشته باشید.

این شما را از بارداری های سالم در آینده باز نمی دارد و تنها راه مدیریت بارداری در بدن است که در این حالت سالم یا زنده نبوده است. زنان بالای 35 سال بیشتر در معرض سقط هستند و این خطر با افزایش سن افزایش می یابد.

مراقب کمردرد خفیف تا شدید ، عبور مخاط سفید مایل به صورتی یا انقباضات مانند زایمان واقعی باشید. گاهی اوقات ، خونریزی قرمز روشن یا قهوه ای ممکن است بدون هیچ گرفتگی رخ دهد. همچنین ممکن است کاهش وزن داشته باشید و متوجه شوید که علائم دیگر بارداری مانند حالت تهوع از بین می روند.

اگر خونریزی را تجربه کردید چه کاری باید انجام دهید

هر نوع خونریزی ، ممانعت از خونریزی اولیه ، توجه فوری پزشک را می طلبد. اگرچه این فقط می تواند بافت حساسی باشد که باعث ایجاد آن شده است یا عفونی است که به راحتی با یک دوره آنتی بیوتیک قابل حل است ، اما برای جلوگیری از عوارض بعدی بسیار مهم است که به آن توجه کنید.

به احتمال زیاد این یک مشکل جدی تر است ، کمک به موقع می تواند تفاوت ایجاد کند. تا زمانی که پزشک به شما جواب مثبت نداد ، سعی نکنید و خود مداوا کنید و از مقاربت خودداری کنید.
اگر می توانید در خانه به استراحت کامل در رختخواب بروید یا در صورت مجاز بودن به کارهای سبک در خانه محدود شوید. اگر خونریزی یا گرفتگی عضلات بسیار شدید شد ، مصرف غذا را فقط به مایعات محدود کنید.

به صفحه آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا