بارداریسلامتمادر و فرزند

نحوه ترک سیگار در زمان بارداری

نحوه ترک سیگار در زمان بارداری . سیگار کشیدن می تواند از بسیاری جهات بر سلامتی شما تأثیر بگذارد ، به خصوص در دوران بارداری. از ناباروری و سقط جنین گرفته تا مشکلات سلامتی در نوزاد. چنین موارد سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض نیکوتین می تواند یک عمر در کودک ادامه داشته باشد و حتی فرزندان نسل دوم را تحت تأثیر قرار دهد. قبل از اینکه خیلی دیر شود ، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای ترک سیگار و حفظ سلامتی خود و کودک خود انجام دهید.

نحوه ترک سیگار در زمان بارداری

شما قادر به مقابله با استرس نیستید ، شما می توانید با افسردگی کنار بیایید ، هیچ کس نمی تواند از طریق آن از شما پشتیبانی کند – دلیل سیگاری بودن شما در دوران بارداری ممکن است زیاد باشد!

اما این بدان معنا نیست که آنها اقدامات شما را تأیید می کنند. بارداری آن مرحله شگفت انگیز است که شما مسئولیت یک زندگی کاملاً جدید و بی گناه و آسیب پذیر را بر عهده دارید. و حتی یک نخ سیگار در روز نیز می تواند تأثیرات وحشتناکی در آن زندگی بگذارد.

سیگار چگونه بر شما و کودک تأثیر می گذارد

سیگار کشیدن می تواند بر هر مرحله از فرآیند تولید مثل تأثیر بگذارد.

چگونه بر مادر تأثیر می گذارد

 1. بر میزان باروری تأثیر می گذارد و احتمال بارداری را کاهش می دهد.
 2. ممکن است در عرض چند هفته ، اگر نه چند روز ، به خاتمه زودرس بارداری منجر شود.
 3. این ممکن است احتمال سقط جنین را افزایش دهد.
 4. این می تواند دلیل اصلی هر عارضه ای باشد که منجر به کاهش میزان زایمان شود.

چگونه بر کودک تأثیر می گذارد

 1. وزن نوزادان تازه متولد شده مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشند بسیار کمتر از افراد غیر سیگاری است. هرچه زودتر سیگار کشیدن را در دوران بارداری ترک کنید ، تأثیر آن بر وزن کودک کمتر است.
 2. سیگار کشیدن در دوران بارداری بیش از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض کودکی بر ظرفیت ریه کودکان تأثیر می گذارد.
 3. احتمال رفتارهای مشكلی در چنین كودكانی بیشتر است.
 4. مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نیکوتین می تواند عوارض جانبی در فرزندان نسل اول و نسل دوم ایجاد کند.

نحوه ترک سیگار در دوران بارداری

در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که می تواند شما را بیش از پیش باعث ترک سیگار شود.

آیا آهسته دویدن در دوران بارداری خطرناک است؟
بخوانید

1. سیگار کشیدن خود را بیان کنید

این بدان معنی نیست که فقط با صدای بلند با خود فکر کنید که “بله ، من یک مشکل سیگار کشیدن دارم.” این بدان معناست که شما باید این مورد را با دیگران ، به ویژه پزشکان خود نیز بیان کنید. صادقانه و صادق بودن با متخصص زنان برای سلامتی کودک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند.

2. پیامدهای عملکردهای خود را بخاطر بسپارید

کودک شما در حالی که شما به زندگی خود ادامه خواهید داد ، حداقل در حد کم و سالم ، با سنگینی اعمال شما روبرو خواهد شد. کودک ممکن است از بارداری دوام نیاورد و اگر چنین شود ، به احتمال زیاد با مشکلات سلامتی متعددی روبرو خواهد شد که یک عمر ادامه خواهد داشت. اکنون سیگار را ترک کنید و آینده سالم به فرزند خود بدهید.

3. یک هدف تعیین کنید و خود را به آن متعهد کنید

اگر اکنون نمی توانید سیگار را ترک کنید ، یک هدف تعیین کنید. ترک به تدریج اما در اسرع وقت. برای پایان دادن به همه روزها ، یک روز D تعیین کنید و خود را به این تاریخ متعهد کنید. کودک شما انگیزه کافی برای پایبندی به برنامه های خود و اتخاذ یک سبک زندگی سالم است.

4- با پرت کردن حواس خود ، ولع ها را مدیریت کنید

هر زمان که تمایل به سیگار کشیدن دارید ، حواس خود را پرت کنید. هوس ها برای چند دقیقه طول می کشد. آنها خواهند آمد و می روند. آسان نخواهد بود ، اما با آنها روبرو شوید و به چیز دیگری متوسل شوید. در این مراحل ، با کسی که سیگار را ترک کرده ، بیرون بروید ، چیزی بخورد ، یا شاید فقط یک لیوان آب بنوشید ، صحبت کنید. دفعات اشتیاق به زودی کاهش می یابد و پس از چند هفته کاملاً متوقف می شود. قوی باشید و با آن کنار بیایید.

5. به خانواده خود نزدیک شوید

به خانواده خود بگویید

عدم پشتیبانی در خانه می تواند ترک سیگار را برای شما سخت کند. بنابراین خانواده و دوستان خود را در مورد آنچه قصد دارید انجام دهید آگاه کنید و از آنها کمک بگیرید. آنها می توانند شما را به ترک ترغیب کنند و از عود شما جلوگیری کنند.

مقابله با استرس در دوران بارداری
بخوانید

از شریک زندگی خود بخواهید که ترک کند

اگر همسرتان به سیگار کشیدن ادامه دهد ، شما نیز وسوسه می شوید این کار را انجام ندهید و آن را ترک کنید. به یاد داشته باشید ، سیگار کشیدن غیر فعال برای جنین نیز مضر است. شما هر دو به طور مساوی در مورد حال و آینده کودک خود مسئول هستید. بنابراین کار درست را انجام دهید و با هم در مسیر درست قدم بگذارید.

6. در محیط خود تغییراتی ایجاد کنید

هرگونه اشیایی را که ممکن است به شما احساس سیگار کشیدن بدهد ، بردارید. با دوستان یا هر کسی که سیگار می کشد از معاشرت خودداری کنید. به مکانهایی بروید که منطقه سیگار کشیدن ندارند. محیط اطراف خود را شاد و سالم کنید.

7. از خارج پشتیبانی دریافت کنید

به گروههای پشتیبانی بپیوندید

معاشرت با گروهی در همان مسیر کمک خواهد کرد. از آنجا که کم و بیش در یک قایق خواهید بود و آنها می دانند که چه چیزی را پشت سر می گذارید ، بحث در مورد مسائل و تبادل نظر شما را ادامه می دهد.

برای برنامه های خود ، پشتیبان انتخاب کنید

شما می توانید گروه هایی را پیدا کنید که پیشرفت شما را پیگیری می کنند ، مطالب پشتیبانی کننده ای برای تشویق شما از طریق پیام ها در اختیار شما قرار می دهند و شما را درگیر بحث هایی می کنند تا کار را ادامه دهید تا زود ترک کنید.

مشاوره را امتحان کنید

مشاوران در این زمینه بینشی بیش از آنچه تصور می کنید در مورد مشکل شما خواهند بود. با آنها صحبت کنید و برنامه ای را برای ترک عادت خود رقم بزنید.

8- روش های مختلف را امتحان کنید

به یاد داشته باشید که با علائم ترک نیکوتین مانند اضطراب ، افسردگی ، عدم تمرکز ، بی قراری و تحریک پذیری همراه با ولع مصرف معمول در 2 هفته اول یا همین روبرو خواهید شد.

به تدریج ترک کنید

این برای سیگاری های سنگین کمی ساده تر است. اما به تدریج به این معنی نیست که می توانید وقت شیرین خود را اختصاص دهید شما باید آن را در اسرع وقت انجام دهید. بیش از 14 هفته ، حتی 1 سیگار در روز برای کودک مضر است. مطمئناً زنده ماندن در این مرحله تا پایان دشوار است ، اما به خاطر داشته باشید که بیش از خودتان به یک زندگی بی گناه آسیب می رسانید.

10 تمرین برای کمک به فرزندتان بیاموزد که راه برود
بخوانید

از درمان جایگزینی نیکوتین (NRT) استفاده کنید

می توانید وصله ها ، اسپری ها یا لثه ها را برای جایگزینی سیگار و مدیریت ولع مصرف خود انتخاب کنید. اگر در دوران بارداری به خصوص حالت تهوع دارید ، به دنبال وصله ها بروید. با این حال ، در مورد ایمنی استفاده از NRT در دوران بارداری و تأثیر واقعی آن در القای پرهیز ، کمبود تحقیق وجود دارد.

سایر روش های ممکن

نحوه ترک سیگار در زمان بارداری

 • داروها: داروهای افسردگی به برخی از افراد کمک کرده است که سیگار را ترک کنند. این ممکن است یک وضعیت یکباره باشد و فاقد شواهد است.
 • طب سوزنی و هیپنوتیزم: اینها تنها دو مورد از بسیاری از روشهای جایگزین برای ترک سیگار است. باز هم ، ما برای اطمینان از ایمنی شما به مدارک بیشتری احتیاج داریم.
 • حفظ دود: هنگام سیگار کشیدن ، دود را در دهان خود نگه دارید و آن را به داخل کشانید. بگذارید بعد از مدتی بیرون این طعم بدی در دهان شما به جا می گذارد که می تواند نفرت انگیز باشد و به شما در ترک کمک کند.
 • ساخت یک شیشه بدبو: در یک ظرف ، مقداری آب بریزید و چند سیگار خرد شده را در آن فرو کنید. درب را ببندید. هر زمان که اشتیاق به شما برخورد کرد ، درب آن را باز کنید و نفس راحتی بکشید. بوی وحشتناک در واقع شما را از حتی دود شدن سیگار دور می کند.

صرف نظر از آنچه برای شما مفید است ، نتیجه نهایی باید این باشد که سیگار را ترک کنید قبل از اینکه خیلی دیر شود. این کار را برای سلامتی خود و کودک خود انجام دهید. چند هفته سخت شجاعت کنید و می توانید یک خانواده سالم و شاد را تضمین کنید. به یاد داشته باشید ، این تنها در دستان شماست که آینده ای درخشان را برای آن کوچولو که منتظر دیدن شماست و شما را با تمام قلب کوچک دوست دارد ، ایجاد کند.

به وب سایت رانا گراف حتما سر بزنید.

به صفحه آپارات , ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا