بارداریسلامتمادر و فرزند

زایمان چیست؟ مراحل مختلف کار

زایمان چیست؟ مراحل مختلف کار . زایمان 4 مرحله دارد. در این پست مراحل مختلف زایمان را برایتان میگوییم با ما همراه باشید.

مرحله 1 بین 12 تا 19 ساعت طول می کشد. در اینجا انقباضات بطور فزاینده ای شدیدتر و شایع تر می شوند و دهانه رحم شما تا 10 سانتی متر گشاد می شود.

مرحله 2 بین 20 تا 2 ساعت طول می کشد. در این مرحله شما شروع به فشار و تحویل کودک خود می کنید.

مرحله 3 بین 5 تا 30 دقیقه طول می کشد. در این مرحله جفت تحویل داده می شود.

مرحله 4 بین 2 تا 3 ساعت اول پس از تولد را نشان می دهد – زمان استراحت ، بهبودی و شیردهی.

زایمان چیست؟ مراحل مختلف کار

سرانجام ، پس از چنین انتظار طولانی ، تاریخ موعد شما نزدیک می شود. در کنار هیجان و حس پیش بینی ، باید کمی احساس نگرانی نیز داشته باشید.

اگر در حال آماده سازی برای زایمان هستید و به دنبال اطلاعاتی درمورد روند زایمان می باشید ، در اینجا اطلاعات مورد نیاز را برایمان میگوییم.

زایمان سه مرحله دارد و 2 تا 3 ساعت اول پس از تولد گاهی اوقات مرحله چهارم زایمان محسوب می شود. بیایید به برخی از علائم نگاهی بیندازیم که نشان می دهد شروع کار است و اتفاقاتی که در هر مرحله از کار رخ می دهد.

نشان می دهد که کار شروع می شود

با نزدیک شدن به موعد مقرر ، متوجه می شوید که کودک شما پایین تر حرکت کرده و به لگن شما نزدیک میشود. برخی از زنان با نزدیک شدن به زایمان ، دچار انرژی زیاد می شوند و نیاز به تمیز کردن یا پخت و پز دارند (غریزه ای به نام لانه سازی).

در اینجا برخی از علائم وجود دارد که نشانگر شروع زایمان است:

 • انقباضات شما بیشتر می شود و به هم نزدیک می شوید.
 • دچار کمردرد و گرفتگی می شوید که از بین نمی روند.
 • در حالی که شما باردار هستید ، پلاک مخاطی ،دهانه رحم شما را مسدود می کند. کمی قبل از شروع زایمان یا در مرحله اولیه زایمان ، اینها از بین می روند و شما یک تخلیه به رنگ صورتی یا قهوه ای دارید. رنگ صورتی یا قهوه ای به دلیل وجود خون است. هرچند نگران نباشید طبیعی است که در طی این روند کمی خون از دست برود. با این حال ، اگر خون بیشتری را از دست بدهید ، ممکن است به این نتیجه برسید که شما به مراقبت پزشکی احتیاج دارید. زایمان بلافاصله پس از این روند برای برخی از زنان شروع می شود در حالی که ممکن است برای سایرین چند روز طول بکشد.
 • ممکن است آب شما مشکل داشته باشد. این معمولاً هنگام کار اتفاق می افتد اما می تواند قبل از شروع کار نیز اتفاق بیفتد. آبی که تخلیه می شود مایع آمنیوتیک است که از کودک شما محافظت می کند. اگر زایمان پس از قطع آب شما شروع نمی شود ، باید به مراقبت پزشکی توجه کنید زیرا کودک دیگر محافظت نمی شود و خطر عفونت بیشتر است. در صورت از دست دادن خون یا در صورتی که آب بوی بدی داشته باشد ، باید در مراقبت پزشکی نیز جستجو کنید.
بارداری کاذب: وقتی یک زن اعتقاد دارد که باردار است اما اینطور نیست
بخوانید

تولد کودک شما یک تجربه خاص است و هر زایمان بی نظیر است. اما در اینجا یک ایده کلی وجود دارد که در طی فرایند زایمان چه باید انتظار داشت:

1. مرحله اول: شروع کار

مرحله اول با شروع زایمان آغاز می شود و با باز شدن کامل دهانه رحم به پایان می رسد. دهانه رحم شما برای عبور کودک باید حدود 10 سانتی متر باز کند.

در این مرحله آب شما می تواند در هر زمان شکسته شود. این طولانی ترین مرحله زایمان است که معمولاً حدود 12 تا 19 ساعت به طول می انجامد.

مرحله 1 سه مرحله دارد:

 • مرحله اول که به عنوان زایمان زودرس شناخته می شود ، شامل دوره از آغاز زایمان است تا اینکه دهانه رحم تا 3 سانتی متر گشاد شود.
 • مرحله دوم ، که به عنوان کار فعال شناخته می شود ، دوره ای را شامل می شود که دهانه رحم از 3 سانتی متر تا 7 سانتی متر گشاد شود.
 • مرحله سوم که به عنوان گذار شناخته می شود ، دوره ای را پوشش می دهد که دهانه رحم از 7 سانتی متر تا 10 سانتی متر گشاد می شود.

حال اجازه دهید نگاهی بیندازیم که در طول هر مرحله چه اتفاقی می افتد.

فاز اولیه کار

زایمان زودرس به طور کلی حدود 8 تا 12 ساعت طول می کشد. در طی این مرحله ، دهانه رحم شما نازک و تا 3 سانتی متر باز خواهد شد.

انقباضات معمولاً خفیف و نامنظم خواهد بود – یک انقباض ممکن است بین 30 تا 45 ثانیه رخ دهد و دوره ای بین 5 تا 30 دقیقه بین هر انقباض باشد. انقباضات شما در طول این مرحله به طور فزاینده ای و قوی تر خواهد شد.

چه باید بکنید؟

 • در این مرحله استراحت کنید. هنوز زمان آن نرسیده است که به بیمارستان بریم.
 • اگر زایمان شبانه شروع می شود ، سعی کنید کمی بخوابید. اگر در طول روز اتفاق افتاد ، فعالیتهای آرام و ساده ای را در اطراف خانه انجام دهید.
 • چیزی برای خوردن و نوشیدن دریافت کنید. به تمام انرژی به زودی نیاز دارید.
 • شریک زندگی شما در هنگام تولد می تواند به شما در زمان انقباضات کمک کند و آرامش خود را حفظ کند.
آنچه باید بدانید:زردی نوزاد
بخوانید

فاز فعال کار

مرحله کار فعال معمولاً حدود 3 تا 5 ساعت طول می کشد. گردن رحم شما در این مدت به 7 سانتی متر رقیق می شود. انقباضات شما طولانی تر ، نزدیک تر و شدیدتر خواهد بود. آنها ممکن است در حدود 45 تا 60 ثانیه با فاصله 3- تا 5 دقیقه بین دوام بیاورند.

چه باید بکنید؟

 • الان وقت آن است که به بیمارستان بریم.
 • تمرین تکنیک های تنفس یا تمرین های آرامش بخش بین انقباضات می تواند کمک کننده باشد.
 • این ایده خوبی است که در این مرحله مرتباً موقعیت ها را تغییر دهید.
 • راه رفتن در اطراف یا داشتن حمام گرم نیز ممکن است کمک کننده باشد.
 • نوشیدن آب کافی و ادرار کردن را اغلب ادامه دهید.

همسر شما می تواند انقباض شما را پیگیری کند و دلگرم کننده باشد. او همچنین می تواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید (با بالا بردن بالش ، حواس پرت کردن شما با موسیقی و غیره) و مفاصل کمر و شکم خود را ماساژ دهید.

مرحله انتقال

اگرچه این کوتاهترین مرحله از مرحله اول زایمان است ، اما چالش برانگیزترین است. این مرحله می تواند بین 30 تا 2 ساعت به طول انجامد و دهانه رحم شما در پایان این مرحله تا 10 سانتی متر گشاد می شود.

انقباضات می توانند طولانی و شدید باشند و حتی ممکن است با هم همپوشانی داشته باشند. یک انقباض معمولی ممکن است در حدود 60 تا 90 ثانیه طول بکشد و ممکن است فاصله ای بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه داشته باشید. در این مدت می توانید لرز ، گرگرفتگی ، حالت تهوع یا گاز را تجربه کنید.

چه باید بکنید؟

 • این یک مرحله دشوار است و ممکن است در این زمان به حمایت کافی احتیاج داشته باشید.
 • روی تنفس خود متمرکز شوید و سعی کنید یک بار انقباض آن را از سر بگیرید.
 • هنگامی که احساس فشار برای احساس فشار دارید ، به پزشک اطلاع دهید.
 • شریک زندگی شما در هنگام تولد می تواند تشویق مورد نیاز شما را ارائه دهد و به شما یادآوری کند تا در این مرحله بین انقباضات آرام باشید.

2. مرحله دوم: هل دادن و تحویل

مرحله دوم زمانی است که شما شروع به فشار آوردن و بیرون اوردن کودک خود می کنید. این حالت عموماً بین 20 تا 2 ساعت به طول می انجامد.

انقباضات ممکن است بین 45 تا 90 ثانیه و فاصله بین 3 تا 5 دقیقه بین آنها طول بکشد. بعضی اوقات ، ممکن است پزشک شما برای برطرف کردن زایمان یا جلوگیری از پارگی ، برش کوچکی (معروف به اپیزوتومی) ایجاد کند تا دهانه واژن شما بزرگتر شود.

8 چیزی که بر مغز ما تأثیر میگذارد
بخوانید

چه باید بکنید؟

 • پوزیشنی را انتخاب کنید که هنگام تولد احساس راحتی کنید. موقعیت قائم مانند چمباتمه زدن ممکن است مزایایی مانندکاهش مدت زمان این مرحله داشته باشد. اما در انتخاب موقعیتی که پیدا کرده اید آسان باشید.
 • برای فشار اجباری در حین انقباضات و استراحت در بین آنها باید از تمام انرژی خود استفاده کنید.
 • وقتی سر کودک شما بیرون می آید ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که فشار نیاورید بلکه نفس های کوتاهی از دهان خود بیرون بیاورید. این کار به پوست و ماهیچه های ناحیه بین مقعد و مهبل (واژن) برای کشش است. همچنین اجازه می دهد کودک شما به آرامی و به آرامی متولد شود.
 • بعد از بیرون امدن سر کودک ، بقیه نوزاد به طور کلی در انقباضات بعدی بیرون می آید. تقریباً سریعاً انتظار دارید کودک خود را در مقابل شما نگه دارد.
 • شریک زندگی شما در هنگام تولد می تواند به شما در استراحت ، تشویق شما و تراشه های شما کمک کند.

3. مرحله سوم: بیرون می آید

مرحله سوم کوتاه ترین است و شامل زایمان جفت است. این مرحله می تواند در هر نقطه بین 5 دقیقه تا نیم ساعت به طول انجامد.

پزشک ممکن است رحم شما را ماساژ داده و بند ناف را به آرامی بکشد ، که این امر به تحویل جفت کمک خواهد کرد. ممکن است بعد از تحویل جفت دچار لرز شوید ، اما این طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نیست.

4- مرحله چهارم: مرحله پس از تولد

بین 2 تا 3 ساعت اول بعد از تولد مرحله چهارم زایمان را تشکیل می دهد. در این مرحله ممکن است احساس خستگی ، لرز و برخی ناراحتی ها را تجربه کنید.

در صورت ایستادن نیز می توانید احساس سرگیجه کنید. اما سختی کار به پایان رسیده است و هم اکنون می توانید از کودک خود لذت ببرید.

چه باید بکنید؟

 • سعی کنید کمی استراحت کنید تا از تمام سختی هایی که به زحمت افتاده است بهبود یابید.
 • در صورت تمایل می توانید از حمام گرم استفاده کنید ، اما در صورت ضعف یا سرگیجه اطمینان حاصل کنید که شخصی در این نزدیکی هست تا به شما کمک کند.
 • قرار دادن یک بسته یخی پوشیده از یک حوله در بین پاهای شما می تواند به کاهش تورم کمک کند.
 • به کودک خود شیر دهید و به مقدار زیادی از پوست در تماس با پوست قرار دهید. قرار دادن کودک در برابر پوست شما بهترین راه برای گرم و آرامش اوست.
 • اگر احساس گرسنگی می کنید مقداری مایعات و چیزی برای خوردن داشته باشید.

 

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا