آیا میدانستید؟بارداریسلامتمادر و فرزند

13 دلیل چرا دچار گرفتگی اما پریود نمیشوید

13 دلیل چرا دچار گرفتگی اما پریود نمیشوید . وجود گرفتگی شکم و لگن اما نداشتن هیچ پریودی نمی تواند دلیلی برای نگرانی باشد.

در حالی که محرکهای بی ضرر مانند تخمک گذاری ماهانه یا …. می تواند باعث گرفتگی شود ، پیامدهای جدی تر شامل آندومتریوز ، آپاندیسیت ، کیست تخمدان و تومورها و اختلالات گوارشی مانند IBS و IBD است. اگر باردار هستید ، گرفتگی های یک طرفه را نادیده نگیرید.

13 دلیل چرا دچار گرفتگی اما پریود نمیشوید

گرفتگی هرگز خوشایند نیست ، اما مواردی که درست قبل از پریود شما اتفاق می افتد کاملاً طبیعی است. آنها هنگامی ایجاد می شوند که پروستاگلاندین ، ​​یک ترکیب هورمون مانند ، عضلات رحم را منقبض می کند تا یک تخم نابود نشده را همراه با پوشش رحم از بین ببرد.

13 دلیل احتمالی برای گرفتگی اما بدون پریود

پیش از شروع پریود ، گرفتگی قاعدگی پیش بینی می شود. هنگامی که گرفتگی همانطور که پیش بینی می شود ظاهر می شود اما پریود شما اینطور نیست ، ممکن است احساس بدی کنید.

اگر اینگونه باشد ، در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است گرفتگی شما وجود داشته باشد:

1. بارداری زودرس

13 دلیل چرا دچار گرفتگی اما پریود نمیشوید

اولین امكانی كه در هنگام گرفتگی بدون هیچ علامتی از پریود بیشترین مورد را نشان می دهد ، بارداری است. اغلب ، این اولین علامت بارداری است.

کاشت

گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که جنین خود را به رحم شما وصل کند. این به عنوان درد کاشت شناخته می شود. حدوداً یک هفته قبل از انتظار شروع پریود شما رخ می دهد و مانند درد دردناک در قسمت تحتانی شکم شما است.

به راحتی می توان از درد چشم پوشی کرد زیرا خیلی طول نمی کشد. به یقین ، روز تخمک گذاری خود را محاسبه کرده و به یاد بیاورید که آیا شما در طی 4 روز قبل از روز تخمک گذاری ، روز تخمک گذاری و یک روز بعد از آن رابطه جنسی داشته اید.

سه ماهه اول

با پیشرفت بارداری ، رحم برای جنین در حال رشد ، ضخیم میشود ، ممکن است دچار گرفتگی شدید شوید. این معمولاً در سه ماهه اول اتفاق می افتد ، در حدود هفته 5 یا 6 بارداری اتفاق می افتد. اگر هنوز از بارداری خود آگاه نیستید ، این ممکن است سرنخی به شما بدهد.

درد زودرس حاملگی ممکن است یک درد نوع پریود یا یک درد بخیه در یک یا هر دو طرف شکم شما باشد .

2. تخمک گذاری

غالباً گرفتگی بدون پریود بسیار جدی تر از بارداری است. بعضی از خانم ها قبل از ، حین یا بعد از آزاد شدن تخمک از تخمدان ، گرفتگی در یک طرف پایین شکم خود را تجربه می کنند.

این فرایند به عنوان تخمک گذاری شناخته می شود و درد تخمک گذاری را میتلسشرمز می نامند.

3 کارهایی که باید در شب انجام دهید تا وزن خود را ایده آل کنید
بخوانید

درد تخمک گذاری معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست – مگر اینکه ، البته شدید باشد (که بسیار نادر است). طرف درد به تخمدان بستگی دارد که تخمک را آزاد می کند و از این رو می تواند از یک ماه به ماه دیگر تغییر کند.

شدت گرفتگی در افراد متفاوت است. می تواند آروم یا شدید باشد. گرفتگی معمولا از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد اما می تواند تا 24-48 ساعت ادامه یابد.

در یک چرخه قاعدگی متوسط ​​28 روزه ، گرفتگی می تواند 10-14 روز قبل از شروع دوره رخ دهد.

3. سقط جنین

از بین رفتن نوزاد متولد نشده قبل از هفته 20 بارداری ، سقط جنین نامیده می شود. درد شکم یا گرفتگی شکم یکی از نشانه های آن است.

گرفتگی ممکن است به صورت درد خفیف مانند پریود ، با درد در ناحیه ران و پایین شکم شروع شود و در گرفتگی شدید و خونریزی تشدید شود . در حالی که خونریزی واژن نشانه سقط جنین است ، اگر خونریزی سنگین نباشد ، اشتباه کردن آن آسان است.

مهم است بدانید که درد خفیف یا شبه پریود در دوران بارداری طبیعی است ، اما اگر این درد همچنان ادامه داشته باشد یا با گذشت زمان شدید شود ، به پزشک خود اطلاع دهید.

4- آندومتریوز

آندومتریوز شرایطی است که آندومتر یا بافت داخلی رحم در بیرون رشد می کند. بافت ها معمولاً در تخمدان ها ، لوله های فالوپ ، سطح بیرونی رحم و بافت هایی که از رحم حمایت می کنند رشد می کنند.

هورمونهای زنانه قادر به تشخیص اینکه این بافت ها در رحم نیستند و از آنها به عنوان بافتهای منظم رحم استفاده می کنند. این منجر به گرفتگی دردناک می شود.

گرفتگی آندومتر می تواند در هر زمان از ماه رخ دهد ، همانگونه که بافت ها رشد می کنند. آنها ممکن است دوره های شما را به تاخیر بیاندازند ، جریان خون و ناراحتی شما را در طول هفته افزایش دهند. گرفتگی در ناحیه تحتانی شکم ، کمر و لگن قابل احساس است. آندومتریوز یکی از دلایل ناباروری است.

5- پیراموپوز

13 دلیل چرا دچار گرفتگی اما پریود نمیشوید

یائسگی قطع دائمی چرخه قاعدگی در زندگی یک زن است و نشانگر پایان مرحله باروری وی است. معمولاً بین 40 تا 51 سالگی تشکیل می شود.

در فاز منتهی به یائسگی ، به نام فاز پیریموپا ، بسیاری از خانم ها دوره های نامنظمی را تجربه می کنند و حتی گاهی اوقات برای چند ماه دوره های خود را از دست می دهند.

برخی از خانم ها در مدت زمانی که دوره پریود آنها به طور عادی رخ می دهد ، دچار گرفتگی قاعدگی می شوند.
از دست دادن میل جنسی ، کمبود خواب ، تعریق شبانه و افزایش وزن اغلب با گرفتگی عضلات همراه است.

توصیه هایی برای درمان عفونت گوش
بخوانید

6. تنگی دهانه رحم

اگر عمل جراحی روی دهانه رحم انجام داده باشید یا دچار ترومای گردن رحم شده باشید ، پریود بدون درد گرفتگی می تواند نشان دهنده تنگی دهانه رحم باشد.
در این شرایط ، باز شدن رحم (دهانه رحم) باریک می شود تا خونریزی قاعدگی طبیعی مانع شود.

این امر منجر به گرفتگی شدید و بدون بروز دوره ها می شود. در برخی موارد ، پریود ممکن است منظم باشد اما با خونریزی کمتر و گرفتگی دردناک همراه است.

7. کیست تخمدان

کیسه های پر از مایعات که در تخمدان ها ایجاد می شوند به آنها کیست تخمدان گفته می شوند. این کیسه ها می توانند در دو حالت تشکیل شوند:

  • هنگامی که تخمک از فولیکول رها نمی شود
  • پس از آزاد شدن تخمک ، فولیکول حل نمی شود

کیست تخمدان می تواند باعث ایجاد درد شدید در زیر دکمه شکم ، در طرف تخمدان شود که دارای کیست و یا درد در قسمت تحتانی کمر و ران است. اگر کیست تخمدان را پیچانده باشد ، ممکن است درد با تهوع و استفراغ همراه باشد

8- سرطان تخمدان

13 دلیل چرا دچار گرفتگی اما پریود نمیشوید

سرطان تخمدان می تواند باعث گرفتگی شکم یا لگن همراه با درد در پاها و قسمت تحتانی کمر شود. در ابتدا ممکن است خفیف باشد اما با گذشت زمان تشدید می شود ، تقلید از یبوست یا گاز است.

در بعضی موارد ، ممکن است وجود لکه خفیف نیز داشته باشد و در هر زمان از ماه اتفاق می افتد. فشار مداوم روی شکم پایین شما وجود دارد ، که فروکش نمی کند.

علائم همراه آن شامل تورم شکم ، یبوست ، احساس پر از وعده های غذایی کوچکتر و تکرر ادرار است.

9. سندرم روده تحریک پذیر

اگر به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مبتلا هستید ، ممکن است هر ساعت از ماه دچار گرفتگی شوید. این اختلال روده حداقل به مدت 3 ماه باعث ایجاد درد و نفخ در معده همراه با یبوست و یا اسهال می شود.

هر وقت مجبور به رفع نقص مدفوع یا هر زمان یبوست هستید ، می توانید درد شدید در شکم داشته باشید. گرفتگی ممکن است بعد از عبور مدفوع کاهش یابد اما ممکن است در دوران قاعدگی بدتر شود.

10. بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) شرایطی است که بخشی از دستگاه گوارش (GI) ملتهب می شود. دو نوع شایع IBD بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است.

در حالی که بیماری کرون ممکن است بر هر بخشی از دستگاه گوارش اثر بگذارد ، کولیت اولسراتیو فقط بر روده های بزرگ مبتلا می شود.
بسته به نوع IBD ممکن است گرفتگی در قسمت تحتانی چپ ، پایین راست یا وسط شکم ایجاد شود.

استفاده از قرص ضد بارداری
بخوانید

11. بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت باکتریایی است که از طریق مقاربت جنسی قابل انقباض است. حتی ممکن است از طریق باکتریهای طبیعی که در واژن شکوفا هستند ایجاد شود.

این بیماری بر رحم ، تخمدانها ، لوله های فالوپ و گردن رحم تأثیر می گذارد.

گرفتگی در ناحیه تحتانی شکم شایع ترین علامت PID است. رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک از علائم قابل روایت است.

PID درمان نشده می تواند منجر به ناباروری ، حاملگی خارج رحمی و درد لگن شود که از بین نمی رود.

12. آپاندیسیت

13 دلیل چرا دچار گرفتگی اما پریود نمیشوید

این یکی از مظنونین شناخته شده در گرفتگی شکم است. آپاندیس اندام کوچکی است که در قسمت پایین شکم ، در محل اتصال روده های کوچک و بزرگ وجود دارد. التهاب این اندام دهلیزی ، آپاندیسیت نامیده می شود.

گرفتگی معمولا در اطراف شکم شما ایجاد می شود و می آیند. درد می تواند به سرعت تشدید و غیرقابل تحمل شود ، خواستار مراقبت فوری پزشکی است.

13. اوئوفریت خود ایمنی

اوئوفریت خود ایمنی یک بیماری نادر است که سیستم ایمنی بدن به تخمدان ها حمله می کند و آنها را به عنوان اجسام خارجی تشخیص می دهد.

که این باعث می شود تخمدان ها غیر کاربردی باشند و باعث سخت شدن و کوچک شدن آنها می شوند. بنابراین ، سطح هورمونهای زنانه تولید شده توسط تخمدان ها بسیار زیاد است. این منجر به گرفتگی شکم و دوره های نامنظم یا غایب می شود .فرد نیز به دلیل این بیماری ممکن است نابارور شود.

علاوه بر دلایل ذکر شده ، استرس ، یک سبک زندگی بی تحرک ، و اختلالات خوردن مانند بوولیمی و بی اشتهایی نیز می تواند بدون بروز پریود باعث گرفتگی شود.

چه موقع برای دیدن یک دکتر

  • در صورت شدید شدن یا ثابت بودن گرفتگی ، با وجود زمان ماه ، بلافاصله در صورت کمک پزشکی اقدام کنید.
  • اگر گرفتگی های شما علیرغم دوره های نامنظم ادامه می یابد و باردار نیستید ، به پزشک اطلاع دهید.
  • اگر باردار هستید ، مراقب گرفتگی هایی باشید که فقط از یک طرف اتفاق می افتد و کسانی که همراه با خونریزی هستند. وقتی این اتفاق افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

نکاتی برای تسکین گرفتگی

در مورد گرفتگی خفیف شکم و لگن که ظاهر مشود و از بین میرود ، در اینجا چند روش تسکین موقت که می توانید امتحان کنید:

  • مدتی یک پد گرمکن یا یک بطری آب گرم را در منطقه آسیب دیده قرار دهید.
  • دراز بکش تا درد فروکش کند.
  • نوشیدنی گرم مانند مقداری شیر گرم یا چای سبز بنوشید.
  • مدتی را در وان آب گرم بخوابید.

منبع: curejoy

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا