خواص میوه ها و گیاهاندانه هاسلامت

5 اثر جانبی بذر کتان که ممکن است از آن آگاهی نداشته باشید

5 اثر جانبی بذر کتان که ممکن است از آن آگاهی نداشته باشید. مواد موجود در دانه های بذر کتان می تواند دارای خاصیت ملین زیادی باشد و می تواند تعداد حرکات روده ای را که در یک روز ، به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

میزان استروژن آنها می تواند چرخه قاعدگی را تغییر دهد ، در رشد جنسی و باروری اگر بیش از حد مصرف شود اختلال ایجاد کند. همچنین بذر کتان باعث ایجاد رینیت خفیف یا همون آسم ، حالت تهوع ، واکنش های آلرژیک در دوران بارداری می شود.

5 اثر جانبی بذر کتان که ممکن است از آن آگاهی نداشته باشید

بذور کتان به دلایل مناسب با توجه به خوب بودن اسیدهای چرب امگا 3 ، لیگنین آنتی اکسیدان (شکل طبیعی استروژن) ، مواد های مغذی مانند مس و منیزیم ، ویتامین های B1 ، B2 و B6 در آن وجود دارد.

پزشکان و متخصصان تغذیه ، تخم کتان را به عنوان مکمل رژیم غذایی توصیه می کنند. مطالعات بیشماری تأیید کرده اند که می تواند به کاهش کلسترول ، کاهش وزن کمک کند و حتی خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. همچنین می توانند به سلامت پوست ، ناخن و موهای شما کمک کنند.

در حالی که بذر کتان پاسخ بسیاری از بیماریهای طبیعت مادر است ، عوارض جانبی احتمالی وجود دارد که باید آنها را جستجو کنید.

1. اسهال یا یبوست

اسهال یک اثر روی دستگاه گوارش است. خوردن دانه های بذر کتان می تواند عوارض جانبی در دستگاه گوارش داشته باشد و می تواند تعداد حرکات روده ای که در یک روز دارید به طور قابل توجهی افزایش دهد.حتی نفخ ، درد معده ، یبوست ، اسهال و مواردی از این دست است.

بارداری چگونه بر ضربان قلب شما تأثیر می گذارد؟
بخوانید

دو دلیل وجود دارد که این چیزها می توانند با بذر کتان کمی فعال شوند ، به خصوص وقتی بیش از حد از آنها استفاده کنید. یک دلیل دیگه اینکه ، محتوای بالای فیبر دانه های کتان در بعضی مواقع برای دستگاه هضم ظریف تر بعضی اوقات می تواند زیاد باشد.

دوم اینکه ، مخاط در دانه های کتان می تواند یک اثر ملین قوی داشته باشد. به همان اندازه که می تواند در اسهال و یبوست هم موثر باشد ، دانه های کتان نیز می توانند اثر معکوس داشته باشند.

بذر کتان باید در حالت ایده آل با آب یا مایعات دیگر وجود داشته باشد در غیر این صورت ، این می تواند یبوست را بدتر کند و حتی باعث انسداد روده شود.

2. عدم تعادل استروژن

ماهیت فیتواستروژنی بذر کتان می تواند افت نزولی داشته باشد. این اغلب کیسه های مختلط برای برخی از خانم ها است – بذر کتان می تواند به درمان عدم تعادل هورمونی و سهولت در مشکلات یائسگی مانند گرگرفتگی از یک طرف کمک کند ، اما می تواند چرخه قاعدگی را نیز از طرف دیگر تغییر دهد.

مقدار استروژن حتی اگر بیش از حد مصرف شود حتی می تواند در رشد جنسی و باروری اختلال ایجاد کند.

چگونه عادت ایجاد کنیم؟
بخوانید

3. واکنش آلرژیک

اگر مستعد حساسیت به ویژه در مورد غلات یا حبوبات هستید ، قبل از وارد کردن آنها در رژیم غذایی ، هرگونه واکنش آلرژیک احتمالی به دانه های کتان را بررسی کنید.

شناخته شده است که این دانه ها باعث استفراغ ، حالت تهوع و واکنش های آلرژیک می شود ، حتی در برخی موارد منجر به آنافیلاکسی تهدید کننده زندگی می شود.

در صورت نزدیکی با پودر تخم کتان ، ممکن است به عنوان یک سرآشپز یا یک نانوا (پودر یک جایگزین عالی تخم مرغ نیز باشد) واقعاً می تواند یک خطر شغلی باشد. مشخص شده است که باعث ایجاد رینیت خفیف می شود . یعنی بینی پرکننده به دلیل تورم غشاهای مخاطی در بینی – یا آسم در هنگام استنشاق به طور منظم.

4- افزایش خطر تولد زودرس

بارداری زمانی است که باید در مورد آنچه می خورید و نمی خورید ، احتیاط بیشتری کنید. حتی غذاهای طبیعی به ظاهر بی ضرر نیز می توانند یک واکنش غیر منتظره باشند. بنابراین بهتر است در صورت قطع رژیم غذایی منظم با پزشک خود مشورت کنید.

همانطور که به نظر می رسد ، از خوردن روغن بذر کتان توسط زنان باردار ، خصوصاً در ماه دوم یا سوم خودداری شود و خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد تقریباً چهار برابر افزایش یافته است.

آیا دانه سیب مسموم است؟ آره یا نه!؟
بخوانید

5. واکنش با سایر داروها

ما می دانیم که بذر کتان دارای فیبر زیادی است و تمایل دارد راه هضم را به روشی مسدود کند. آنها همچنین می توانند جذب سایر داروها یا مکمل ها را کاهش دهند و در هنگام مصرف سایر داروهای خوراکی ، از مصرف آنها بهتر است.

آنها همچنین ممکن است اثرات داروهای خاصی مانند رقیق شدن خون یا داروهای قند خون را مختل یا تعدیل کنند. بنابراین قبل از افزودن آنها به رژیم غذایی خود با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر از 1 قاشق دانه کتان اثرات جانبی دارد

پزشکان فقط یک قاشق غذاخوری در روز را توصیه می کنند که این دانه جادوی خود را انجام دهد. بهتر است دانه ها قبل از غذا خیس یا پودر شوند تا جذب راحت تر بدن انجام شود.در حقیقت ، تخم کتان به صورت کامل یا روغن می تواند برای پردازش دستگاه گوارش بسیار دشوار باشد و هنگام مصرف به طور منظم می تواند منجر به مشکلات شدید دستگاه گوارش شود.

مزایا بیش از خطر است

خوبی از بذر کتان بسیار فراتر از فراز و نشیب های احتمالی است.پودر را تقریباً به هر چیزی اضافه کنید – آرد ، خمیر ، غلات ، اسموتی یا فقط ماست ساده ،تا  از قلبی عروق ، سیستم گوارشی محافظت کند و تعادل هورمونی داشته باشید.

 

به صفحه اینستگرام ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا