بارداریسلامتمادر و فرزند

4 اختلال جفت در دوران بارداری که باید درباره آنها بدانید

4 اختلال جفت در دوران بارداری که باید درباره آنها بدانید . جفت عضوی حیاتی برای بارداری است و کودک را با مواد مغذی و اکسیژن همراه می کند. و اگرچه معمول نیست ، اما اختلالات جفتی ممکن است در برخی از حاملگی ها رخ دهد.

آماده باشید تا علائم را برایتان بگوییم تا  به موقع به پزشک مراجعه کنید.

4 اختلال جفت در دوران بارداری که باید درباره آنها بدانید

جفت خط نجات نوزاد متولد نشده شما است که به همه چیز کمک می کند – از اطمینان از وجود اکسیژن و مواد مغذی کافی تا دفع مواد زائد. به همین دلیل است که اگر مشکلی از نظر جفت وجود داشته باشد ، اگر اقدامات کافی انجام ندهید ، چه به معنی استراحت در رختخواب باشد و چه دارو ، می تواند سریع باعث به وجود آمدن اختلال شود. در اینجا 4 اختلال جفت آورده شده است که باید آنها را بدانید تا بتوانید به موقع از هر مشکلی مطلع شوید.

1. جفت پریویا

جفت در مراحل اولیه بارداری کم است. سپس ، به تدریج تا بالای رحم حرکت می کند و دهانه رحم را برای زایمان روشن نگه می دارد. برای کسانی که جفت سرراه دارند ، جفت دهانه رحم را به طور جزئی یا کاملاً می پوشاند زیرا در پایین ترین قسمت رحم رشد می کند.

این وضعیت از هر 200 بارداری 1 مورد اتفاق می افتد. در بعضی موارد ، جفت ممکن است در نزدیکی دهانه رحم واقع شده باشد اما در واقع دهانه را نپوشاند – به این جفت حاشیه جفت سرراهی می گویند.

12 ماده غذایی غنی از ویتامین B3 (نیاسین) که باید بخورید
بخوانید

علائم شامل گرفتگی یا خونریزی ناگهانی در پایان سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم است. در صورت خونریزی شدید ، ممکن است کودک نیاز به زایمان زودرس داشته باشد. در غیر این صورت ، معمولاً از طریق ترکیبی از استراحت در تخت و لگن ، کاهش فعالیت و دارو کنترل می شود.

2. قطع شدن جفت

شرایطی که فقط 1 درصد از کل بارداری ها را درگیر می کند ، قطع شدن جفت به دلیل احتمال تولد زودرس و مشکلات رشد و یا حتی در صورت عدم برخورد صحیح با آن ، تولد نوزاد مرده بسیار جدی است.

در حالی که علل به طور کامل شناخته نشده اند ، در صورت فشار خون بالا ، آسیب دیدگی شکم ، سیگار کشیدن یا مصرف کوکائین ، خطر ابتلا به این مشکل افزایش می یابد. اگر دچار انقباض جفت شده اید ، به این معنی است که جفت شما شروع به جدا شدن از دیواره رحم کرده است ، به طور معمول باعث خونریزی واژن ، انقباض مکرر و درد معده می شود.

برای جدایی جزئی ، پزشک معمولاً استراحت در رختخواب را پیشنهاد می کند. بارداری نیز از نزدیک کنترل خواهد شد. اگر مشکلی وجود داشته باشد ، ممکن است درمان اضطراری مانند تزریق صورت گیرد. در صورت بروز شدیدتر از بارداری ، و در صورت نزدیک بودن تاریخ موعد ، پزشک ممکن است توصیه کند که فوراً زایمان کنید. گاهی اوقات ، سزارین پیشنهاد می شود.

9 سبزی با ویتامین E که می تواند میزان مصرف شما را افزایش دهد
بخوانید

3. نارسایی جفت

نارسایی جفت باعث می شود کودک به دلیل عملکرد نامناسب جفت ، مواد مغذی و اکسیژن کافی از بدن مادر دریافت نکند. این می تواند باعث استرس جنین ، زایمان چالش برانگیزتر شود و می تواند بر رشد کودک تأثیر بگذارد.

علائم قابل مشاهده ای وجود ندارد ، اما اگر رحم طبق انتظار رشد نکند ، پزشک می تواند مسئله ای را تشخیص دهد. سونوگرافی در صورت وجود می تواند مشکلات را مشخص کند. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد هر روز حرکات و میزان فعالیت کودک را پیگیری کنید.

اگر هنوز 37 هفته را پشت سر نگذارید ، پزشک معمولاً شما و کودک را از نزدیک تحت نظر می گیرد. دیابت یا فشار خون بالا نیز ممکن است برای کمک به رشد کودک درمان شود. اگر 37 هفته را پاک کرده باشید ، اگر پزشک احساس کند وضعیت خوبی ندارد ، ممکن است کودک به دنیا بیاید.

4. جفت Accreta ، Increta و Percreta (چسبندگی جفت)

برای برخی از زنان باردار ، جفتی که قرار است به دیواره رحم متصل شود ، عمیق تر از حد لازم است. بسته به میزان عمیق و شدید بودن میزان پیوستگی ، این امر منجر به 1 تا 3 شرایط می شود که در حدود 1 مورد از 2500 بارداری اتفاق می افتد.

زردچوبه و عسل می توانند از سرماخوردگی جلوگیری کنند
بخوانید

Placenta Accreta: در بیشتر حاملگی هایی که پیوند در دیواره رحم بسیار عمیق است ، جفت در واقع به عضله رحم نفوذ نمی کند. این ماده  سه چهارم این موارد را شامل می شود.

جفت Increta: حدود 15 تا 17٪ از ناهنجاریهای جفت است. مادران باردار می بینند که جفت خیلی عمیق به دیواره رحم متصل است. به عضله رحم نیز نفوذ می کند.

Placenta Percreta: فقط در 5٪ موارد مشکل کمی شدیدتر است و جفت فقط در دیواره رحم متوقف نمی شود. از طریق دیواره عبور کرده و به اندامهایی مانند مثانه شما متصل می شود.

اگر هر یک از این مشکلات برای شما تشخیص داده شود ، پزشک می خواهد بارداری شما را با دقت زیرنظر بگیرد. در صورت نیاز ، می توان برای نجات رحم به مداخله جراحی نیاز داشت. در موارد شدید ، برداشتن رحم ممکن است تنها راه محافظت از کودک و شما باشد.

به صفحه آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا