بارداریسلامتمادر و فرزند

4 اختلال جفت در دوران بارداری که باید درباره آنها بدانید

4 اختلال جفت در دوران بارداری که باید درباره آنها بدانید . جفت عضوی حیاتی برای بارداری است و کودک را با مواد مغذی و اکسیژن همراه می کند. و اگرچه معمول نیست ، اما اختلالات جفتی ممکن است در برخی از حاملگی ها رخ دهد.

آماده باشید تا علائم را برایتان بگوییم تا  به موقع به پزشک مراجعه کنید.

4 اختلال جفت در دوران بارداری که باید درباره آنها بدانید

جفت خط نجات نوزاد متولد نشده شما است که به همه چیز کمک می کند – از اطمینان از وجود اکسیژن و مواد مغذی کافی تا دفع مواد زائد. به همین دلیل است که اگر مشکلی از نظر جفت وجود داشته باشد ، اگر اقدامات کافی انجام ندهید ، چه به معنی استراحت در رختخواب باشد و چه دارو ، می تواند سریع باعث به وجود آمدن اختلال شود. در اینجا 4 اختلال جفت آورده شده است که باید آنها را بدانید تا بتوانید به موقع از هر مشکلی مطلع شوید.

1. جفت پریویا

جفت در مراحل اولیه بارداری کم است. سپس ، به تدریج تا بالای رحم حرکت می کند و دهانه رحم را برای زایمان روشن نگه می دارد. برای کسانی که جفت سرراه دارند ، جفت دهانه رحم را به طور جزئی یا کاملاً می پوشاند زیرا در پایین ترین قسمت رحم رشد می کند.

این وضعیت از هر 200 بارداری 1 مورد اتفاق می افتد. در بعضی موارد ، جفت ممکن است در نزدیکی دهانه رحم واقع شده باشد اما در واقع دهانه را نپوشاند – به این جفت حاشیه جفت سرراهی می گویند.

7 اثر جانبی دانه شنبلیله که باید بدانید
بخوانید

علائم شامل گرفتگی یا خونریزی ناگهانی در پایان سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم است. در صورت خونریزی شدید ، ممکن است کودک نیاز به زایمان زودرس داشته باشد. در غیر این صورت ، معمولاً از طریق ترکیبی از استراحت در تخت و لگن ، کاهش فعالیت و دارو کنترل می شود.

2. قطع شدن جفت

شرایطی که فقط 1 درصد از کل بارداری ها را درگیر می کند ، قطع شدن جفت به دلیل احتمال تولد زودرس و مشکلات رشد و یا حتی در صورت عدم برخورد صحیح با آن ، تولد نوزاد مرده بسیار جدی است.

در حالی که علل به طور کامل شناخته نشده اند ، در صورت فشار خون بالا ، آسیب دیدگی شکم ، سیگار کشیدن یا مصرف کوکائین ، خطر ابتلا به این مشکل افزایش می یابد. اگر دچار انقباض جفت شده اید ، به این معنی است که جفت شما شروع به جدا شدن از دیواره رحم کرده است ، به طور معمول باعث خونریزی واژن ، انقباض مکرر و درد معده می شود.

برای جدایی جزئی ، پزشک معمولاً استراحت در رختخواب را پیشنهاد می کند. بارداری نیز از نزدیک کنترل خواهد شد. اگر مشکلی وجود داشته باشد ، ممکن است درمان اضطراری مانند تزریق صورت گیرد. در صورت بروز شدیدتر از بارداری ، و در صورت نزدیک بودن تاریخ موعد ، پزشک ممکن است توصیه کند که فوراً زایمان کنید. گاهی اوقات ، سزارین پیشنهاد می شود.

ویتامین C: افسانه هایی که با این حقایق از بین رفته اند
بخوانید

3. نارسایی جفت

نارسایی جفت باعث می شود کودک به دلیل عملکرد نامناسب جفت ، مواد مغذی و اکسیژن کافی از بدن مادر دریافت نکند. این می تواند باعث استرس جنین ، زایمان چالش برانگیزتر شود و می تواند بر رشد کودک تأثیر بگذارد.

علائم قابل مشاهده ای وجود ندارد ، اما اگر رحم طبق انتظار رشد نکند ، پزشک می تواند مسئله ای را تشخیص دهد. سونوگرافی در صورت وجود می تواند مشکلات را مشخص کند. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد هر روز حرکات و میزان فعالیت کودک را پیگیری کنید.

اگر هنوز 37 هفته را پشت سر نگذارید ، پزشک معمولاً شما و کودک را از نزدیک تحت نظر می گیرد. دیابت یا فشار خون بالا نیز ممکن است برای کمک به رشد کودک درمان شود. اگر 37 هفته را پاک کرده باشید ، اگر پزشک احساس کند وضعیت خوبی ندارد ، ممکن است کودک به دنیا بیاید.

4. جفت Accreta ، Increta و Percreta (چسبندگی جفت)

برای برخی از زنان باردار ، جفتی که قرار است به دیواره رحم متصل شود ، عمیق تر از حد لازم است. بسته به میزان عمیق و شدید بودن میزان پیوستگی ، این امر منجر به 1 تا 3 شرایط می شود که در حدود 1 مورد از 2500 بارداری اتفاق می افتد.

10 کلید مهم برای یک خوب خواب
بخوانید

Placenta Accreta: در بیشتر حاملگی هایی که پیوند در دیواره رحم بسیار عمیق است ، جفت در واقع به عضله رحم نفوذ نمی کند. این ماده  سه چهارم این موارد را شامل می شود.

جفت Increta: حدود 15 تا 17٪ از ناهنجاریهای جفت است. مادران باردار می بینند که جفت خیلی عمیق به دیواره رحم متصل است. به عضله رحم نیز نفوذ می کند.

Placenta Percreta: فقط در 5٪ موارد مشکل کمی شدیدتر است و جفت فقط در دیواره رحم متوقف نمی شود. از طریق دیواره عبور کرده و به اندامهایی مانند مثانه شما متصل می شود.

اگر هر یک از این مشکلات برای شما تشخیص داده شود ، پزشک می خواهد بارداری شما را با دقت زیرنظر بگیرد. در صورت نیاز ، می توان برای نجات رحم به مداخله جراحی نیاز داشت. در موارد شدید ، برداشتن رحم ممکن است تنها راه محافظت از کودک و شما باشد.

به صفحه آپارات ما بپیوندید.

مطلب پیشنهادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا